Chorwacja. Dzieje, kultura, idee

Okładka książki Chorwacja. Dzieje, kultura, idee Maciej Czerwiński
Okładka książki Chorwacja. Dzieje, kultura, idee
Maciej Czerwiński Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury Seria: Biblioteka Europy Środka historia
historia
Biblioteka Europy Środka
Międzynarodowe Centrum Kultury
2020-01-01
2020-01-01
9788366419094
chorwacja bałkany literatura faktu kultura historia kroatystyka

Brakuje takich książek o popularnych miastach, regionach, krajach. Zamiast tego mamy najczęściej celebrycką papkę (nie chodzi mi o przewodniki, te mają inne zadanie).
Autor być może za często - zgodnie ze swoim wykształceniem - idzie w kierunku analizy językowej i moim zdaniem nadużywa analizy współczesnych dzieł kultury, by odczytać minione zjawiska. Ale to jedyna wada tej pozycji.

Ta praca jest wnikliwa, dającą do myślenia , zachęcająca do innego spojrzenia na Chorwację, nie tylko jak na turystyczny raj. Dostajemy wiedzę wcześniej niedostępną lub zinterpretowaną w sposób oryginalny....

Bardzo podręcznikowa, kultura, historia, polityka w jednym miejscu. Trudno czyta się takie prace, zwłaszcza do poduszki. Autor rzeczywiście wykazał się ogromną wiedzą jednak nie wykazał się "polotem" literackim.

Rzecz kapitalna. Jak ja żałuję, że nie było takich rzeczy w trakcie moich studiów slawistycznych.
Najlepsze, co znajdziecie w tej książce, to opisana ciągłość kultury, wpływ przeszłości na kolejne pokolenia, aż do współczesności.
Historia pokazana nie jako spis wydarzeń następujących po sobie, ale jako zbiór stale powracających, reinterpretowanych zdarzeń, postaci, momentów. Historia rozumiana "linearno-cyklicznie". Super.

znakomite.. chłonąłem jak sensacje..absolutne must read dla wszystkich cromaniaków..

• Polityka
  • Zbiory