Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.

Okładka książki Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina. Kornel Mikołajczyk
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.
Kornel Mikołajczyk Wydawnictwo: GMORK fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
GMORK
2020-08-03
2020-08-03
cyberpunk science fiction fantastyka kryminał detektyw novella polska--21 w.
Inne

Okładka książki City 5. Antologia polskich opowiadań grozy Agnieszka Biskup, Radosław Dąbrowski, Agnieszka Graca, Nina Igielska, Jarosław Jakubowski, Krystian Janik, Margota Kott, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Kornel Mikołajczyk, Anna Musiałowicz, Dariusz Muszer, Tadeusz Oszubski, Maja Podolska, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Katarzyna Szewczyk, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Zeter Zelke, Marek Zychla, Joanna Łańcucka
Ocena 9,7
City 5. Antolo... Agnieszka Biskup, R...
Okładka książki Bizarretki. Antologia bizarro fiction Aleksandra Bednarska, Patryk Bogusz, Dawid Dyrcz, Agnieszka Fulińska, Bartosz Hajnowski, Grzegorz Kałużny, Aleksandra Knap, Igor Kręt, Kazimierz Kyrcz jr, Marcin Majchrzak, Kornel Mikołajczyk, Rafał Pietrzyk, Outta Sewer, Krzysztof Szabla, Łukasz Wiktor, Robert Zawadzki, Zeter Zelke, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Maciej Żołnowski
Ocena 8,1
Bizarretki. An... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Powroty Aleksandra Bednarska, Jarek Dobrowolski, Sylwester Gdela, Lidia Gręda, Adrian Iwaniak, Paulina Kajoch, Adam Loraj, Jakub Luberda, Krzysztof Marciński, Kornel Mikołajczyk, Agnieszka Mohylowska, Sara Osiecka, Marek Pieczara, Rafał Pietrzyk, Paulina Rezanowicz, Iwona Serej, Aleksandra Woźniak, Klaudia Zacharska, Ewa Zwolińska
Ocena 10,0
Powroty Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki paskudZin #01: Opowieści Alicyjne Aleksandra Bednarska, Paweł Dybała, Dawid Dyrcz, Aleksandra Knap, Katarzyna Koćma, Alicja M. Kubiak, Daniel Kurowski, Kazimierz Kyrcz jr, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
Ocena 9,0
paskudZin #01:... Aleksandra Bednarsk...

Wyróżniona opinia i

Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.

przeczytanych książek 70 napisanych opinii 4

1988

Więcej niż przyzwoita w swoim gatunku cyberpunkowa czytajka z więcej niż kilkoma nieoczywistymi rozwiązaniami dotyczącymi kreacji świata, w tym też postaci. 7 z małym minusem, bo na tyle dobra, by do niej wracać, jednak nie jest, a 6 to 'średniakowa' i za niska ocena.

Kolejna książka polskiego autora powstała w ożywionym przez premierę gry CD Projektu nurcie cyberpunku i neo-noir, podobna do Tokyoramy Roberta Szmidta.

Jesteśmy w XXII wieku, gdzie mechaniczne koty i teleportacja są na porządku dziennym, a Japończycy podbili świat. Wraz z tytułowym detektywem rozwiązujemy niestety niepowiązane ze sobą zagadki osadzone w środowisku nowych technologii. Najciekawsza była chyba ta z samochodem.

Czegoś jednak brakowało w tym wszystkim, może spięcia wątków w całość na koniec czy pogłębienia przeszłości głównego bohatera? Prawdopodobnie autor zostawił nam coś na sequel, ale czy pierwsza część zachęciła mnie na tyle, by po niego sięgnąć? Na ten moment chyba nie.

Fanem kryminału osadzonego w cyberpunkowym świecie nie jestem. Nie jestem też fanem opowiadań... dlatego dałem radę przeczytać tylko dwa z czterech z nich. Pierwsze całkiem dobre, drugie już trochę słabsze - ogólnie poziom przyzwoity, ale po ocenach spodziewałem się wiecej.

Pierwsze opowiadanie rewelacyjne, kolejne już troszkę mniej, ale i tak dobre!

Pierwsze opowiadanie rewelacyjne, kolejne już troszkę mniej, ale i tak dobre!

Świetnie wykreowany świat!!!

Świetnie wykreowany świat!!!

Udana kompilacja kryminały z cyberpunkiem - oczywiście, jak to przy cyberpunku, nie ma co liczyć na opery, zaczynamy od bluesa, a potem przechodzimy w rock - ale dobry i konkretny. Lekka, szybka lektura.

Super książka, czyta się ją bardzo szybko. Warta polecenia.

Super książka, czyta się ją bardzo szybko. Warta polecenia.

Na półkach: , , , ,

Człowiek zniknął!
A to nie lada wyczyn w świecie wykreowanym przez autora.

Cyberpunk cieszy się wielki uznaniem nie tylko z powodu popularności gier komputerowych. Z każdym kolejnym rokiem istnienia naszej cywilizacji, część jej funkcjonowania przenosi się do Sieci i coraz bardziej podpiera cybernetyką. W jakiś sposób ten gatunek literacki staje się nam tematycznie bliski, muskając granice wytyczane przez bardzo prawdopodobną przyszłość.

Kornel Mikołajczyk w swojej powieści nakreśla wiele aspektów życia społecznego, które może być udziałem kolejnych pokoleń ludzi. Po ulicach zglobalizowanego miejsko-państwowego tworu zwanego Gigalopolis pomykają roboty. W przestrzeni pojawią się także hologramy, w obrębie których poruszają się postacie nie tylko stricte komputerowe, ale i te odzwierciedlające ludzką świadomość. Niby niematerialna kopuła, nad mieszkańcami i maszynami wisi opończa PlaNetu, wszechobecnej Sieci, pozwalającej przetwarzać informacje. Widzącej nieomal wszystko, wszystkich, o każdej porze dnia i nocy.

Powieść „Człowiek, który zniknął” to przede wszystkim komedia kryminalna. Osoby, które liczą na pełne napięcia pościgi za złoczyńcami, mogą poczuć się rozczarowane. Dominujący w treści humor nierzadko swoim pozytywnym absurdem przywoływał u mnie wspomnienia „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa. Jest lekko, uroczo, ale i... słodko-gorzko.

Za pozornie czysto banalną treścią kryją się bowiem osobiste dramaty bohaterów i kwestie niezwykle istotne ze społecznego punktu widzenia. Czy sztuczna inteligencja może stać się pełnoprawnym bytem? Czy za czekającymi nas zmianami idzie tylko zło? A może cyfryzacja jest naturalną koleją rzeczy? Jak głęboko powinniśmy zanurzyć się w wymiar wirtualny i ile danych mu zaoferować? Wykreowany przez autora świat, głównie za sprawą poglądów jednego z bohaterów, potrafi wzbudzić pewien rodzaj strachu. Chociażby przedstawione w powieści komorowce – wieżowce, w których jedni ludzie wpadają w stan odrętwienia i autoizolacji, inni zaś walczą o każdy centymetr dodatkowej przestrzeni osobistej, czy wszechobecna cyborgizacja ludzkości, nadmierna pogoń za ulepszeniami, przynajmniej we mnie wzbudziły niejedną refleksję nad światem i tym, do czego zmierza nasza cywilizacja.

Warstwa językowa, na której autor zbudował swoją powieść jest bardzo przyjemna. Brak jej typowo lemowskich długich opisów stanów ducha i rzeczywistości – nie da się jednak ukryć, że została przygotowana z rozmysłem. Bardzo dobrze wpasowuje się ona w klimat rzeczywistości, w której życie i czas płyną (zbyt) szybko, zahacza o nawiązania do kultowych produkcji filmowych i zawiera ciekawe neologizmy. I tak spotykamy kotołaki, które przynajmniej na pierwszy rzut oka bynajmniej nie mają nic wspólnego ze znanymi z literatury fantasy bestiami, bodyguardzice – nawiązujące tak do zawodu „bodyguardzica” jak i określenia tej roli mianem „goryla” (gorylica?), a wirtualną maskę człowieka stanowi twór zwany GUAI. Autor wplata w swoje teksty także wiele zapożyczeń z języków azjatyckich, podpierając to uzasadnieniem o rozwoju tychże korporacji. Całość wieńczy stricte fabularny słowniczek głównych pojęć. Jak zwykle dokładam od siebie duży plus za to, że ilość przekleństw można policzyć na palcach jednej ręki.

Nie jest do pozycja dla każdego (ale czy któraś jest?). Mimo, że dla mnie smaczki językowe miały swój urok, z pewnością dla osoby niezapoznanej ze względnie nowymi technologiami trudno będzie zorientować się w „slangu” mieszkańców Gigalopolis i chociażby numery z tablicy RGB skojarzyć od razu z podawaniem kolorów w języku kodów. W pewnych momentach powieść wydawała mi się też bardziej młodzieżówką niż pozycją dla dorosłych. Sam niezbyt wysublimowany humor, często bazujący na naprawdę prostych skojarzeniach też musi trafić na swoich amatorów. Same sprawy kryminalne nie wzbudzają emocji. Oko i umysł czytelnika bardziej cieszą zachowania głównych bohaterów niż zagadki.

O tym czy wizje z twórczości pana Kornela się ziszczą, w pełni przekonają prawdopodobnie dopiero przyszłe pokolenia. Niemniej, dobrze już teraz zastanowić się nad tym, czy i które technologie otworzą nas na świat, a które zamkną w pułapce strachu. Powieść uwypukla też szanse i zagrożenia wynikające z umieszczania coraz większej ilości danych personalnych w Sieci – a to już kwestia, która dotyczy także ludzi XXI wieku.

Polecam jako lekturę lekką, ale nie głupią.

Człowiek zniknął!
A to nie lada wyczyn w świecie wykreowanym przez autora.

Idealna pozycja dla miłośników wartkiej akcji, zagadek kryminalnych i sci-fi. Czyta się jednym tchem, a zakończenie zdecydowanie sprawia, że mam ochotę na więcej. Mam gorącą nadzieję, że to więcej nastąpi, ponieważ w powietrzu dalej wisi pewna niewyjaśniona sprawa...

Wyśmienita rozrywka. Klasyczny detektyw w futurystycznej rzeczywistości. Idealna lektura na oderwanie się od codzienności i poprawę humoru.

Dodaj cytat z książki Człowiek, który zniknął. Deus Ex Machina.