Sceny z życia smoków

smok bajki opowiadania
literatura dziecięca
8321204775
smok bajki opowiadania

To taka mała i krótka powieść kierowana do najmłodszych dzieciaków, niewinna i przekazująca pozytywne aspekty życia i przyjaźni. Ale czy na pewno? Tak naprawdę ten kult dla dziecka z pokolenia lat 80tych jest pełen aluzji, symboli i niewybrednych żartów z rasizmu, rodzącego się ówcześnie feminizmu czy szkolnego bumelanctwa. Większość wyśmienitych żartów to zabawy słowne,...

Myślałem, że przerwiemy czytanie w połowie, ale jakoś dobrnęliśmy do końca. Dla nas ani śmieszne, ani ciekawe. Raczej takie nijakie. Do poczytania jak nic lepszego nie ma się pod ręką.

Przeczytałam po latach w czasie kwarantanny i już pamiętam, dlaczego zawsze uwielbiałam tę książkę. Takie lektury powinno się czytać w ciężkich czasach - aż robi się ciepło na sercu. Wspaniałe, kochane smoki. Żal mi tylko, że czytała w formie elektronicznej, bo zatęskniłam za ilustracjami. Jak tylko będę mieć pod ręką swój egzemplarz z dzieciństwa, przeczytam raz jeszcze.

Fantastyczna książka nie tylko dla dzieci. Przezabawna i niegłupia.

Przezabawna i kultowa książka z czasów dzieciństwa ! :P

Jedna z najukochańszych książek mojego dzieciństwa :)

Wspaniale było sobie przypomnieć jedną z ulubionych bajek z dzieciństwa! Antoni, Wincenty Smok, Żaba ("kobiecie należy się szacunek!") i zupa ogórkowa - wciąż bawią mnie tak samo. "Ty truflo" wraca na listę moich ulubionych obelg. Pozycja obowiązkowa dla młodych i młodych duchem.

Jedyna wada: ZDECYDOWANIE ZA KRÓTKIE!

Książki przeczytane ponownie po wieloletniej przerwie czasami rozczarowują. Ta tylko pod jednym względem - kiedy byłem mały, wydawała się dłuższa, a teraz zbyt szybko się skończyła. Właściwie to kiedyś naprawdę byłą dłuższa - stare wydanie miało więcej stron, ze względu na wielkość czcionki i inne ilustracje. Niestety egzemplarz z dzieciństwa zaginął przy okazji różnych...

2019

Prosta, nieskomplikowana historyjka dla młodszych dzieci. Bez zacięcia dydaktycznego, raczej gwoli rozrywki. Niestety raziło mnie schematyczne ujęcie smoków i ich przygód. Pomysły były dobre, ale niewykorzystane zupełnie, schemat i szablon dominował.
Swojemu dziecku nie przeczytam.

Dyskusje

• Dla dzieci