Bajki

Prószyński i S-ka
2015-10-15
2015-10-15
Zbigniew Larwa

Przyznam, że sięgając po książeczkę, która nosi tak pospolity tytuł jak „Bajki”, byłam pewna, że wiem co mnie czeka. Bajki są różne, z morałem lub bez, dla młodszych, dla starszych, nudne, ciekawe. Te są jeszcze inne, bo zaskakują! Z pewnością książeczka „Bajki” jest kierowana i do najmłodszych dzieci, którym to dorośli czytają, jak i do tych nieco starszych, które same sięgają po lekturę i uczą się. Wyciągają wnioski, mają swoje przemyślenia. „Bajki” Beaty Krupskiej są pisane językiem prostym, przystępnym dla dziecka. Przyjemność z ich czytania to głównie zasługa pomysłowości autorki. Nie mogłabym nie pochwalić również rysunków, których autorem jest Zbiegniew Larwa, a które pięknie podkreślają wyjątkowość książeczki, i zawartych w niej historii.

Krupska uwielbia żonglowanie konwencjami i zabawę wyświechtanymi motywami. Jej „Bajki” to dowód na abstrakcyjne poczucie humoru, a i zmęczenie klasycznymi fabułkami. Kiedy autorka przywołuje księżniczki lub smoki, to po to, żeby wybić je ze stereotypowych relacji. Sięga też po bohaterów nietypowych – Szklanego człowieka czy Kulę. Za każdym razem udowadnia, że śmiech może pełnić równie ważne funkcje jak pouczenia: stroni od moralizatorskich szczegółów, za to wybiera dobrą zabawę. W związku z tym też nie rozwija specjalnie fabuły, za to wybiera komiczne krótkie i wyraziste scenki: kolejne opowiadania służą czystej rozrywce i mają za zadanie wywoływać śmiech zaskoczenia. To prawdziwa przyjemność dla dzieci i rodziców – którzy również docenią pomysły z tomiku. Bajecznie kolorowe (ilustrowane przez Zbigniewa Larwę) historyjki budzą podziw ze względu na pomysłowość autorki i na realizację opisów. Tu nie da się zmęczyć, nie ma przewidywalności czy rutyny. Krupska stara się, żeby jej bajki rozbawiły wszystkich – a jej książeczkę każdy będzie chciał mieć na półce, żeby poprawiać sobie nią humor w ponure dni.

Dodaj cytat z książki Bajki