Zapalniki zmian. Jak projektować zachowania

Instytut Ekonomii Behawioralnej
2020-01-01
2020-01-01
biznes zmiana

Wpływanie na zachowania innych ludzi wymaga nie lada wysiłku. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i nawyki i nawet, gdy sami chcemy je zmienić, musimy się nad tym napracować. Jeśli kiedykolwiek czytaliście „Pułapki myślenia” Daniela Kahnemana to wiecie, że System 1 i System 2, które kierują naszymi decyzjami, są złożonym ekosystemem. Agata Romaniuk operując przykładami ze świata, ale i z własnego doświadczenia, pokazuje jak zaplanować komunikację, aby zaprojektować jak najbardziej trwałą zmianę postępowania odbiorców naszej komunikacji. To nie lada gratka dla menadżerów, marketingowców i ludzi zainteresowanych psychologią.

Pamiętam, że kilka lat temu z wypiekami na twarzy czytałam „Pułapki myślenia”. Ogrom spostrzeżeń, które opisał Kahneman i które możemy zastosować w pracy nad naszym zachowaniem i zachowaniem innych jest oszałamiający. Niemniej, jest to książka wymagająca. Agata Romaniuk posługuje się wybranymi obserwacjami Kahnemana, ubierając je w prostszy język i krótszą formę, przyjaźniejszą dla czytelnika. Z jej książki możemy dowiedzieć się dlaczego ludzie zachowują się w pewnych sytuacjach tak, a nie inaczej i jak możemy te schematy (heurystyki) wykorzystać, aby zaprojektować pozytywną zmianę.

„Przecież to manipulacja!”

Wiele osób może negatywnie reagować na sam fakt, że ktoś podpowiada jak wpływać na innych – „przecież to manipulacja!”. Otóż niekoniecznie. Jeśli zmiana ma być czymś korzystnym dla odbiorcy komunikacji, to trudno mówić o działaniu wbrew etyce. Wszystko zależy od celu, który sobie obierzemy. Jeśli bowiem chcemy, aby w efekcie naszej komunikacji odbiorca zaczął kasować bilety, spłacał długi, uważał na przejściu dla pieszych czy zaczął dbać o zdrowie, to nie zaprzeczysz chyba, że to coś pozytywnego. Mnie to przekonuje!

Książka dla marketingowców

Jako marketingowiec co jakiś czas sięgam po książki, które rozwijają mnie zawodowo. Agata Romaniuk bez wątpienia podsunęła mi swoją publikacją sporo inspiracji, pomysłów na komunikaty i działania marketingowe, ale i wpłynęła na zmianę perspektywy w projektowaniu kampanii. Zrozumienie różnić między Systemem 1 i 2 jest kluczowa. Gdy dodasz do tego sposób, który autorka podsuwa na usystematyzowaną pracę nad projektowaniem komunikacji – będziesz lepszy w tym co robisz, a na pewno bardziej świadomy.

Polecam serdecznie!

Dodaj cytat z książki Zapalniki zmian. Jak projektować zachowania