Courteney's War

Okładka książki Courteney's War David Churchill, Wilbur Smith
Okładka książki Courteney's War
David ChurchillWilbur Smith Wydawnictwo: Zaffre Publishing Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 17) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Saga rodu Courteneyów (tom 17)
Courteney's War
Zaffre Publishing
2019-05-16
2019-05-16
tłumacz nieznany

Bardzo mocna , bardzo emocjonalna kontynuacja Łez wojny . II wojna światowa rozdzieliła dwójkę kochanków. On toczy powietrzne boje, ona zostaje tajną agentką .
Losy głównych bohaterów stają się jednak tłem wydarzeń i okrucieństw tej wojny . Autor tym razem głównym bohaterem uczynił okrucieństwo tej wojny . Obraz bitwy o Stalingrad , obozy koncentracyjne , holokaust . To są bohaterowie tej powieści .
Bardzo dojmująca książka .

Ta książka jest historią poznania Saffron i Gerharda (str. 8) i ich dalsze losy na przestrzeni lat podczas wojny. Na stronie 9 poznajemy okoliczności powstania ich związku. Wraz z wybuchem wojny Saffron staje się agentem walczącym z wrogiem (str. 22). Niedługo po tej akcji będzie musiała przypomnieć sobie szkolenie i instrukcje walki podczas przesłuchania (str. 44). Czy Saffron wyjdzie z tego cało? I dopiero na str 51 dowiadujemy co stało się z Gerhardem. Dowiadujemy się również, że kobiety podczas wojny walczą lepiej str. 72. Przerażającym momentem, było sprawdzanie nowej metody zagłady ludzi str. 87. Saffron podczas swojej misji poznaje mężczyznę, mają tyle wspólnego, czy to ich połączy? (str. 103, to z nim przeprowadziła zwykłą rozmowę str. 110). A na stronie 113 tego w ogóle bym się nie spodziewała. To Gerhard walczył o przyjaciela jak lew (str. 186),a to co się wydarzyło dalej spowodowały kłopoty dla niego str. 196. Czy to może mieć konsekwencje? A Konrad no cóż dla mnie to nie człowiek nie wie co to przysługa (str. 214),a to co zrobił na stronie 379 jakim trzeba być człowiekiem (:( płacz). Jest to chyba najbardziej znienawidzony bohater w historii brat dla brata. A na stronie 247 zobaczycie, że jest silniejszy niż myślisz. Dziewczyna 23 letnia musiała wybierać miedzy swoim dobrem a dobrem wszystkich. Ale dobrze wybrała, a ten żołnierzyk no cóż... Ta książka od strony 272 pokazała, że jest brutalna mam na myśli dokładny opis sekcji zwłok. A na stronie 303 jedynym słowem było k*rwa chociaż ja w książkach nie jestem wulgarna tu musiałam. Ale cały ten rozdział od strony 303 do 321 mnie rozwalił, takiego napięcia dawno nie czuła, cały czas czekałam na cios. A spotkanie na stronie 330 jestem zakochana i te żarty między tą dwójką (strona 335). Cieszy mnie to, że bohaterowie trzymali się nadziej (str. 359). Śmierć przewija się w tej książce co kilka stron, ale to właśnie ta śmierć mnie poruszyła (str. 361). Uroczy był list na stronie 364 i radosne wspominanie zmarłego 365. Mamy w tej książce wiele motywów wspomnienie np. wybuchu bomby w Wilczym szańcu str. 339 oraz eksperymentowaniu na ludziach str.369. Polecam tą książkę osobom lubiącym motyw historyczny II wojny światowej. Moim zdaniem jest to bardzo wartościowa pozycja.

ciekawy wątek romantyczny i równie interesujące wiadomości o czasie wojny

ciekawy wątek romantyczny i równie interesujące wiadomości o czasie wojny

Będąc nastolatką zaczytywałam się w kolejnych tomach powieści o rodzie Courteneyów. Teraz patrzę z przymrużeniem oka na sagę.
Obecna pozycja nie wywarła na mnie takiego wrażenie jak poprzednie. Może wyrosłam z tych książek, może książka nie ma tego czegoś, noże autor się wypalił albo współautor jest współwinny…

Dziwnie zaczęłam przygodę z sagą Courtneyów,bo tak od środka ale autor informuje,że można ją czytać bez znajomości wcześniejszych części.
Książka jest naprawdę bardzo dobra i choć opisuje okrucieństwa II wojny to są momenty wzruszeń i warte chwilę zatrzymania.
Saffron i Gerhard. Brytyjka i Niemiec, zakochani w sobie bez pamięci. Lecz wojna nie jest łaskawa dla ich miłości. Dziewczyna zostaje zwerbowana przez brytyjskie Biuro Operacji Specjalnych, przeszkolona i wysłana na misję. Pod przykrywką dociera do postawionych na szczytach władzy bezwzględnych nazistowskich oficerów. Tymczasem Gerhard walczy w barwach Luftwaffe jako pilot dowodzący szwadronem myśliwców .Widząc pacyfikacje żydów w Równem, uznaje, że będzie walczył dalej, ale przeciwko Hitlerowi. Jaka w skutkach będzie podjęta przez niego decyzja i czy kiedykolwiek spotka jeszcze swoją ukochaną..Przeczytajcie sami bo warto.Polecam

Czytaliście jakąkolwiek książkę z Sagi rodu Courteneyów nakładem @WydawnictwoAlbatros? Od piętnastego tomu Wilbur Smith do współpracy zaprosił Davida Churchilla. Z opinii wiernych czytelników wynika, że raz to wyszło na dobre, a innym razem niekoniecznie. Ciągle uzmysławiam sobie, że ile czytelników tyle opinii i żadna opinia nie jest zła😊. Ja z serią nie miałam do czynienia. Do sięgnięcia po tę pozycję zachęcił mnie bardzo ciekawy opis Wydawcy. Dzięki temu mogę dziś zaprezentować Wam recenzję książki, która premierę miała już ponad rok temu, ale która stanowiła dla mnie odskocznię od najczęściej czytanych gatunków😉. „Po dwóch stronach” autorstwa Davida Churchilla i Wilbura Smith jest wszak książką historyczną osadzoną w czasach wojny. Książkę przeczytałam dzięki @WydawnictwoAlbatros, za co serdecznie dziękuję. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Epicka opowieść o odwadze, zdradzie i sile miłości – z opisu Wydawcy.

Przyznaję, że czasem nie wierzę opisom wydawców. Na ich podstawie wybieram książki, które zamierzam przeczytać i nie zawsze trafiam w dziesiątkę. Tym razem opis Wydawcy jest jak najbardziej szczery i właściwy. „Po dwóch stronach” to powieść obyczajowa osadzona w historycznych realiach II Wojny Światowej, gdzie miłość i cierpienie splatają się w historii dwójki młodych ludzi, Niemca Gerharda von Meerback oraz zakochanej w nim Południowoafrykanki Saffron Courtney, która całkiem niedawno przybyła do Anglii. Oboje z dwóch rożnych stron, z dwóch światów, świata niemieckich hrabiów i świata angielskich kolonistów penetrujących od XVIII wieku Afrykę. Tacy różni, a jednak stanowiący swoje całkowite uzupełnienie. Ich gorący, szczery romans został przerwany wybuchem II Wojny Światowej. Gerhard podążył, by służyć nazistowskim Niemcom, a Saffron oddała się pracy na rzecz brytyjskiej agentury przy Baker Street. Czy władza Hitlera przerwie rozdzierającą piersi miłość kochanków? Czy w zawierusze wojny są jakiekolwiek szanse na ponowne spotkanie twarzą w twarz?

Kompletnie nie miałam pojęcia czego się spodziewać po tej powieści. Okazała się dla mnie całkowitym zaskoczeniem. Autorzy bardzo skrupulatnie wręcz z historyczną dociekliwością osadzili losy dwójki przeciwstawnych bohaterów w realiach wojny. O Niemcu zakochanym w mieszkance okupowanego kraju i o Niemkach rozkochujących w sobie Brytyjskich, Radzieckich żołnierzy w literaturze można przeczytać nie raz. Żadna z książek nie niesie ze sobą aż takiej wartości historycznej, nie razi tak sprytnie wplecionymi w fikcyjną fabułę faktami historyczny jak dzieło Davida Churchilla i Wilbura Smitha. W dwudziestu sześciu rozdziałach oprócz wątku miłosnego czytelnik styka się z metodami pracy śledczej, technikami działalności agentury wywiadowczej, umiejętnościami morderczymi, czy rzeczywistością wojskową oraz realizmem funkcjonowania Gestapo. Całkowity tygiel gatunkowy, kompletny szok. Do tego w wielu miejscach autorzy pokusili się o przedstawienie społecznych nastrojów, opinii ludności na zmieniające się losy wojny, cała akcja osadzona jest w latach 1939 – 1945, od początku do zakończenia konfliktu zbrojnego. Losy Saffron śledzimy na kolejnych terenach jej działalności, czytamy więc o Belgii, Holandii Francji, czy Anglii. Towarzyszymy w jej spotkaniach z okupantami, miejscową ludnością, czy chociażby przystojnym amerykańskim porucznikiem. Gerhardowi towarzyszymy od momentu kompletnej wierności nazistowskiej ojczyźnie, aż po moment pojawienia się pierwszych wątpliwości, od chwały rodu von Meerback do momentu, gdy jego własny brat Konrad przystawił mu oficerski but do twarzy. Nie zdradzę, czy historia ma happy end, czy jest kolejną próbą udowodnienia, że sama miłość nie wystarczy, by „żyć długo i szczęśliwie”. Napiszę tylko, że ciekawe losy dwójki bohaterów prowadzone są w historycznym tle chorego umysłu Hitlera i jego pobratymców, okrucieństw wojny opisanych dość dosadnie, kolejnych, trudnych do zrozumienia decyzji politycznych Niemców, rzeczywistości obozowej, procedur likwidacji ludności żydowskiej, aktów przemocy skierowanych przeciwko najbliższym.

Mi przeszkadzała postać głównej bohaterki. Z jednej strony została przedstawiona jako bezwzględna morderczyni, nad wyraz skuteczna agentka wywiadu brytyjskiego potrafiąca 72 godziny opierać się technikom przesłuchiwawczym Gestapo, z drugiej jako kobieta z krwi i kości, podejmująca błędne decyzje, łaknąca męskiej atencji i oparcia w silnym męskim ramieniu. Jakby Saffron cierpiała na chorobę dwubiegunową objawiającą się wyjątkową słodkością i morderczą osobowością. Momentami męczył mnie pompatyczny styl narracji, jakby autorzy chcieli słowom, tempu i treści nadać samoistne znaczenie, doniosłe znaczenie. To odbierało mi chwilami przyjemność z czytania. Mimo tych niedogodności zaliczam lekturę do udanych. Lubię złożone fabuły i złożonych bohaterów. Ciekawi mnie złożony, literacki świat.

Lubicie książki w których wiele się dzieje? Ta, do takich bez wątpienia należy. Jest i wojna, i całe ludzkie życie, w którym uczucia i moralne dylematy nie pozwalają zamknąć powiek po zachodzie słońca. Jeśli dodatkowo lubicie w książkach obyczajowych wątki miłosne to historia Saffron i Gerharda jest dla Was. Udanej lektury.

Świetna książka ,momentami trzymająca w napięciu.

Świetna książka ,momentami trzymająca w napięciu.

Jak zwykle wciągające, pełne emocji. Ale czuje się już inną rękę, niestety.

Jak zwykle wciągające, pełne emocji. Ale czuje się już inną rękę, niestety.

Bardzo dobrze się czyta- jak wszystko zresztą pana Smitha :),okropności wojny, praca wywiadu, a w tle miłość- polecam

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.