Królowa pszczół

Okładka książki Królowa pszczół Nina Nirali Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Królowa pszczół
Nina Nirali Wydawnictwo: Novae Res Seria: IndiaEuroStory literatura obyczajowa, romans
IndiaEuroStory
Novae Res
2020-07-01
2020-07-01
Indie tajemnica sekret romans miłość dramat

Wyróżniona opinia i

Królowa pszczół

przeczytanych książek 1172 napisanych opinii 602

To nie tylko książka będąca podróżą bohaterki do Indii, ale rodzajem drogi , rozliczenia z życiem i poszukiwaniem najważniejszych wartości życiowych. Opowiada historię trzech bohaterów po traumatycznych przeżyciach, których los połączył ze sobą w niecodziennej sytuacji.
Mimo tragicznego zakończenia powieść niesie nieprzemijające przesłanie zmieniające nasze spojrzenie na losy ludzi skrzywdzonych, wykorzystywanych i zmuszanych do niewolniczej pracy dzieci pozbawionych nie tylko radości dzieciństwa, ale też rodziny.
Piękna powieść o tym, że królowa pszczół buduje swój ul niczym człowiek - pełen ciepła dom rodzinny. W tej przypowieści jest inaczej, pszczoły po śmierci swej królowej poszukują nowego ula, w przypadku bohaterów książki pozostają po nich nieprzemijające życiowe wartości.
Wzruszająca, z odniesieniami do filozofii wartości hinduskiej, z opisami ciekawych obrzędów i rytuałów.

"Królowa pszczół" to książka Niny Nirali. Autorka w swoich powieściach stara się zwalczać wszelkie stereotypy. Szczególnie mocno związana jest z Indiami, co z resztą można odczuć czytając opisy krajobrazów i tradycji. "Królowa pszczół" jest pozytywną książką o życiu - ukazuje problemy codzienności takimi, jakie są naprawdę i wzrusza do łez. Główna bohaterka to popularna autorka (Skylar) romansów oraz jej nowa rodzina. Kobieta, dla której do tej pory życiowym priorytetem była jej praca, po osobistej tragedii postanawia zmienić wszystko i z biletem w jedną stronę wyrusza do Indii. Jak się okazuje dopiero w Indiach, zaczyna naprawdę żyć i spotyka ludzi, których może nazywać prawdziwą rodziną. Dopiero poznany mężczyzna (Ravi) budzi w niej uczucia, o których już dawno zapomniała, a dostrzeżone w tłumie dziecko (Anu) wzbudza w niej podziw. Mimo optymistycznego nastawienia, którym urzekł Skylar, Ravi wiele przeżył. Po upadku firmy i zdradzie bliskich mu osób próbował odbić się od dna. Za to Anu została kilkuletnią uciekinierką. Mimo młodego wieku dziewczynka zdecydowała się sprzeciwić woli rodziców, którzy chcieli wydać ją za mąż, za dorosłego już mężczyznę. Po "Królowej pszczół" nie spodziewałam się wiele - myślałam, że będzie to lekka lektura, a tymczasem...czytając zakończenie się popłakałam. Czytając historie trójki ludzi (i nie tylko ich) z zupełnie różnym bagażem życiowych doświadczeń przywiązałam się do nich. Patrząc jak ich życie wspaniale zaczynało się układać, a na dodatek pomagało innym znaleźć właściwą drogę, wierzyłam że będzie to historia z happy end'em. W otoczeniu ciekawej, wzruszającej historii pewnej rodziny poruszone zostały problemy współczesnego świata. Epilog książki, będący swoistym manifestem, wyraził sprzeciw wobec niektórych praktyk obecnych do dzisiaj i podkreśla fakt, że mają one miejsce na całym świecie - często są ukrywane w czterech ścianach lub usprawiedliwiane tradycją. Mimo XXI wieku ludzie wciąż są oceniani przez pryzmat płci, pochodzenia lub majątku jaki posiadają. Mimo głównej fabuły, jaką jest życie głównych bohaterów i zmienność losu, jest to też książka o tolerancji, której brak często potrafi niszczyć rodziny.

Mój zdecydowanie ulubiony cytat z książki:
"Jeśli jedne drzwi się zamknęły, poszukaj innych. Zawsze znajdzie się jakieś wyjście z największego nawet impasu. Czasem trzeba iść do celu naokoło, Może to trwa dłużej, ale smak sukcesu jest wtedy pełniejszy."

Królowa pszczół czekała na mojej półce dość długo, przyznaję. Jednak nareszcie przyszła pora na jej lekturę i no cóż. Przyznaję, że całkowicie przepadłam w opisywanej przez Ninę Nirali historii. Myślę, że musiałam trochę dojrzeć i poczekać do tej powieści, bo gdybym sięgała po nią wcześniej, mogłabym nie odebrać jej tak, jak zrobiłam to teraz. No ale nie będę wyprzedzać faktów, o wszystkich moich wrażeniach poniżej.

Skylar jest autorką bestsellerowych powieści. Z pewnych powodów postanawia opuścić Anglię i przyjechać do Indii, by tam napisać najważniejszą w jej karierze książkę. Na miejscu przez zupełny przypadek poznaje Ravisha, mężczyznę z bagażem własnych doświadczeń. Szybko orientuje się on, że Skylar ukrywa coś poważnego, a wymówka o pisaniu powieści nie do końca jest prawdą...

Główna bohaterka powieści, Skylar, jest największą zaletą całej historii. Jest to bohaterka silna, odważna, inspirująca i motywująca do działania. Polubiłam ją od pierwszej chwili, gdy się pojawiła. Jej sytuacja nie napawała optymizmem i sprawiła, że odczuwałam względem jej współczucie i przygnębienie, jednak za pomocą tej postaci Nina Nirali pokazała mi, że nigdy nie wolno się poddawać, nawet wtedy, gdy świat wali nam się na głowę. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Mam z kolei wrażenie, że Ravish został potraktowany trochę po macoszemu. Oczywiście, on również wzbudzał sympatię, jednak patrząc teraz na tę powieść i myśląc o nim, przed oczami mam tylko miłego i kochanego do granic możliwości mężczyznę, który za wszelką cenę chce zapewnić swojej ukochanej lepszy byt. Absolutnie nie ma w tym nic złego, lecz przez to odniosłam wrażenie, że nie miał on za bardzo charakteru - może to być też tylko moje odczucie, nie wiem.

Autorka opisuje tu historię swoich bohaterów oraz ich perypetie w sposób bardzo barwny, magiczny wręcz i sprawiający, że od tej książki nie można się oderwać. Jestem pod ogromnym wrażeniem (powtarzam się, wiem o tym) stylu pisania Niny Nirali, kreacji jej bohaterów oraz sposobu przedstawiania fabuły powieści. Bo co jest ważne: historia nie skupia się tylko i wyłącznie na Skylar i jej pobudkach, dla których znalazła się w Indiach, ale też na problemach innych bohaterów, których poznajemy później. Seksizm, przemoc domowa oraz powszechne przekonanie o tym, że tylko męscy potomkowie są coś warci. Było to przerażające, ale jednocześnie otwierające oczy na problemy tamtejszej kultury.

Królowa pszczół to pozycja, która na długo zapadnie mi w pamięci. Ważne tematy umiejscowione w istnym kolorowym raju na ziemi. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę powieść i tym samym zakochać się w piórze autorki. Z pewnością czeka mnie jeszcze niejedno spotkanie z jej twórczością, a jeśli Wy lubicie powieści obyczajowe, w których poważne wątki przeplatają się z wesołością, to ta książka będzie idealna dla Was.

Na półkach: , , , , , ,

Niech nie zwiedzie was ta smutna emotikonka w ocenie tej pozycji. Oznacza ona ni mniej ni więcej, a tylko fakt, że przez większość lektury miałam ochotę gorzko zapłakać. Nie spodziewałam się, że ta pozycja będzie aż tak wzruszająca. Oczekiwałam po okładce opowieści o podróży głównych bohaterów do Indii, jakiś ciekawostek o tym kraju, który od jakiegoś czasu mnie interesuje, ale z pewnością nie tego, co stworzyła autorka.
Skylar przyjeżdża do Indii, aby napisać kolejną książkę. Nikt nie wie, że w głębi serca skrywa mroczną tajemnicę, która odmieni życie kilku osobom. W tym kolorowym i wciąż zaskakującym kraju spotyka na swej drodze Jego, Ravisha. Z początku nie chce do siebie dopuścić faktu, iż powoli zakochuje się w tym przystojnym i młodym mężczyźnie. On oprowadza ją po tajemniczych zakątkach, opowiada barwne historie i powoli przekonuje ją do siebie. Pewnego dnia na targowisku do Sky podbiega mała dziewczynka. Widać, że w swoim krótkim życiu przeszła już sporo. Podarowuje kobiecie przysmak, który jej pozostał, ta wzrusza się tym i postanawia dać jej nowe życie. Cała trójka zamieszkuje razem i cieszy się każdym dniem. Tylko jak na tą szczęśliwą codzienność wpłynie mrok, który Sky skrywa przed innymi głęboko w swoim sercu?
Dlaczego tak wzruszająca historia została przeze mnie oceniona jedynie na sześć gwiazdek? Bowiem czegoś w niej mi zabrakło, jakiegoś elementu, który sprawiłby, że ta historia stanowiłaby spójną całość. A tak na ponad 400 stron bywały momenty, że chciałam książkę wyrzucić za okno, a za chwilę fabuła mnie tak wciągała, że nie mogłam się oderwać. Czy poczułam klimat Indii? Odrobinę, bowiem pojawiły się w tekście nazwy przeróżnych potraw, autorka zdecydowała się również ukazać to, w jaki sposób są tam traktowane kobiety, że często bywa tak, że to mężczyźni są tymi ważniejszymi, zaś kobiety mają wykonywać zwyczajnie ich rozkazy. Nie zdradzę tajemnicy głównej bohaterki, czyli Sky, ale przyznam, że mocno mnie ona wzruszyła, a rzadko się to u mnie zdarza podczas lektury. Jedyne czego żałuję to tego, iż nie pojawiło się tu więcej ciekawostek na temat samego kraju. Owszem, historia Sky i jej bliskich była niezwykle ważna, bowiem ukazała, że warto mieć swoich bliskich, bo w pewnym momencie możemy się poczuć naprawdę samotni… Ale myślę, że fakty na temat Indii, życia tam oraz funkcjonowania w społeczeństwie jeszcze bardziej by uatrakcyjniły tę historię.

Mam mieszane uczucia wobec tej książki...
Decydując się na nią, nie nastawiałam się na nic konkretnego. Nie czytałam dotąd nic z fabułą osadzoną we współczesnych Indiach i chyba to mnie zaciekawiło, a także zachwyty czytelniczek.
Przyznam jednak, że książka mnie nie zachwyciła, a nawet zawiodła. Zawsze staram się opisać moje odczucia merytorycznie i wskazać i wady i zalety, więc i tym razem śpieszę z wyjaśnieniami:

Sky ma około 40stki, przybywa do Indii, aby napisać swoją kolejną książkę. Kiedyś była żoną Pakistańczyka i choć mieszkali w Londynie, miała okazję nie raz odwiedzić Indie.
Ravish dobiega 30stki i ma za sobą bankructwo własnej firmy architektonicznej. Stracił wszystko i teraz boryka się z biedą, pracując jako taksówkarz.
Ich drogi krzyżują się, gdy on odbiera ją z lotniska...

Domyśliłam się, że oto zaczął się romans i tak w rzeczy samej było. Tyle, że autorka nie stworzyła namiętnego romansu, ale wielką miłość - taką niemal od pierwszego wejrzenia. Skupiła się na uczuciach, które mnie osobiście przytłoczyły i nieco rozbawiły. Facet wie, że to miłość w sumie już po dwóch dniach, choć nawet jeszcze nie doszło do pocałunku, a kobiety wcale nie zna. To było takie naiwnie romantyczne, że aż mdłe.
Sprawy toczą się szybko. W ich życiu pojawia się mała, bezdomna dziewczynka, ich miłość wybucha i jest jak w bajce. Jak dla mnie wszystko było mało naturalne i przesłodzone.
Cała fabuła, której nie chcę dalej zdradzać, jest jak film Bollywood - mi się to nie podobało, bo było po prostu ZA. Za dużo słodkiego romantyzmu, naiwności, szczęśliwych zrządzeń losu. A Sky była niczym Jezus - czego się nie tknęła, zdarzał się cud. Ludzie zmieniali się pod wpływem jej słów o 180 stopni, jakby nowy duch w nich wstąpił🙈

Ciężko mi było czytać książkę także ze względu na sporą ilość błędów stylistycznych i merytorycznych. Bardzo szwankował szyk zdań, korekta się nie popisała. Niżej podaję przykłady.

Co mi się spodobało to emocje, które pojawiły się u mnie na sam koniec książki. Wzruszyłam się opisaną tragedią😥Skoro były łzy, to książka najgorsza nie była, ale jednak jakość i styl autorki zaliczam na minus.

Podsumowując, to jedna ze słabszych książek, jakie ostatnio przeczytałam. Kolejny raz przekonałam się, że zachwyty innych nie oznaczają mojego i odwrotnie. Tu wykonanie było słabe, choć sam pomysł na fabułę może i był ciekawy. Książkę przeczytałam dzięki booktour i jak zwykle nie żałuję - to zawsze ciekawa przygoda.

Oto garść zauważonych błędów:
1. "...wpadł na niego z impetem biegnący chłopiec" - błędny szyk zdania sugeruje, że chłopiec biegł z impetem 😄
2. "...odparował niemal natychmiast uprzejmym tonem" - znów błędny szyk zdania, tu sugerujący, że ton był natychmiast uprzejmy😜
3. Sky wchodzi do budynku za Ravim, ale kilka zdań niżej jest zdanie, że on otwiera jej drzwi i puszcza przodem. To w końcu weszła do budynku podążając za nim, czy idąc przed nim?
4. Autorka pisze, że "myśli biegną swoim tokiem". Myśli mogą biec torem, a nie tokiem. To to myśli mogą mieć.
5. Sky ma ciemnoblond włosy, ale w kilku miejscach są nagle określane jako "ciemne loki". Dziwne...

FB/Instagram: Wdrugimswiecie

Mam mieszane uczucia wobec tej książki...

Indie to fascynujący kraj, egzotyczny, pełen kolorów, zapachów, pięknych świąt ale też pełen kontrastów. Skrajna bieda, podział na kasty, społeczne przyzwolenie na wydawanie za mąż nieletnich dziewczynek, które stają się własnością męża, skazane na jego łaskę, a częściej na brutalne traktowanie, poniżanie. Przedmiotowe traktowanie żon i córek jest tradycją. Mężczyzna jest panem i władcą w rodzinie.
Skylar jest popularną pisarką i autorką bestsellerów. Po rozwodzie wyjeżdża do Indii by tam napisać swoją najważniejszą książkę.
Ravish jest na życiowym zakręcie, gdy do jego taksówki wsiada Sky.
Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością... Oboje zranieni, nieufni, czują do siebie niezwykłą sympatię i przyciąganie.
Kiedy spotykają ośmioletnią Anu bardzo chcą jej pomóc. Dziewczynka uciekła od biologicznych rodziców - chcieli ją wydać za mąż. Zdesperowana uciekła do Mumbaju, wielkiego miasta, gdzie są tysiące bezdomnych dzieci, żyjących na ulicach, wykorzystywanych do ciężkiej pracy lub trafiających w ręce handlarzy ludźmi.
Sky skrywa bolesną tajemnicę, którą w końcu dzieli się z Ravishem, pewna, że to go zniechęci do niej. Nie docenia siły jego uczuć.
Jaki to sekret? Czy miłość może połączyć dwoje życiowych rozbitków? Czy Abu potrafi wykorzystać szansę daną przez los?
Ta książka wzrusza od pierwszych stron. Sprawia, że wierzymy w siłę woli i w miłość. "Tę zwyczajną miłość i szacunek dla drugiego człowieka bez względu na jego wiek, pochodzenie, kolor skóry, stan majątku czy zdrowia"
Warto przeczytać, polecam 👍

Indie od zawsze mnie fascynowały i przerażały. Kiedyś chciałam tam pojechać, ale po pewnym czasie dałam sobie spokój. Dlaczego? sama nawet nie wiem. Silne pragnienie poznania tego egzotycznego dla mnie kraju nieco zmalało, ale nigdy nie zniknęło. I dlatego teraz, kiedy w ramach Book Toru trafiła do mnie książka Niny Nirali, z ciekawością zagłębiłam się w jej lekturę.

Książka pochłonęła mnie bez reszty. Czytałam ją powoli, smakując, przeżywając, delektując się smakiem, zapachem, atmosferą. Choć fizycznie nie mogłam dotknąć ani powąchać opisywanych potraw nie przeszkadzało mi to. Autorka z taką energią, czułością, zdolnością do malowania słowem potrafiła przenieść mnie w sam środek opisywanej historii – tak, że czułam się nie tylko widzem, ale wręcz uczestniczką wydarzeń, które przewijały się na kartkach powieści.

Trzy główne osoby dramatu. Skylar, autorka bestsellerów, opuszcza rodzinną Anglię i przyjeżdża do Indii by napisać najważniejszą książkę swojego życia. Ravish, taksówkarz, człowiek, z bagażem gorzkich doświadczeń. Dzięki matce nigdy nie przestał marzyć o powrocie do tego co stracił przez nieuczciwego wspólnika. “To ona, Hiral Joshi, zaszczepiła w nim wielkie marzenia oraz upór w ich realizacji. Zawsze mawiała: “Jeśli jedne drzwi się zamknęły, poszukaj innych. Zawsze znajdzie się jakieś wyjście z największego nawet impasu. Czasami trzeba iść do celu naokoło. Może trwa to dłużej, ale smak sukcesu jest wtedy pełniejszy”. Anu, mała ośmioletnia dziewczynka, która uciekła od rodziców chcących wydać ją za mąż. Drogi tej trójki nieoczekiwanie przetną się i zmienią na zawsze ich życie. Połączy ich wyjątkowa więź – miłość. Miłość jaka może łączyć kobietę i mężczyznę i miłość jaka może łączyć dziecko i kochających ją rodziców.
Całość recenzji http://ksiazkazostawiaslad.pl/index.php/2020/10/19/nina-nirali-krolowa-pszczol/

Czy zespół lubimyczytać nie weryfikuje kto nabija oceny bo tyle gwiazdek dla tego czegoś to po prostu kpina. Nacięłam się przeokropnie. Strasznie płaska fabuła, nazwanie postaci papierowymi byłoby komplementem dla autorki, a do tego jeszcze to wszystko ubrane w tak ogromną górnolotność. Przeraża mnie, że takie książki się tłumaczy i wydaje....

Podobno każdy, kto przyjeżdża do Indii, robi to w poszukiwaniu czegoś. Pragnie odnaleźć siebie, uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania bądź liczy na jakiś poważny zwrot w swoim życiu. Jakie pobudki kierują Skylar Bassani, odnoszącą wielkie sukcesy pisarką, gdy zostawia wszystko za sobą i przenosi się do Mumbaju?

Ośmioletnia Anu na wieść o tym, że rodzice planują wydać ją wkrótce za mąż, decyduje się na ucieczkę. Opuszcza nocą swoją małą wioskę, zabierając ze sobą jedynie latarkę i dwa kawałki chleba. Ravish Joshi, niegdyś właściciel dobrze prosperującej firmy architektonicznej, jako taksówkarz z trudem wiąże koniec z końcem, marząc o powrocie do normalnego życia. Co się stanie, gdy na drodze tych dwojga stanie Skylar? Choć zjawia się w Mumbaju z zaledwie jedną płócienną torbą, bagaż, z jakim przybywa do Indii, w rzeczywistości okazuje się o wiele większy.

Nie da się ukryć, że Nina Nirali stworzyła historię pełną emocji. Od początku dało się też wyczuć, że główna bohaterka skrywała jakąś bolesną tajemnicę. Choć twierdziła, że powodem jej wyjazdu była chęć napisania książki właśnie w Indiach, cały czas było wiadomo, że kryje się za tym coś więcej. Motywy jej działania można było szybko odgadnąć, ale sama opowieść nic na tym nie traciła, wręcz przeciwnie. Zrozumienie sytuacji Skylar sprawiło, że każda jej decyzja nabierała głębszego sensu i budziła większy podziw, a każde wypowiedziane przez nią zdanie mocniej wzruszało.

Główna bohaterka z miejsca zyskała moją sympatię. Nie mogło zresztą być inaczej, skoro autorka stworzyła postać tak odważną, nieugiętą i wrażliwą na cudzą krzywdę, a przy tym obdarzoną niezwykle wojowniczą naturą i ciętym językiem. Ogromnie polubiłam także Anu oraz Raviego, choć on akurat wydał mi się zbyt wyidealizowany. Młody, przystojny, czuły, troskliwy, pragnący bronić swojej wybranki przed całym światem i nosić ją na rękach. Do tego sam gotował, sprzątał, robił zakupy, w zasadzie nic mu nigdy nie przeszkadzało, a w razie potrzeby nawet w zęby potrafił dać. Pozbawiony wad książę z bajki, ewentualnie dzielny rycerz, tylko białego rumaka mu jeszcze brakowało...

Sam wątek romantyczny jak dla mnie również okazał się mocno uproszczony. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że gdyby bohaterowie od razu na początku wszystko sobie szczerze wyznali, pewnie pobraliby się już na pierwszej randce. Niestety nie obyło się również bez wpadek, jeśli chodzi o kwestie techniczne. Tekst nie jest pozbawiony literówek, błędów składniowych czy leksykalnych. Skylar czasem występuje jako Skaylar, trafiają się też takie "kwiatki", jak: "niemal prawie", "(...) przeciw temu zaradzić" czy "ty nie chcesz zrozumiesz".

Historia opowiedziana przez Ninę Nirali nie jest może wybitna, jeśli chodzi o warsztat pisarski, ale swoim przesłaniem trafia prosto w serce. To powieść, która mocno porusza i skłania do refleksji nad tym, co tak naprawdę się liczy. Każe zadać sobie pytanie, czy na pewno dobrze wykorzystujemy dany nam czas. A może wciąż odkładamy swoje życie na później? Jeśli szukacie opowieści pełnej emocji i wzruszeń, polecam.

ogrodksiazek.blogspot.com

Ośmioletnia Anu na wieść o tym, że rodzice planują wydać...

„Królowa pszczół" Niny Nirali to literatura społeczno — obyczajowa, dzięki której poszerzyłam swój światopogląd. To powieść gdzie ścierają się dwie kultury: hinduska i europejska.
🗝️Skylar - główna bohaterka, to znana pisarka, która postanawia rzucić wszystko i przyjechać do Indii, by napisać swą najważniejszą i ostatnią książkę. Jednak los igra z nią, jak mu się podoba. Poznaje dużo młodszego, przystojnego architekta, który jest kierowcą taksówki. Uczucie do niego, odwzajemnione z resztą, daje jej siłę, by cieszyć się każdym dniem i doświadczać Indie wszystkimi zmysłami. Kiedy przewrotny los stawia na jej drodze Anu, która przebyła 700 km, w wieku 8 lat, uciekając od zaaranżowanego małżeństwa, życie Sky nabiera pędu. Mocny charakter dziewczynki, jej poczucie własnej wartości sprawią, że Skylar ma odwagę zacząć robić porządki wśród bliskich, którzy ją otaczali. Robi krok w kierunku tego, co nowe. Niczym bogini Dharma stawia do pionu surowego ojca, który wie, co jest najlepsze dla jego córek, nie patrząc jak bardzo je rani. Przywraca przyszłej młodej mamie, troskę jej rodziców. Pełna pomysłów, ożywia restaurację, która jest na skraju upadku. I choć wydawać by się mogło, że oddała im siebie, to prawda jest taka, że kochający mężczyzna, córka, przyjaciele i rodzina dali jej wszystko, o czym marzyła i pomagając im pomagała sobie.
🗝️Poznałam kraj, w którym mali niewolnicy ciężko pracują w nieludzkich warunkach, nie mają dzieciństwa, często lądują na ulicy, molestowane i gwałcone. Młode kobiety zbyt wcześnie wydawane są za mąż. Kiedy nie chcą spełnić małżeńskiego obowiązku, mogą być ukamienowane. Ludzkość, która nie potrafi, troszczyć się o to, co sama tworzy, a jedynie umie niszczyć swoim egoizmem i okrucieństwem.
🗝️Jeśli szukasz mocnych wrażeń i rzetelnej wiedzy połączonej z tradycją, którą się kultywuje, ale też taką, przeciwko której buntuje się moje serce - to książka dla ciebie! #krolowapszczol w gruncie rzeczy pełna jest miłości, łez, buntu, siły i wiary. Ja polecam.

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2020