Czas Tajemnic

Okładka książki Czas Tajemnic Santa Montefiore
Okładka książki Czas Tajemnic
Santa Montefiore Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Kroniki Deverillów (tom 4) literatura piękna
Kroniki Deverillów (tom 4)
The Secret Hours
Świat Książki
2020-07-29
2020-07-29

Bardzo dobrze mi się jej słuchało w formie audiobooka. Urzekło mnie imię bohaterki Arethusa, super. Bohaterka jest kontrowersyjna osoba i zawsze lubiła chadzać własnymi drogami. Po śmierci, jej ostatnią wolą jest aby rozsypać jej prochy w Irlandii. I tu zaczyna się rodzinna rozgrywka aby wyjaśnić dlaczego Arethusa chce wrócić do Irlandii, co takiego wydarzyło się wiele lat temu a o czym rodzina nie ma pojęcia. I tak w tajemniczą podróż do Irlandii wyrusza córka Faye. Czy wyjaśni tajemnice matki z przed lat? Polecam.

Jeśli lubicie powieści z tajemnicami, wątki podejmujące problem rozdarcia ludzkiego serca pomiędzy tym, czego pragnie, a co wypada, to "Czas tajemnic" przypadnie wam do gustu. Dla mnie ta powieść, to początek przygody z twórczością Santa Montefiore.

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam

Przyjemna lektura.

Przyjemna lektura.

Jak sama autorka przyznaje w Podziękowaniach na końcu tej książki saga o rodzinie Deverillów pomyślana była jako trylogia. Tak też i ją przeczytałam kilka lat temu, po czym nagle dowiedziałam się, że powstała część czwarta pt. „Czas tajemnic”, a Santa Montefiore nie wyklucza, że „być oże trochę później złoży kolejną wizytę w Castle Deverill”. Cieszy mnie to, bo uważam tę serię za wyjątkowo udaną i z pełnym przekonaniem polecę ją każdemu, kto lubi historie rodzinne rozpisane na wielu bohaterów, na przestrzeni kilku wieków, z licznymi zwrotami akcji, tajemnicami i zaskoczeniami.
„Czas tajemnic” to historia Arethusy Clayton, która po swojej śmierci zostawia bardzo dziwny testament. Życzy sobie, aby jej prochy zostały rozsypane na wzgórzach irlandzkiego miasteczka w pobliżu zamku Deverillów, a jedną trzecią swojego majątku zapisuje anonimowemu spadkobiercy, który zostanie ujawniony dopiero wtedy, gdy jej córka pojedzie do Irlandii i spełni jej ostatnią wolę.
Faye jedzie więc na zieloną wyspę, ale zamiast wyjaśnień napotyka na mnożące się pytania dotyczące przeszłości swojej matki. Dlaczego Arethusa wyjechała z kraju i nigdy do niego nie wróciła? Dlaczego utrzymywała rodzinę w przeświadczeniu, że pochodzi z ubogiej rodziny bez perspektyw? Kim była dla niej wieloletnia opiekunka Temperance, której zapisała dom i ogromną sumę pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w pamiętniku napisanym niezrozumiałym na początku szyfrem, a jego lektura nie tylko odkrywa tajemnice niegdyś niepokornej i butnej panny Deverill, ale także wydobywa z jej córki Faye cechy, które pozwalają jej odkryć, kim naprawdę jest i czego pragnie, a przede wszystkim podjąć decyzje, które zmienią jej życie i uczynią ją szczęśliwą.
Nie pierwszy raz przekonałam się, że Santa Montefiore potrafi opowiadać. Jest mistrzynią stopniowania napięcia i trzymania czytelnika w ciągłej niepewności co do losów bohaterów, z którymi tworzy się niezwykłą więź. W tej powieści też tak jest. Faye, poznająca powoli przeszłość swojej matki wielokrotnie jest przekonana, że zna odpowiedź na swoje pytania, po czym okazuje się, że była w błędzie. Ta gra z czytelnikiem toczy się prawie do końca tej pasjonującej opowieści i dostarcza wielu emocji. Cały czas trzymałam kciuki za główną bohaterkę i mimo że popełniała wiele błędów życiowych jakoś tak jej kibicowałam. Trudno mi co prawda zrozumieć jej upór związany z zerwaniem kontaktów z rodziną, który trwał do końca jej życia, ale widocznie taki był koncept autorki, na którym zbudowano fabułę.
Z książkami Santy Montefiore ciekawie spędza się czas. Na pewno przeczytam kolejne powieści o rodzinie Deverillów i inne tej autorki. Polecam je tym, którzy lubią powieści pełne wielkich wzruszeń, barwnych opisów (ech te irlandzkie krajobrazy!) i satysfakcjonujących zakończeń.

Od pierwszej strony wiedziałam, że ta książka trafi w moje serce, że będę ją przeżywać razem z bohaterką, wzruszać się, buntować i szukać niezależności.
Witamy w latach 60-tych ubiegłego wieku, a i do końca XIX wieku też się cofniemy.
To była cudowna podróż/

Ostatnią wolą Arethusy Clayton, było rozrzucenie jej prochów w odległej Irlandii, w miejscu o którym nigdy nie wspominała. Prawie całe życie mieszkała w Ameryce, gdzie razem z mężem wychowywała dzieci, więc czemu nie tutaj?

Przedziwny testament i nieznany trzeci spadkobierca, dopełniają aury tajemniczości.
Córka Arethusy,Faye, czuje, że mimo protestów brata,musi spełnić wolę matki.
Nie pyta męża despoty o pozwolenie, Faye oświadcza mu, że leci do Irlandii- a pamiętajmy, że to lata 60-te i dobra żona, to wciąż posłuszna żona.
W pamięci kobiety jej matka była ekstrawagancka, wybuchowa, kapryśna, samolubna, a jednocześnie towarzyska, piękna i uwielbiana przez wszystkich.
Tymczasem obraz jaki wyłania się z pamiętnika rodzicielki ukazuje postać młodej Arethusy jako kobiety nie z ubogiej chatki, jak mówiła im przez całe życie, tylko z zamożnego szlacheckiego rodu Deverillów, lubiącą nieść pomocy biednym, mającą swoje marzenia, goniącą za miłością, rozwiązłą (tak, tak dobrze czytacie),dobrą, ale swawolną, nie poddającą się ramom obowiązującym panny z dobrego domu.

Kobieta nie spodziewa się nawet tego jak ciepło zostanie przyjęta w Irlandii przez nieznaną jej rodzinę matki, jak wiele rodzinnych historii usłyszy i jak wiele dowie się o swojej rodzicielce.
W Irlandii Faye czuje, że jest na miejscu. Znów czuje się kobietą, czuje się sobą. Cuje się kochaną.
Czy na miłość może być za późno? Czy wiek kobiety może ją ograniczyć i najważniejsze- czy można przedłożyć potrzeby własne nad dobro rodziny?

Czytanie tej książki było jak szarpanie strun duszy.
Ja! miłośniczka thrillerów, czytając tę powieść nie raz ocierałam łzy. Santa Montefiore, to jednak potrafi w te klimaty.
To była piękna i wzruszająca wędrówka po irlandzkiej wiosce Ballinakelly, by poznać historię losów nietuzinkowej kobiety.
Anioł i diabeł w jednej osobie.
Oj działo się na tych szlacheckich salonach 😉

To była cudowna podróż/

Tak jak w bibli jest napisane,z prochu powstałeś i w proch się zamienisz i właśnie w postaci tego prochu Arethusa wraca do swojej ukochanej Irlandii,niby jest to czwarty tom sagi a właściwie jest to oddzielna książka bo mówi nam o osobie która wcześniej nie wystęowala i tylko raz o niej było wspomniane w trzech tomach

Czytałam już kilka pozycji Santy. Ja najmniej przypadła mi do gustu.
Historie są dość przewidywalne. Czegoś mi zabrakło. Brakuje mi tu dalikatnisci i lekkości.
Niby przyjemne historie miłosne.. ale w poprzednich jej powiasciach było jakoś inaczej...
Mimo wszystko polecam bo to przyjemna lektura. 😊

Czytałam już kilka pozycji Santy. Ja najmniej przypadła mi do gustu.
Mimo wszystko polecam bo to przyjemna lektura. 😊

Myślałam, że historia Devereillów to już skończony cykl, a ta książka będzie pisana "na siłę". Jakże się przeliczyłam! Czwarta część niczym nie dostaje od poprzednich, czyta się ją z takim samym zainteresowaniem i rumieńcem na policzkach :)

Dla mnie ta część jest już niepotrzebna. Na siłę jest doklejona do wcześniejszych tomów i nie stanowi spójnej opowieści. Powiela schemat trudnych miłości i nie sprawiła mi już takiej frajdy. Przeczytać można ale bez euforii. Dla wytrwałych.

• Santa Montefiore

Santa Montefiore Czas Tajemnic Zobacz więcej