rozwińzwiń

Śledztwa Enoli Holmes - 4 - Zagadka wachlarza

Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 4 - Zagadka wachlarza Serena Blasco
Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 4 - Zagadka wachlarza
Serena Blasco Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Śledztwa Enoli Holmes (tom 4) komiksy
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Śledztwa Enoli Holmes (tom 4)
Tytuł oryginału:
Les enquêtes d'Enola Holmes - Le secret de de l'éventail
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2021-03-10
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-10
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328159495
Tłumacz:
Maria Mosiewicz
Tagi:
kryminał tajemnica
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Giant Days #9: Nie zapomnę ci tego John Allison, Max Sarin
Ocena 7,6
Giant Days #9:... John Allison, Max S...
Okładka książki Czarolina - 2 - Dziewczynka, która kochała zwierzołaki Paola Antista, Sylvia Douyé
Ocena 7,6
Czarolina - 2 ... Paola Antista, Sylv...
Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 3 - Ostatni z pięciu skarbów Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Ocena 8,0
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...
Okładka książki Siostry Niezapominajki: 1. Sen Sary Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 7,6
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 7,6
Sabotaż w punk... Martin Widmark, Hel...

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
254
61

Na półkach: , , , , , ,

Witajcie!
W tej części Enola musi zmierzyć się z wielką tajemnicą wachlarza!
Podczas przechadzki po mieście nasza bohaterka postanawia skorzystać z jednej z publicznych toalet dla pań. Ku jej zdziwieniu po krótkim czasie wchodzą tam dwie eleganckie starsze panie razem z młodą kobietą. Enola od razu poznaje ową nieznajomą. Przecież to Lady Cecily Alistar, którą uratowała ze szponów niebezpiecznego człowieka! Lady Alistar użyła tajnego języka wachlarzy i po kryjomu poprosiła o pomoc. Ale przed czym? Czy Enola zdoła uratować dziewczynę?
"To się jeszcze okaże."

Jak zwykle nie rozczarowała mnie treść, a rysunki w prost przepiękne! Powiedziałabym, że jest to streszczenie powieści Nancy Springer, więc jeśli ktoś z was ma zamiar przeczytać obie serie to polecam zacząć od oryginalnych. Natomiast jeśli ktoś zrobi na odwrót może go to zniechęcić do lektury dłuższej wersji.

To wszystko, dziękuję.
Zaczytana

Witajcie!
W tej części Enola musi zmierzyć się z wielką tajemnicą wachlarza!
Podczas przechadzki po mieście nasza bohaterka postanawia skorzystać z jednej z publicznych toalet dla pań. Ku jej zdziwieniu po krótkim czasie wchodzą tam dwie eleganckie starsze panie razem z młodą kobietą. Enola od razu poznaje ową nieznajomą. Przecież to Lady Cecily Alistar, którą uratowała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2339
2336

Na półkach: , , ,

No to sobie poczytałam. Zaczęłam od czwartego tomu i zostałam bezlitośnie ukarana. Autorka nie roztkliwia się nad czytelnikiem uważając, że skoro podejmuje nierozważne decyzje, to niech się męczy. Zatem usiłowałam ogarnąć o co chodzi, wysilając cały swój intelekt. Nie było łatwo i mam ogromną ochotę skonfrontować swoje domysły z tym, co rzeczywiście wydarzyło się w poprzednich częściach. Zagadka dość ciekawa, rozwiązanie niebanalne, wiedza podana mimochodem, a przy okazji interesująca. Realia dziewiętnastego wieku połączone z wojującym feminizmem czasami zgrzytają w zębach, lecz cóż, takie czasy nastały, że jeśli bohaterka nie udowadnia całemu światu, jak wartościowe są kobiety, to jest kiepską reprezentantką swojej płci. Kreska specyficzna. Ja musiałam się do niej przekonywać a młody czytelnik był zachwycony. Zatem polecam, choć z niejaką ostrożnością.

No to sobie poczytałam. Zaczęłam od czwartego tomu i zostałam bezlitośnie ukarana. Autorka nie roztkliwia się nad czytelnikiem uważając, że skoro podejmuje nierozważne decyzje, to niech się męczy. Zatem usiłowałam ogarnąć o co chodzi, wysilając cały swój intelekt. Nie było łatwo i mam ogromną ochotę skonfrontować swoje domysły z tym, co rzeczywiście wydarzyło się w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1168
1137

Na półkach:

Czas nadrobić trochę zaległości. Lecę zatem dalej w przygodach Enoli Holmes, najmłodszej (i jedynej) siostry, w rodzinie słynnego detektywa z Baker Street 221b. Dziewczyna radzi sobie całkiem nieźle, jak dotąd rozwiązała kilka spraw i nadal umyka przed spojrzeniem braci, z których najstarszy chce ją wydać za mąż. Zresztą ten temat jest tutaj motywem przewodnim, bowiem wraca Cecile, jedna z postaci którym Enola już pomogła. Niestety dziewczyna znów popadła w tarapaty, tym razem rodzinne.

Rzecz, która zawsze sprawiała mi frajdę podczas obcowania z tą serią, to przedstawienie realiów końca XIX w Anglii. Czasów, gdy kobiety powoli zaczynały dochodzić do głosu, choć nadal czekała je ciężka droga. Wszystko tak naprawdę zmieni I Wojna Światowa oraz wydarzenia bezpośrednio po niej. Tymczasem w czasach młodości Enoli, kobieta nadal była czymś w rodzaju towaru. Szczególnie w sferach wyższych, co miało uchronić rodzinne fortuny przed ich rozdrobnieniem.

Konkretniej chodzi o małżeństwa kuzynostwa, co sprawiało, ze majątek pozostawał w rodzinie i seniorzy nadal sprawowali nad nim pieczę. Przynajmniej w pewnym stopniu. Takie związki niemal nigdy nie kończyły się dobrze z miliona powodów. Podobnie mamy tutaj, gdzie Cecile jest obiektem swoistego handlu w imię wyższych wartości familii, z której się wywodzi. Enola nie zamierza stać bezczynnie i gdy przypadkiem trafia na dawną znajomą podejmuje śledztwo na własną rękę. Traf chce, że zdesperowana matka Cecile, będąca przeciwna małżeństwu, wynajmuje usługi Sherlocka Holmesa, aby ten pomógł dziewczynie. Tym sposobem rodzeństwo Holmesów musi działać wspólnie mimo dzielących je różnic.

Musze przyznać, ze fabuła trzyma poziom. Niby nie jest specjalnie skomplikowana, ale śledzi się ją z lekkimi wypiekami na twarzy. Głównie z powodu Mycrofta, starającego się poskromić młodszą siostrę. Nie podoba mu się "wyzwolony" sposób bycia i myślenia Enoli i najchętniej wpakowałby ja w małżeńskie dyby wbrew woli dziewczyny. Komiks dobrze obrazuje tarcia obyczajowe, szczególnie na wyższych szczeblach społecznych, w odniesieniu do powoli rodzącego się sufrażyzmu. Zresztą nie pierwszy raz. Dodajmy do tego garść ciekawych zagadek, przepis na proste konstrukcje szyfrów, ładny rysunek i ciekawe dialogi, a dostaniemy solidną porcje przygody. Tak. Komiksy o Enoli Holmes są naprawdę dopracowane i wiem, że z nieukrywaną przyjemnością będę śledził dalsze losy tej postaci.

Czas nadrobić trochę zaległości. Lecę zatem dalej w przygodach Enoli Holmes, najmłodszej (i jedynej) siostry, w rodzinie słynnego detektywa z Baker Street 221b. Dziewczyna radzi sobie całkiem nieźle, jak dotąd rozwiązała kilka spraw i nadal umyka przed spojrzeniem braci, z których najstarszy chce ją wydać za mąż. Zresztą ten temat jest tutaj motywem przewodnim, bowiem wraca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6131
3433

Na półkach:

Lubicie komiksy i XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności? Do tego jesteście miłośnikami powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie? To koniecznie musicie sięgnąć po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak możecie się domyślać kobiety nie mają wówczas łatwego życia. Ich los zależy od wpływów męskich członków rodziny. O przyszłości decydują opiekunowie. Płeć piękna traktowana jest jak ozdobna żywa własność. Paradoks polega na tym, że w tym czasie na tronie zasiada kobieta, ale niestety o bardzo konserwatywnych poglądach, przez co za czasów jej panowania los przedstawicielek płci pięknej pogarsza się. W takie klimaty przenosi nas Serena Blasco, absolwentka sztuki użytkowej i coraz bardziej znana rysowniczka, autorka komiksów demaskujących kulturowe kajdany nakładane kobietom. Cykl przenoszący nas do XIX wieku pozwala na pokazanie przeszłości, ale też poruszenie wielu aktualnych problemów. Można powiedzieć, że jest opowieścią detektywistyczną z efektem Matyldy w tle.
Akcję cyklu otwiera zaginięcie mamy Enoli w dnu jej czternastych urodzin. Nastolatka zaczyna poszukiwania i ściąga do Londynu swoich braci: Sherloka i Mycrofta, którzy chcą wysłać ją na pensję dla panien z wyższych sfer, aby zapewnić jej opiekę i przyuczenie do bycia dobrą żoną. Wyemancypowana przez kontakt z ekscentryczną matką dziewczyna nie zamierza ulegać i robi wszystko, aby zachować niezależność. Przy okazji wplątuje się w różne niebezpieczne sytuacje. Każdy tom to kolejna zagadka do rozwikłania oraz osoba do uratowania. Oczywiście sukces rozwiązania zagadek spada na jej brata będącego detektywem, ale Enoli to nie przeszkadza, bo ważniejsze jest dla niej osiągnięcie celu, czyli bardzo często ratowanie kobiet. Główny cel to oczywiście poszukiwanie matki. Ten wątek będzie ciągnął się przez kilka tomów. A przy okazji bohaterka będzie rozwiązywała inne sprawy.
W pierwszym tomie akcja toczy się wokół tajemniczego porwania młodego wicehrabiego, w drugim postanawia rozwikłać sprawę zaginionej córki sir Eustachego Alistaira, w trzecim sprawa będzie bardzo osobista, ponieważ bohaterka będzie musiała odnaleźć doktora Warsona, który jest dla niej niesamowicie ważny. Czwarty to powrót Cecily Alistair. Tym razem Enola musi znaleźć właścicielkę wachlarza u uratować ją przed niechcianym małżeństwem.
Każdy z tomów prezentuje się bardzo interesująco. Piękne ilustracje, dobrze rozplanowane dialogi sprawiają, że stworzona przez Nancy Springer postać ożywa, a same opowieści dostają tchnienia świeżości, żywotności. Serena Blasco adaptując powieści umiejętnie prowadzi fabułę, stopniowo odsłania przed czytelnikami nowe fakty.
Bohaterka komiksu to przebojowa i wyemancypowana dziewczyna pragnąca uniknięcia wychowania na posłuszną i niemającą zdania żonę. Nastolatka jest buntownicza i po ucieczce z domu radzi sobie sama, a przy okazji wciela się w różne role, aby rozwiązać zagadki. Spostrzegawcza i sprytna kobieta często prześciga swoich braci intelektem, przez co ich pouczenia na temat roli przedstawicielek płci pięknej wyglądają śmiesznie.
Pomysł Nancy Springer na postać nawiązującą do książek sir Arthur Conan Doyle sprawił, że na wiele spraw możemy spojrzeć z perspektywy ówczesnych szans dawanych kobietom. Wchodzimy w czasy postępu, kiedy ludzie mogą przemieszczać się pociągami, fabryki pracują pełną parą, istnieje prasa codzienna donosząca o życiu ważnych osób oraz modowych ciekawostkach, a jednocześnie stajemy się świadkami jak niewiele mogły kobiety oraz w jaki sposób starsze przedstawicielki płci pięknej konspirowały z przedstawicielami patriarchalnej dyskryminacji zabraniającej dziewczętom na naukę pozwalającą na finansową niezależność. Kiedy przypomnimy sobie, że był to czas, gdy kobiet było więcej w społeczeństwie, a ich status zależał od tego, czy odpowiednio wcześnie znalazły męża, czy były wykluczane ze społeczności jako „kobiety upadłe” (od samotnych, przez nauczycielki po prostytutki) to widzimy tragizm sytuacji bohaterów komiksu, którego oczywiście można czytać bez otoczki historycznej, ale tylko z nią wiele sytuacji będzie bardziej zrozumiałych dla czytelnika. Myślę, że ten cykl to dobry punkt wyjścia do tego, aby zainteresować młodych czytelników zmianami, jakie zaszły w ciągu dwóch wieków, oswajania z historią, pokazywania jak niezwykle ciekawe może być zgłębianie przeszłości także z wykorzystaniem powieści napisanych przez osoby żyjące w określonych warunkach. Zaproponowane przez Nancy Springer spojrzenie pomaga na uwypuklenie spraw, które przemilczał w swoich dziełach sir Arthur Conan Doyle. Polecam.

Lubicie komiksy i XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności? Do tego jesteście miłośnikami powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie? To koniecznie musicie sięgnąć po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
272
271

Na półkach:

Enola Holmes jest siostrą słynnego detektywa Sherlocka. Nic dziwnego, że dziewczyna ma też żyłkę do rozwiązywania zagadek. Potrafi wyczuć sprawę do wyjaśnienia z daleka. Wystarczy, że rzuci okiem, usłyszy coś, co wydaje się jej podejrzane – i już Enola staje się czujna. Niegroźne jej niebezpieczeństwa. Odważna, zmienia wygląd w razie potrzeby, wchodzi w ciemne i niebezpieczne kąty, potrafi stawić czoła ciemnym typkom. Do tego ma cięty język, zna swoją wartość – a to ważne w czasach, w których rozgrywa się akcja komiksu. Dziewczyna odczytuje prośbę o pomoc znajomej dziewczyny za pomocą mowy … wachlarza. To Cecylia, z którą Enola spotkała się już w przeszłości. Leworęczna rysowniczka, którą uwięził niebezpieczny mężczyzna. Wtedy Enola też wkroczyła do akcji i pomogła Cecylii. Tym razem dziewczyna jest w towarzystwie dwóch matron. Takie czasy, że nie może prosić wprost o pomoc, nie może oddalić się od niepożądanego towarzystwa. Na pozostawionym przez Cecylię wachlarzu znajduje się tymczasem ukryta informacja z wołaniem o pomoc. Enola już wie, ze Cecylia potrzebuje pomocy, teraz musi się tylko dowiedzieć, o co chodzi. Tylko? Łatwo powiedzieć. Enola musi się nieźle natrudzić, by zrozumieć sens informacji na wachlarzu. I trzeba to docenić nam, współczesnym czytelnikom, bo Enola – zwróćcie na to uwagę, nie miała do dyspozycji komórki, Internetu, aparatu fotograficznego.
Kolejna, już czwarta część zagadek o siostrze Holmesa. Zastanawiam się, dlaczego tak to podkreślam😊 Lepiej zabrzmi, że to Sherlock jest bratem znanej detektywczyni, niż odwrotnie. Enola sama zapracowuje na swoje nazwisko. A gdy na horyzoncie pojawi się już jej brat – to trzeba przyznać, że nie zawsze pomaga. Ten komiks to nie tylko ciekawa i trzymająca w napięciu fabuła, świetne ilustracje, ale też ciekawa wyprawa do czasów, których już nie ma. Wyższe sfery, wystrój wnętrz, panująca moda, wygląd ulicy – to też liczne informacje socjo-kulturowe na temat minionej epoki. To w końcu obraz kobiety, która nie mogła do końca stanowić o sobie. Bardzo podoba mi się pokazanie osobowości Enoli w tym komiksie. Dziewczyna realizuje się, przeciwstawia się światu mężczyzn, imponuje mądrością, inteligencją, odwaga. Dziewczyny, czytajcie Enolę, bo do kobiet świat należy!

Enola Holmes jest siostrą słynnego detektywa Sherlocka. Nic dziwnego, że dziewczyna ma też żyłkę do rozwiązywania zagadek. Potrafi wyczuć sprawę do wyjaśnienia z daleka. Wystarczy, że rzuci okiem, usłyszy coś, co wydaje się jej podejrzane – i już Enola staje się czujna. Niegroźne jej niebezpieczeństwa. Odważna, zmienia wygląd w razie potrzeby, wchodzi w ciemne i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2188
2012

Na półkach:

Śledztwa Enoli Holmes: Zagadka wachlarza to czwarta już część komiksowej adaptacji powieści Nancy Springer. Każdy kolejny wydany album to nowa tajemnica do rozwikłania i kolejna szansa pokazania, że Enola to niebywale rezolutna młoda dama zdolna do rozwikłania wszelkich tajemnic.

Początki „nowego” samodzielnego życia młodej bohaterki nie były pozbawione licznych kłopotów. Ucieczka z domu w poszukiwaniu zaginionej matki i ciągła potrzeba ukrywania się przed braćmi, wymagały od niej sporego wysiłku. Z czasem wszystko jednak się ułożyło i mogła ona o wiele więcej czasu poświęcać na rozwiązywanie nowych zagadek. Wielka tętniąca życiem metropolia, jaką jest Londyn, zawsze bowiem skrywa jakieś tajemnice. Nocne wędrówki Enoli i niebywała umiejętność bacznego obserwowania otoczenia sprawiły, że trafia ona na trop poważnej afery dotykającej wyższych sfer. Kolejne odkrywane ślady prowadzą ją do postaci, która już kiedyś pojawiła się na jej drodze – nastoletniej lady Cecily Alistair. Nie pozostaje więc nic innego jak wykorzystać liczne przebrania, wytężyć swój ponadprzeciętny umysł i spróbować rozwikłać całą sprawę. Nie będzie to takie łatwe, szczególnie że na jej drodze pojawi się wiele niebezpieczeństw oraz ciągle poszukujący jej bracia.

Całą recenzja na:

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-sledztwa-enoli-holmes-zagadka-wachlarza/

Śledztwa Enoli Holmes: Zagadka wachlarza to czwarta już część komiksowej adaptacji powieści Nancy Springer. Każdy kolejny wydany album to nowa tajemnica do rozwikłania i kolejna szansa pokazania, że Enola to niebywale rezolutna młoda dama zdolna do rozwikłania wszelkich tajemnic.

Początki „nowego” samodzielnego życia młodej bohaterki nie były pozbawione licznych kłopotów....

więcej Pokaż mimo to

avatar
552
428

Na półkach: , , ,

czwarta część Enoli, która tak jak Mama chce być niezależna od mężczyzn. Ta część jest o dziewczynach, o zmuszaniu do zamążpójścia i o dawnych zwyczajach matrymonialnych i towarzyskich. Gratka dla fanów epoki.

czwarta część Enoli, która tak jak Mama chce być niezależna od mężczyzn. Ta część jest o dziewczynach, o zmuszaniu do zamążpójścia i o dawnych zwyczajach matrymonialnych i towarzyskich. Gratka dla fanów epoki.

Pokaż mimo to

avatar
165
103

Na półkach:

Ślicznie zilustrowana opowieść, ale znowu przeszkadza mi, że jest z książki wyciągnięty tylko główny szkielet (wiem, wiem, komiks byłby zbyt długi). Niemniej miło sobie przypomnieć tym komiksem książkę :)

Ślicznie zilustrowana opowieść, ale znowu przeszkadza mi, że jest z książki wyciągnięty tylko główny szkielet (wiem, wiem, komiks byłby zbyt długi). Niemniej miło sobie przypomnieć tym komiksem książkę :)

Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    52
  • Komiks
    5
  • Komiksy
    5
  • 2021
    4
  • Posiadam
    4
  • Biblioteka
    4
  • Chcę przeczytać
    3
  • Ulubione
    3
  • 2023
    3
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śledztwa Enoli Holmes - 4 - Zagadka wachlarza


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,3
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #1 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Ocena 10,0
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...

Przeczytaj także