Śledztwa Enoli Holmes - 3 - Tajemnica białych maków

Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 3 - Tajemnica białych maków Serena Blasco
Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 3 - Tajemnica białych maków
Serena Blasco Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Śledztwa Enoli Holmes (tom 3) komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Śledztwa Enoli Holmes (tom 3)
Tytuł oryginału:
Les enquêtes d'Enola Holmes - Le mystère des pavots blancs
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2020-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-12
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328198159
Tłumacz:
Maria Mosiewicz
Tagi:
kryminał tajemnica
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 2 - Księga Hektora Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Ocena 7,6
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...
Okładka książki Tuzin tajemnic. 12 niezywkłych zagadek kryminalnych Clémentine Beauvais, Susie Day, Julia Golding, Frances Hardinge, Caroline Lawrence, Sally Nicholls, Kate Pankhurst, Robin Stevens, Katherine Woodfine, praca zbiorowa
Ocena 7,1
Tuzin tajemnic... Clémentine Beauvais...
Okładka książki Agatha Christie. Herkules Poirot. I nie było już nikogo Romuald Gleyse, Jean-Françoise Vivier
Ocena 7,9
Agatha Christi... Romuald Gleyse, Jea...
Okładka książki Czarolina - 2 - Dziewczynka, która kochała zwierzołaki Paola Antista, Sylvia Douyé
Ocena 7,6
Czarolina - 2 ... Paola Antista, Sylv...
Okładka książki Sapiens. Powieść graficzna. Narodziny ludzkości. Tom 1 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Ocena 7,8
Sapiens. Powie... Daniel Casanave, Yu...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
165
103

Na półkach:

Z każdym kolejnym komiksem przeszkadza mi coraz bardziej, że to takie spłaszczone - krótkie żeby zmieściło się w komiks ;) Myślę, że problemem jest również to, że znam "fabułę", ale gdybym czytała najpierw książkę, a później komiks to chyba bym się bardziej denerwowała. W każdym razie miło jest przypomnieć sobie przygody Enoli w bardzo ładnych obrazkach :)

Z każdym kolejnym komiksem przeszkadza mi coraz bardziej, że to takie spłaszczone - krótkie żeby zmieściło się w komiks ;) Myślę, że problemem jest również to, że znam "fabułę", ale gdybym czytała najpierw książkę, a później komiks to chyba bym się bardziej denerwowała. W każdym razie miło jest przypomnieć sobie przygody Enoli w bardzo ładnych obrazkach :)

Pokaż mimo to

avatar
2344
2341

Na półkach: , , ,

Tym razem zaginął doktor Watson, przyjaciel i autor książek o Sherlocku Holmes’ie. Enola, ukrywająca się młodsza siostra detektywa początkowo przypuszcza, że to kolejna pułapka zastawiona na nią. Jednak polubiła doktora, zatem postanawia sprawdzić, czy rzeczywiście ktoś go porwał. Jak zwykle ciekawa intryga, mnóstwo zagadek, kodów kwiatowych i szyfrów. Zarówno młody czytelnik, jak i ten starszy będzie się dobrze bawił. Na końcu książki, jak zawsze, garść różnorodnych informacji, między innymi o lobotomii i hipnozie. Kreska nie kłuje w oko, lecz nie jest to moja osobista faworytka. Z chęcią i zainteresowaniem sięgnę po kolejny tom przygód małej Holmesówny. Polecam.

Tym razem zaginął doktor Watson, przyjaciel i autor książek o Sherlocku Holmes’ie. Enola, ukrywająca się młodsza siostra detektywa początkowo przypuszcza, że to kolejna pułapka zastawiona na nią. Jednak polubiła doktora, zatem postanawia sprawdzić, czy rzeczywiście ktoś go porwał. Jak zwykle ciekawa intryga, mnóstwo zagadek, kodów kwiatowych i szyfrów. Zarówno młody...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1180
1148

Na półkach:

No to trzeci tom przygód młodszej siostry Sherlocka Holmesa za mną :) Historia jest ciekawa, wciągająca i muszę przyznać, ze seria komiksowa wypada o niebo lepiej niż film Netflixa. Tutaj główna bohaterka jest zmyślna, sprytna i cholernie odważna, choć przy tym potrafi czasem popełnić głupotę. Ma też dość odporne ciało, bo potrafi wyjść bez zadrapania nawet gdy spadnie z dachu kamienicy na szklarnię. Cóż, taka magia komiksów dla młodzieży :)

Gdybym miał jednak wymienić trzy punkty, za które uwielbiam tą serię to będą to:
1. Główna bohaterka i jej smykałka do stylizacji i charakteryzacji.
2. Świetny oraz klimatyczny rysunek.
3. Przedstawienie realiów tamtego okresu.
I owszem, ogromną rolę odgrywa w całej serii kwietnik oraz tak zwana Mowa Kwiatów, co jest podkreślane na każdym kroku, ale osobiście jakoś mnie to specjalnie nie przyciąga. Prawdopodobnie dlatego, że jestem facetem, który nie ma ręki do kwiatów. Poważnie, nie umiem o nie dbać, choć pewne gatunki rosły w moim pokoju jak głupie, mimo że widziały wodę tylko wtedy gdy mi się przypomniało. Innymi słowy sporadycznie :)

Natomiast dużo bardziej moją uwagę przykuwają elementy rzadziej występujące, a dotyczące realiów omawianej epoki. Mamy końcówkę XIX wieku, Londyn to bardzo zaludnione miasto pełne przeciwieństw. Bogate kamienice kontra obdarte rudery, a wszystko niemal koło siebie. Do tego mamy tutaj elementy, tak dobrze mi znane z serii "Czwórka z Baker Street", jak choćby domy dla sierot, przytułki dla umysłowo chorych czy społeczne podejście do narastających powoli zmian względem roli kobiety. To wszystko sprawia, że chce wracać do Enoli Holmes i jej perypetii. Jakby nie patrzeć wydarzenia te miały miejsce niespełna 130 lat temu i od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Choć pewne rzeczy, jak władza i bezkarność sfer wyższych, pozostały takie same.

No to trzeci tom przygód młodszej siostry Sherlocka Holmesa za mną :) Historia jest ciekawa, wciągająca i muszę przyznać, ze seria komiksowa wypada o niebo lepiej niż film Netflixa. Tutaj główna bohaterka jest zmyślna, sprytna i cholernie odważna, choć przy tym potrafi czasem popełnić głupotę. Ma też dość odporne ciało, bo potrafi wyjść bez zadrapania nawet gdy spadnie z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6145
3446

Na półkach:

Lubicie komiksy i XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności? Do tego jesteście miłośnikami powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie? To koniecznie musicie sięgnąć po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak możecie się domyślać kobiety nie mają wówczas łatwego życia. Ich los zależy od wpływów męskich członków rodziny. O przyszłości decydują opiekunowie. Płeć piękna traktowana jest jak ozdobna żywa własność. Paradoks polega na tym, że w tym czasie na tronie zasiada kobieta, ale niestety o bardzo konserwatywnych poglądach, przez co za czasów jej panowania los przedstawicielek płci pięknej pogarsza się. W takie klimaty przenosi nas Serena Blasco, absolwentka sztuki użytkowej i coraz bardziej znana rysowniczka, autorka komiksów demaskujących kulturowe kajdany nakładane kobietom. Cykl przenoszący nas do XIX wieku pozwala na pokazanie przeszłości, ale też poruszenie wielu aktualnych problemów. Można powiedzieć, że jest opowieścią detektywistyczną z efektem Matyldy w tle.
Akcję cyklu otwiera zaginięcie mamy Enoli w dnu jej czternastych urodzin. Nastolatka zaczyna poszukiwania i ściąga do Londynu swoich braci: Sherloka i Mycrofta, którzy chcą wysłać ją na pensję dla panien z wyższych sfer, aby zapewnić jej opiekę i przyuczenie do bycia dobrą żoną. Wyemancypowana przez kontakt z ekscentryczną matką dziewczyna nie zamierza ulegać i robi wszystko, aby zachować niezależność. Przy okazji wplątuje się w różne niebezpieczne sytuacje. Każdy tom to kolejna zagadka do rozwikłania oraz osoba do uratowania. Oczywiście sukces rozwiązania zagadek spada na jej brata będącego detektywem, ale Enoli to nie przeszkadza, bo ważniejsze jest dla niej osiągnięcie celu, czyli bardzo często ratowanie kobiet. Główny cel to oczywiście poszukiwanie matki. Ten wątek będzie ciągnął się przez kilka tomów. A przy okazji bohaterka będzie rozwiązywała inne sprawy.
W pierwszym tomie akcja toczy się wokół tajemniczego porwania młodego wicehrabiego, w drugim postanawia rozwikłać sprawę zaginionej córki sir Eustachego Alistaira, w trzecim sprawa będzie bardzo osobista, ponieważ bohaterka będzie musiała odnaleźć doktora Warsona, który jest dla niej niesamowicie ważny. Czwarty to powrót Cecily Alistair. Tym razem Enola musi znaleźć właścicielkę wachlarza u uratować ją przed niechcianym małżeństwem.
Każdy z tomów prezentuje się bardzo interesująco. Piękne ilustracje, dobrze rozplanowane dialogi sprawiają, że stworzona przez Nancy Springer postać ożywa, a same opowieści dostają tchnienia świeżości, żywotności. Serena Blasco adaptując powieści umiejętnie prowadzi fabułę, stopniowo odsłania przed czytelnikami nowe fakty.
Bohaterka komiksu to przebojowa i wyemancypowana dziewczyna pragnąca uniknięcia wychowania na posłuszną i niemającą zdania żonę. Nastolatka jest buntownicza i po ucieczce z domu radzi sobie sama, a przy okazji wciela się w różne role, aby rozwiązać zagadki. Spostrzegawcza i sprytna kobieta często prześciga swoich braci intelektem, przez co ich pouczenia na temat roli przedstawicielek płci pięknej wyglądają śmiesznie.
Pomysł Nancy Springer na postać nawiązującą do książek sir Arthur Conan Doyle sprawił, że na wiele spraw możemy spojrzeć z perspektywy ówczesnych szans dawanych kobietom. Wchodzimy w czasy postępu, kiedy ludzie mogą przemieszczać się pociągami, fabryki pracują pełną parą, istnieje prasa codzienna donosząca o życiu ważnych osób oraz modowych ciekawostkach, a jednocześnie stajemy się świadkami jak niewiele mogły kobiety oraz w jaki sposób starsze przedstawicielki płci pięknej konspirowały z przedstawicielami patriarchalnej dyskryminacji zabraniającej dziewczętom na naukę pozwalającą na finansową niezależność. Kiedy przypomnimy sobie, że był to czas, gdy kobiet było więcej w społeczeństwie, a ich status zależał od tego, czy odpowiednio wcześnie znalazły męża, czy były wykluczane ze społeczności jako „kobiety upadłe” (od samotnych, przez nauczycielki po prostytutki) to widzimy tragizm sytuacji bohaterów komiksu, którego oczywiście można czytać bez otoczki historycznej, ale tylko z nią wiele sytuacji będzie bardziej zrozumiałych dla czytelnika. Myślę, że ten cykl to dobry punkt wyjścia do tego, aby zainteresować młodych czytelników zmianami, jakie zaszły w ciągu dwóch wieków, oswajania z historią, pokazywania jak niezwykle ciekawe może być zgłębianie przeszłości także z wykorzystaniem powieści napisanych przez osoby żyjące w określonych warunkach. Zaproponowane przez Nancy Springer spojrzenie pomaga na uwypuklenie spraw, które przemilczał w swoich dziełach sir Arthur Conan Doyle. Polecam.

Lubicie komiksy i XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności? Do tego jesteście miłośnikami powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie? To koniecznie musicie sięgnąć po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
552
428

Na półkach: , ,

Ta cześć jest trochę makabryczna.. raczej dla starszych dzieci. Znów ładne ilustracje Londynu i nawiązywanie do epoki. Język kwiatów i zaszyfrowane wiadomości znów będą ważne. Enola rozwiązaniach kolejna zagadkę trafi do szpitala psychiatrycznego, gdzie prowadzi sie terapie elektrowstrząsami a na koniec odnajdzie trupa.. na szczęście przeczytałam komiks zanim dałam go dziecku..

Ta cześć jest trochę makabryczna.. raczej dla starszych dzieci. Znów ładne ilustracje Londynu i nawiązywanie do epoki. Język kwiatów i zaszyfrowane wiadomości znów będą ważne. Enola rozwiązaniach kolejna zagadkę trafi do szpitala psychiatrycznego, gdzie prowadzi sie terapie elektrowstrząsami a na koniec odnajdzie trupa.. na szczęście przeczytałam komiks zanim dałam go dziecku..

Pokaż mimo to

avatar
334
332

Na półkach:

To prężnie napisana historia detektywistyczna. Z niezwykle dzielną i bystrą bohaterką, dla której trudności są dobrą drogą do mobilizacji sił i odważnego stawiania czoła, łącznie z odkrywaniem sekretów zjedzonego przez szczury nosa czy wyprawą do zakładu dla obłąkanych.
http://madebybibi.blogspot.com/2020/12/sledztwa-enoli-holmes-tajemnica-biaych.html

To prężnie napisana historia detektywistyczna. Z niezwykle dzielną i bystrą bohaterką, dla której trudności są dobrą drogą do mobilizacji sił i odważnego stawiania czoła, łącznie z odkrywaniem sekretów zjedzonego przez szczury nosa czy wyprawą do zakładu dla obłąkanych.
http://madebybibi.blogspot.com/2020/12/sledztwa-enoli-holmes-tajemnica-biaych.html

Pokaż mimo to

avatar
2208
2032

Na półkach:

Wielbiciele detektywistycznych przygód Enoli Holmes doczekali się trzeciego tomu komiksowej adaptacji powieści Nancy Springer. Album Tajemnica białych maków ponownie zabiera czytelników do świata pełnego tajemnic, które tylko czekają na rozwikłanie przez dzielną i niebywale rezolutną młodą damę.

Tytułowa Enoli Holmes, siostra słynnego detektywa w niczym nie ustępuje swojemu bratu. Nadal ukrywa się ona przed swoim starszym rodzeństwem, próbują rozwikłać sprawę zaginięcia swojej ukochanej matki. Na jej drodze nieustannie pojawiają się jednak nowe zagadki, którymi musi się zająć. Tym razem sprawa będzie dla niej dość mocno osobista. Zaginął bowiem doktor Watson, który jest dla niej kimś ważnym. Decydując się na odnalezienie poczciwego lekarza, musi ona stworzyć zupełnie nową postać, dzięki której będzie mogła prowadzić śledztwo bez obawy zdemaskowania przez Sherlocka. Czeka na nią kolejna solidna porcja niebezpiecznych wyzwań, gdzie pokaże ona swój ponadprzeciętny intelekt, niezwykłą pomysłowość i ogromne szczęście.

Pod względem fabularnym trzeci tom serii prezentuje podobny poziom co wcześniejsze odsłony. Można więc napisać, że jest dobrze, chociaż bez większych rewelacyjni. Historia jest napisana poprawnie zgodnie z klasyczną sztuką tworzenia kryminałów. Wartka akcji zapewnia czytelnikowi (szczególnie temu młodszemu) odpowiednią rozrywki. Niestety, ale ma to również swoje negatywne skutki. Ograniczona ilość miejsca, wymuszająca mocne skondensowanie opowieści i duże tempo fabularne powoduje, że scenariusz nie jest nadmiernie wciągający, w kilku miejscach nawet dość przewidywalny. Problem będzie jednak występował głównie w przypadku starszych odbiorców, którzy mieli już okazję nie jeden „stary” kryminał przeczytać.

Cała recenzja na:

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-sledztwa-enoli-holmes-tajemnica-bialych-makow/

Wielbiciele detektywistycznych przygód Enoli Holmes doczekali się trzeciego tomu komiksowej adaptacji powieści Nancy Springer. Album Tajemnica białych maków ponownie zabiera czytelników do świata pełnego tajemnic, które tylko czekają na rozwikłanie przez dzielną i niebywale rezolutną młodą damę.

Tytułowa Enoli Holmes, siostra słynnego detektywa w niczym nie ustępuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1970
1146

Na półkach: , ,

Trzyma poziom, czyta się naprawdę dobrze. Wciąga :)
A motyw z donicą asparagusa, nie powiem, całkiem niezły ;)

Trzyma poziom, czyta się naprawdę dobrze. Wciąga :)
A motyw z donicą asparagusa, nie powiem, całkiem niezły ;)

Pokaż mimo to

avatar
491
158

Na półkach: ,

Kreska nadal genialna! A i sam komiks bardzo przypadł mi do gustu.

Kreska nadal genialna! A i sam komiks bardzo przypadł mi do gustu.

Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    62
  • Chcę przeczytać
    10
  • Komiks
    7
  • Komiksy
    5
  • Posiadam
    5
  • Biblioteka
    3
  • 2023
    2
  • 2021
    2
  • Z biblioteki
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śledztwa Enoli Holmes - 3 - Tajemnica białych maków


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także