Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa

Okładka książki Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa Stephen T. Davis
Okładka książki Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa
2020-01-01
2020-01-01
Karolina Brykner
apologetyka filozofia

Okładka książki Soul, Body, and Survival Lynne Baker, John Cooper, Kevin Corcoran, Stephen T. Davis, John Foster, Stewart Goetz, William Hasker, Jaegwon Kim, Brian Leftow, E.J. Lowe, Trenton Merricks, Timothy O'Connor, Eric T. Olson, Charles Taliaferro
Soul, Body, an... Lynne Baker, John C...

Najbardziej podoba mi się w tej książce jej uporządkowanie i konkret - nie ma tu lania wody, ale szczegółowe odpowiedzi na poszczególne pytania. Wydaje mi się, że lektura ta może być dobrym wstępem do apologetyki, z uwagi na swoją zwięzłość i klarowność.

Bardzo dobro książka, krótka lecz konkretna książka, która próbuje odpowiedzieć na pytanie które pewnie zadaje sobie większość myślących Chrześcijan: Dlaczego wierzyć w Boga? Autentyczność Pisma Świętego, zmartwychwstanie, teoria ewolucji (nie jest sprzeczna z wiarą),problem zła.

1903

Gdy racjonalność wiary uzasadnia się zdaniami typu: „Jezus jest „prawdą”, w tym sensie, że co mówi, jest obiektywnie prawdziwe.” (a niby dlaczego?) czy: „Jezus jest „prawdą”, ponieważ był i jest Synem Boga.” (skąd to wiadomo?),to widzę, że mamy przelewanie z pustego w próżne; żadna to racjonalizacja tylko mydlenie oczu, nie polecam.

Wiara jest przyczyną, źródłem i ośrodkiem życia religijnego. Jej niewątpliwa wartość stanowi dla chrześcijanina najpewniejszy sposób osiągnięcia wiecznego szczęścia. Pomimo częstego lekceważenia otrzymanego na chrzcie daru wiary oraz wciąż mnożących się wątpliwości, winniśmy ją nieustannie rozwijać: wtedy nasza codzienność zaowocuje właściwym postępowaniem, czyli świadectwem chrześcijańskiego życia. Książka "Wiara – racjonalna czy naiwna?" jest gruntowną obroną wiary, jakiej podjął się filozof religii i myśli chrześcijańskiej Stephen T. Davis, wyjaśniając kwestie ważne zarówno dla ludzi głęboko związanych z Chrystusem, jak również wątpiących i poszukujących.

Rozpoczynając swoje rozważania od szczegółowej analizy prawdy, autor charakteryzuje cztery jej cechy (obiektywna, uniwersalna, trwała, użyteczna),wskazując tym samym na jej wiarygodność, a to z kolei stanowi zapewnienie, że na prawdzie można polegać. Łącząc prawdę z chrześcijaństwem, Stephen T. Davis przypomina, że to właśnie Jezus jest Prawdą: to co mówi, jest obiektywnie prawdziwe, a wszystkie Jego uczynki są prawdziwą drogą do odkupienia i pełni życia. Dowodzi, iż obiektywne wartości czyli prawdy dotyczące moralności wymagają obecności Boga, ponieważ Jego istnienie warunkuje solidne racjonalne podstawy dla odpowiedzialności moralnej, obowiązków moralnych oraz odróżniania dobra od zła.

W swoich przemyśleniach Stephen T. Davis posuwa się jeszcze dalej, twierdząc, że dzięki moralności można udowodnić istnienie Boga (argument z ludobójstwa). Jako powody wiary w Boga wymienia: subiektywne (życiowe doświadczenia interpretowane jako Boża obecność) oraz ogólny argument kosmologiczny. Przygląda się również wiarygodności biblijnego obrazu Jezusa, szczegółowo analizując argumenty krytyków Nowego Testamentu, świętego Pawła i samego Jezusa. Wiele uwagi poświęca wiarygodności zmartwychwstania, opierając się na rozumie i dowodach. Pokazuje, że ewolucja nie wyklucza chrześcijaństwa. Ustosunkowuje się do religii z punktu widzenia nauk kognitywnych oraz dowodzi wyjątkowości chrześcijaństwa wśród religii świata.

W filozoficznych rozważaniach Stephena T. Davisa nie brakuje refleksji dotyczących istniejącego na świecie zła i cierpienia, podkreślających potrzebę bezwarunkowego zaufania Bogu oraz mocnej nadziei. Wreszcie wymienia pięć ludzkich potrzeb, które – przy współpracy człowieka z Bogiem – zostaną zaspokojone: miejsce w świecie, znaczenie życia, cierpienie, poczucie winy oraz lęk przed śmiercią. Konstruktywne są również dowodzące racjonalności wiary wnioski, które zostały wypracowane przez autora podczas wieloletniej pracy ze studentami filozofii.

Publikacja Wydawnictwa W drodze zawiera maksimum treści. Stephen T. Davis posiłkuje się przemyśleniami filozofów, teologów, etyków, psychologów, historyków i ewolucjonistów. Pomocą służą zastosowane w tekście fragmenty biblijne wraz z siglami oraz przypisy, które oprócz wyjaśnień zawierają również źródła bibliograficzne. Język przekazu jest specjalistyczny, co znacznie zawęża grono odbiorców: wykładowcy akademiccy, studenci filozofii i teologii oraz ludzie wątpiący i poszukujący chętnie sięgną po lekturę, natomiast przeciętny czytelnik raczej odłoży ją na półkę. Mimo wszystko "Wiara – racjonalna czy naiwna?" warta jest uwagi.

Z serii apologetyki oceniam na calkiem znośną pozycję, napisaną lekkim, ale nie za lekkim, językiem. Konkretna, nieglupia . Czytam drugi raz, zapewnię jej miejsce w mojej biblioteczce . Można wrócic,coś sprawdzić,przyznać logikę wywodom autora.

• Niezbędnik
  • 01. Epub+
  • Zainteresowany
  • Filozofia
  • Przeczytane w 2020 r.

Dodaj cytat z książki Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa