katechetka

Profil użytkownika: katechetka

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 5 dni temu
50
Przeczytanych
książek
60
Książek
w biblioteczce
50
Opinii
79
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki Ostatnie dni Jezusa Jan Mela, Łukasz Popko OP
Ocena 7,4
Ostatnie dni J... Jan Mela, Łukasz Po...

Na półkach:

Ponieważ Chrystus oddał swoje życie na krzyżu z miłości do człowieka, dla chrześcijanina krzyż jest nie tylko narzędziem Jego cierpienia, ale przede wszystkim znakiem odkupienia oraz zwycięstwa życia nad śmiercią. Jak przebiegały poprzedzające mękę, śmierć i zmartwychwstanie "Ostatnie dni Jezusa"? Pytania rodzić się będą z każdym krokiem…

Duet w osobach podróżnika Jana Meli oraz dominikanina ojca Łukasza Popko wędruje w jerozolimskie miejsca (nie wszystkie udostępniane turystom), by zweryfikować wyobrażenia o tym, co działo się przed dwoma tysiącami lat i porównać je z rzeczywistością. Podążający śladem autorów czytelnik trafia do École Biblique (najstarsza katolicka uczelnia w Jerozolimie), gdzie – dzięki archeologii i nowej technologii – poznaje codzienne życie ludzi żyjących na tamtych terenach oraz tajniki studiowania Biblii w kraju Biblii. Manuskrypty znalezione w Qumran wiąże z historią Chrystusa, po czym – podążając Jego śladami – udaje się do Betanii (z grobem Łazarza, ale i murem, który od dziesięciu lat oddziela Autonomię Palestyńską od Jerozolimy). Dowiaduje się, dlaczego do Jerozolimy Jezus wjechał na osiołku, a następnie z Góry Oliwnej Jego oczami spogląda na miasto (majestatyczna panorama Jerozolimy, miejskie mury, kamienie, ściany, potok Cedron, Wzgórze Świątynne ze Świątynią w jego centrum, Ściana Płaczu).

Ten, kto z autorami "Ostatnich dni Jezusa" wyruszy w drogę, wsłucha się w niemy szept świadków tamtych wydarzeń (schody z I wieku, sadzawka Siloam, brama Esseńczyków, Wieczernik, Getsemani, Ogród Oliwny, Kościół Agonii) oraz prześledzi odbiegający od współczesnych wyobrażeń sposób uwięzienia, żydowski proces Jezusa i proces przed Piłatem, biczowanie, skutkująca śmiercią droga krzyżowa oraz grób w dolinie Gehenny (istniej możliwość spędzenia nocy w bazylice Grobu Świętego, gdy wrota – niczym kamień przywalający grób podarowany Jezusowi przez Józefa z Arymatei – zamykają się, a człowiek zostaje w ciszy, ze swoimi myślami, przeżyciami, skupieniem oraz modlitwą). I chociaż wymykającego się historycznej metodologii zmartwychwstania nie da się udowodnić, chrześcijanin wierzy, że Chrystus zmartwychwstał i żyje.

Książka "Ostatnie dni Jezusa" jest zapisem – bogatych w pytania, wyjaśnienia, rozważania oraz spostrzeżenia – rozmów prowadzonych przez autorów. Składające się na nie teologiczno-biblijne refleksje są interesujące, dogłębne oraz szczegółowe. Do każdego rozdziału dodano wprowadzenie ułatwiające czytelnikowi nawigację po miejscach, gdzie starożytna i współczesna Jerozolima wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Jest w lekturze mnóstwo historii oraz geografii, danych z zakresu odkryć archeologicznych, wyników badań naukowych, fachowych interpretacji. Są spostrzeżenia teologów, egzegetów biblijnych, historyków oraz historyków sztuki. Są fakty i ciekawostki, sprzeczności oraz hipotezy. Cytowane fragmenty biblijne Starego- i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Treść ubogacają czarno-białe, dobrze opisane fotografie. Pomocą służą przypisy dolne (wyjaśniające i bibliograficzne) oraz polecane lektury.

Publikacja Wydawnictwa W drodze dla ludzi wierzących stanie się umocnieniem w wierze, poszukującym natomiast pozwoli wyjaśnić wiele spornych kwestii.

Ponieważ Chrystus oddał swoje życie na krzyżu z miłości do człowieka, dla chrześcijanina krzyż jest nie tylko narzędziem Jego cierpienia, ale przede wszystkim znakiem odkupienia oraz zwycięstwa życia nad śmiercią. Jak przebiegały poprzedzające mękę, śmierć i zmartwychwstanie "Ostatnie dni Jezusa"? Pytania rodzić się będą z każdym krokiem…

Duet w osobach podróżnika Jana...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Coraz więcej zagrożeń spotkać można we współczesnym świecie. Ponieważ dotyczy to również religii, kluczowym zdaje się być pytanie, dlaczego nie da się pogodzić magii z wiarą w Chrystusa? Odpowiedzi udziela "Magia. Pomiędzy zabobonem a zagrożeniem duchowym" – niewielka publikacja Wydawnictwa W drodze, która w prosty sposób wyjaśnia, rozwiewa wątpliwości oraz uczy rozeznawać zagrażające wierze zjawiska duchowo – religijne.

Omówione we Wstępie „magiczne” kwestie (rzeczywistość coraz mniej chrześcijańska, różne formy magii praktykowane przez katolików, współczesna kultura nośnikiem treści okultystycznych, zmiany znaczeniowe pojęć ezoterycznych, zachęta do praktyk magicznych, kabalistyczne profesje – zwykłymi zawodami) stanowią wprowadzenie do rozważań koncentrujących się na zagrażającym człowiekowi zjawisku powrotu magii. Wywodząc termin „magia” ze starożytnej Persji, Radosław Broniek omawia jego etymologiczne znaczenie, klasyfikuje okultyzm (magia, wróżbiarstwo, spirytyzm, medycyna okultystyczna), analizuje powiązania magii białej i czarnej z naturalną, a także magii z religią, odnosząc się przy okazji do zwanego zabobonem myślenia magicznego (podejście do przedmiotu kultu, oddzielenie obrzędu od życia). Stosując dwustanowiskowe (nauki zajmujące się magią oraz ci, którzy magię praktykują) spojrzenie na działanie magii, autor przygląda się podejściom badawczym (paradygmat, psychologia, psychiatria), w kwestii domniemanej skuteczności czarów wylicza hipotezy (oszustwa, naturalistyczna, spirytystyczna) oraz interpretuje rytuały (skuteczne mocą odbiorcy, nadawcy i przekazu).

Ponieważ podstawą rozważań Radosława Brońka jest perspektywa teologiczna, nie może zabraknąć w nich chrześcijańskiej interpretacji magicznych praktyk. W celu ich wyjaśnienia, autor odwołuje się do Biblii (zawarty na kartach Starego- i Nowego Testamentu negatywny stosunek do magii i związanych z nią praktyk, pewność jedyności Boga oraz Jego orędzia), nauczania Kościoła (sprzeczność praktyk magicznych z czcią i szacunkiem należnym tylko Bogu) oraz interpretacji świętego Tomasza z Akwinu (magia jest niedozwolona, nieskuteczna, jest uzurpacją i oddawaniem czci demonom). Rozważania są interesujące a omawiane kwestie – doprecyzowane, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały. W refleksjach autora nie brakuje satysfakcjonujących uzasadnień, na co mają wpływ częste odwołania do Pisma Świętego (cytaty wraz z siglami), przytaczane passusy z dokumentów Kościoła, artykuły z KKK. Pomocne w zrozumieniu skondensowanej treści są fachowe interpretacje oparte o przemyślenia teologów, filozofów, biblistów, antropologów kulturowych oraz badaczy magii. Zwroty łacińskie zapisano kursywą, przejrzystości dodają liczne wcięcia w tekście. Pomocą służą przypisy (bibliograficzne i wyjaśniające) oraz bibliografia zawierająca tytuły polecanych lektur wraz z krótką zapowiedzią treści.

Należąca do serii "Pszenica i Kąkol" niewielka publikacja Wydawnictwa W drodze skierowana jest nie tylko do ludzi wierzących, ale – ze względu na wynikające z magii a prowadzące do zerwania relacji z Bogiem – realne zagrożenia duchowe, zaproponowana przez Radosława Brońka droga refleksji nad magią powinna dać wiele do myślenia każdemu człowiekowi. Jedno jest pewne: wierzący w Chrystusa rytuałów magicznych powinien unikać.

Coraz więcej zagrożeń spotkać można we współczesnym świecie. Ponieważ dotyczy to również religii, kluczowym zdaje się być pytanie, dlaczego nie da się pogodzić magii z wiarą w Chrystusa? Odpowiedzi udziela "Magia. Pomiędzy zabobonem a zagrożeniem duchowym" – niewielka publikacja Wydawnictwa W drodze, która w prosty sposób wyjaśnia, rozwiewa wątpliwości oraz uczy rozeznawać...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Homo sapiens" brzmi dumnie a "Homo smartfonus"? O tym, jak bardzo życiem współczesnego człowieka rządzi technologia, przekonuje treść książki "Zjadani przez ekrany!", znakomita publikacja Wydawnictwa W drodze, z której czytelnik dowie się, "Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje". Dowie się i odniesie korzyść.

W swojej książce Jean-Baptiste Bienvenu dzieli się spostrzeżeniami, zagrożeniami oraz obawami związanymi z przyszłością człowieka. Pragnie uświadomić, jak bardzo niebezpiecznymi mogą okazać się przenikające różne dziedziny ludzkiego życia nowe media. Rozpoczynając – jak we wszystkim, co ma być trwałe – od fundamentów, autor dotyka zagadnienia świadomości (lub jej braku) zagrożeń dla harmonii życia rodzinnego, międzyludzkich relacji oraz marnowania czasu. Przestrzega przed naiwnością w bezkrytycznym używaniu produktów i usług, jakie proponowane są przez darmowe aplikacje. W relacji dostrzega fundament ludzkości, przestrzeń i czas czyni ramami więzi. Nieustannemu trwaniu w wirtualnym świecie przeciwstawia sen (chronić sypialnię przed inwazją smartfonów), dostrzega wartość szybko mijających chwil (dla chrześcijanina codzienność poszerzona jest o wymiar spotkań z Bogiem). Analizując czas spędzany przed ekranami (aplikacje, komunikatory, powiadomienia), uczy zarządzania nim oraz dbania o dobrą jakość czasu wolnego (wakacje i posiłki bez towarzystwa telefonów zwiększają radość z towarzystwa drugiego człowieka). By poprawić jakość międzyludzkich więzi, ćwiczy wraz z czytelnikiem umiejętność słuchania ("Słuchaj bliźniego swego jak siebie samego"), a także przekonuje, jak ważne jest wspólne działanie (cnota umiarkowania w kontekście ekranów, wizja ekosystemu z wciąż poszerzającą się przestrzenią życia wewnętrznego i międzyludzkich relacji).

Publikacja Wydawnictwa W drodze jest zbiorem wzbudzających czujność refleksji, wartych zastosowania rad, jasnych argumentów, konkretnych przykładów oraz satysfakcjonujących odpowiedzi. Krótkie rozdziały (z licznymi podrozdziałami) w zrozumiały sposób pokazują, jak ma postępować współczesny człowiek, by nie poddać się wpływowi wirtualnego świata (pozostać wolnym w świecie ekranów). Są w tekście pytania, uzasadnienia, uwagi, propozycje i ćwiczenia; są tabelki, ramki, kwestionariusze oraz matryca zarządzania czasem. Notki "Czas na działanie" opatrzone zostały konkretnymi poleceniami oraz wyliniowanym miejscem na notatki. Fragmenty szczególnie warte zapamiętania zapisano na różowym tle. W wielu miejscach autor odwołuje się do nauczania Kościoła, w Piśmie Świętym odnajduje słowa Chrystusa o podejściu do ducha świata (fragmenty biblijne opatrzono siglami). Pełne przestrogi rozważania Jean-Baptiste Bienvenu’a, stanowiąc kryteria pomocne w rozróżnianiu umiaru od przesady oraz prawdy od kłamstwa, pokazują zasadność publikacji.

Książka "Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje" przekonuje o czyhających w sieci niebezpieczeństwach. Warto więc jak najszybciej się z nią zapoznać.

"Homo sapiens" brzmi dumnie a "Homo smartfonus"? O tym, jak bardzo życiem współczesnego człowieka rządzi technologia, przekonuje treść książki "Zjadani przez ekrany!", znakomita publikacja Wydawnictwa W drodze, z której czytelnik dowie się, "Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje". Dowie się i odniesie korzyść.

W swojej książce Jean-Baptiste Bienvenu dzieli się...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika katechetka

z ostatnich 3 m-cy
katechetka
2024-04-28 21:55:14
katechetka ocenił książkę Ostatnie dni Jezusa na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-28 21:55:14
katechetka ocenił książkę Ostatnie dni Jezusa na
7 / 10
i dodał opinię:

Ponieważ Chrystus oddał swoje życie na krzyżu z miłości do człowieka, dla chrześcijanina krzyż jest nie tylko narzędziem Jego cierpienia, ale przede wszystkim znakiem odkupienia oraz zwycięstwa życia nad śmiercią. Jak przebiegały poprzedzające mękę, śmierć i zmartwychwstanie "Ostatnie dni ...

Rozwiń Rozwiń
Ostatnie dni Jezusa Jan MelaŁukasz Popko OP
Średnia ocena:
7.4 / 10
7 ocen
katechetka
2024-04-25 22:00:44
katechetka ocenił książkę Magia. Pomiędzy zabobonem a zagrożeniem duchowym na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-25 22:00:44
katechetka ocenił książkę Magia. Pomiędzy zabobonem a zagrożeniem duchowym na
7 / 10
i dodał opinię:

Coraz więcej zagrożeń spotkać można we współczesnym świecie. Ponieważ dotyczy to również religii, kluczowym zdaje się być pytanie, dlaczego nie da się pogodzić magii z wiarą w Chrystusa? Odpowiedzi udziela "Magia. Pomiędzy zabobonem a zagrożeniem duchowym" – niewielka publikacja Wydawnictw...

Rozwiń Rozwiń
katechetka
2024-02-19 14:57:11
katechetka ocenił książkę Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-02-19 14:57:11
katechetka ocenił książkę Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje na
7 / 10
i dodał opinię:

"Homo sapiens" brzmi dumnie a "Homo smartfonus"? O tym, jak bardzo życiem współczesnego człowieka rządzi technologia, przekonuje treść książki "Zjadani przez ekrany!", znakomita publikacja Wydawnictwa W drodze, z której czytelnik dowie się, "Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje". Dowie ...

Rozwiń Rozwiń

statystyki

W sumie
przeczytano
50
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
79
razy
W sumie
wystawione
50
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
181
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]