Okładka książki Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź, jak je rozpoznać Robin Hanson, Kevin Simler
Robin HansonKevin Simler Wydawnictwo: Bez Fikcji poradniki
poradniki
Bez Fikcji
2020-04-22
2020-04-22

Okładka książki The Elephant in the Brain: Hidden Motives in Everyday Life Robin Hanson, Kevin Simler
The Elephant i... Robin Hanson, Kevin...

"Wszyscy oszukują".

Według autorów tej książki, tytułowy słoń siedzi w głowie każdego z nas. U jednych zadomowił się bardziej, u innych nieco mniej, ale to gość, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Jest nim ukryty motyw naszych działań wynikający z egoistycznej natury człowieka. Niewątpliwie więc warto zagłębić się w ten temat, gdyż dotyka ona każdego z nas. Ostrzegam jednak, lekturę tej publikacji należy sobie dozować w odpowiednich dawkach.

Kevin Simler to absolwent Uniwersytetu Berkeley na wydziale filozofii i informatyki, posiadający doktorat z lingwistyki komputerowej. Wierzy w praktyczny racjonalizm, przez siedem lat pracował jako inżynier i projektant produktu. Robin Hanson to profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie George'a Masona. Posiada także doktorat z nauk społecznych na California Institute of Technology oraz tytuł magistra fizyki i filozofii na University of Chicago. Jest pionierem rynków prognoz.

"Wyrzuć z głowy słonia" to publikacja ukazująca to, co ukrywa przed nami nasz mózg. Książka została podzielona przez autorów na dwie części. Pierwsza próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ukrywamy nasze motywy, natomiast druga ukazuje ukryte motywy w życiu codziennym.

Publikacja o charakterze popularnonaukowym, jaką niewątpliwie jest książka Simlera i Hansona porusza bardzo intrygujący temat i choćby z tego powodu warto zagłębić się w jej treść. Otóż autorzy dowodzą, że każdy z nas oszukuje siebie po to, by oszukać innych. Dalsze twierdzenia, jakie pojawiają się na łamach tej książki mogą nieco zmienić postrzeganie naszego zachowania, a na pewno skłonić do szerszej analizy ludzkiej podświadomości. Warto bowiem wiedzieć, że bardzo często naszymi decyzjami kierują ukryte motywy, będące tytułowymi słoniami. Dla niektórych ta teza może okazać się nawet mocno kontrowersyjna.

Jak bowiem nie poczuć zdziwienia i konsternacji, czytając o teorii "ciepłego blasku", która mówi o tym, że dobroczynność to nic innego niż reklama i sposób na pokazanie się. Przecież to wywraca do góry nogami nasz sposób myślenia o pomaganiu innym wynikającym z wyłącznie altruistycznych pobudek. Co więcej, autorzy wyprowadzają czytelnika z równowagi wysuwając tezę, że najbardziej oszukujemy się w przypadku wiary i kultu. Nie sposób również nie zgodzić się z niektórymi, ukrytymi motywami w przypadku polityki i medycyny, gdyż naukowcy udowadniają ich istnienie licznymi badaniami.

Muszę przyznać, że pomimo bardzo ciekawej tematyki jaką porusza ta publikacja, czytało mi się tę książkę dość długo z licznymi przerwami ze względu na obszerność materiału, jaki przedstawiają Kevin Simler i Robin Hanson. W jej treści znajduje się bowiem sporo przykładów, odniesień do badań naukowych oraz ramek, które nieco wybijają z rytmu czytania. Poza tym, wielokrotnie konfrontowałam twierdzenia autorów z własnymi przekonaniami i taka analiza bywała często nad wyraz bolesna.

"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, która zaciekawi entuzjastów zgłębiania motywów ludzkiego zachowania i pracy mózgu. Część czytelników na pewno zaniepokoi fakt, że niektóre nasze decyzje są wynikową tego, że oceniają nas inni. Jeśli więc chcecie zrozumieć samych siebie, warto zajrzeć do tej publikacji.

"Wszyscy oszukują".

"Wyrzuć z głowy słonia" to owoc współpracy dwóch autorów, Kevina Simlera i Robina Hansona. Doktoranta i konsultanta.
Książka jest podzielona na dwie części. Dlaczego ukrywamy nasze motywy? Oraz ukryte motywy w życiu codziennym.
Poznacie tutaj twierdzenia na temat ludzkich motywacji i instytucji.
Dowiecie się z tej książki, czym jest słoń w naszym mózgu.
Dużo o naszej psychice, motywacjach, naszych myślach i działaniach.
Bardzo ciekawa analiza ludzkiego mózgu. Analizując pobudki i przyglądając się im z perspektywy ludzkich zachowań, będziecie w stanie dowiedzieć się, co tak naprawdę kieruje postępowaniem człowieka.

Przeczytacie też jak działają instytucje (przedsiębiorstwa, szpitale, uniwersytety) i zrozumiecie jak naprawdę działają.
Autorzy książki zwracają istotną uwagę na to, jak użyteczna jest umiejętność czytania mowy ciała.
Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę książkę, bo taką literaturę ceni się. Wartościowa książka.
Polecam każdemu, kto lubi tematykę psychologiczną.

Poznacie tutaj twierdzenia na temat ludzkich motywacji i instytucji.
Dowiecie się z tej książki, czym jest słoń w naszym mózgu.
Dużo o naszej...

To mój pierwszy poradnik, od którego zaczęłam 2021 rok. Czy przeczytałam w nim coś ciekawego? Już wam piszę.

Zacznijmy od początku. Autorzy twierdzą, że każdy z nas ma słonia w głowie, który przysłania niektóre rzeczy. To z tego powodu często jesteśmy egoistami i zależy nam na opinii innych. Autorzy tłumaczą też, dlaczego w niektórych sytuacjach postępujemy w ten, a nie inny sposób.

Muszę stwierdzić, że niektóre przykłady były naprawdę bardzo interesujące. Było bardzo dużo porównań do zwierząt, co niekoniecznie mnie interesowało.

Na pewno nie jest to lekka książka. Jak autorzy sami piszą jest to coś w formie pracy naukowej, więc znajdziemy tu dużo słownictwa akademickiego, naukowego, dużo badań i statystyk.

Ważniejsze rzeczy były zaznaczone w ramkach. I tu trochę się denerwowałam. W tekście jest nawiązanie do ramki nr X ,a ta znajduje się dwie strony dalej 🤔. Kolejną rzeczą, która mnie drażniła jest to, że wyodrębniony tekst nie pojawiał się po zakończeniu akapitu bądź kropce kończącej zdanie, tylko w samym jego środku. 🤦‍♀️ Nie wiem, czyj to błąd: autorów czy wydawcy. Na pewno nie wygląda to estetycznie, a także nie czyta się tego dobrze.

Kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że niektóre przypisy były długie. Jeden był tak długi, że został zapisany na dwóch stronach.

Moim zdaniem książka w pewnych momentach jest naprawdę interesująca. Jednak nie uważam, że jest to wiedza niezbędna do życia 🙈. Pomijam fakt, że tej książki nie czyta się szybko. Ja założyłam, że dziennie przeczytam dwa rozdziały, czyli około 50-60 stron i wierzcie mi, czasami było mi naprawdę ciężko dobrnąć do końca 🤦‍♀️. To typowo naukowa książka. Tak więc, jeśli interesują Was takie tematy, to jak najbardziej możecie spróbować. Jednak nie gwarantuję, że Wam się spodoba 🙈.

Mam go ja, masz go Ty.

Ostatnimi czasy sięgam po dość dziwne książki, które mówią o samodoskonaleniu się. „Wyrzuć z głowy słonia” jest właśnie taką pozycją. Wszystko zaczyna się od tego, że każdy z nas oszukuje. Albo oszukuje siebie, aby oszukać innych, albo po prostu oszukuje innych i uważa, że wszystko jest okej. Autorzy Robin Hanson i Kevin Simpler podjęli się wytłumaczenia zachowań ludzkich, które spotykamy na co dzień, a „Wyrzuć z głowy słonia” może nam pomóc zmienić postrzeganie świata.

Jesteśmy ssakami, które potrafią używać swojego mózgu bardziej, niż inne ssaki. Oczywiście patrząc na wyniki prawdziwego użytkowania naszego mózgu, dalej jesteśmy głupi. Nasza psychika nie zawsze jest z nami samymi szczera, a na dobrą sprawę nie zdajemy sobie z tego sprawy, a jeżeli już, to zwyczajnie udajemy, że nasze działania nie mają samolubnego wydźwięku.
Przykładem jest dobroczynność. Każdy z nas daje grosza na organizacje charytatywne, czy to te pomagające ludziom, czy zwierzętom. Każdy z nas robi to dla ich dobra, ale nie tylko. Bowiem wraz z kolejnym przelewem na korzyść kogoś zupełnie nam obcego, my sami czujemy się lepiej. Czujemy się, niczym prawdziwi, szczerzy i dobrzy ludzie. Dzielimy się pieniędzmi z innymi nie tylko, aby im pomóc, ale też dla nas, aby poczuć się lepiej. Czyli poniekąd jesteśmy samolubni.
To jest właśnie ten tytułowy słoń. Słoń, którego każdy z nas ma w głowie, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

„Wyrzuć z głowy słonia” to pozycja, która wytłuszcza nam ukryte motywy, które sami stosujemy w życiu codziennym, niekoniecznie o tym wiedząc. Pierwsza część książki odpowiada nam na pytanie: dlaczego oraz jakie motywy ukrywamy, zaś druga pokazuje wcześniej opisane motywy w życiu codziennym i analizuje je dogłębnie.

Nie ukrywam, że choć pozycja jest wciągająca i rozbudziła moje zainteresowanie, to na jeden raz czytania, jest nieco za długa. Już w 3/4 byłam nieco znudzona, ale sama jestem sobie winna, bo nikt nie kazał mi czytać tej pozycji w jeden dzień.
Niemniej jednak sam styl, jakim „Wyrzuć z głowy słonia” zostało napisane jest lekki i dość szybko się tę pozycję czyta.

Bardzo dużym plusem jest to, że autorzy nie podają się za idealnych. Wiele razy przyznawali się do swoich ukrytych motywów, które sprawiły że napisali właśnie tę pozycję. Nie uchodzą za wszystko wiedzących. Pokazują, że są normalnymi ludźmi jak my. Ten dialog, między Czytelnikiem, a autorami podobał mi się w „Wyrzuć z głowy słonia” najbardziej.

„Wyrzuć z głowy słonia” to książka, która pokazuje, że choćbyśmy chcieli się wybielić na wszystkie możliwe sposoby, nigdy nam się to nie uda, bowiem psychika ludzka, jest czymś, co bardzo ciężko zmienić. Jeżeli chcielibyście choć trochę poznać, jak działa ludzki mózg, albo interesujecie się psychologią to jest to wybór idealny. Aczkolwiek, jeżeli jesteście po prostu ciekawi tej pozycji to także polecam.

Mam go ja, masz go Ty.

Psychologia społeczna to nauka stosunkowo nowa. Jej celem jest badanie w jaki sposób obecność innych ludzi i ich działania wpływają na psychikę pojedynczej jednostki. Często jest tak, że nazywa mechanizmy i zjawiska z których od lat jako ludzie zdajemy sobie sprawę. Niejednokrotnie jednak prowadzone badania i eksperymenty odkrywają prawdę o nas samych, która nie jest łatwa do zaakceptowania i przed którą usilenie broni się nasza podświadomość. Jako gatunek ludzki chcemy uchodzić za wyjątkowy i widzieć się jako jednostki szlachetne, pomocne, bezinteresowne i pełne współczucia. Jednak mnóstwo też w nas zawiści, niezdrowej rywalizacji i nieszczerości. Kłamiemy otwarcie ale też zupełnie nieświadomie, często oszukując samych siebie. Chcemy się wiedzieć lepszymi niż naprawdę jesteśmy. To samo dotyczy motywów naszego postępowania. Jesteśmy przekonani że naszymi działaniami kierują motywy szlachetne takie jak współpraca, bezpieczeństwo, prawda czy altruizm a zupełnie nie zauważamy motywów mniej wzniosłych - rywalizacji, egoizmu, walki o lepszy status społeczny czy bardziej atrakcyjnych partnerów seksualnych.

Te motytwy ukryte, które w również wpływają na nasze decyzje Kevin Simler i Robin Hanson nazwali słoniem. Ich książka "Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź jak je rozpoznać" uświadamia nam że praktycznie wszystkie dziedziny życia w które się angażujemy są podszyte ukrytymi motywami. Czy dobroczynność to bezinteresowna chęć niesienia pomocy czy też pokazania siebie w lepszym świetle jak o człowieka hojnego i wpółczującego. Czy sztuka służy tylko po to aby tworzyć rzeczy piękne, czy to też sposób na zwrócenie na siebie uwagi otoczenia, w tym potencjalnych partnerów. Czy szkoła to najlepsze miejsce do zdobywania wiedzy, czy też takie które zapewnia dzieciom wielogodzinną opiekę w ciągu dnia i pozowala im zdobyć tytułu, certyfikaty i dyplomy, które same w sobie mają wartość w późniejszym wyścigu szczurów na rynku pracy.
Takich przykładów autorzy podają wiele mówiąc też o polityce, medycynie czy religii. Swoje wnioski popierają licznymi badaniami, zarówno tymi sprzed lat jak i z ostatniego okresu o czym świadczy niezywkle rozbudowana bibliografia.

Nie nazwałabym tej książki poradnikiem. To raczej pozycja popularno-naukowa (nie zdziwiłabym sie jakby za chwilę znalazła się w kanonie lektur studentów psychologii),która w sposób niezwykle obrazowy podchodzi do tematu motywów, które kierują naszym postępowaniem w życiu codziennym. Dzięki wielu przykładom "z życia" czyta się ją bardzo płynnie, co dodatkowo ułatwia duże poczucie humoru oby autorów.
To bardzo ciekawa publikacja, która odkrywa prawdę o nas samych. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe.

Dzień dobry😃

🐘„Wrzucić z głowy słonia” to poradnik nieszablonowy, nietypowy, wręcz unikatowy, który czytałam dość wolno. Może to język akademicki spowodował tak długi proces czytania- fakty, przykłady, badania, ramki, perspektywy historyczne… Celem tej książki jest skonfrontowanie ukrytych motywów znajdujących się w naszej psychice z rzeczywistością, lepsze zrozumienie samych siebie i udzielenie odpowiedzi na kilka podstawowych pytanie, np.: Dlaczego wolimy mówić, a nie słuchać?
🐘🐘🐘
Na początku obszernej lektury- 441 stron+ 44 strony bibliografii- autorzy postawili mocno rozbudowaną tezę:📖🐘 „My, istoty ludzkie, stanowimy gatunek, który nie tylko jest zdolny do działania w oparciu o ukryte motywy- jesteśmy do tego stworzeni. Nasze mózgi są zbudowane tak, by działać w naszym jak najlepiej pojętym interesie, lecz równie starając się usilnie, by przed innymi ludźmi nie okazać się samolubem. I by ich oszukać, nasze mózgi często trzymają ”nas”, świadomą cześć naszych umysłów, w niewiedzy”.
🐘Tytułowy słoń to egoizm- samolubna cześć naszej psychiki.

🐘 Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej autorzy wyjaśniają dlaczego kamuflujemy nasze motywy, jakie bodźce wypaczają nasze umysły, a w drugiej- przedstawiają te ukryte motywy w naszym zwyczajnym życiu.

🐘„Wyrzuć z głowy słonia” to prawdziwa frajda dla osób, które uwielbiają psychologię i szukają innego sposobu spostrzegania świata.
Niektóre z poruszanych tematów wzbudziły moje zainteresowanie i spojrzałam na pewne okoliczności społeczne z zupełnie innej perspektywy. Chyba zrozumiałam wykorzystanie słonia w kontekście lepszej świadomości sytuacyjnej, a mowa ciała, zawsze mnie interesowała.
🐘🐘🐘
Serdecznie dziękuję @wydawnictwobezfikcji za egzemplarz do recenzji.

Dzień dobry😃

Nasz mózg działa niekonwencjonalnie. Podejmowane działania zawsze podążają w określonym kierunku. Jak się okazuje działamy według pewnych motywów i to właśnie dzięki temu niewiele różnimy się od innych gatunków.
"Każdy ma w głowie słonia" taką tezę stawiają autorzy. Dlatego rywalizujemy, niekiedy działamy samolubnie. Nastawieni jesteśmy na "ja". Czy zatem warto wyrzucić z głowy słonia?
🐘 W pierwszej części książki poznacie przyczyny ukrywania motywów. Druga część to już konkretne przykłady. Książka stanowi poradnik i zaliczana jest do literatury popularnonaukowej. Może właśnie dlatego według mnie w początkowej części brak jest bardziej merytorycznych wyjaśnień, a sporo dotyczy porównań do zwierząt. Niby właśnie wtedy mamy poznać pewne mechanizmy działań, których mi tutaj trochę brakowało. Druga część obejmuje już bardziej szczegółowe kwestie. To między innymi mowa ciała (nie znajdziecie tu zbyt wiele),sztuka, edukacja, rozmowa czy medycyna. W zależności od zainteresowań każdy z tych działów może się spodobać lub nie. Zaciekawiła mnie medycyna i edukacja. I o ile ta druga nie wniosła zbyt wiele, medycyna mi się spodobała. Było tu trochę ciekawych informacji. Autorzy zwracają uwagę na to, że chociaż zdajemy sobie sprawę z naszych działań, znamy motywy postępowania to i tak jakby je wypieramy i staramy się gdzieś zepchnąć. Dlaczego? Przeczytajcie...
🐘 Nie jest to książka na jedno popołudnie. Mimo że wiele rzeczy jest dla nas oczywistych, przytłacza momentami nadmiarem informacji. Wtedy trzeba robić przerwy. To pozycja, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom psychologii, tym ciekawskim ludzkiej natury i tym, którzy na siebie i innych pragną spojrzeć z innej perspektywy. To książka dla osób, dla których życie jest rolą do odegrania i chcących sprawdzić jakie role odgrywają inni. Dziwią mnie trochę słowa autora, który jawnie przyznaje się, że nie wie dlaczego napisał tę książkę, bo może miał taki kaprys? Tego nie pojmuję. Chce zaintrygować czytelnika? Zrobił to z przekory? Odgrywa rolę? Niestety odpowiedzi na to się nie doczekamy. Szkoda. Bo jeśli miał taki kaprys to działa wbrew temu, co napisał i co radzi innym.

"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, które ciekawi i intryguje od pierwszych zdań. Zaczynając od tytułu, poprzez poszczególne rozdziały, każdy z elementów jest dokładnie przemyślany i zaplanowany. Nic nie pozostało zostawione przypadkowi. Następujące po sobie rozdziały zostały uporządkowane w określony sposób, po to, aby wraz z czytaniem można było bazować na początkowych, prostych przykładach. Mimo dość trudnej tematyki, książka jest bardzo dobrze przetłumaczona, dzięki czemu szybko i z przyjemnością się ja czyta. Język prosty, współczesny, lekko młodzieżowy a nie naukowy, dzięki czemu przedstawiane treści są doskonale zrozumiałe w odbiorze.
Graficzna oprawa bardzo dobrze zaplanowana. Liczne ilustracje, tabelki pomagają Czytelnikowi zobrazować sobie czytane treści oraz łatwiej można je przyswoić. Tematyka książki bardzo ciekawa i zajmująca. Nasz mózg sam się oszukuje po to, abyśmy byli sami z siebie zadowoleni? Czym są normy i w jaki sposób próbujemy je ominąć, jednocześnie oszukując samych siebie i innych? Książka porusza wiele tematów, które dotyczą zachowań człowieka. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się oczywiste i poprawne, tak naprawdę ma zupełnie inną motywację, którą dostrzegamy dopiero przy dokładniejszym spojrzeniu na dane zachowanie. Rozkładanie ludzkiego zachowania i jego motywacji na czynniki pierwsze, dokładne przyglądanie się im oraz omawianie, to coś, co jest doskonale przedstawione w tej książce.
Na szczególną uwagę zasługuje również obszerna bibliografia, które pokazuje, jak wielki nakład pracy został włożony w powstanie tej książki. Bardzo się cieszę, że zostały zamieszczone na końcu książki i nikt ich nie pominął. "Wyrzuć z głowy słonia" jest dość obszerną lekturą, jednak nie dłuży się. Nie jest do przeczytania na raz, jednak wraca się do niej z przyjemnością. Stanowi miły, ciekawy i zajmujący przerywnik na czytelniczej liście, zmusza do dogłębnej analizy podanych przypadków oraz do zadawania pytań. Napisana z pomysłem, dogłębną analizą badanego tematu, podparta obszerna bibliografią. Polecam!

Najlepsze są te kłamstwa, w które sami wierzymy. Wtedy przekonamy też innych.

„Wyrzuć z głowy słonia” od Wydawnictwa Niezwykłego to prawdziwa gratka dla osób, które chcą zgłębić tajemnice ludzkiej natury i poznać pewne mechanizmy, które nami rządzą. Kevin Simler i Robin Hanson w swojej książce pokazują, jaki wpływ mają na nas ukryte motywy. Są one jak wielki słoń, który przesłania nam rzeczywistość. Warto tego pana delikatnie przeprosić i spojrzeć trzeźwym okiem na samego siebie. To pierwszy krok do samozrozumienia.

Rozumiemy, ale nie wartościujemy
Niezwykle ważne jest to, że w tym poradniku nikt nie wskaże nam, jakie zachowania są pozytywne, a jakie negatywne. Nie ma tutaj żadnego wartościowania, chociaż sporo przeczytamy o oszustwach i kłamstwach. Warto zatem podejść do tej lektury z czystym umysłem i potraktować te informacje jako ciekawostkę, bez tonu moralizatorskiego, a na pewno wiele z tej książki wyniesiemy.

Jak oszukujemy siebie i innych
Często mówimy, że nie kłamiemy, a jedynie naginamy prawdę do naszych wyobrażeń, odbieramy rzeczywistość w taki sposób, który najbardziej nam pasuje. Autorzy wyjaśniają nam, że takie mechanizmy, którym się poddajemy, wynikają jeszcze ze specyfiki życia ludzi pierwotnych, a więc chodzi tutaj głównie o instynkt przetrwania. Wtrącę tylko tutaj delikatnie, że gdy mówi się prawdę, niczego nie trzeba zapamiętywać. I to jest piękne. Ale oszukujemy. Zdaniem autorów mamy do czynienia ze zbyt dużą liczbą różnych sytuacji, norm i zasad, przez co przeżycie swojego życia bez chociażby najmniejszego oszustwa nie jest możliwe. Gdy sami uwierzymy w swoje kłamstwa, łatwiej będzie nam przekonać innych. Właśnie te dwa rozdziały, dotyczące oszukiwania innych i samooszukiwania, najbardziej przypadły mi do gustu i najbardziej zaciekawiły. Czasami wydaje nam się, że sami o wszystkim decydujemy, a okazuje się, że to pierwotne instynkty cały czas w nas tkwią i w dużej mierze determinują nasze życie.

Poradnik inny niż wszystkie
„Wyrzuć z głowy słonia” to oryginalny poradnik, który dostarcza nam wielu informacji na temat naszego postrzegania rzeczywistości. Gdy mamy świadomość, że ten słoń gdzieś tam tkwi, dużo łatwiej nam sobie z nim poradzić.

Najlepsze są te kłamstwa, w które sami wierzymy. Wtedy przekonamy też innych.

Wiesz, że masz w głowie słonia? Nie martw się, ja też 😁 Tak samo Twój partner czy pani z osiedlowego. Według autorów dzisiejszej książki całe nasze społeczeństwo ma w swoich umysłach to metaforyczne zwierzę. Czym zatem jest owy słoń? To ukryty, samolubny motyw naszego działania, którego często sobie nie uświadamiamy, przynajmniej nie całkowicie. Weźmy na przykład taką dobroczynność. Przekazujemy datki pieniężne, żeby komuś pomóc, ale... także żeby poczuć się lepiej albo uchodzić za prospołecznych. Albo na przykład wydaje nam się, że jesteśmy po prostu przyjacielscy, a nasza mowa ciała ewidentnie daje znak o flirtowaniu 😁 Chodzi o to, że działamy w jak najlepszym interesie dla siebie, ale przy tym nie chcemy wyjść na samolubnych przed innymi.
Autorzy pokazują, że takie samooszukiwanie się występuje zarówno na poziomie indywidualnym jak i całych instytucji. Medycyna ma leczyć, a rolą edukacji jest nauczać, ale... nie tylko. Jak śpiewał Jacek Kaczmarski "wszystko ma drugie, trzecie, czwarte, piąte dno...". A przynajmniej drugie 😁 Książka składa się z dwóch części. Pierwsza odpowie nam na pytanie dlaczego ukrywamy pewne motywy, a w drugiej przyjrzymy się tym motywom w życiu codziennym m.in. w mowie ciała, śmiechu, rozmowie, konsumpcji czy religii. Książka jest napisana w dość lekkim stylu, ale jest to jednak książka naukowa, która wymaga trochę skupienia. W moim odczuciu mogłaby być trochę krótsza, bo chociaż treści są ciekawe to czasami są zbyt szczegółowe. Podobał mi się dystans autorów książki, którzy wskazują na własne ukryte motywy wydania tej książki - zaimponowanie nam i zyskanie prestiżu 😁 Jeśli interesujecie się psychologią, ciekawi Was czemu zachowujemy się w dany sposób, chcecie wiedzieć dlaczego się śmiejemy albo co mówi o nas noszenie koszulki ulubionego zespołu to ta książka powinna przypaść Wam do gustu 👍 Może nawet dojrzycie swojego prywatnego słonia 😁

• Popularnonaukowe
  • Psychologia