Napisz i spal

2021-03-02
2021-03-02
2015-08-04
Agata Wróbel

To nie jest książka, a rodzaj pamiętnika. Pewnie pomaga w lepszym poznaniu samego siebie, ale myślę, że bardziej nastolatkom niż osobom dorosłym.

Bardzo żałuję tego zakupu. Przypomina mi mocno pseudo-książki, które można wydać samemu na Amazonie. Ta pozycja dowodzi, że kreatywność pewnych autorów kończy się na spisaniu kilku średniej jakości pytań i myśli: no i teraz czytelnik sobie sam dokończy w formie pamiętnika.

Jako typowo polski osobnik o neandertalskim usposobieniu, ww pozycja już po samym opisie jawi mnie się jako typowy ściek dla nastolatek. Sytuacja w jednym z salonów z książkami, chwytam tytuł w swe zrogowaciałe, spracowane ręce tylko po to… żeby się przekonać iż mam racje. Ale ale, coś mnie tknęło, przejrzałem jeszcze raz i impulsem z niewiadomo skąd, lecę do kasy i kupuje! No i powstaje pytanie co z tym fantem teraz zrobić. Tak się składa iż przypadkiem jest gorący sierpień a nad morze jakieś 4 godziny drogi…
Książka napisana jest w formie „złotych myśli” popularnych na szkolnych korytarzach w końcówce lat 90, z tymże odpowiadamy jeno tylko i wyłącznie dla siebie. No jak dla mnie totalnie babska lipa, jednak jak w wspomniałem wyżej - wraz z piękną wybranką mega serca, czeka nas umiarkowanie długa podróż automobilem i na tym polu owa pozycja spisuje się zaskakująco dobrze. Naprzemiennie zadawane pytania zawarte w środku, rzuciły mnie i żonę w całkiem przyjemną podróż (zarówno słodką jak i gorzką) po wspomnieniach, ukrytych pragnieniach a momentami nawet bolesnych przeżyciach które w ten czy inny sposób nas ukształtowany takimi jakimi jesteśmy dzisiaj. Przyznam szczerze ze niektórymi odpowiedziami na swój temat sam siebie zaskoczyłem.

Czy to wszystko oznacza ze polecam te książkę ? Nooo nie wiem, raczej nie, forma zaproponowana przez autorkę jest wydumana i skromnym zdaniem raczej się nie sprawdza. Jeśli jednak weźmiemy tytuł jako zabawę w „wyznaj prawdę” z inną osobą, tytuł nabiera jakichś tam kolorów.

Trudno nazwać tę pozycję książką. Zamówiona przez empik.com wraz z innymi pozycjami. Gdybym zobaczyła ją najpierw w księgarni, zapewne bym jej nie zamówiła.

Nie jest to zwyczajna książka, w coś w rodzaju pamiętnika, który sami możemy uzupełnić. Ja bardzo lubię tego typu formy, a wy?

Pisaliście kiedyś pamiętnik? Robilam to przez wiele lat w wielu różnych formach i bardzo się cieszę, że trafiłam na tą książkę bo to tak jakby kolejna taka wersja pamiętnika, która bardzo mi się podoba.

Całość podzielona jest na trzy części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W środku jest mnóstwo pytań, rzeczy do wyboru, do zakreślenia, ponumerowania, oceniania itd. Mnóstwo kreatywnych zadań, które mogą być świetną zabawa, formą zapisania wspomnień, a także lekcji o samym sobie. Jedne są zabawne i lekkie, nad innymi musimy pomyśleć, czasem wrócić myśl do niemiłych wydarzeń.

Jeśli chodzi o kwestie graficzne, mamy jasny niebieski, który jest naprawdę piękny, mnóstwo miejsca do pisania, przejrzysty układ. Całość ma mniej mniej 150 stron, więc z jednej strony jest dużo do pisania, z drugiej książka jest na tyle cienka, że spokojnie można ją ze sobą gdzieś zabrać.

Bardzo podoba mi się ta książka. Od razu zaczęłam ją uzupełniać, choć nie zrobilam wszystkiego ją raz. Wiem, że na pewno spędzę razy niej trochę czasu i jeśli tylko lubicie takie zabawy, chcecie się lepiej poznać to bardzo polecam wam ta książkę.

Całość podzielona jest na trzy części:...

Weź rozbieg i przypierdol głową w ścianę
Może wtedy w głowie pojawią się liczby przedstawiające ogrom zmarnowanej wody i papieru na to wybrakowane dziełko, a jak dobrze pójdzie, to zdasz sobie sprawę, że nie może być ona substytutem prawdziwej terapii (szczególnie, że promuje zachowania autodestruktywne, takie jak zdrada i użycie narkotyków)

Jeśli jednak jeszcze nie odwiodłem Cię od pomysłu na zakup, to zaproponuję wersję DIY tej książki - kartka papieru i długopis (co ciekawe, też da się spalić!)

Weź rozbieg i przypierdol głową w ścianę

Jeśli jednak jeszcze nie...

Ta książka skojarzyła mi się z złotymi myślami, które kiedyś wypełniało się w zeszytach przyjaciół, pamiętacie?
Tylko tutaj te złote myśli są tylko nasze i tylko dla nas. Ta książka to takie bezpieczne miejsce, gdzie możesz napisać wszystko, szczerze, bez oporów i bez obawy, że to wpadnie w niepowołane ręce, bo przecież na koniec trzeba ją spalić 💙

Nie czując się ocenianym możemy na papier przelać wszystko. W książce jest mnóstwo pytań, które prowadzą nas w siebie samych. To świetna zabawa, ale mam wrażenie, że też spora praca terapeutyczna.

Polecam 💙💙

Nie czując się ocenianym...

„Napisz i spal” to zbiór przeróżnych pytań, zadań i wykreślanek. Skłaniają one do myślenia, a także przeróżnych przemyśleń na temat swojego życia. Tak przynajmniej było w moim przypadku. Świetna okazja, żeby poznać samego siebie. Skupić się na swoim Ja i być ze sobą szczerym. Wystarczy wziąć długopis do ręki i dać się ponieść pytaniom. Pytania i zadania te dotyczą naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jest to bardzo niepozorna książka, w sumie cieżko nazwać ją książką. Jest to coś na kształt biografii o nas samych. Jak mówi sam tytuł, napisz i spal! Osobiście szkoda byłoby mi ją spalić. Mam na nią zupełnie inny pomysł! Wracać do niej co pięć lat. Dopisywać, zaznaczać i obserwować jak zmieniło się moje życie, poglądy, plany i marzenia. Już sama nie mogę się doczekać tego momentu, kiedy ponownie ją otworzę. 🖤

Książka bardziej do pisania niż czytania. Z pomocą pytań postawionych przez autorkę przeprowadzamy swego rodzaju autoterapię. Myślę, że będzie przydatna dla osób zmagających się z traumą, lecz nie jako substytut psychoterapii.

W trzech "rozdziałach" odpowiadamy kolejno na pytania dotyczące naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które mają nam pomóc w odnalezieniu siebie i może w wyniku tego zmianie swojego życia.
W wolnej chwili wypełniam sobie pytania. Nad niektórymi musiałam się długo zastanowić, ale postanowiłam spróbować skoro ta książka już wpadła w moje łapki. Sama nigdy nie lubiłam takich rzeczy, na uczelni jak miałam zajęcia motywacyjne lub cokolwiek koło tego miałam ochotę uciec😂 Wiem, że to działa, ale co zrobię 🤷 Mimo to wiem, że na przykład takie pytania jak tu pomagają dotrzeć do swojego wnętrza i kto wie, może gdy dojdę do końca tej książki zmienię zdanie i polubie takie rzeczy 🙈

• Psychologia
  • Od Wydawnictw
  • Kup
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Napisz i spal