Cień zegara słonecznego

2019-01-01
2019-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Wyjątkowa książka do której się powraca.Losy ludzi z historią w tle.

Wyjątkowa książka do której się powraca.Losy ludzi z historią w tle.

Piękna powieść – przedstawiająca losy kilku pokoleń kobiet, na tle wydarzeń historyczny. Scena wydarzeń jest małe wielkopolskie miasteczko, a autorce udało się wskrzesić dawne miejsca istniejące na mapie Trzemeszna.

„Cień zegara słonecznego” przeczytałam w ciągu jednego dnia i jednym tchem. Jestem urzeczona tym jak autorka umiejętnie wplotła wydarzenia, w realne miejsca tego miasteczka. Lekkie pióro, piękny język polski plus liczne smaczki w postaci gwary wielkopolskiej sprawiają, że książka ta będzie miłym towarzyszem dla większości czytelników. Zarówno tych szukających interesującej fabuły, jak i tych zainteresowanych kontekstem historycznym oraz tym, jak wyglądało życie w Wielkopolsce w czasie zaborów. Wielki plus za umiejętne przedstawienie jak żyły obok siebie (i często razem z sobą) różne narodowości – Żydzi, Polacy, Niemcy…. Opis cmentarzy – majstersztyk.

To nie jest tylko zwykła „opowiastka” – tutaj widać też ciężką prace autorki nad kontekstem historycznym i kulturowym. Bardzo polecam i zachęcam do lektury.

„Cień zegara słonecznego” to piękna powieść, łącząca poruszający do bólu realizm z nutką ludowej magii. To fascynująca historia – staranną polszczyzną, nieco poetyckim stylem Jolanta Pietz opowiada o kobiecie, która "chciała w życiu wszystkiego", a los skwapliwie spełnił jej nie do końca przemyślane życzenie. To książka o wszelkich odcieniach życia, o człowieku i jego skomplikowanej naturze oraz o historii i czasie, który "nie biegnie", tylko "krąży".

Więcej: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2019/10/cien-zegara-sonecznego-jolanta-pietz.html

• Wysłuchane
  • 0.Literatura polska
  • Beletrystyka
  • 1.2.BMF1

Dodaj cytat z książki Cień zegara słonecznego