Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938-1944

Okładka książki Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938-1944 Joanna Hytrek-Hryciuk
Okładka książki Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938-1944
Joanna Hytrek-Hryciuk Wydawnictwo: Via Nova reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Via Nova
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364025518
Tagi:
Breslau Wrocław
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
775
725

Na półkach: , ,

Bardzo rzadko daję nawet 8 gwiazdek, ale w tę książkę autorka włożyła taki ogrom pracy, wiedzy i empatii, że należy to docenić. Przede wszystkim temat - wprawdzie wojna, ale nie z punktu widzenia Polaków, nie z punktu widzenia Żydów, ale Niemców. Potem - problemy zwykłych obywateli, a nie żołnierzy walczących czy partyzantów i ruchu oporu. Dalej - masa, masa informacji, a każda z nich poparta dowodem. Podejrzewam, że każda poszczególna strona tej książki wymagała godzin, naprawdę wielu godzin grzebania po archiwach i w różnego rodzaju dokumentach. Tutaj każde zdanie ma prawie potwierdzenie w dowodzie - a to statystyka, a to list prywatny, a to pocztówka, rozmowa, kartka na jedzenie, ogłoszenie w prasie itd. Niesamowity ogrom pracy. Jednocześnie widać też empatię dla opisywanych ludzi, zrozumienie ich postępowania (co nie oznacza zgody na takowe) oraz wielką pasję historyczną autorki, bo jakieś 95% materiału graficznego (zdjęcia i pocztówki) to jej zbiory własne, czyli zapewne od wielu lat gromadzi artefakty związane z przedwojennym i wojennym Wrocławiem. Jednak autorka to wcale nie "zgrzybiała staruszka" ;)! Miałam okazję wysłuchać osobiście dwukrotnie jej wykładów - opowiada jeszcze lepiej, niż pisze! Warto zapamiętać to nazwisko, bo kolejne książki na pewno będą jeszcze ciekawsze :).

Bardzo rzadko daję nawet 8 gwiazdek, ale w tę książkę autorka włożyła taki ogrom pracy, wiedzy i empatii, że należy to docenić. Przede wszystkim temat - wprawdzie wojna, ale nie z punktu widzenia Polaków, nie z punktu widzenia Żydów, ale Niemców. Potem - problemy zwykłych obywateli, a nie żołnierzy walczących czy partyzantów i ruchu oporu. Dalej - masa, masa informacji, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
256
122

Na półkach: ,

Nareszcie ktoś opisał jak wyglądało życie w latach wojny, z cytatami z listów czy pamiętników. To nie fikcja, to zapis jak na taśmie filmowej obrazów dnia codziennego tych co faszyzmowi służyli i tych co z nim walczyli.
Ile kosztowało utrzymanie, ile zarabiali, gdzie mieszkali i gdzie się bawili? To trzeba poczytać.

Nareszcie ktoś opisał jak wyglądało życie w latach wojny, z cytatami z listów czy pamiętników. To nie fikcja, to zapis jak na taśmie filmowej obrazów dnia codziennego tych co faszyzmowi służyli i tych co z nim walczyli.
Ile kosztowało utrzymanie, ile zarabiali, gdzie mieszkali i gdzie się bawili? To trzeba poczytać.

Pokaż mimo to

avatar
781
523

Na półkach: ,

Książka bezcenna!
Wielobarwna panorama tzw. życia codziennego w Breslau u progu wojny i w jej trakcie.
Kilkuletnia, gigantyczna praca ze źródłami, w Polsce i w Niemczech, zaowocowała pierwszym i chyba od razu - najpełniejszym studium tematu. Trudno mi bowiem sobie wyobrazić powstanie szerszej i bogatszej poznawczo analizy zagadnienia.

Kiedy ogląda się zdjęcia przed/wojennego Breslau często można spotkać się z komentarzami typu: "bajkowe miasto", "sielanka", "ostatnie chwile przed zagładą", itp.
Lektura tej publikacji raz na zawsze zmienia perspektywę patrzenia zarówno na fotografie dawnego Breslau, jak i optykę pojmowania jego wojennej historii, której popularna, uproszczona wersja brzmi: "Breslau było oazą spokoju przez całą wojnę, aż do przełomu zima/wiosna 1945, kiedy nadeszła zagłada".

Autorka odkrywa przed czytelnikiem kolejne warstwy tematu.
Poznajemy okoliczności, które zadecydowały o gremialnym poparciu w wyborach partii nazistowskiej. Dowiemy się o konsekwencjach tej tendencji, o stopniowej militaryzacji miasta, o narastaniu - wraz z kolejnymi aktami teatru wojny - piętrzących się problemów, z jakimi musieli borykać się mieszkańcy.
Na przykładzie historii przeciętnych rodzin Autorka maluje obraz zwykłego życia codziennego w mieście mierzącym się z postępującymi trudnościami w aprowizacji, z narastającymi ograniczeniami w niemalże każdej sferze życia, z reglamentacją artykułów żywnościowych i tych pierwszej potrzeby.
Da się poczuć atmosferę wzmagającego się terroru, który począwszy od Nocy Kryształowej dotyka nie tylko (choć, oczywiście, najbardziej!) mniejszość żydowską, ale też rdzennych mieszkańców.
Dowiemy się o roli lokalnych kościołów w kształtowaniu trudnej rzeczywistości, o konwertytach i ich motywacjach związanych z państwową polityką.
Poznamy także losy uchodźców z Trzeciej Rzeszy szukających w Breslau złudnego poczucia bezpieczeństwa, niełatwe dzieje polonii wrocławskiej, czy wreszcie trudne położenie mas robotników przymusowych z terenu całej niemal Europy.
A wszystko to brodzące w oparach wszechobecnej propagandy.

Dogłębna i wszechstronna analiza pozwala odczuć atmosferę narastającego napięcia, egzystencjalnego ciśnienia, zaciskającej się pętli, która finalnie doprowadzi miasto do prawie całkowitego unicestwienia.

Całość ilustruje obfity materiał zdjęciowy, w sporej mierze pochodzący ze zbiorów prywatnych, a więc wcześniej nie publikowany.

Końcowy toast na cześć Autorki: publikacja Joanny Hytrek - Hryciuk to ABSOLUTNIE obowiązkowa pozycja w bibliotece pasjonatów historii naszego miasta.

Książka bezcenna!
Wielobarwna panorama tzw. życia codziennego w Breslau u progu wojny i w jej trakcie.
Kilkuletnia, gigantyczna praca ze źródłami, w Polsce i w Niemczech, zaowocowała pierwszym i chyba od razu - najpełniejszym studium tematu. Trudno mi bowiem sobie wyobrazić powstanie szerszej i bogatszej poznawczo analizy zagadnienia.

Kiedy ogląda się zdjęcia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    12
  • Historia
    4
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    2
  • II Wojna Światowa
    1
  • Dolny Śląsk
    1
  • Polska
    1
  • 03. Pap+
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Więcej
Joanna Hytrek-Hryciuk Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938-1944 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także