Zaklinacz

Okładka książki Zaklinacz
Donato Carrisi Wydawnictwo: Albatros Cykl: Mila Vasquez (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mila Vasquez (tom 1)
Il Suggeritore
Albatros
2020-02-26
2011-08-24
Jan Jackowicz
literatura włoska

Książka z zaskakującymi zwrotami akcji i jeszcze bardziej zaskakującym zakończeniem.

Troszeczkę mi się przy niej czas dłużył, szczególnie na początku. Ostatecznie wciągnąłem się i z każdą stroną było coraz bardziej zaskakująco i ciekawie. Wielowątkowa dobrze prowadzona fabuła, zaskakujące zwroty akcji. Pozycja godna polecenia osobom lubiącym połączenie kryminału i thrillerów psychologicznych.

Bardzo dobra i mnie tak wciągnęła, że pochłonęłam ją w dwa dni, ciągle o niej myślałam.

Mocno uderzająca po psychice, ale nie na tyle mocno, bym po lekturze chodziła z moralnym kacem.
Jak to bywało w przypadku kilku innych książek.
I właściwie to nie jest do końca wyjaśnione co, jak, dlaczego ani jakim cudem.

Jak to bywało w przypadku kilku innych książek.
I właściwie to nie jest do końca wyjaśnione co, jak, dlaczego ani jakim cudem.

Bardzo dobra książka! Akcja dzieje się szybko, przez co nie można odłożyć książki na półkę i zająć się czymś innym. W tej książce wydarzyło się tak dużo! Muszę ochłonąć.

Na półkach: , , , ,

"Zaklinacz" Donato Carrisi to mocna i wstrząsająca powieść, w której nie brak brutalności, przebiegłości oraz nieobliczalności. Taki właśnie jest ten, który zabija, choć nie zawsze własnymi rękami. I może to dlatego jest on nieosiągalny dla policji. Jego niewidzialność, spryt i doskonale zaplanowany każdy krok, to utrapieniem dla każdego, kto go ściąga. Nawet dla Julii, którą mimo wszystko się nie poddaje.
Agentka Vasquez jest ambitna, zdeterminowana, ale i pogrążona we własnym mroku- dzięki temu jest niezastąpiona i nie do zatrzymania.
Pozostali bohaterowie także są bardzo wyraziści, charakternik i zróżnicowani, przez co ani na moment nie żałowałam czasu, jaki poświęciłam na czytanie.

Fabuła bardzo zawiła, czasami wręcz aż nadto skomplikowana, wielowątkową. Były chwile, kiedy sporo elementów zaczynało mi się mieszać. Jednak po pewnym czasie wszystko zaczynało się łączyć i nabierać sensu. Zakończenie intrygujące, ekscytujące. A całość bardzo emocjonalna, choć pewnych rzeczy się spodziewałam, no i trochę zbyt obszerna. Jednak każdy wątek, każdy ruch policji, wszystko było opisane nadzwyczaj szczegółowo. Niekiedy kilka z tych rzeczy można byłoby śmiało pominąć, ale chyba nie taki był zamysł autora. Polecam.

Czasu na czytanie mało. Zaglądam na LC rzadko. Wracam do domu w sobotę. Zaklinacz mi się podoba. Czytnik.Zaraz idę na zabiegi .

Drobiazgowość, szczegółowość i dokładność. To trzy dominujące cechy tej książki. Żadnych skrótów. Wszystko opisane z rozmachem i każdym drobnym detalem. Mila Vasquez, poszukiwaczka dzieci, która nie odczuwa empatii i nie zna współczucia, trafia do nowej grupy i zaczyna się żmudne śledztwo i kontakty z ludźmi chorymi, zaburzonymi albo przynajmniej dziwnymi. Książka jest ciężka w odbiorze. Trzeba się przez te tłumy ludzi i góry szczegółów jakoś przedrzeć. I to się udaje, gdy książka trafia w ręce czytelnika, który się nie poddaje. Cierpliwość zostaje nagrodzona. Dostajemy dobrą końcówkę, która łączy wątki, postaci i po prostu zadziwia. Polecam.

Znajomość z Donato Carrisim rozpoczęłam nietypowo, bo od drugiego tomu o Mili Vasquez, od "Hipotezy zła".
Powieść ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podobało mi się w niej niemal wszystko. Postanowiłam więc, że nadrobię zaległości w bibliografii Autora i sięgnęłam od razu po "Zaklinacza".
Książka ta niestety, według mnie, jest nieco słabsza. Miałam wrażenie, że Carrisi starał się w niej "przebić" sam sobie i tak jak tylko możliwe pokomplikował i tak już mocno zagmatwaną historię. Dołożył też nieprawdopodobne wątki, takie jak na przykład te z siostrą Nicklą. I do końca nie wiem, czy podobała mi się ta jego konstatacja.
Prócz tych kilku "ale", historia przedstawiona w "Zaklinaczu" jest makabryczna, mroczna, zawiera całe mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, a mozolnie prowadzone przez głównych bohaterów śledztwo jest zawiłe.
Całokształt oceniam na pełne 6 ⭐, jedną dodatkową ⭐ tradycyjne dodaję za znakomitego Lektora - Janusza Zadurę.
#donatocarrisi, #zaklinacz, #lubimyczytac, #milavasquez, #thriller, #kryminal, #lektorjanuszzadura, #januszzadura, #audiobook, #WyzwanieLC2022

Jakoś tak nie porywa.

Jakoś tak nie porywa.