Czyściec niewinnych

Okładka książki Czyściec niewinnych Karine Giébel
Okładka książki Czyściec niewinnych
Karine Giébel Wydawnictwo: Sonia Draga Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
Kryminał
Purgatoire des innocents
Sonia Draga
2015-10-14
2015-10-14
2013-05-07
Agnieszka Rasińska-Bóbr
Agnieszka Rasińska-Bóbr

Oj co to była za lektura! Nie będę się rozpisywał bo nie ma sensu . Musiałbym wypisać wszystkie pozytywy tej pozycji . Powiem tylko , że dawno nie czytałem tak rewelacyjnej książki . Tu jest wszystko co powinien zawierać thriller . Każda strona książki to przeżycie dla czytelnika . Polecam gorąco .

Raphaël, Will, Fred i Christel dokonują jednego z największych napadów na sklep jubilerski w historii Francji. Jednak nie wszystko poszło po ich myśli. Zginęła przypadkowa kobieta i policjant, a jeden z przestępców zostaje ranny. Złodziejom udaje się uciec. W poszukiwaniu pomocy postanawiają wziąć jako zakładnika panią weterynarz, mieszkającą w małej wsi. W tym momencie sytuacja zaczyna się komplikować. Myśliwy staje się zwierzyną. Ofiara zostaje katem. Autorka tak steruje czytelnikiem, że w pewnym momencie zaczynamy kibicować i trzymać kciuki za przestępców! Brutalny kryminał - thriller, który zostanie w głowie na długo. W tej książce wszystko mnie zaskoczyło, nie mogłam przewidzieć co wydarzy się za chwilę. Emocje mnie przerosły. Ciężko będzie to przebić. Po zakończeniu historii, cały czas myślę o tych bohaterach. Bardzo polecam.

Tyle słów, tyle emocji chciałoby się przekazać po dobrnięciu do końca tej historii. Tak, dobrze czytasz, po dobrnięciu. Bo pełzniesz w niej, zanurzony w błocie i szambie po uszy, skradasz na czworakach, bo nie masz siły wstać. I pewnie długo się nie podniesiesz, bo ilość zła, jaka mogła zmieścić się na 502 stronach przekracza ludzkie wyobrażenia.
I kiedy myślisz, że przetrwałeś najgorsze i więcej nie udźwigniesz, to przygotuj się na zakończenie tej historii. Ono zmiażdży ci serce.

Do niedawna jeszcze myślałam, że jedynie Chris Carter potrafi rozszarpać trzewia i psychikę na strzępy. A tu pojawiła się Ona, Karine Giebel, Carter w spódnicy. Zagrała na emocjach, na postrzeganiu dobra i zła, zacierając granice zarówno tego pierwszego, jak i drugiego. Kto jest ofiarą, a kto katem? Kto udręczonym, a kto dręczy do granic wytrzymałości?

Tu współczucie miesza się z trwogą, bezbrzeżnym lękiem i smutkiem, by odkryć niewyobrażalny koszmar ludzkiego istnienia. Istnienia, któremu początek daje nasze pochodzenie. Na nie nie mamy żadnego wpływu, ale to jak żyjemy powinno zależeć tylko od nas. Niestety nie zawsze tak się dzieje, nie zawsze mamy siłę i moc sprawić, żeby przejść przez życie na wyprostowanych kolanach. Czasem kłody rzucane pod nogi przewyższają nasze możliwości i determinację.

Czy czyściec rzeczywiście jest przedsionkiem piekieł i czy istnieje nadzieja na zbawienie? Tu może wydarzyć się wszystko i od ciebie zależy, jak długo wytrzymasz. Ja musiałam robić przerwy na złapanie oddechu, chociaż książka należy do grupy tych nieodkładalnych. Odkrywa jednak wszystkie, głęboko zakorzenione w człowieku lęki. Taką moc sprawczą miała dla mnie również książka "Jeden za drugim" Cartera, do której podchodziłam trzy razy i nie mogłam sobie wyobrazić, że można jeszcze bardziej i jeszcze mocniej udręczyć.

Czy polecam "Czyściec..."? Tak, polecam, ale czytacie na własną odpowiedzialność. To mocna, brutalna i pełna przemocy historia, którą oznaczono mianem kryminału. Dla mnie to thriller psychologiczny, bo autorka z mistrzowskim pietyzmem nakreślila sylwetki bohaterów, choć zabrakło rozwinięcia wątku pochodzenia psychopaty. Myślę jednak, że to celowe zagranie, żeby nie usprawiedliwiać jego czynów, a jedynie potraktować jak pluskwę.

Ta książka boli, gniecie i powala na kolana. Na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym. Wstrząśnie, przerazi, zasmuci, niekiedy odrzuci, ale nie znudzi.

I kiedy myślisz, że...

Ujmuję jedną gwiazdkę za brutalne, bezlitosne opisy w tej książce. Dotrwałem do końca bo chciałem znać zakończenie. Zakończenie króciutkie w dwóch, trzech zdaniach co się z kim stało to trochę za mało jak dla mnie. Jeśli komuś nie przeszkadzają okrutne opisy można czytać.

Jakie to było mocne!
Pozycja, obok której ciężko przejść obojętnie.
Książka jest brutalna, niesamowicie wciągająca, pozostaje w głowie długo po przeczytaniu.

Okrutny splot zdarzeń, początek w którym życzysz włamywaczowi najgorszego, po czym kibicujesz z całych sił aby wygrał ??? Tak, tak to mniej więcej wygląda w tej książce 🙈

Jakie to było mocne!
Pozycja, obok której ciężko przejść obojętnie.

Grupka przestępców, nieudany napad, schronienie, nieoczekiwany zwrot akcji… strach ☠️
Już dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia i nie byłam tak zaskoczona obrotem spraw 😳 No, może za wyjątkiem „Dziecięcego kramu” by @daniel_radziejewski_autor - tam tez było niesamowicie. Ale wracając do tematu. Moje myśli i emocje przeskakiwały z góry na dół i z prawa na lewo 🤯. Przez chwilę waliło mi serce ze strachu, by w kolejnej chwili odczuwać złość, kończąc na łzach.
„Czyściec niewinnych” to strasznie brutalna i ciężka książka, więc osoby wrażliwe lepiej niech trzymają się z dala. Emocje naprawdę buzują. Z jednej strony chcesz odwrócić wzrok, ale ciekawość wygrywa i czytasz dalej. Trudno zdobyć, ale bardzo polecam 😄

Bardzo dobra powiesc sensacyjna. Niestety dosc brutalna.
Zaczyna sie sztampowo nieudanym napadem, a potem powoli napiecie wzrasta. Po nieoczekiwanym zwrocie akcji mamy wspomniany brutalizm. Ale w zasadzie do konca nie wiadomo jaki ten koniec bedzie :)
Inne opinie wytykaja za proste dialogi badz plaskie postaci. Coz, nie kazda postac jest czy musi byc niespelnionym lub pokrzywdzonym przez los artysta i filozofem. Mnie razila pedofilska brutalnosc, widocznie stanowi integralna czesc historii. Mamy tez ciekawa odmiane syndromu sztokholmskiego - czy nasz bohater jest protagonista czy jednak antagonista?

Bardzo dobra powiesc sensacyjna. Niestety dosc brutalna.

Ciężko się oderwać...

Ciężko się oderwać...

ojej... okropny język, prosty i mało spójny. Nim dobrnęłam do połowy odkładałam ją chyba z 10 razy. Tego nie dało się czytać! Po połowie akcja nieco się rozkręciła i wciągnęła mnie na tyle że zapomniałam jak fatalny jest styl pisania. Przeczytałam bo bardzo chciałam poznać zakończenie...

Podzielam pozostałe recenzje co do prostoty dialogów i ogólnego języka książki, historia jak to kosa trafia na kamień- wręcz skalę. Przeczytałam ją w 4 dni- przeskakiwałam brutalne dla mnie szczegóły, wręcz niepotrzebne moim zdaniem, chciałam ją jak najszybciej skończyć, aby dowiedzieć się jaki będzie koniec historii, ale też dlatego, że już po prostu mnie męczyła.

• Thriller/sensacja/kryminał