Kurs na ulicę Szczęśliwą

2020-10-23
2020-10-23
rozmowa zwierzenia fakt

Sufler we własnej taksówce

Nie za wiele ta książka wniosła do mojego życia. Lubię reportaże, z których czegoś nowego się dowiaduję. Tu się dowiedziałem, że autor nadal stereotypowo patrzy na niektórych ludzi. Zapewne przez pryzmat swoich doświadczeń w światku korporacyjnym, napisał rozdział o ponglish, z jakim korpoludy są kojarzeni. Tym tekstem (który jest na początku książki),trochę mnie do siebie zraził. Rozumiem taki tekst jeszcze 10 lat temu - dziś to ani stayra, ani reportaż.
Czytając dalej, miałem wrażenie, że wylicza tylko kolejne znane osoby, z którymi dane mu było jechać, ale bez zbytniego zagłębiania się w temat.
Chyba forma tej książki mi nie leży. Wolałbym, żeby któryś ciekawy temat, jako reporter pogłębił i opisał z prawdziwego zdarzenia, bo tematów ciekawych w książce nie brakuje - duch Mokotowa, wszelkie uzależnienia, babcia, która jeździ na masaże. Gdyby tak przez parę miesięcy ją woził na masaże i później to opisał, przeczytałbym to z satysfakcją, bo pisze dość dobrze (mówię dość dobrze, bo w tej książce są zbyt krótkie rozdziału, żebym mógł sobie wyrobić zdanie).

Reportaż ogromnie mi się spodobał. Ciekawe, prawdziwe historie pasażerów taksówki warszawskiej, czasem przygnębiające, ale również sprowadzające uśmiech na twarz. Pokazując swoich gości, autor trochę przedstawia siebie, nie tylko w różowych barwach, głównie między wierszami.

„Kurs na ulicę szczęśliwą” to zapiski autora, który po latach spędzonych w korporacji zmienia swoje życie i wsiada za kółko taksówki. Chciałabym, aby każdy taksówkarz tak przygotowywał się do kursu – zastanawiał się jakiej muzyki lubię słuchać i wyczuwał czy mam ochotę na rozmowę, czy może wolę akurat błądzić samotnie wśród swoich myśli, obserwując świat zza szyby. Kierowca i pasażer są przecież na siebie w trakcie takiego kursu skazani.

Każdy ma swoją historię, ale w ciągu kursu możemy poznać jedynie jej wycinek i to jest właśnie zbiór takich wycinków zebranych w kameralnym wnętrzu auta. Całość czyta się błyskawicznie, a krótkie rozdziały sprawiają, że ma się ochotę poświęcić kolejne pięć minut i dowiedzieć się jaka historia kryje się w kolejnym. Łatwo w ten sposób przeciągać to wielokrotnie, przez co można zarwać noc. ;)

Używając lekkiego języka, Gardocki przemyka się od jednej historii do drugiej. Z niejakim zdziwieniem zdaje się przyjmować fakt, że niektórzy pasażerowie wolą spędzić te kilka minut w ciszy. Czasami zostaje zaproszony na herbatę po zakończonym kursie, w co aż ciężko uwierzyć. Autor przeplata opowieści swoimi przemyśleniami, w których momentami ciężko znaleźć odgórnie narzuconą strukturę. Cały reportaż jest także poszatkowany krótkimi odpowiedziami osób na temat czym jest szczęście. Wydaje się to trochę wymuszone i tekst nic by nie stracił na ich pominięciu.

Jeżeli szukacie czegoś lekkiego na oderwanie myśli to jest to pozycja idealna. Jeżeli oczekujecie pogłębionych przemyśleń to zostawcie tę książkę na inny moment.

W warszawskim slangu taksówkarzy nazywa się „cierpami”, podobno od tego, że tyle narzekają cierpią. Gardocki przedstawia jednak teorię, że to skrót od „cierpliwości”, którą są obdarzeni i takie wytłumaczenie mi się podoba. ;)

Niezwykle ciekawa koncepcja, by spisać opowieści i anegdoty pasażerów taksówki, którą kiedyś swego czasu prowadził zawodowo autor książki. Jest to ciepła opowieść o ludziach i ludzkiej naturze. I mimo że nie każda historia porusza przyjemne tematy, to jednak zawsze zostawia nas z pozytywnym nastawieniem i ciekawą refleksją. Polecam na weekend!

Całkiem dobrze się to czytało, choć niektóre rozdziały to zaledwie kilka linijek tekstu, i raczej nie zapadną w pamięci na dłużej. Fajny pomysł na reportaż, ale trochę żałuję, że autor nie pokusił się o rozszerzenie tych części, w których opisuje specyfikę pracy taksówkarza. Liczyłem na jakieś smaczki i fajne historie, w końcu to bardzo ciekawy zawód, a chyba nikt nie ma więcej historyjek do opowiedzenia niż rasowy taksówkarz.

Chaotycznie, banalnie i niespójnie. Nie wystarczy umieć pisać aby napisać xiążkę.

Przyjemna, lekka. Idealna na wakacje czy w podroz pociagiem. Jak ktos lubi sluchac ludzi, a ja bardzo lubie, to warto, bardzo!

Nie są to literackie ani reporterskie wyżyny, ale poczytać latem dla relaksu można

Cytując Horacego : " Śmiałym los sprzyja i bojaźliwych odtrąca " , dzięki życiowej wolcie Bartosza Gardockiego, mamy w ręce " Encyklopedię życia ", bo tak można nazwać książkę " Kurs na Ulicę Szczęśliwą ". Jest dowodem na istnienie szczęścia w potocznym tego słowa znaczeniu. Zamykając książkę, czytelnik odnosi wrażenie, że Autor ukończył kilka uczelni, ot tak, mimochodem. Studiował i to z dobrym skutkiem psychologię, filozofię, naukę o społeczeństwie. Czy trudno być dobrym spowiednikiem, prowadząc do celu swoich pasażerów ? Odpowiedź daje ta książka. Słowa jednego z bohaterów : - Liczy się nie to, jaką masz historię, tylko jak ją opowiesz. Po warszawsku się mówi : jaką masz bajerę. Czyli jak potrafisz sprzedać się światu ", można potraktować filozoficznie. ŻYCIE JEST TOWAREM. I od Ciebie, Czytelniku , zależy, jaką otrzymasz cenę. A takich perełek słownych w tej książce jest więcej. " Kurs na Ulicę Szczęśliwą " skłania do powrotów, ponownej lektury, zanurzenia się w ogromie przemyśleń i zatrzymania się w chaosie dnia codziennego. Polecam !

bardzo fajnie się czyta - naprawdę polecam :)

bardzo fajnie się czyta - naprawdę polecam :)

• Reportaż

Bartosz Gardocki Kurs na ulicę Szczęśliwą Zobacz więcej