Quelle n'est pas ma joie

Okładka książki Quelle n'est pas ma joie
Jens Christian Grøndahl Wydawnictwo: Gallimard literatura piękna
francuski
9782072689499
Alain Gnaedig
literatura zagraniczna

Ogromnie mnie wzruszyła ta skromna powieść niezwykle znanego - przynajmniej we francuskim obszarze językowym, jeśli oceniać po liczbie tłumaczeń - duńskiego autora. Pisane z perspektywy 70-letniej podwójnej wdowy wyznanie, skierowane do dawno zmarłej przyjaciółki Anny, stanowi podsumowanie życia Ellinor, rozliczenie z jej miłością i kompleksami, a także z zawodem miłosnym jej matki i historią, która tak mocno zaciążyła na egzystencji tamtej i jej córki.
Rzecz o tym, jak bardzo ważne jest okazywanie miłości - na zewnątrz: gestem, uśmiechem - bo bez niej człowiek zwyczajnie więdnie, gaśnie. Brzmi to jak banał, że przytulanie ma witalne znaczenie, ale porcja czułości otrzymana w dzieciństwie przemożnie wpływa na samoocenę osoby w dorosłym życiu i na to, czy będzie ono udane

Dodaj cytat z książki Quelle n'est pas ma joie