Przewodnik po Polsce z filozofią w tle. Tom III Górny Śląsk

Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
125
49

Na półkach: ,

"Przewodnik" to dla mnie nazwa średnio emocnojująca, natomiast ta książka jest jak na przewodnik bardzo interesująca. Dużo tu historycznych ciekawostek, opowieści, jest też sporo o architekturze, filozofii (w końcu jest też w tytule...),ale także o innych dziedzinach nauki, z którymi autor wiąże miejsca i budynki o których opowiada. Czyta się naprawdę dobrze, jedyne co mi przeszkadzało to lekko chaotyczny układ, z kilkoma jedynie rozdziałami...

"Przewodnik" to dla mnie nazwa średnio emocnojująca, natomiast ta książka jest jak na przewodnik bardzo interesująca. Dużo tu historycznych ciekawostek, opowieści, jest też sporo o architekturze, filozofii (w końcu jest też w tytule...),ale także o innych dziedzinach nauki, z którymi autor wiąże miejsca i budynki o których opowiada. Czyta się naprawdę dobrze, jedyne co mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1027
499

Na półkach: , , , ,

"Najstarsza opolska osada powstała w VIII wieku n wyspie Pasiece."

Najtrudniej przyjąć książkę, kiedy się ma wobec niej jakieś określone oczekiwania: gdy zasugerujemy się tytułem, blurbem, gatunkiem, poleceniem znajomego czy sympatii lub...okładką. W ten sposób arbitralnie przez nas samych stworzone oczekiwanie zawęża odbiór i powoduje niezadowolenie, ba, czasem nawet bunt, że autor „nie dopasował się” do naszych oczekiwań. To absurdalne. Dlatego staram się nie mieć żadnych oczekiwań wobec książek, które czytam.
To się sprawdza przy lekturze przewodnika Sendereckiego. Tytuł jest cokolwiek mylący: to nie jest przewodnik po Polsce. To przewodnik po historii myśli, która poprzez ludzi lub artefakty jakoś otarła się o Górny Śląsk. Więc raczej przewodnik po filozofii i jej implikacjach w religii i nauce, a ten Górny Śląsk tylko w tle.

Całość recenzji na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/perypatetycy-na-gornym-slasku-przewodnik-po-polsce-z-filozofia-w-tle-tom-iii-gorny-slask

"Najstarsza opolska osada powstała w VIII wieku n wyspie Pasiece."

Najtrudniej przyjąć książkę, kiedy się ma wobec niej jakieś określone oczekiwania: gdy zasugerujemy się tytułem, blurbem, gatunkiem, poleceniem znajomego czy sympatii lub...okładką. W ten sposób arbitralnie przez nas samych stworzone oczekiwanie zawęża odbiór i powoduje niezadowolenie, ba, czasem nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
454
413

Na półkach: ,

Jak to się stało, że katowicki Spodek wylądował w centrum miasta, a nie na jego obrzeżach? Gdzie powinni uczyć się sztuki architekci? I kiedy zaczęły się problemy w ZUS-ie?
Grzegorz Senderecki, najlepszy literacki polski przewodnik, zabiera nas w kolejną niezwykłą podróż po kraju!
„Przewodnik po Polsce z filozofią w tle” doczekał się trzeciego tomu. Tym razem Grzegorz Senderecki zabiera nas w podróż po Górnym Śląsku. Jeśli tę cześć kraju wcześniej kojarzyliście z dymiącymi kominami, kopalniami i industrialną architekturą, to czas zmienić postrzeganie tego zakątka Polski.
Książka – jak poprzednie dwie części – nie jest typowym przewodnikiem opartym o kolorowe fotografie opatrzone infantylnymi tekstami opisującymi to, co widać na zdjęciach. Grzegorz Senderecki zanurza nas w ideologię czasów rozwoju regionu, zaszczepia w czytelniku chęć poznawania świata z perspektywy filozofii, badań naukowych, czy wreszcie… zwykłej gospodarki. Przykład? Zapewne (jak większość Polaków) narzekacie na ZUS (wszak trudno znaleźć powody do nienarzekania). Warto wiedzieć, że problemy z tą instytucją zaczęły się już przed II Wojną Światową, czyli chwilę po tym, jak powołano ją do życia.
"Krakowski ekonomista, Adam Heydel wyliczył w 1932 roku, że suma wszystkich danin publicznych, w tym składek na niedawno utworzony Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przekroczyła właśnie 40% dochodu narodowego (…). Heydel podawał przykładowo, że dochody ZUS w 1928 roku wyniosły 408 milionów złotych, wypłacone świadczenia kosztował Zakład 247 milionów, zaś pozostałe 160 milionów pochłonęło utrzymanie administracji".
Coś Wam to przypomina?
Żeby daleko nie szukać, do przemyśleń i spoglądania na świat miniony i ówczesny skłania nas Alexis Langer, mocno związany z Górnym Śląskiem architekt, którego budowlami zachwycamy się do dziś.
Czy myśl Langera można odnaleźć we współczesnym, kapitalistycznym świecie?
Znaczenie dla naszego życia – przynajmniej mam taką nadzieję – ma też sztuka. Grzegorz Senderecki sporo miejsca poświęca teatrowi. A tu na plan pierwszy wchodzi Jerzy Grotowski, reżyser teatralny, którego pomysłów na sztukę nie rozumiano w Krakowie, trafił „na zesłanie” do Opola. Zarówno z niego, jak i jego aktorów, szydzono nazywając ich beztalenciami.
Przypomnę tylko, że w latach 60. Teatr 13 Rzędów stał się jedną z najważniejszych scen teatralnych w Polsce, zdobył międzynarodowy rozgłos, który zaowocował okazjonalnymi występami za granicą. W tamtych czasach była to jedna z najważniejszych scen teatralnych w Polsce, której… mieszkańcom Opola zazdrościli mieszkańcy Krakowa.
Po dwóch pierwszych tomach (przewodniki po Dolnym Śląsku oraz Wielkopolsce i Kujawach) spodziewałam się równie dobrej literatury, będącej kwintesencją Górnego Śląska. Grzegorz Senderecki nie zawiódł: z typowym dla siebie poczuciem humoru zabiera czytelnika w podróż po tej części kraju, którą znamy, a która wciąż skrywa przed nami mnóstwo tajemnic.
Autor w przewodniku przedstawia również postać Teofila Ociepki, filozofowi i artyście:
"Ociepce zależało na naukowości – trzymał książki w lodówce, aby czytać je na chłodno".
A ja sobie myślę, że gdybyście nawet górnośląski „Przewodnik po Polsce z filozofią w tle”, od Novae Res, trzymali w zamrażarce, to i tak będziecie go czytać z wypiekami na twarzy. To naprawdę dobra książka.

Jak to się stało, że katowicki Spodek wylądował w centrum miasta, a nie na jego obrzeżach? Gdzie powinni uczyć się sztuki architekci? I kiedy zaczęły się problemy w ZUS-ie?
Grzegorz Senderecki, najlepszy literacki polski przewodnik, zabiera nas w kolejną niezwykłą podróż po kraju!
„Przewodnik po Polsce z filozofią w tle” doczekał się trzeciego tomu. Tym razem Grzegorz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • W mojej biblioteczce
    1
  • Gliwice / Górny Śląsk
    1
  • Śląsk jest jeden!
    1
  • 2020 LUTY
    1
  • Przewodniki i podróże
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Jestę recęzętę
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przewodnik po Polsce z filozofią w tle. Tom III Górny Śląsk


Podobne książki

Przeczytaj także