Szkoła magicznych zwierząt. Odjazd!

Okładka książki Szkoła magicznych zwierząt. Odjazd! Margit Auer
Okładka książki Szkoła magicznych zwierząt. Odjazd!
Margit Auer Wydawnictwo: Debit Cykl: Szkoła magicznych zwierząt (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Szkoła magicznych zwierząt (tom 4)
Die Schule der magischen Tiere. Abgefahren!
Debit
2020-01-22
2020-01-22
Agata Janiszewska

Tak jak poprzednio, tak i ta książka okazała się bardzo przyjemną lekturą z którą równie przyjemnie spędziłam czas. To jedna z tych książek, która
mimo iż dedykowana młodszemu odbiorcy, może spodobać się także dorosłym.

Podoba mi się, że bohaterowie to zwyczajne dzieciaki, które tak jak w prawdziwym życiu borykają się z problemami, odnoszą sukcesy i popadają w kłopoty. Sama historia także jest naturalna i nie wydumana - prosta, jednak nie infantylna i banalna a ciekawa okraszana akcją i cennym przesłaniem.

To nie tylko przygody ale także ważne wartości jak przyjaźń, wzajemne wsparcie, szacunek, udzielanie pomocy, powierzanie i dotrzymywanie sekretów. Opieka nad zwierzętami, prawidłowe ich traktowanie, szacunek do ludzi i przyrody - do całego świata. Szkolne problemy, radości ale i smutki. Wszystko to z czym na co dzień mogą i borykają się nie tylko dzieci.

Styl autorki jest lekki, przyjemny, lecz nie banalny - dostosowany do młodszego czytelnika a sama opowieść naprawdę ciekawa i wciągająca, nawet dorosłego. Margit Auer napisała powieść z wyczuciem i smakiem - widać, że zna naturę młodego czytelnika

mimo iż dedykowana młodszemu odbiorcy, może spodobać się także dorosłym.

2062

Bardzo dobry pomysł na historię o magicznej szkole, w której każdy z nas chciałby się uczyć.

Nowa uczennica.
Nowa nauczycielka.
I jej znajomy - Mortimer Morrison, właściciel tajemniczego autobusu, pełnego... magicznych zwierząt.

"Wszystkie magiczne zwierzęta rozumieją się nawzajem. W normalnych okolicznościach nie potrafią się jednak odnaleźć, więc jeżdżę po świecie moim autobusem i zbieram je. U mnie znajdują nowy dom."

Każda kolejna część w niczym nie ustępuje poprzedniej, a kolejne dzieciaki otrzymują swoje magiczne zwierzęta, które zostają z nimi NA ZAWSZE!

"Wasze zwierzę potrafi z wami rozmawiać (...) Ale tylko z wami. Inni ludzie go nie usłyszą. Wasze magiczne zwierzę nigdy nie zostawi was w biedzie. Będziecie mieli najwierniejszego towarzysza, jakiego tylko potraficie sobie wyobrazić."

Narracja jest prosta i przystępna.

Cykl zawiera:

1. Szkoła magicznych zwierząt

2. Tajemnica szkolnego podwórka

3. W ciemnościach

4. Odjazd!

Polecam całą serię zdecydowanie młodszym, spragnionym magii czytelnikom.

Nowa uczennica.
Nowa nauczycielka.

Gdy tylko egzemplarz Odjazdu! trafił w moje ręce, od razu zabrałam się za studiowanie jego treści, by przeżyć kolejną niezapomnianą przygodę i znów poczuć się jak dziecko odkrywające magię literatury. Tym razem bawiłam się równie dobrze, a właściwie lepiej niż w czasie czytania poprzednich części, bo z każdy kolejny tytuł to jeszcze większa frajda! I dowód na to, że wyobraźnia Margit Auer nie zna granic.

Cykl Szkoła magicznych zwierząt nie tylko zapewnia kilka sympatycznych godzin z rezolutnymi bohaterami, którym nie brak pomysłów na mniejsze i większe psoty, ale także pokazuje, jak istotna w życiu jest przyjaźń i możliwość powierzania swoich sekretów, radości i smutków komuś zaufanemu. To także nie lada gratka dla miłośników zwierząt i potwierdzenie tezy, iż najlepszym przyjacielem może być zwierzę (niekoniecznie pies),choć w rzeczywistości prawdopodobieństwo posiadania gadającego futrzanego, pierzastego, czy łuskowatego milusińskiego jest bliskie zeru, niemniej czymże jest wyobraźnia?

Margit Auer na przykładzie uczniów panny Cornfield ukazuje różnorodność charakterów członków klasy, ale i problemów, z jakimi mierzą się zarówno oni, jak i, na co dzień, czytelnicy (niezależnie od wieku). Tym razem autorka skupia się na odpowiedzialności i ponoszeniu konsekwencji swojego zachowania.

Jak zawsze nie brakuje w książkach Margit Auer plastycznego języka, którym odmalowuje przed czytelnikami barwne obrazy. Odjazd! jest historią dynamiczną, w której co rusz coś się dzieje. Czasami napięcie przyprawia o szybsze bicie serduszka, innym razem nie sposób nie parsknąć śmiechem.

Jedno jest jednak pewnie – Szkoła magicznych zwierząt to jedna z najfajniejszych serii, jaka ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Nie tylko dostarcza ogromu rozrywki i pokazuje, że czytanie to świetna forma rozrywki, ale także, a może przede wszystkim, serwuje lekcje, z których dzieci (i nie tylko) wynieść mogą lekcje, które zaowocują w przyszłości.

• Chcę przeczytać z Natankiem
  • Martyna
  • Bajki
  • Dla dzieci i młodzieży - przeczytane

Dodaj cytat z książki Szkoła magicznych zwierząt. Odjazd!