Milczący przewodnicy. Jak rozumieć i doskonalić swój umysł

Okładka książki Milczący przewodnicy. Jak rozumieć i doskonalić swój umysł Steve Peters
Okładka książki Milczący przewodnicy. Jak rozumieć i doskonalić swój umysł
Steve Peters Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Zysk i S-ka
2019-12-10
2019-12-10
Grażyna Chamielec
umysł pamięć rozwój osobowość

Książkę łatwo się czyta ,obrazuje wiele przykładów na dzieciach ,głównie o emocjach jakie rządzą wszystkimi ,pokazuje schematy postępowania ,łatwiej sobie uzmysłowić ,że wszyscy jesteśmy w stanie wypracować pewne racjonalne nawyki na podstawie zbudowanych doświadczeń ,a dzięki temu lepiej żyć w zgodzie ze sobą i innymi ,umiejętnie zarządzając emocjami ,nie poleciłabym jednak lektury na wakacje 😀raczej nie na relaks, a bardziej na poczytania jak mamy większe skupienie i koncentrację ,by więcej z niej wyciągnąć dla siebie

Wbrew tytułowi jest to książka o pracy z dziećmi i ich rozwoju umysłowym, bezdzietny dorosły nie znajdzie tu nic ciekawego.

Książka jest streszczeniem "Paradoksu Szympansa" wraz z elementami dotyczącymi pracy z dziećmi. Posiada kilka nowych i przydatnych informacji, jednak nie jest pozycja obowiązkową po przeczytaniu "Paradoksu Szympansa"

Doskonała pozycja dla rodziców chcących kształtować swoje dzieci.

Doskonała pozycja dla rodziców chcących kształtować swoje dzieci.

„Milczący przewodnicy. Jak rozumieć i doskonalić swój umysł” opisuje nam, jak reagujemy na różne sytuacje, jak się zachowujemy i co czujemy, a przede wszystkim dlaczego tak się właśnie dzieje. Pokazuje, w jaki sposób funkcjonujemy, dlaczego niejednokrotnie zachowujemy się niezdrowo i autodestrukcyjnie.
Autor w książce udowadnia nam, że wszystko to spowodowane jest naszymi nawykami nabytymi w dzieciństwie, które wbrew temu,
co nam się czasem wydaje można zmienić.
Więcej na blogu: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2020/02/kolejny-bestseller-autora-paradoksu.html

Autor w książce udowadnia nam, że wszystko to spowodowane jest naszymi...

Steve Peters
Wydawnictwo Zysk i Spółka

Autor książki - psychiatra Steve Peters znany również z "Paradoksu szympansa", który opracował tę teorię stwarza kolejna pozycję
„Milczący przewodnicy” , która w bardzo przystępny sposób opisuje niektóre aspekty neuronauki i psychologii rozwijającego się mózgu, podświadomości, zachowań, formowania się nawyków i innych powiązanych tematów.

Książka ma nam pomóc w łatwy sposób lepiej poznać siebie, swoje zachowania i schematy, których wyuczył się nasz mózg - zachowania te nie zawsze są dla nas dobre często powodują autodestrukcję,
Autor Prof. Steve Peters przedstawia czytelnikowi dziesięć przykładowych pomocnych nawyków i oferuje mu praktyczne pomysły i sugestie, ułatwiające autoanalizę.
Warto zapoznać się z książka i zastanowić nad jej wartością, jak również spróbować przełożyć na własne czyny i zachowania.

Książka bardzo ważna dla mnie jako mamy, myślę, że będę mogła lepiej pomóc dzieciom zrozumieć swoje zachowanie, myśli i pokazać im jak można radzić sobie z problemami, budując pozytywne schematy działania.

Książka ma dwa główne cele:

- Pomóc czytelnikowi zrozumieć możliwe źródła niezdrowych i destrukcyjnych wyuczonych zachowań i przekonań, a następnie przedstawić mu sposoby na zastąpienie ich konstruktywnymi nawykami.
- Wesprzeć rodziców, nauczycieli i opiekunów w pracy z dziećmi i zaoferować im konkretne pomysły na to, jak pomóc dzieciom rozwijać zdrowe i konstruktywne nawyki, zapobiegając jednocześnie powstawaniu tych niezdrowych i destrukcyjnych.

Przykłady niekonstruktywnego myślenia, zachowań i nawyków, które można zmienić:

Przesadny samokrytycyzm
Lęk przed porażką i morderczy perfekcjonizm
Zamartwianie się i reagowanie na trudności w przesadny sposób
Prokrastynacja, czyli nawyk przekładania na później
Niskie poczucie własnej wartości

Przykłady konstruktywnego myślenia, zachowań i nawyków:

Przechodzenie do porządku dziennego nad błędami
Pozytywne myślenie
Umiejętność mówienia o uczuciach
Umiejętność szukania pomocy
Proaktywność

Polecam zapoznać się również z wersja dla dzieci - https://kropeczkamoja.blogspot.com/2020/01/siedzi-w-tobie-szympans-steve-peters.html
~~~~
Okładka : twarda
~~

Gorąco polecam !
Książkę znajdziecie tutaj
A ja polecam wam zerknąć na stronę wydawnictwa
Któremu bardzo dziękuje za egzemplarz książki i cudowną współpracę.
Kropeczka moja

Steve Peters
Wydawnictwo Zysk i Spółka

Rozmowy z dzieckiem o emocjach nie są proste. Przede wszystkim trzeba przed nimi uporządkować własne uczucia i reakcje na nie, poukładać własny świat, zadać sobie wiele pytań o to, na jakim życiu nam zależy, na jakich odczuciach i sposobach reakcji na nie, czyli zaprogramować siebie na sytuacje trudne, aby pomóc także dziecku. Większość ze stresujących sytuacji jesteśmy w stanie wskazać, opisać i przewidzieć, dlatego warto popracować nad tym jak się pod ich wpływem zachowujemy. Nie jest to zadanie trudne, ale wymagające odpowiedniego wsparcia. Możemy skorzystać z pomocy psychologa lub sięgnąć po odpowiednie lektury, które pokażą nam krok po kroku, co zrobić. Ja wybrałam opcję drugą ze względu na elastyczność czasową i przechodzenie przez kolejne etapy we własnym tempie, a nie narzuconym przez kogoś. Z tego powodu sięgnęłam po dwie książki autorstwa Steve’a Petersa, profesora psychiatrii specjalizującego się w funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Zadania tam są bardzo proste i wiele z nich już dawno funkcjonuje w moim życiu, ale warto sobie takie rzeczy było przypomnieć, a do tego jeszcze raz przepracować zwłaszcza, że do repertuaru stresujących sytuacji weszła jedna, która mnie zaskoczyła: pogryzienie przez psa i wmawianie mi przez właścicielkę oraz policjantów, że do wydarzenia nie doszło. I tym sposobem miałam okazję wzbogacić swój osobisty spis stresujących sytuacji o kolejnych kilkanaście.
„Dbanie o swoje własne samopoczucie poprzez pracę nad pozytywnym wyrazem twarzy ma wpływ na nastrój”.
Steve Peters wprowadza nas w świat psychologii, funkcjonowania umysłu, zachowań społecznych przez pokazanie, w jaki sposób reagujemy na zachowania innych ludzi. Odkryjemy tajniki i dowiemy się o tajemnicach naszego mózgu, sposoby reakcji mózgu, w jaki sposób gesty mogą kształtować nasze relacje z innymi ludźmi. Sporo miejsca poświęcił byciu miłym dla innych, mówieniu o uczuciach, proszeniu o pomoc, okazywaniu dobrych manier, akceptacji cudzej odmowy i umiejętności stawiania barier, uczeniu siebie dzielenia się, robienie rzeczy najważniejszych, czyli jak widać są tu rzeczy, które każdemu człowiekowi sprawiają najwięcej kłopotów.
„Milczący przewodnicy” to opowieść o tym, w jaki sposób funkcjonujemy, co nami kieruje i w jaki sposób możemy zmienić te zachowania, zaprogramować swoje myślenie. Steve Peters pomaga zrozumieć, skąd pochodzą niektóre nasze niezdrowe i destrukcyjne zachowania, wskazuje w jaki sposób zmienić je oraz jak tę wiedzę wykorzystać w pracy z dziećmi. Autor koncentruje się tu na młodym człowieku i kierowaniu nim, ale wszystkie rady można z powodzeniem wykorzystać do zmiany własnych nawyków, aby później łatwiej uczyć swoich podopiecznych pozytywnych zachowań. Autor w bardzo przystępny sposób opisuje ważne aspekty neuronauki i psychologii. Dowiadujemy się, w jaki sposób rozwija się mózg, podświadomość, zachowania, jak dziecko kształtuje swoje emocje i jak można nauczyć je panowania nad nimi, wyrabiania sobie pozytywnych reakcji oraz jak uporać się z trudnymi odczuciami. Wszystko zobrazowane praktycznymi przykładami, wskazaniem dobrych dróg ułatwiającym codzienność rodzicom i nauczycielom, a także ich podopiecznym. Tekst wzbogacony ilustracjami przemawiającymi do wyobraźni i pozwalającymi zapamiętywanie oraz pozwalającymi na chwilę refleksji nad naszymi działaniami. Bardzo ważny problem, który tu poruszono to przekonanie o konieczności „poświęcania się”. Lektura ta jest dużym wsparciem w pracy. Pomoże uporać się z własnymi lękami przez porażką i własnym dążeniem do perfekcjonizmu oraz przesadnym samokrytycyzmem. Do tego dowiemy się, w jaki sposób nie zamartwiać się przesadnie oraz zdystansować do wyścigu szczurów i jednocześnie nie odkładać rzeczy najważniejszych oraz zadbać o poczucie własnej wartości. Pojawiają się tu wskazówki, w jaki sposób akceptować własne błędy, włączyć pozytywne myślenie, nauczyć się mówić o własnych uczuciach. Uważam, że powinna być to lektura obowiązkowa wszystkich rodziców, dziadków, ciotek i nauczycieli, czyli wszystkich, którzy mogą wpływać na zachowania dzieci. Warto też sięgnąć po nią, kiedy nie mamy pociech, ale chcemy poprawić jakość swojego życia (a jak wiemy od emocji naprawdę wiele zależy).
Uzupełnieniem tej książki jest „Siedzi w tobie Szympans”, czyli taka wersja dla dzieci. Z tą książką możemy przekazać dzieciom zdobytą wiedzę, rozpocząć ćwiczenia rozmawiania o ich emocjach. Mnie obie lektury bardzo pozytywnie zaskoczyły. Najpierw przerobiłam „Milczących przewodników”, a później z córką sięgnęłam po „Siedzi w tobie Szympans” i już wiem, że jeszcze przeczytam „Paradoks Szympansa”.
Ta gruba i w solidnej oprawie książka to ćwiczenia, po których możemy z dzieckiem pisać lub na podstawie zadań zapisywać kolejne ćwiczenia na kartkach. Będzie to przydatne, kiedy do prześledzenia czy i jakie postępy poczyniliśmy z dzieckiem oraz utrwalania wiedzy na temat tego, w jaki sposób radzić sobie z emocjami. Przede wszystkim dzieci odkrywają, dlaczego czasami postępują tak, a nie inaczej, skąd biorą się ich lęki, złość, zamartwianie się, z jakiego powodu bywają niemiłe i kłamią. Przede wszystkim nasze pociechy muszą sobie uświadomić, co złego robią pomimo własnej woli (czyli mają takie wyuczone zachowanie, nad którym nie panują i go nie lubią). Następnie odkryją, jakie emocje towarzyszą im na co dzień, jak chcą się zachowywać, w jaki sposób dążyć do takich zachowań, w jaki sposób działa nasze ciało, jak pracuje nasz mózg. Pierwotne zachowania i odruchy zostają tu wyjaśnione w bardzo prosty i przystępny sposób tak, aby dziecko mogło uświadomić sobie ich istnienie oraz, aby mogło wypracować sobie inne zachowania. Przejdziemy tu przez cały system oswajania się dziecka z instynktami pierwotnymi i nauką kierowania nimi, czyli przeprogramowaniem na takie, które pomagają na pozytywniejsze nastawienie, lepsze efekty w pracy, mniejsza ilość stresu.
Każdy rozdział to kolejny krok do samoświadomości dziecka. Wiedzę przekazano tu w postaci komiksów, co uważam za świetny sposób, ponieważ pozwala przykuć uwagę młodych czytelników i nie znudzić ich treściami.
Mnie praca z książką bardzo zaskoczyła. Byłam przekonana, że to jeszcze nie poziom wiedzy i komunikacji mojego dziecka, a odkryłam, że jeśli pociecha potrafi nazwać swoje emocje (niekoniecznie mówić, ale wiedzieć, czym jest radość, a czym złość itd.) to może bardzo pomóc w poznaniu tego, co dzieje się w dziecięcej głowie, dlatego bardzo polecam tę książkę także rodzicom dzieciom z autyzmem. Odkrywanie emocji, budowanie relacji społecznych, akceptowanie swojej odmienności, panowanie nad emocjami wynikającymi z tego zdecydowanie poprawią nastawienie dziecka, a rodzicowi pomogą odkryć, jakiego wsparcia potrzebuje ich dziecko.

„… Dbanie o swoje własne samopoczucie poprzez pracę nad pozytywnym wyrazem twarzy ma wpływ na nastrój …”

Każdy czytelnik myśli inaczej i dostrzega w książkach to, co jest bliskie jego sercu. Przed Wami jeszcze ciepła nowość wydawnicza. To kolejny bestseller autora „Paradoksu Szympansa”! Tytuł książki – Milczący przewodnicy – został wybrany po to, aby zobrazować rolę, jaką odgrywają w naszym życiu nieświadome przekonania i strategie radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Profesor Steve Peters jest psychiatrą, który specjalizuje się w funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Obecnie zajmuje się także psychologią pracy, zdrowia, edukacji, czy sportu. Wspiera również organizacje charytatywne.

„Milczący przewodnicy” to książka, która w przystępny sposób opisuje niektóre aspekty neuronauki i psychologii rozwijającego się mózgu, podświadomości, zachowań, formowania się nawyków i innych powiązanych tematów.

Następnie przedstawia czytelnikowi dziesięć przykładowych pomocnych nawyków i oferuje mu praktyczne pomysły i sugestie, ułatwiające autoanalizę. Brzmi to bardzo mądrze, ale uwagi są cenne. Radzenie sobie z samym sobą lub obowiązki związane z wychowaniem dzieci, to wcale niełatwe zadania.

Książka ma dwa najważniejsze cele:
po pierwsze ma pomóc czytelnikowi zrozumieć możliwe źródła niezdrowych i destrukcyjnych wyuczonych zachowań i przekonań, a następnie przedstawić mu sposoby na zastąpienie ich konstruktywnymi nawykami.
Po drugie ma wesprzeć rodziców, nauczycieli i opiekunów w pracy z dziećmi i zaoferować im konkretne pomysły na to, jak pomóc dzieciom rozwijać zdrowe i konstruktywne nawyki, zapobiegając jednocześnie powstawaniu tych niezdrowych i destrukcyjnych.

Doskonałą analizą problemu są pewne przykłady niekonstruktywnego myślenia, zachowań i nawyków, które można zmienić. To:
- przesadny samokrytycyzm
- lęk przed porażką i morderczy perfekcjonizm, który teraz jest modny w przysłowiowym wyścigu szczurów
- zamartwianie się i reagowanie na trudności w przesadny sposób
- prokrastynacja, czyli nawyk przekładania na później, ale i
- niskie poczucie własnej wartości, które dotyka wielu poprzez brak zawodowej aktywności, albo natłok codziennych obowiązków.

Opozycją są przykłady konstruktywnego myślenia, zachowań i nawyków:
- przechodzenie do porządku dziennego nad błędami
- pozytywne myślenie, które poprawia ogólną samoocenę
- umiejętność mówienia o uczuciach, z tym mają problem niektórzy mężczyźni
- umiejętność szukania pomocy, czy
- proaktywność

Ciekawym elementem analizy są np. sposoby zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywanie. Na samym początku musimy zrozumieć, czy sytuacja podlega negocjacji. Działanie pod wpływem emocji jest zasadniczo naturalne, ale niezbyt korzystne.

Zachęcam Was wszystkich do poznania tych problemów trochę z innej perspektywy i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za egzemplarz recenzencki publikacji. Wiem, że niektórzy z Was nie cenią tego typu książek … a szkoda ! Doradzam jednak przełamanie swoich barier. Każda nowość wnosi do życia trochę koloru.

Gorąco polecam

• Rozwój- do kupienia
  • Naukowe
  • Rozwój osobisty
  • Chętnie przeczytam jeszcze raz

Dodaj cytat z książki Milczący przewodnicy. Jak rozumieć i doskonalić swój umysł