Król. Część I

Novae Res
2020-02-07
2020-02-07
science fiction miłość wojna

Zbyt wyidealizowane. I te peany na temat chrześcijaństwa. Jakbym czytała przydługą przypowieść biblijną.

Język książki bardzo ładny. Pod tym względem książkę dobrze się czyta. Chociaż jestem ateistką to uważam, że wątek religijny nie działa na nerwy. Jednak główny bohater zbyt wyidealizowany. Właściwie książka to peany na jego cześć. Można przeczytać, ale książka na pewno szybko wypadnie nam z głowy.

polecam

polecam

Wciągająca fabuła, bardzo dobrze napisana, super się czyta. Czekam na cz. 2

Wciągająca fabuła, bardzo dobrze napisana, super się czyta. Czekam na cz. 2

Ludzkość opuściła ziemię i zamieszkuje planetę Ker-Ker. Niestety ukochany władca zginął w zamachu, zamiast niego rządzi snobistyczny namiestnik. Kiedy pojawiają się pogłoski, że żyje jeszcze potomek ukochanej dynastii w podwładnych wstępuje nadzieja. Czy młodemu chłopakowi uda się zdobyć i utrzymać władzę? O tym już chętni mogą przekonać sięgając po lekturę. Z plusów powieści należy wymieć jej oryginalność i konstrukcję kilku bohaterów. Z wad zbyt duży eklektyzm – powieść trudno zaszeregować. Z początku wydaje się, że będzie to space opera, wkrótce zaczyna się pojawiać wątek obyczajowy i to wymieszany z kryminalnym, momentami to science fiction z elementami mesjanistycznymi i aluzjami do katastrofy smoleńskiej. Niestety irytujący jest także wygłaszający szowinistyczne kwestie główny bohater. Moja ocena to 5/10.

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem fanką science fiction, a mimo to książka mnie "wciągnęła", co było dużym zaskoczeniem, gdyż zwykle po paru rozdziałach, odkładam powieści z tej półki.
Przy "Królu" miło spędziłam parę wieczorów, teraz z czystym sumieniem przekazuję go mojej 13letniej córce, ponieważ to książka dla czytelnika w każdym wieku i obu płci. Obfituje w ponadczasowe wartości moralne, które obronią się zawsze, nieistotne czy akcja dzieje się dziś, czy w odległej przyszłości.
Każdy znajdzie coś dla siebie, bo jest tu: miłość, przyjaźń, Bóg, wojna, odwieczna walka dobra ze złem, intryga...
Polecam, nie tylko na wakacje, bo to świetna odskocznia od szarości dnia codziennego 👍
PS ładna okładka utrzymana w szarej tonacji 😉

"KRÓL " CZĘŚĆ 1 GRAŻYNA ADAMCZYK

Świetna polska powieść z gatunku fantasy, science fiction.

Bardzo intrygująca, zaskakująca, wciągająca powieść.Niebanalna fabuła, nieszablonowe i bardzo wyraźne postacie. Prosty język i ciekawy styl. Do tego to coś, co pochłania Cię przy pierwszych linijkach tekstu i wypuści dopiero po ostatniej kropce.
Wszystko jest tutaj bardzo przemyślane i nic nie dzieje się przypadkiem. Rewelacyjne wprowadzenie w Prologu.
Bardzo wciągająca akcja i dużo dialogów.
Powieść czyta się niezwykle szybko.

Wszystko dzieje się po III wojnie światowej, największej i najstraszniejszej wojnie. Nikt jej nie wygrał. Pochłonęła za to wiele ofiar i przyniosłam śmierć i ogrom cierpienia. Nie był to jednak koniec ludzkiej niedoli. Zatraceni w nienawiści i egoizmie ludzie nie spostrzegli, że uśmiercali też  Ziemię, swoją planetę Matkę. W konsekwencji utracili ją na zawsze ...
Ludzkość w obliczu wielkiej tragedii jest zdolna do niesamowicie twórczych czynów. Odkryto korytarze czasowe i znaleziono nowe miejsca, aby zacząć życie na nowo. Ludzkość zamieszkała na wielu planetach.

Na planecie Ker-Ker żyje się najlepiej, a to dzięki panowaniu mądrych władców z królewskiego rodu Ildanahoe. Dla nich zawsze priorytetem było dobro poddanych. Niestety teraz nie jest dobrze. Od dziewiętnastu lat nie ma króla, ponieważ został podstępnie zamordowany wraz z rodziną.Rządzi nią namiestnik, który nie liczy się z nikim. Dba tylko i wyłącznie o swoje interesy i swoje dobro. Żądza tak go zaślepiła, że nie widzi jak żyją ludzie i jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ker-Ker.
Po wielu latach od utraty władcy pojawiają się pogłoski, że w zamachu stanu zginął król i królowa, lecz ich syn, wówczas niemowlę nigdy nie został znaleziony. Znajduje się jednak ktoś, kto postanawia odszukać ewentualnego następcę tronu, aby sprowadzić go do domu, do swoich. Jest On nadzieją na nowy ład i porządek na planecie.

Nasz główny bohater to Noah. Młody chłopak, który stracił rodziców i wychował się w sierocińcu na planecie Elenor. Prowadzi bardzo skromne i uczciwe życie. Jest dobry i pomaga ludziom.  Jego życie diametralnie się zmienia, gdy dowiaduj się kim jest. A jest synem tragicznie zmarłych rodziców i następcą tronu.Chłopak nie godzi się stanąć na czele władzy, jednak postanawia odwiedzić kraj swego ojca, swoich przodków.
Co z tego wyniknie i co odkryje Noah dowiecie się czytając.

Nikt nie wie, że Noah, a właściwie Honoriusz ma niesamowita zdolność i nikt nie jest w stanie go oszukać.,

Jest też druga główna postać John Rankor, al o Nim przeczytacie już sami.

Zapraszam Was w magiczny świat pełen intryg, kłamstw, walki o władzę. Mamy tutaj bitwy powietrzne i naukę pływania w basenie. Jest też miejsce na miłość, przyjaźń. To co mi się bardzo spodobało to Król, który wierzy w Boga, przestrzega przykazań i nie jest mu obojętny los drugiego człowieka. Jest pełen dobra i poświęcenia dla innych.

To taka bajka science fiction, gdzie widzimy walkę dobra ze złem, moce nadprzyrodzone i ON - Król, który jest nadzieją na spokój w kraju i dobrobyt.

Świetna, polska powieść fantasy. POLECAM :)
Wyczekuję już części 2.

"KRÓL " CZĘŚĆ 1 GRAŻYNA ADAMCZYK

Świetna polska powieść z gatunku fantasy, science fiction.

Wszystko jest tutaj bardzo...

Dzisiejsza książka była dla mnie tak zaskakująca i zarazem intrygująca, że niezmiernie się cieszę, iż spotkałam ją na swej drodze. Niby po przeczytaniu streszczenia na okładce domyślałam się, co mogę zastać w środku. Rzeczywistość okazała się z goły inna, a czas spędzony w jej towarzystwie oceniam pozytywnie. Rzadko wpada mi w ręce polska fantastyka i w większości przypadków nie jest to zabieg celowy. Po prostu tak jakoś się składa. Oglądając okładki, ta wpadła mi w oko i postanowiłam ją przeczytać. Gdy dotarł do mnie egzemplarz z czterema pozycjami, tą sobie zostawiłam na koniec. A powinnam zacząć od niej.

Historia jest bardzo ciekawa, świat wciągający, a bohaterowie przecudni. Może ktoś zarzucić fabule przewidywalność i poniekąd będzie miał rację, ale ja kupuję całokształt i z wyczekiwaniem będę wyglądać drugiego tomu. Akcja w książce nie jest przeciągana, dość sprawnie przechodzi autorka od jednego wątku do drugiego. Nie ma tu skomplikowanych zagwostek. Wszystko, co się pojawia w niedługim czasie, zostaje wyjaśnione. Oczywiście nie możemy porównać tej kreacji do świata stworzonego przez panią Bishop, ale ten też jest do kupienia.

Noah i Rankor to postacie dwóch kluczowych bohaterów, z których pragnie się brać jak najwięcej dobrego i stawia jako przykład do naśladowania. Noah wychowywany w sierocińcu, jako bezimienny sierota pewnego dnia siada na tronie swego dziedzictwa. Choć skrywa wiele tajemnic, bez problemu potrafi rozszyfrować każdą postać. Wie, kiedy go ktoś oszukuje i okłamuje. Potrafi wniknąć tam, gdzie inni nie potrafią. Przede wszystkim naucza swój lud wiary w Boga, uczy ich modlitwy i bogobojności. Choć poddani dość sceptycznie na początku do tego podchodzą, swoją pracą, wiarą i oddaniem zjednuje sobie coraz więcej osób.

Rankor, choć nie ma tytułu, zjednuje sobie ludzi dobrocią i swoim usposobieniem. Dopóki na dworze nie pojawił się Noah, zajmował dość niskie stanowisko zarządcy. Sytuacja się zmienia, gdy pojawia się nowy książę, a między nimi nawiązuje się wzajemna nić porozumienia.

Obaj są wyjątkowi, choć ciężko im w to uwierzyć. Zarówno jeden, jak i drugi to dobry człowiek, który za swoich ludzi odda życie bez wahania. Będą zmuszeni stoczyć wielką walkę o swoich towarzyszy i przyjaciół.

Książkę czytałam około siedem dni temu i wiecie co: nie pamiętam dokładnie, jak bohaterka ukształtowała świat po tej trzeciej wojnie światowej, ale dokładnie pamiętam tę dwójkę bohaterów. To duży atut tej powieści przygodowej i chyba dlatego najbardziej warto ją przeczytać. Oczywiście jest jeszcze szereg innych postaci. Nie zabraknie humoru, zdrad i miłości. Wszystko to sprawia, że warto spotkać się z tą pozycją i spędzić kilka wieczorów.

Dziękuję bardzo wydawnictwu Novae Res za możliwość przeczytania i poznania tych bohaterów. Czekam z niecierpliwością na drugi tom... Polecam...

1. S I E D E M K R Ó L E S T W _Cinda Williams Chima

2. P O L E C A N E K O B I E T O M :"Malowany człowiek. Księga I" Peter V. Brett

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : ŁZA Lauren Kate

4. P O L E C A N E K O B I E T O M :"Nowoczesna Czarodziejka" Debora Geary

5. P O L E C A N E K O B I E T O M :"Fantazje i Koszmary"Melissa Marr

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : DEMONY- Grzech Pierworodny Lisa Desrochers

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : Dziewięć żyć Chloe King- Wybrana Liz Braswell

Trudno tę książkę zaszufladkować - jest oryginalna (a przynajmniej ja jeszcze takiej nie czytałam). Jest niesamowicie ciekawa, a przy tym wartościowa. To dobra książka w dosłownym znaczeniu.
Choć nie ma tu nagłych zwrotów akcji i napięcia charakterystycznego dla sensacji, po prostu chce się czytać kolejną stronę i robi się to z prawdziwą przyjemnością.
Historia niby prosta i chwilami przewidywalna, ale jak opowiedziana! Nie ma tu przynudzania, ani jednej linijki!
Główny bohater to ktoś, kogo poznajemy stopniowo. Z całą pewnością nie jest to postać nudna, a żeby ją zrozumieć trzeba dokonać analizy własnego sumienia.
No i wątek przyjaźni na śmierć i życie - uwielbiam!
Historia wciąga, ma potencjał. Przeczytałam ją dwukrotnie w krótkim czasie.
Czuję niedosyt i nurtuje mnie pytanie: no i co dalej?

Historia niby prosta...

Dobra, ale nierówna ta książka.
Na plus:
ciekawe uniwersum,
świetny wstęp,
dość dobra historia, z niezłym potencjałem,
kilka postaci z charakterkiem,
dużo dialogów dzięki którym czyta się książkę migiem.

Na minus:
"ciebie, jemu, tobie" - za dużo i często sztucznie,
straaasznie irytujący główny bohater - znawca kobiet bez najmniejszego z nimi doświadczenia, dwudziestoletni "mędrzec", którego wola jest słowem, a jak się sprzeciwisz, to cię wychłosta, konserwatysta do bólu i cierpiętnik bez powodu,
rozchwiane postaci - nawet jak ktoś jest ciekawy (np.Kira) to ostatecznie wpada w schematy, ugina się do woli innych, albo zaczyna być banalny
obraz kobiet, który woła o pomstę do nieba - aż wierzyć mi się nie chce, że napisała to kobieta! Sporo banałów, stereotypów i de facto szowinistycznych uwag. W zasadzie kobiety do garów i dzieci, bo wszystkie chcą związków w głębi duszy (rzecze Honoriusz). Jedyny wyjątek szybko znika, bo nie pasuje do reszty.

Książka broni się fabułą. Ostatecznie chętnie sięgnę po drugą część, mając jednak nadzieję, że Honoriusz szybko zginie, albo zacznie być choć odrobinę mniej irytujący.

Dobra, ale nierówna ta książka.
Na plus:
ciekawe uniwersum,
świetny wstęp,
dość dobra historia, z niezłym potencjałem,
kilka postaci z charakterkiem,
dużo dialogów dzięki którym czyta się książkę migiem.

Na minus:
"ciebie, jemu, tobie" - za dużo i często sztucznie,