Wzorce projektowe - elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku

Okładka książki Wzorce projektowe - elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides
Erich GammaRichard Helm Wydawnictwo: Wydawnictwo WNT Seria: Inżynieria Oprogramowania informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Janusz Jabłonowski
wzorce projektowe; programowanie obiektowe

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma, Richard McGarrah Helms
Wzorce projekt... Erich Gamma, Richar...

W książce dosyć zgrabnie opisane zastosowanie, ogólny opis i przykładowy kod (chociaż w C++ to i tak warty uwagi). Jednakże czyta się dosyć opornie (być może wynika to z nieudolnego przekładu na język polski). Mimo wszystko zawarte informacje są warte uwagi jeśli ktoś poważnie myśli o rozwoju w zawodzie programisty.

Klasyka literatury IT, każdy programista musi znać tą książkę. Zawiera mnóstwo informacji o wzorcach projektowych, jednak czuć, że jest to dość stara książka. Czyta się ciężko, trzeba się bardzo skupić, żeby wynieść z niej jak najwięcej. Przykłady kodu w C++ też nie zachęcają.

Podsumowując legendarna książka, z którą warto się zapoznać, jednak obecnie da się znaleźć informacje o wzorcach przekazane w o wiele bardziej przystępnej formie.

Książkę sprawdzałem i w wersji angielskiej i polskiej i bez porównania - jeśli jesteś na tyle biegły, żeby sięgnąć po angielską, nie ma co się wahać.

Absolutna klasyka dotycząca wzorców projektowych, którą teraz, po tylu latach, warto uzupełnić lekturą innych książek lub artykułów/blogów, dotyczących przykładów implementacji, bo ta część książki moim zdaniem nie ma już za bardzo racji bytu.

Na minus sam sposób pisania, niestety nie jest to książka ciekawie prowadzona. Przedstawia dokładnie teorię i fakty, ale łatwo się od niej odbić, próbując ją tak po prostu czytać.

Całkiem fajnie się czyta, aczkolwiek widać, że pisana była ponad 20 lat temu.

Całkiem fajnie się czyta, aczkolwiek widać, że pisana była ponad 20 lat temu.

Ciężko się to czyta m.in. z powodu wielu powtórzeń tych samych pojęć. Jednakże jest to skarbnica wiedzy o wzorcach projektowych programów obiektowych i możemy wiele wynieść z tej książki, jeśli włożymy sporo wysiłku w analizę opisów i przykładów.

Absolutny klasyk, bezwzględnie literatura obowiązkowa każdego programisty. Przykłady w Smalltalku i C++ mogą nieco odstręczać osoby przywykłe do bardziej popularnych języków, ale opisy i diagramy powinny wystarczyć do zrozumienia opisywanych zagadnień.

Wzorce przedstawione dogłębnie, lecz przykłady i języki stare. Przykłady niektórych wzorców lepiej wziąć z innych książek, np. "Head First: design patterns".

Kompendium najbardziej znanych wzorców projektowych, opisanych zwięźle, przejrzyście, z trafnymi przykładami zastosowania.
Dla początkujących - może być odrobinę zbyt trudna.
Dla doświadczonych - w sam raz na powtórkę i/lub szybką ściągawkę.

Na minus:
Niedbała korekta edytorska. Sporo literówek i błędy językowe.
Troszkę zbyt mocno powiązane z konkretnymi językami programowania (c++ i smalltalk)

Polecam

Dla początkujących - może być odrobinę zbyt trudna.
Dla doświadczonych - w sam raz na powtórkę i/lub szybką ściągawkę.

Na minus:
Niedbała korekta edytorska. Sporo literówek i błędy językowe.
Troszkę zbyt mocno powiązane z konkretnymi językami...

Wzorce projektowe to gotowe rozwiązania na często pojawiające się problemy w trakcie rozwoju projektu. Należy je dobrze poznać, ponieważ często są to rozwiązania znacznie lepsze niż te które możemy napisać samemu (choćby z powodu braku czasu),wynika to z faktu że powstanie wzorców projektowych to efekt wielu lat doświadczeń najlepszych programistów w branży. Znajomość wzorców projektowych znacząco ułatwia komunikację w codziennej pracy. Czasami wystarczy wymienić tylko nazwę wzorca, aby w prosty sposób wytłumaczyć co chcemy zrobić. W książce znajdziemy opis zalet i wad wzorców oraz przykładowe implementacje. Warto jednak pamiętać o jednym podczas lektury: wzorce należy stosować w odpowiedzi na specyficzne problemy, a nie projektować pod wzorce. Oczywiście książka nie wyczerpuje tematu, zawiera jednak najczęściej stosowane i najogólniejsze wzorce.

Dobrze przedstawione są przykłady ale to nie wyczerpuje tematyki wzorców projektowych dotyczących języka C++. Mimo tego jest to bardzo dobra pozycja!

• Informatyka
  • Programowanie