Wzorce projektowe - elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku

Okładka książki Wzorce projektowe - elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku
Erich GammaRichard Helm Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Seria: Inżynieria Oprogramowania informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
2005-01-01
8320430410
Janusz Jabłonowski
wzorce projektowe; programowanie obiektowe
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku Erich Gamma, Richard McGarrah Helms
Ocena 7,5
Wzorce projekt... Erich Gamma, Richar...

więcej Więcej

Książkę sprawdzałem i w wersji angielskiej i polskiej i bez porównania - jeśli jesteś na tyle biegły, żeby sięgnąć po angielską, nie ma co się wahać.

Absolutna klasyka dotycząca wzorców projektowych, którą teraz, po tylu latach, warto uzupełnić lekturą innych książek lub artykułów/blogów, dotyczących przykładów implementacji, bo ta część książki moim zdaniem nie ma już za...

Całkiem fajnie się czyta, aczkolwiek widać, że pisana była ponad 20 lat temu.

Na półkach: , , , ,

Ciężko się to czyta m.in. z powodu wielu powtórzeń tych samych pojęć. Jednakże jest to skarbnica wiedzy o wzorcach projektowych programów obiektowych i możemy wiele wynieść z tej książki, jeśli włożymy sporo wysiłku w analizę opisów i przykładów.

Absolutny klasyk, bezwzględnie literatura obowiązkowa każdego programisty. Przykłady w Smalltalku i C++ mogą nieco odstręczać osoby przywykłe do bardziej popularnych języków, ale opisy i diagramy powinny wystarczyć do zrozumienia opisywanych zagadnień.

Wzorce przedstawione dogłębnie, lecz przykłady i języki stare. Przykłady niektórych wzorców lepiej wziąć z innych książek, np. "Head First: design patterns".

Kompendium najbardziej znanych wzorców projektowych, opisanych zwięźle, przejrzyście, z trafnymi przykładami zastosowania.
Dla początkujących - może być odrobinę zbyt trudna.
Dla doświadczonych - w sam raz na powtórkę i/lub szybką ściągawkę.

Na minus:
Niedbała korekta edytorska. Sporo literówek i błędy językowe.
Troszkę zbyt mocno powiązane z konkretnymi językami...

Wzorce projektowe to gotowe rozwiązania na często pojawiające się problemy w trakcie rozwoju projektu. Należy je dobrze poznać, ponieważ często są to rozwiązania znacznie lepsze niż te które możemy napisać samemu (choćby z powodu braku czasu), wynika to z faktu że powstanie wzorców projektowych to efekt wielu lat doświadczeń najlepszych programistów w branży. Znajomość...

Dobrze przedstawione są przykłady ale to nie wyczerpuje tematyki wzorców projektowych dotyczących języka C++. Mimo tego jest to bardzo dobra pozycja!

• Informatyka
  • Programowanie
  • Techniczne
  • Programowanie
  • Kupione
  • 2016

Dodaj cytat z książki Wzorce projektowe - elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku