Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

2008-08-11
Paweł Gonera
informatyka programowanie

więcej Więcej

Dobra pozycja, choć autor popadł trochę w samouwielbienie :)

Obowiązkowa pozycja dla każdego programisty. Jasne, można się nie zgadzać z niektórymi twierdzeniami Autora. Ale jednak książka jako całokształt jest skarbnicą podstawowej wiedzy, dobrych praktyk, wzorców projektowych itd. Świat IT byłby piękniejszy, gdyby każdy developer miał też książkę "w małym palcu" 😉

Książka w przystępny sposób opisuje najważniejsze sposoby ogarnięcia tego śmietnika rozdrapanego przez koty jaki stworzyłeś Ty, Twój team, albo Tamci Od Których trzeba było przejąć. Dobrze przeczytać ZANIM napisze się kod, ale po jego napisaniu książka da solidne podstawy pod refactoring.

Świetna książka, obowiązkowa dla każdego programisty

W książce można znaleźć ogrom wiedzy na temat zasad tworzenia czystego kodu, refactoringu i dobrych praktyk programistycznych.

Książka jest bardziej skierowana do programistów Javy. Nazywanie zmiennych w Pythonie jest raczej inaczej przyjęte, niemniej jednak można się doszukać dużo cennych uniwersalnych rad, które się sprawdzają. Książka dosyć dziwnie się kończy w połowie. Później jest dodatek, którego już nie chciało mi się czytać.

Na pewnym etapie kariery programisty - pozycja dosłownie obowiązkowa.

Książka przeczytana (przynajmniej?) 3 razy, a wciąż przekazująca swoją wiedzę na temat dobrego pisania kodu. Polecam zwłaszcza dla języków "c"-pochodnych.

"Czysty Kod " znalazłem w "klasykach" literatury dla informatyków. Uznałem, że warto ją przeczytać i miałem racje.

Ta książka będzie jednym z moich elementów "biblioteki życia", ponieważ są w niej zebrane pojęcia, które dają osobie bez doświadczenia, zrozumieć kto jest tak naprawdę Profesjonalny Programista.

Największym odkryciem dla mnie było zrozumienie...

Obowiązkowa lektura każdego programisty, nie do wszystkich zasad należy się stosować, ale warto je poznać oraz poznać ich wady oraz zalety.

• Informatyka
  • Programowanie