Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
informatyka, matematyka
Paweł Gonera
informatyka programowanie

W książce można znaleźć ogrom wiedzy na temat zasad tworzenia czystego kodu, refactoringu i dobrych praktyk programistycznych.

Książka jest bardziej skierowana do programistów Javy. Nazywanie zmiennych w Pythonie jest raczej inaczej przyjęte, niemniej jednak można się doszukać dużo cennych uniwersalnych rad, które się sprawdzają. Książka dosyć dziwnie się kończy w połowie. Później jest dodatek, którego już nie chciało mi się czytać.

Na pewnym etapie kariery programisty - pozycja dosłownie obowiązkowa.

Książka przeczytana (przynajmniej?) 3 razy, a wciąż przekazująca swoją wiedzę na temat dobrego pisania kodu. Polecam zwłaszcza dla języków "c"-pochodnych.

"Czysty Kod " znalazłem w "klasykach" literatury dla informatyków. Uznałem, że warto ją przeczytać i miałem racje.

Ta książka będzie jednym z moich elementów "biblioteki życia", ponieważ są w niej zebrane pojęcia, które dają osobie bez doświadczenia, zrozumieć kto jest tak naprawdę Profesjonalny Programista.

Największym odkryciem dla mnie było zrozumienie...

Obowiązkowa lektura każdego programisty, nie do wszystkich zasad należy się stosować, ale warto je poznać oraz poznać ich wady oraz zalety.

To nie jest książka, którą da się przeczytać jednym ciurkiem, trochę z nią schodzi, jest mnóstwo przykładów kodu, nad którym naprawdę trzeba przysiąść. Jestem głównie programistką C#, dlatego przykłady z Javy były dla mnie całkowicie zrozumiałe.
Książka nazywana jest biblią programistów, faktycznie może tak być, zawiera się w niej wszystko to, co należy wiedzieć, aby pisać...

Książka ma swoją dobrą renomę, a ja chyba nawet mogę ją podtrzymać. Czytelnik z jako taką wiedzą znajdzie w niej mnóstwo oczywistości, ale powtórzenie zdrowych nawyków nikomu wszak nie zaszkodzi. Jedynym mankamentem jest dla mnie nierówność poszczególnych rozdziałów pod względem zaawansowania treści.

P.S Wygrałem na Opener'ze za napisanie wiersza. Musiałem się pochwalić...

Bardzo dobra książką. Co ciekawe, pisze o rzeczach oczywistych. Bo któż, nie zdaje sobie sprawy, że jak coś jest wyraźnie napisane to łatwiej to odczytać? Praktycznie każdy mógłby się podpisać pod stwierdzeniem, że pracować należy starannie. Jednak dopiero ta książka uświadomiła mi jak bardzo jest to ważne w codziennej pracy programisty.
Niestety, końcówkę książki uważam...

Rewelacyjna książka dla każdego programisty. Pomaga wyrobić sobie sporo dobrych nawyków pozwalających pisać po prostu dobry kod:)

Dyskusje

• Informatyka