Grażyna

Okładka książki Grażyna
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Pisarzy Polskich i Obcych klasyka
klasyka
Biblioteka Pisarzy Polskich i Obcych
Książka i Wiedza
1951-01-01
1951-01-01
powieść epicka

więcej Więcej

Litwor, nowogródzki książę, poszukuje wsparcia u Krzyżaków, aby walczyć z Wielkim Księciem Litewskim Witoldem, jednak ani jego żona, ani wierny sługa nie pochwalają tego przymierza. Odważna Grażyna (co ciekawe, imię kobiety zostało przez Mickiewicza wymyślone) w tajemnicy odsyła krzyżackich posłów, przyodziewa zbroję męża i rusza w ślad za nimi.

Tytułowa bohaterka tego...

Uhhh... jest wg mnie gorsze od "Pana Tadeusza", ale jeśli ktoś lubi polską epopeję narodową, to polubi też "Grażynę", jednak jest to dość ciężka lektura do zrozumienia. Oj Micuś Micuś coś ty zrobił tutaj...

Historia bardzo obrazowa, inspirująca i wciągająca.

Efektowny pogrzeb klasycyzmu, przy trudnych narodzinach romantyzmu. Lektura nie banalna aczkolwiek dla mnie trudna. Czary - mary mistrza Mickiewicza

2018

+158/2020 (A)

Podobało mi się chociaż była to lektura!Dużo lepsze od nudnego Pana Tadeusza!

Mam ogromny sentyment do tej książki i często do niej wracam. Dla mnie to nie tylko lektura szkolna , jaką miałem w szkole ale także pozycja obowiązkowa. Naprawdę wyjątkowo piękna książka.
Polecam

Pozycja obowiązkowa

Kompletnie nie rozumiem z czego wynika tak niska ocena tego poematu. W porównaniu do niektórych Ballad i romansów Mickiewicza jest on naprawdę bardzo zrozumiały, napisany bez lania wody, krótki i wciągający.

2021

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…zajęły mi porządki ponad...

2 621
  • Lektury