Beniowski

Lektura z opracowaniem
Greg
2012-01-15
1901-01-01
poemat dygresyjny ironia romantyczna komizm oktawa konfederacja barska

Wstyd się przyznać, ale Beniowskiego poznaję dopiero w wieku 29 lat. Myślę, że z pewnej strony jest to również plus, jestem bowiem dojrzalszym człowiekiem niż w szkole, zatem myślę, że mogę nieco więcej wynieść z tego zacnego Poematu. Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to fakt, że jest to bardzo trudna literatura. Niezorientowany czytelnik bez wątpienia się pogubi - mi również się to przydarzyło. Poemat jest poprzeplatany fabułą, dygresjami, ironią i wywodami autora na temat natchnienia czy epoki. Problem w tym, że w poemacie nie jest to w żaden sposób sygnalizowane, Słowacki bezwiednie przechodzi z jednej myśli w drugą, co powoduje konsternację w czytelniku. Sama historia fabularna o tytułowym Beniowskim wydaje się być nieukończona. Być może Słowackiemu chodziło jedynie o zilustrowanie romantycznego bohatera, a przeżyte przez niego przygody tylko podkreślają jego romantyczny charakter. Ktoś, kto w tym poemacie szuka prostej historii osnutej od rozpoczęcia po zakończenie - ten bardzo się zdziwi. Poemat ten to przede wszystkim kunszt Słowackiego - budowa zdań, rymy, nawiązania, to wszystko, wbrew Gombrowiczowskiemu Ferdydurke - zachwyca. Kolejną ciekawą kwestią są nawiązania poety do sporu z krytykami czy nawet samym Mickiewiczem. Dygresje czynione przez Słowackiego są na bardzo wysokim poziomie. Na uwagę zasługują również dosyć ciekawe, nieco magiczne opisy przyrody.
Reasumując - to nie jest książka fabularna. Rozumiem osoby, które nie strawią stylu prezentowanego przez autora - ja sam mam z tym mały problem. Odczuwam ambiwalencję - bo z jednej strony jest to genialny poemat, z drugiej zaś jest tak zagmatwany i trudny, że bardzo trudno się go czyta. Myślę, że można go polecić każdej osobie, z tym, że Beniowskiego należy traktować bardziej jako epokową ciekawostkę niż lekturę rozwijającą.

Jak nie przepadam za Słowackim, tak poemat Beniowski jest całkiem całkiem.

Jak nie przepadam za Słowackim, tak poemat Beniowski jest całkiem całkiem.

Truuuuudne.

Truuuuudne.

"Beniowski. Pięć pierwszych pieśni"

Przyznam bez ogródek: nie znałem Słowackiego poza tym co to w szkole przerabialiśmy. A tu zaskoczenie: robi sobie Juliusz bekę z Mickiewicza, z "Pana Tadeusza", z krytyków literackich, chyba w ogóle z polskiej emigracji, trochę z "Marii" Antoniego Malczewskiego a pewnie i jeszcze z innych, których ze względu na moje luki w wykształceniu nie potrafię rozpoznać.

Jest tu tak dużo dygresji, że nie potrafię wyczuć, czy to co jest meritum akcji jest na poważnie czy to nie jest przypadkiem pastisz.

W każdym razie jest to zabawne i genialne. No i cała masa wiekopomnych cytatów.

[Audiobook, czyta Masza Bogucka, około 3 i pół godziny]

"Beniowski. Pięć pierwszych pieśni"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Momentami jest to utwór wspaniały, momentami bardzo trudny. Niemniej warto go przeczytać, jeśli ktoś lubi klasykę.

Coś ciekawego, coś niezwykłego. Sarkazm i autoironia aż kipi z tego dzieła. Jeżeli ktoś dobrze zna historię i teorię literatury to będzie się bawił znakomicie.

Odnawiam znajomość z klasyką...

Odnawiam znajomość z klasyką...

"Beniowski", poemat dygresyjny, jest przytykiem Słowackiego w kierunku Mickiewicza. Konflikt narodowych wieszczów o misję poety, naturę patriotyzmu i losy Polski dochodzi do punktu kulminacyjnego w "Beniowskim", jako, że obu pisarzy dzieliły przekonania, charaktery, poglądy polityczne.

Mickiewicz nawiązuje do rodziny Słowackiego w trzeciej części "Dziadów", jednak nie pozostając dłużny, Słowacki krytykuje zbytnie upiększanie historii i komplementowanie narodowi oponenta m.in. w "Panu Tadeuszu" . Jego zdaniem poeta powinien wskazywać narodowi drogę poprzez stawianie czoła przeciwnościom. Wysokie ambicje Słowackiego, o dorównanie wiele bardziej docenianemu rywalowi, zapewne również były zarzewiem wzajemnej niechęci. Mimo wszystko, obydwu artystów należy uznać za wielkich patriotów i mistrzów słowa.

Myślę, że największą zaletą poematu są opisy przyrody. Przyroda jest przedstawiona jako ożywiona, tajemnicza i zachwycająca.
Niestety postacie mi się myliły i nie umiałam zapamiętać kto to kto w wielu przypadkach.
Do przeczytania zachęcił mnie fakt, że dzieje się to w czasie konfederacji barskiej, a tytułowy bohater jest wzorowany na postaci prawdziwej.
Dodatkową zaletą jest to, że utwór pisano oktawą, co wymaga dużo pracy i wytrwałości, a takie rzeczy doceniam.
Generalnie forma dobra, ale trochę słabiej z treścią.

Konfederacja barska miała miejsce między innymi w Tyńcu, gdzie znajduje się mur zburzony przez Rosjan, którego do dziś nie naprawiono.

Dodatkową zaletą...

• Lektury