Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem

Okładka książki Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2020-01-29
2020-01-29
Sylwia Miłkowska, Anna Gryzińska

Jak dla mnie świetna. Każdy odnajdzie dzięki niej takie obszary swojej osobowości nad którymi warto pracować, zrozumie mechanizmy swojego działania zakotwiczone głęboko w dzieciństwie i lepiej zrozumie samego siebie. Ostatnia część książki poświęcona jest wzmacnianiu swoich mocnych stron i budowaniu zaufania i wiary w samego siebie.

Dla mnie była to bardzo przyjemna, produktywna lektura. Polecam każdemu dorosłemu.

Dla mnie była to bardzo przyjemna,...

Treść książki wydaje się uporządkowana ale tylko dla autorki. Czytelnik dostaje mnóstwo, rozrzuconej wiedzy, odniesień do innych stron książki i gubi się w trakcie czytania.
Dostajemy zajawkę "Gdybyś chciał określić swój wrodzony profil osobowości, możesz to zrobić za pomocą bezpłatnego test osobowości, który znajdziesz na tej stronie stepfaniestahl.de. Zapraszam!"

Książka w zasadzie jest wartościowa, ale nie tak bardzo jak "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" dlatego z niecierpliwością czekam na możliwość kupienia ćwiczeń "Jak odkryć swój wewnętrzne dziecko", które ukażą się już w tym roku.
Jestem po lekturze Self-reg Stuarta Shankera i Małgorzaty Stążki-Gawrysiak oraz kilku książek z zakresu ADHD. Pozycja Stefanie Stahl wypada przy nich słabo, ale wciąż reprezentuje sobą o wiele wyższy poziom niż książki Ewy Woydyłło i Susan Forward. Jeśli macie cierpliwość na wielokrotne czytanie i pracę z książką, wyciągnięcie z niej wiele. Nie bez powodu autorkę okrzyknięto terapeutką Niemców. Skorzystajcie z wiedzy, którą się dzieli. Niewielu jest lekarzy, którzy tak szczodrze i chętnie obdzielają przeciętnego zjadacza chleba swoim warsztatem, dając w książce ćwiczenia do samodzielnej pracy nad sobą. Warte przyswojenia.

Książka podzielona jest na 3 części. Pierwsza to przydługi wstęp. Czytajcie uważne, bo dalej będą odniesienia. W drugiej rozpoznajemy siebie. Trzecia "Terapia" zawiera ćwiczenia do samodzielnego przepracowania. Ogólnie "Kochaj najlepiej jak potrafisz" to taka luźna rozprawka o różnych odchyleniach od normy (tj. strategiach obronnych) i o tym, że należy nauczyć się je rozpoznawać, umieć odsunąć Dziecko Cienia na bok i przyjąć postawę Ja-dorosłego oraz pielęgnować Dziecko Słońca, "odwołując się do swoich mocnych stron i posiadanych zasobów". Poza tym książka przemyca dużo różnego rodzaju wiedzę z zakresu poruszanego tematu. Przydatna okazuje się funkcja "wyszukaj" czyli indeks na końcu i szczegółowy spis treści na początku.

"Każdy w swojej głowie konstruuje własną rzeczywistość"

"Jako motyw przewodni przez cały tekst przewija się zalecenie, aby usunąć dawne projekcje i przyjąć właściwą perspektywę w przyglądaniu się rzeczywistości. Jeszcze raz powtórzę: przyłapywanie się i przełączanie się to fundament każdej zmiany. W chwili gdy przyłapiecie się na oglądanie starych klisz, a więc kiedy będziecie funkcjonowali w trybie Dziecka Cienia, musicie natychmiast przełączyć się z perspektywy uczestnika na perspektywę obserwatora i w ten sposób zająć pozycję Ja – dorosłego patrzącego realistycznie na sytuację."

Książkę uwielbiam! Uważam, że jest naprawdę dobra dla osób, które nie nauczyły się z obserwacji w biegu życia jak buduje się dobre związki. Świetna pozycja dla tych, którzy boja się odrzucenia i czują lęk przed porażką.

W środku szczegółowe opisy jak zdrowo zachować własną autonomię i jednocześnie utrzymać zdrową więź... Książka obfituje między innymi w informacje co zrobić gdy jest się zbyt uległym, dążącym do harmonii i nie potrafiącym mówić NIE, a także co w sytuacji, gdy mamy dni, że uciekamy przed bliskością partnera, czy lubimy kontrolować i dominować.

Estetycznie, rozdział po rozdziale wszystko rozpisane. Mniej chaotycznie niż w poprzednich pozycjach. Rozdziały o Wewnętrznym dziecku i Dziecku cienia - mam wrażenie -pokrywają się z innymi książkami autorki, ale nie są to obszerne ilości stron do przeczytania. Myślę, że wygodnie dla czytelnika, że są one tam zawarte. Jeśli mam się przyczepić do czegoś, to jak zwykle autorka przesadza z rozbudowaniem zdań - dużo informacji można by streścić krócej przez co czytanie takiego natłoku może być dla niektórych męczące, ale rozumiem, że ma taki styl pisarski...

Innymi słowy - polecam!

Przyjemna, lekka... Można z niej wyciągnąć kilka rad

Przyjemna, lekka... Można z niej wyciągnąć kilka rad

Mam wrażenie, że wszystkie książki tej autorki pisane są na przysłowiowe jedno kopyto.

Po książkę sięgnęłam za namową. Dużo się nasłuchałam, że wyjątkowa itp. Jak dla mnie, mocno przeciętna. Czyta się szybko, jednak treści nie porwały mnie, często powtarzały się.

Stefanie Stahl możesz kojarzyć z serii książek z zakresu rozwoju osobistego. “Kochaj najlepiej jak potrafisz” świetnie pokazuje, skąd w nas pewne lęki, zahamowania i oczekiwania wobec partnerów. Autorka pokazuje, skąd w nas rezerwa i czemu na swoich partnerów wybieramy takich, a nie innych ludzi. Masa rzetelnych i przydatnych informacji oraz wskazówek, jak zrozumieć siebie, swoje wzorce i w jaki sposób z nimi pracować. By lepiej kochać innych, najpierw musimy zrozumieć samych siebie.

Sięgnęłam po tę książkę ze zwykłej ciekawości. Można powiedzieć, że zachęciła mnie córka:
"podobno dobra". A że ja jestem taka ciekawska, no to musiałam sprawdzić.
❤️ Może narażę paru osobom, ale nie wierzę w instytucję psychologa. Już wyjaśniam. Lubię czytać co mają do powiedzenia w różnych dziedzinach ludzkiej psychiki, ale nie wiem co musiałoby się stać żeby mnie nakłonić do na taką wizytę. Nie i koniec. Tak, wiem, że to żadne tłumaczenie. Ja tak mam. Niemniej nie zniechęcam, bo wiem, że potrafią pomóc i wiele osób decydując się na taki krok wychodzi zadowolonych i podbudowanych.
Jednakże lubię czytać, jak już wspomniałam, co też ciekawego w różnych kwestiach wymyślono.
❤️ Autorka na swój warsztat wzięła tym razem potencjał, który drzemie w każdym z nas. Udowadnia nam, że odpowiednie jego wykorzystanie może stanowić genialną bazę by stworzyć udany i silny związek. Wszystko bowiem zależy od nas samych. Razem z nią możemy przeanalizować swoją osobowość i wszystko to, co miało na nią wpływ. Realacje rodzinne, uczucia pomiedzy rodzicami i ich wpływ na nas samych oraz poczucie własnej wartości.
Stajemy niekiedy na rozdrożu i usilnie poszukujemy jakiejkolwiek drogi. Boimy się lub wiemy, że wybierając jedną z nich dokonujemy, w naszym mniemaniu, niewłaściwego wyboru. W książce znajdziemy szereg wskazówek jak wybrnąć z określonych sytuacji i przede wszystkim jak pracować nad sobą by nasze relacje z innymi były dobre.
❤️ Co może irytować? Przesyt treści. Czytając całość odnosi się wrażenie, że ciągle coś się powtarza. Niektóre rozdziały mnie nie przekonały. Może to i wina tego, że nie mam zbyt wiele do poprawy i nawet nie wiem czy chciałabym coś w tym kierunku zrobić.
Trochę też dużo jest samej autorki w autorce. Książka to książka czy może autoreklama?
Myślę jednak, że młodym osobom, wkraczającym w ów dorosły świat taka lekcja z małą terapią może się spodobać, by lżej przechodzić przez niektóre wyboiste ścieżki.

"podobno dobra". A że ja jestem taka ciekawska, no to musiałam sprawdzić.

Bardzo fajna książka, chodź ostatnie 50 stron pierwszej części trochę przemęczylam, ale warto było 🥰

Książka co do której mam bardzo mieszane uczucia.
Z jednej strony szybko się czyta, można się z niej wiele o sobie dowiedzieć i równie wiele nauczyć. Jest bardzo przejrzysta oraz uporządkowana. Jednak z drugiej strony nie dowiedziałam się z niej nic, czego bym nie wiedziała wcześniej. Dużo treści się powtarza. Momentami miałam wrażenia była 'lana woda'.
Jest to nie tyle poradnik, co trening zmieniania sposobu naszego myślenia.
Dla osób, które mają trudności w zakresie relacji z innymi ludźmi może być bardzo przydatna. Jednak tylko w sytuacji gdy będzie to pierwsze zetknięcie z tematem. Zatem, jeśli tematyka wewnętrznego dziecka, schematów myślowych, przekonań jest ci obca- ta pozycja może być dla Ciebie.

Książka co do której mam bardzo mieszane uczucia.
Jest to nie tyle...

Stefanie Stahl Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem Zobacz więcej