Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze

Wydawnictwo Iskry
2019-11-22
2019-11-22
Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora

Po lekturze mam dwie refleksje- 1. w ciężkich czasach komuny powstawała prawdziwa SZTUKA
2. książka ta jest napisana w dość dziwny sposób przez co niektóre kwestie np. dotyczące koligacji rodzinnych powtarzane są kilkukrotnie i w dodatku w taki sposób,ze wszystko się miesza. Ale książka jak najbardziej OK

Od kiedy pamiętam, uwielbiałam oglądać występy Przybory i Wasowskiego, kochałam ich piosenki itp itd. Zawsze zachłannie sięgam po wszelkie większe teksty im poświęcone. Ta biografia nie przyniosła mi jakiejś zawrotnej ilości nowych informacji, bo też nie jest to typowa biografia moim zdaniem. Jednak warto po nią sięgnąć. Nie wiedziałam też, że autor wcześniej zajął się biograficznie Starszym Panem A. Muszę to nadrobić!

Kolejna pozycja o kultowym pisarzu, poecie, tekściarzu.
Wydawało mi się, że znam twórczość 'Starszych Panów" a tu takie ciekawostki...

Ale nie będę spolerował.

Kolejna pozycja o kultowym pisarzu, poecie, tekściarzu.
Wydawało mi się, że znam twórczość 'Starszych Panów" a tu takie ciekawostki...

Ale nie będę spolerował.

Ta biografia nie ma charakteru opowieści, próby przedstawiania pana Przybory pod jakimś kątem. Bliżej jej do encyklopedycznego zbioru nazwisk, cytatów, twórczości itp. Wygląda to na zupełnie świadomy zabieg, na pewno potrzebny dla przyszłych pokoleń ocalając je od zapomnienia, natomiast mnie zabrakło opowieści o życiu lub opowieści o twórczości, o człowieku.

O Jeremim Przyborze jak dotąd miałam niewielkie pojęcie. Wiedziałam kim był tak ogólnikowo, widziałam go kilka razy na ekranie, nie tylko w skeczach, ale również w starszych filmach. Nie znałam jednak jego życia od podszewki. Podobała mi się równowaga, jaką autor zachował pomiędzy opisami życia prywatnego, rodzinnego i uczuciowego bohatera, a opowiadaniem o jego życiu zawodowym, choć w obu przypadkach chciałam czegoś jeszcze…

Tym, za co najbardziej cenię tę pozycję jest przytaczanie utworów stworzonych przez Przyborę. W 2004 roku, gdy satyryk zmarł, ja miałam zaledwie 7 lat, nic dziwnego, że wielu z tych (dla niektórych być może kultowych) tekstów i scen nie znałam. Utwory zostały dopasowane do fragmentów opowieści, co zdecydowanie wzbogaca „suchy” tekst biografii, tak samo jak robią to zdjęcia.

Książka gabarytowo wygląda na znacznie grubszą niż jest w rzeczywistości, a jednocześnie mimo tych około 500 stron, przez jej treść płynie się równomiernym tempem, głównie za sprawą dużej czcionki. Rozmiar liter jest na tyle duży, że osoby starsze lub z wadami wzroku bez problemu poradzą sobie z odczytaniem tekstu.

Czy polecam? Ciężko stwierdzić. Osoby zainteresowane życiem i twórczością Jeremiego Przybory nie znajdą tutaj zapewne zbyt wielu nowości, a osoby zupełnie niezainteresowane zwyczajnie będą się nudzić. Ale jeśli tak jak ja, wiecie co nieco, ale chcecie wiedzieć więcej, to zachęcam.
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2021/10/starszy-pan-b-opowiesc-o-jeremim.html

Rzetelna biografia, choć nie jest to wielka literatura i nie porywa. Ale Samo czytanie o Przyborze spowodowało, że nabrałem znów ochoty na przypomnienie sobie Kabaretu Starszych Panów. O tle powstania niektórych utworów nic wcześniej nie wiedziałem i za chwilę, kiedy będę ich znów słuchał, nie będą już tym samym co były - dostały drugie dno. A do tego dowiedziałem się o spektaklu "Piotruś Pan" oraz o "Eterku" z zamierzchłych czasów.
Choć to była lekka muza to mamy do czynienia z jednym z najważniejszych poetów w polskiej historii. Chapeaux-bas i radia słuchać!

Oczekiwałem ciekawej biografii wyjątkowo ciekawego człowieka, jakiegoś sentymentalnego powrotu do lat dzieciństwa, tymczasem "Starszy Pan B”... no właśnie, czym jest właściwie ta książka? Na pewno nie biografią Jeremiego Przybory, bo red. Michalski po raz kolejny udowadnia, że z takim formatem zupełnie sobie nie radzi.
Rozumiem, że autor z jakichś powodów unika własnych ocen i woli chować się za wypowiedziami bliskich Przybory i archiwalnymi recenzjami prasowymi. Problem w tym, że w tej pozornej masie informacji panuje totalny chaos. Nie tak dawno miałem zastrzeżenia do Piotra Stelmacha, który w podobnej konwencji napisał książkę o Grzegorzu Ciechowskim, ale on przynajmniej miał pomysł na tę opowieść i trzymał się przyjętej (w jego przypadku odwrotnej) chronologii.
W tej książce nie znalazłem żadnego pomysłu ani porządku, jakim kierował się autor. Mam wrażenie, że chciał zmieścić jak najwięcej informacji zarówno o samym Przyborze, jak i o ludziach, którzy byli najbliżej niego w różnych okresach jego życia. W efekcie dość swobodnie skaczemy w obu kierunkach w czasie, w zależności od tego czy Michalski chce akurat opowiedzieć np. o córce poety czy może o jego radiowych audycjach.
Bez wątpienia solidne opracowanie biograficzne jest niezbędne, żeby ocalić przed zapomnieniem taką postać jak Jeremi Przybora i bez dwóch zdań Starszy Pan B na takie opracowanie ze wszech miar zasługuje. Niestety, obszerne tomiszcze pana Michalskiego tego zadania na pewno nie spełnia.

Rozumiem, że autor z jakichś powodów unika własnych...

• Ebooki
  • AA_L2020