Boże Narodzenie z duchami

Wojtek Wojtek
23.12.2019
Okładka książki Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy Emily Arnold, G. B. Burgin, Francis Marion Crawford, Arthur Conan Doyle, Elizabeth Gaskell, Andrew Haggard, Montague Rhodes James, Charlotte Riddell, Isabella F. Romer, Edith Wharton

– Tak, dom przez lata stał pusty, sir, dlatego, że… no, nie ma w tym żadnej tajemnicy… po prostu
to miejsce ma złą opinię.

– A jaka to jest ta zła opinia? Jest niezdrowy?

– O, nie!

– Nawiedzony?

Radca prawny skinął głową.

– Zgadł pan, sir.

Wszyscy znamy „Opowieść wigilijną” – poruszającą historię napisaną w stylu wiktoriańskim. Skąpego bogacza nawiedzają duchy, aby nakłonić go do zmiany złego postępowania. Pod ich wpływem człowiek ten zmienia swoje życie i unika tym samym wiecznego potępienia.

Jednak nie jest to jedyne angielskie opowiadanie utrzymane w tym stylu. Przekonujemy się o tym, sięgając po książkę pod tytułem „Wigilia pełna duchów”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Jest to zbiór dwunastu opowiadań, które łączy klimat grozy i tajemniczości. Czytamy ni mniej, ni więcej tylko o duchach. Duchach, które przychodzą, aby pomóc, ostrzec lub zwrócić na coś naszą uwagę.

Należy mieć na uwadze, że z każdym zbiorem opowiadań jest podobnie. Znajdziemy tam historie napisane lepiej lub nieco gorzej, jednak każda z nich ma w sobie „to coś”. Każda historia utrzymana jest w typowo angielskim klimacie.

Przeczytamy między innymi o dziecku, które nie mogło zaznać spokoju. O niezwykłym ślubie z duchem panny młodej. Poznamy historię „wrzeszczącej czaszki” i przeczytamy „opowieść starej piastunki”. Wreszcie z pomocą ducha skarbca odnajdziemy niezwykle cenny rodowy skarb. Okazuje się, że duchy nawiedzające bohaterów opowiadań nie są specjalnie wrogo nastawione.

Reasumując, „Wigilia pełna duchów” to dość ciekawy zbiór opowiadań, które przenoszą czytelnika w epokę wiktoriańską. Być może ten klimat jest już trochę zapomniany, jednak powraca do nas z każdą przeczytaną kartką. Kto wie, może i nas odwiedzi jakiś duch świąt Bożego Narodzenia. Dla fanów gatunku.

Wojciech Sobański