Cataphracti and Clibanarii. Studies on the Heavy Armoured Cavalry of the Ancient World

Okładka książki Fałszerstwa i naśladownictwa monet: XI Ogólnopolska Sesja Numizmatyczna Renata Ciołek, Małgorzata Gącarzewicz, Jørgen Steen Jensen, Aleksandra Krzyżanowska, Mariusz Mielczarek, Borys Paszkiewicz, Jerzy Piniński, Erich Sefcik, Iwan Sinczuk, Grzegorz Skąpski, Stanisław Suchodolski, Tadeusz Szczurek
Fałszerstwa i ... Renata Ciołek, Małg...

Książka poświęcona bardzo wąskiemu, mocno wyspecjalizowanemu zagadnieniu - sposobowi walki i genezie powstania formacji starożytnej ciężkiej jazdy, katafraktów i klibanariuszy.
Od razu uprzedzam, że jest to praca hermetyczna i skierowana do specjalistów. Autor nie wyjaśnia większości pojęć, nie tłumaczy antycznych cytatów i z góry zakłada, że czytelnik zna już podstawy zagadnienia. Rdzeniem pracy jest próba rozdzielenia katafraktów i klibanariuszy (którzy początkowo mieli się głównie różnić taktyką walki),oraz opisać specyficzne cechy formacji. O ile hipoteza "zadaniowa" jest co najmniej ciekawa, to już druga kwestia wypadła dosyć słabo. Autor nie zdołał wykazać, czym różnili się katafrakci Seleukidów od innych formacji ciężkiej jazdy. Nie przekonuje mnie też opinia (oparta praktycznie wyłącznie na dosyć mętnym opisie Plutarcha na temat bitwy pod Tigranocertą w 69 r. p.n.e.),że włócznia była przez wieki jedyną bronią tej formacji, co byłoby prawdziwym ewenementem.
Z pewnością, nie uważam czasu spędzonego z tą pozycją za stracony, ale to nie jest książka dla wszystkich i wymaga dobrej znajomości języka angielskiego.

Na półkach: , , , , , ,

Dobra, choć dość trudna książka na temat oddziałów ciężkiej jazdy starożytnej określanej w źródłach mianem cataphracti oraz clibanarii. Autor stawia tezę, że różnica między tymi dwoma typami jazdy oparta była nie na odmienności uzbrojenia (ze względu na dość liczne przedstawienia ikonograficzne badacze byli skłonni analizować zwłaszcza ten aspekt sprawy),ale na odrębnej taktyce. I tak według Mielczarka cataphracti służyli do walki przeciwko nieprzyjacielskiej piechocie, a clibanarii - przeciwko konnicy. Nie dziwi zatem poświadczone w epigrafice określenie jednego żołnierza zarówno mianem cataphractus, jak i clibanarius: w zależności od potrzeb mógł on bowiem w armii odgrywać to jedną, to drugą rolę. Na koniec Autor ciekawie zestawia antycznych pancernych jeźdźców z polską nowożytną husarią, zwracając przy tym uwagę, że patrzenie na różne oddziały wyłącznie z perspektywy uzbrojenia może być bardzo mylące i prowadzić do niezrozumienia istoty i wyjątkowości danego typu wojsk.

Tomasz Babnis

• Późny antyk