rozwińzwiń

Cataphracti and Clibanarii. Studies on the Heavy Armoured Cavalry of the Ancient World

Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fałszerstwa i naśladownictwa monet: XI Ogólnopolska Sesja Numizmatyczna Renata Ciołek, Małgorzata Gącarzewicz, Jørgen Steen Jensen, Aleksandra Krzyżanowska, Mariusz Mielczarek, Borys Paszkiewicz, Jerzy Piniński, Erich Sefcik, Iwan Sinczuk, Grzegorz Skąpski, Stanisław Suchodolski, Tadeusz Szczurek
Ocena 7,0
Fałszerstwa i ... Renata Ciołek, Małg...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
606
529

Na półkach: , , , ,

Książka poświęcona bardzo wąskiemu, mocno wyspecjalizowanemu zagadnieniu - sposobowi walki i genezie powstania formacji starożytnej ciężkiej jazdy, katafraktów i klibanariuszy.
Od razu uprzedzam, że jest to praca hermetyczna i skierowana do specjalistów. Autor nie wyjaśnia większości pojęć, nie tłumaczy antycznych cytatów i z góry zakłada, że czytelnik zna już podstawy zagadnienia. Rdzeniem pracy jest próba rozdzielenia katafraktów i klibanariuszy (którzy początkowo mieli się głównie różnić taktyką walki),oraz opisać specyficzne cechy formacji. O ile hipoteza "zadaniowa" jest co najmniej ciekawa, to już druga kwestia wypadła dosyć słabo. Autor nie zdołał wykazać, czym różnili się katafrakci Seleukidów od innych formacji ciężkiej jazdy. Nie przekonuje mnie też opinia (oparta praktycznie wyłącznie na dosyć mętnym opisie Plutarcha na temat bitwy pod Tigranocertą w 69 r. p.n.e.),że włócznia była przez wieki jedyną bronią tej formacji, co byłoby prawdziwym ewenementem.
Z pewnością, nie uważam czasu spędzonego z tą pozycją za stracony, ale to nie jest książka dla wszystkich i wymaga dobrej znajomości języka angielskiego.

Książka poświęcona bardzo wąskiemu, mocno wyspecjalizowanemu zagadnieniu - sposobowi walki i genezie powstania formacji starożytnej ciężkiej jazdy, katafraktów i klibanariuszy.
Od razu uprzedzam, że jest to praca hermetyczna i skierowana do specjalistów. Autor nie wyjaśnia większości pojęć, nie tłumaczy antycznych cytatów i z góry zakłada, że czytelnik zna już podstawy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Dobra, choć dość trudna książka na temat oddziałów ciężkiej jazdy starożytnej określanej w źródłach mianem cataphracti oraz clibanarii. Autor stawia tezę, że różnica między tymi dwoma typami jazdy oparta była nie na odmienności uzbrojenia (ze względu na dość liczne przedstawienia ikonograficzne badacze byli skłonni analizować zwłaszcza ten aspekt sprawy),ale na odrębnej taktyce. I tak według Mielczarka cataphracti służyli do walki przeciwko nieprzyjacielskiej piechocie, a clibanarii - przeciwko konnicy. Nie dziwi zatem poświadczone w epigrafice określenie jednego żołnierza zarówno mianem cataphractus, jak i clibanarius: w zależności od potrzeb mógł on bowiem w armii odgrywać to jedną, to drugą rolę. Na koniec Autor ciekawie zestawia antycznych pancernych jeźdźców z polską nowożytną husarią, zwracając przy tym uwagę, że patrzenie na różne oddziały wyłącznie z perspektywy uzbrojenia może być bardzo mylące i prowadzić do niezrozumienia istoty i wyjątkowości danego typu wojsk.

Tomasz Babnis

Dobra, choć dość trudna książka na temat oddziałów ciężkiej jazdy starożytnej określanej w źródłach mianem cataphracti oraz clibanarii. Autor stawia tezę, że różnica między tymi dwoma typami jazdy oparta była nie na odmienności uzbrojenia (ze względu na dość liczne przedstawienia ikonograficzne badacze byli skłonni analizować zwłaszcza ten aspekt sprawy),ale na odrębnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • Ulubione
    2
  • Historia
    1
  • Późny antyk
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Archeologia
    1
  • Starożytność
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Armia rzymska
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne