Mur Méditerranée

Okładka książki Mur Méditerranée Louis-Philippe Dalembert
Okładka książki Mur Méditerranée
Louis-Philippe Dalembert Wydawnictwo: SABINE WESPIESER EDITEUR literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
SABINE WESPIESER EDITEUR
Data wydania:
2019-08-01
Data 1. wydania:
2019-08-01
Język:
francuski
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2020 (588-589) - Haiti Jacques Stéphen Alexis, Louis-Philippe Dalembert, Dany Laferrière, Yanick Lahens, Emile Ollivier, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Lyonel Trouillot, Gary Victor, Marvin Victor, Marie Vieux-Chauvet
Ocena 7,5
Literatura na ... Jacques Stéphen Ale...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
43
5

Na półkach:

Książka ta to opowieść o trzech kobietach, które postawiły sobie za cel opuszczenie swoich krajów, w których życie stało się z różnych przyczyn ekstremalnie uciążliwe. Wojna w Syrii, klęski żywiołowe w Nigerii i problemy społeczno-religijne w Erytrei - to właśnie jest powodem tego, że każda z kobiet zostawia za sobą swoje życie i wyrusza do Europy. Historia łapie za serce i nie puszcza nawet na moment, bez uciekania się, z pozoru, do tanich chwytów. Książka sprawia wrażenie jakby imitowała rzeczywistość w sposób nader realny, co możemy przypisać świetnemu wyważeniu rejestru i języka autora. Nieliczne momenty radości nie są cukierkowe, a te liczniejsze, przykre doświadczenia, opisane są precyzyjnie, ale nie beznamiętnie.

Problematyka jest również bardzo umiejętnie wpisana w narrację, nie będąc surowo podaną na tacy. Nawet więcej, autor bardzo zręcznie zasiewa przemyślenia czytelnikowi w trakcie lektury, gdy mierzymy się z problemami stawianymi przed bohaterkami. To również można przypisać bardzo trafionemu stylowi w jakim napisana jest powieść.

Dlaczego zatem mam problem z uznaniem tej książki jako pełnoprawnej laureatki tegorocznej edycji Goncourtów w Polsce? Otóż ten sam, świetnie dobrany język i wyjątkowo umiejętnie oddany realizm, pozorny realizm, które są głównymi budowniczymi narracji i emocjonującej fabuły, z dalszej perspektywy wydają mi się użyte instrumentalnie dla osiągnięcia pewnego celu. Historie kobiet są modelowe i poprowadzone jak po sznurku, co nawet nam otwarcie mówi układ książki. Co więcej, poprzez odwołanie się do prawdziwych wydarzeń pod koniec historii, czytelnikowi miesza się fikcja literacka z tym jak faktycznie wygląda rzeczywistość. Nie jest to reportaż, choć autor w najmniejszych szczegółach przedstawia to jak przebiega podróż kobiet (i nie tylko tych trzech kobiet),która kończy się katastrofą statku, co rzeczywiście miało miejsce. Nie podoba mi się ten zabieg i uważam, że łatwo można było go uniknąć, jeśli Dalembert pozostałby w sferze literackiej fikcji, która, jak widać, wychodzi spod jego palców bardzo zręcznie.

I nie zrozumcie mnie źle, proszę. Uważam, że jeśli książka zwróciła uwagę choć kilku osób na problemy jakie stawiane są przed uchodźcami na ich drodze, a parę innych dogłębnie wzruszyła, to należy to zaliczyć jako sukces. Życzyłbym sobie jednak, i mam nadzieję, że nie jest to życzenie odrealnione, aby literatura zaangażowana z kategorii tych fikcyjnych, pozostała w mniejszej zależności od świata rzeczywistego niż ma to miejsce w Mur Méditerranée. Tym niemniej, polecam sprawdzić i wyrobić sobie własną opinię!

Książka ta to opowieść o trzech kobietach, które postawiły sobie za cel opuszczenie swoich krajów, w których życie stało się z różnych przyczyn ekstremalnie uciążliwe. Wojna w Syrii, klęski żywiołowe w Nigerii i problemy społeczno-religijne w Erytrei - to właśnie jest powodem tego, że każda z kobiet zostawia za sobą swoje życie i wyrusza do Europy. Historia łapie za serce i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mur Méditerranée


Podobne książki

Przeczytaj także