Z pamiętnika Ninki i Danusi

Okładka książki Z pamiętnika Ninki i Danusi Stanisław Pasławski
Okładka książki Z pamiętnika Ninki i Danusi
Stanisław Pasławski Wydawnictwo: Katolickie Tow. Wydaw. "Kronika Rodzinna" Cykl: Potęga przyjaźni (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Potęga przyjaźni (tom 3)
Katolickie Tow. Wydaw. "Kronika Rodzinna"
1933-01-01
1933-01-01
powieść

Kolejny tom z cyklu "Potęga przyjaźni"

Ninka Lubożedzka jedzie z mamą oraz niedawną opiekunką, panią Felicją Izalską do Włoch. Chcą zwiedzić Rzym oraz inne włoskie miasta. W pociągu jadą z nimi pani Skielska z córką Danusią. Danusia jest trochę starsza od Ninki, ale jest zarozumiałą, zmanierowaną i zadziewającą nosa panienką (w przeciwieństwie do skromnej i pobożnej Ninki). Pani Skielska i jej mąż - lekarz i ziemianin z lubelskiego, dostrzegając, że ich córka wpadła w gimnazjum nieodpowiednie towarzystwo, postanowili wysłać ją w podróż za granicę.

Ninkę zachwyca podróż, kolejne miasta, zwiedzanie zabytków i piękne krajobrazy, Danusia natomiast jest znudzona. Irytuje ją niezmącona pogoda ducha młodszej koleżanki, jej prostota, która szybko podbija serce jej matki. Pani Skielska pragnie, by córka stała się podobna do małej hrabianki, ale Danusię to złości. Robi Nince rozmaite złośliwe psikusy, lecz ta niewiele sobie z tego robi. Panie wraz z dziewczynkami zwiedzają Wenecję, potem Rzym i Neapol. W trakcie podróży Danusia nawiązuje potajemny flirt z osobnikiem, który przedstawia się jako markiz. Jest nim oczarowana, a konieczność ukrywania znajomości tylko dodaje smaczku przygodzie. Jest głucha na ostrzeżenia Ninki.

Domniemany markiz okazuje się bandytą i porywaczem. Podstępem doprowadził do wywiezienia Ninki i Danusi na odludzie, porywacze piszą do rodziny panienek listy z żądaniem okupu. Jednak dzięki przytomności umysłu Ninki dziewczynkom udaje się zwrócić uwagę turysty, i wkrótce zostają uwolnione przez karabinierów i oddane rodzinie.

Danusia, przekonawszy się o prawdziwych intencjach "markiza", przechodzi przemianę. Bardzo zbliża się do Ninki, chce być lepsza i słuchać rodziców. Dziewczynki zaprzyjaźniają się. Danusia wraca do Polski, Ninka zostaje we Włoszech.

Kolejny tom z cyklu "Potęga przyjaźni"

• Stare młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa