Doktor Proktor i wanna czasu

Okładka książki Doktor Proktor i wanna czasu Jo Nesbø Patronat LC
Okładka książki Doktor Proktor i wanna czasu
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Doktor Proktor (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Doktor Proktor (tom 2)
Doktor Proktors tidsbadekar
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018-10-31
2012-04-04
Iwona Zimnicka
powieść norweska Iwona Zimnicka literatura skandynawska doktor Proktor

Fajny tom, chociaż trochę za dużo fantastyki. Tym razem Bulek i Lisa odkrywają nowy wynalazek Doktora Proktora czyli wannę czasu.

Część druga trzyma poziom!

Część druga trzyma poziom!

Niesamowicie zabawna, pełna przygód, niespodziewanych zwrotów akcji, świetne postaci. Dowcip możliwe że nie zawsze będzie zrozumiany przez dzieci i przyda im pomoc dorosłych.
Książka, dosłownie pełna najróżniejszych emocji emocji.
Gdy czyta się takie książki, aż nadchodzi myśl dlaczego dzieciaki tak mało czytają.
Ps. I w końcu wiele wydarzeń z historii nabrało sensu! :D

Książka, dosłownie pełna najróżniejszych emocji emocji.
Ps. I w końcu wiele wydarzeń z historii nabrało sensu! :D

Zabawne przygody Bulka i Lisy podążających w ślad za Doktorem Proktorem po zakamarkach historii. Książka rozbudza ciekawość młodego (czasami również starszego) czytelnika i mobilizuje do zgłębiania wiedzy historycznej. Lekturze towarzyszyły salwy śmiechu, ale ze względu na opisy pozbawiania życia za pomocą gilotyny, czy palenie na stosie nie polecam najmłodszym (i wrażliwym) jako czytankę przed snem :)

Książka, która zarazem bawi i uczy. I dla małych, i dla dużych.
Lisa i Bulek ruszają do Francji na pomoc szalonemu Doktorowi Proktorowi. Do podróży w czasie służy im wanna czasu. Po piętach depczą im: wstrętna Raszpla - dawna asystentka doktora; hipopotamy - czyli goryle Clicha, ludzie, którzy przymusili ukochaną doktora do małżeństwa z Claude Cliche po to tylko, aby został baronem i odziedziczył zamek.
Bohaterowie odbywają podróże w czasie w bardzo charakterystyczne miejsca w historii. Np. Bitwa pod Waterloo, Tour the France, spalenie na stosie Joanny d'Arc. Oczywiście obfituje to w masę komicznych sytuacji zmieniających historię. Całość okraszona doskonałym humorem Bulka - małego, rudego, bystrego i obdarzonego przez autora ogromną błyskotliwością bohatera.

Książka, która zarazem bawi i uczy. I dla małych, i dla dużych.

Druga część przygód Lisy, Bulka i doktora Proktora zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, a wszystko dzięki cudownej wannie i mydłu czasu.  W tym tomie pojawiają się nowe postacie, przede wszystkim dawna ukochana profesora - Juliette, a także złowroga Raszpla.
Kurczę ... muszę przyznać, że ta seria dla dzieci mnie nawet wciągnęła :D
Młodzi czytelnicy będą mogli dzięki tej powieści Nesbø poznać, nieco na opak przesstawioną, historię. Odwiedzą czasy Napoleona i bitwę pod Waterloo, spotkają się z konstruktorem wieży Eiffla oraz Joanną d'Arc, a Bulek weźmie oczywiście udział w historycznym Tour de France, w międzyczasie wzywając lud francuski na barykady, napędzając Rewolucję Francuską.
A z powieści płynie morał, że "Każdy w każdej chwili może troszeczkę zmienić historię" oraz, że szczęście ukochanej osoby jest znacznie ważniejsze niż my sami.

Kurczę ... muszę przyznać, że ta seria dla dzieci mnie nawet wciągnęła :D
Młodzi czytelnicy będą...

Cała seria przygód Doktora Proktora to wyzwanie. Akcja za akcję, nie ma chwili spokoju. Doktor jest wynalazcą, a jego przyjaciele to Lisa i Bulek. Wspólnie przezywają przygody, które dzieją się na granicy absurdu. Wszystko dzięki wynalazkom Doktora Proktora i czarnym charakterom, których w każdej książce nie brakuje. proszek Pierdzioszek też jest oczywiście wynalazkiem Doktora. Przydaje się zresztą we wszystkich częściach. Jo Nesbo nie hamował tu wyobraźni. Więcej szczegółów zdradzam na blogu. :)

Moje dzieci koniecznie chciały poznać dalsze przygody doktora Proktora, Bulka i Lisy. "Dorosłej" twórczości Jo Nesbo jeszcze nie czytałam, ale ta dla dzieci momentami jest troche za mocna - nie polecam dla młodych poniżej 11 roku życia i dla tych wrażliwszych szkrabów. Choć może ta stronniczość wynika z tego, że najchętniej wracałabym z moimi pociachami do lektur z mojego dzieciństwa :)

Nesbo'manii w moim wykonaniu ciąg dalszy, czyli kolejna książka popełniona przez Jo z serii "Doktor Proktor i..."
Wanna czasu, jeszcze lepsza niż część pierwsza, pełna smakowicie przedstawionych faktów z historii Francji i świata.A także pean na cześć miłości, wielkiej miłości wymagającej poświęceń. Szalone tempo, nieprawdopodobne wynalazki, znani już Doktor Wiktor ( to Doktor ma imię?), niesforny i sympatyczny Bulek (pierwowzór Napoleona), rozsądna Lisa. A także nowe postaci- piękna Joanna D'Arc (oryginalna) oraz Raszpla (kolejna Joanna) i wreszcie przyczyna zamieszania: Juliette Margarine. Postaci, że łyżką jeść. A zabawa po pachy.Także dla dzieci ;)

Ta książka jest drugą książką z serii o doktorze Proktorze. Książka bardzo mnie wciągnęła, czytałam ją jednym tchem. Polecam wszystkim ciekawskim dzieciom, które lubią ciekawe i zabawne lektury.

Dodaj cytat z książki Doktor Proktor i wanna czasu