Rok 1809

Okładka książki Rok 1809
Wacław Gąsiorowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Złoty liść powieść historyczna
powieść historyczna
Złoty liść
Nasza Księgarnia
1968-01-01
1968-01-01
powieść historia polska

więcej Więcej

Przeczytałem jako nastolatek; pozostawiła po sobie trwałe, ciepłe wspomnienie. - Gąsiorowski jest moim zdaniem niedoceniany; pisze bardzo plastycznie (niekiedy popada w patos lub idealizowanie, ale w tej książce rzadko). Powieści swe opiera na faktach, nieco ubarwionych, wzorując się na podejściu Sienkiewicza. - Ta akurat stanowi kontynuację "Huraganu" (gorąco polecam;...

Bardzo udana książka, chyba najlepsza w całym cyklu. Bogato pokazane tło historyczne, przeskoki w skali mikro i makro, ciekawie i bez upiększeń przedstawieni główni aktorzy tamtych wydarzeń. Co ciekawe, książka dość krytyczna względem Napoleona, co w Polsce nie jest powszechne. Moja zdecydowanie ulubiona powieść Gąsiorowskiego.

Dobra powieść historyczna z Epoki Napoleońskiej. W dzieciństwie moja ulubiona, teraz styl pisania chyba nieco mniej mi odpowiada, ale ma fragmenty świetne, no i takie nieco mniej.

Czytałam jako lekturę na lekcje historii. Chociaż tematyka mnie nie interesuje, zleciało zaskakująco szybko.

• Literatura polska
  • Powieść historyczna