Opowiastki z Zaświatów (wydanie chińsko-polskie)

Okładka książki Opowiastki z Zaświatów (wydanie chińsko-polskie) praca zbiorowa
Okładka książki Opowiastki z Zaświatów (wydanie chińsko-polskie)
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog filozofia, etyka
filozofia, etyka
幽冥故事
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2019-08-20
2019-08-20
Ewa Paśnik-Tułowiecka
Literatura chińska

Takie luzackie że na leżak.
Ale wrócę do niej. Jak mi w głowie przybędzie znaków, ale na razie cieszy każdy złapany sens.
Z treścią jak z każdym tekstem- im zieleńsza łąka mózgu, tym więcej mleka da ta koza. A dokładnie wydoić wstęp to duża sztuka- bardzo gęsty jest.
Fajni ludzie zrobili ten zbiór.
Miks komiksu w sensie lapidarności opowieści i etnografii i tanatologii.

Takie luzackie że na leżak.
Fajni ludzie zrobili ten zbiór.
Miks komiksu w sensie lapidarności opowieści i etnografii i tanatologii.

„Opowiastki z zaświatów“ to zbiór chińskich tekstów z okresu Sześciu Dynastii (między trzecim a szóstym wiekiem),które mają za zadanie uchwycenie wyobrażenia „miejsca, do któ­re­go uda­wa­li się lu­dzie po śmier­ci, czy też uka­za­nie, jak świa­ty istot ży­wych i nie­ma­te­rial­nych kon­tak­to­wa­ły się ze sobą, czy też przez przed­sta­wie­nie cech osób, które mogły do­stać się do róż­nie poj­mo­wa­ne­go raju“*. Czasami ich autorzy dzisiaj są uważani za błędnie do nich przypisanych, a okoliczności ich powstawania przybierają formę legend. Tworzy to tajemniczą otoczkę. Dodatkowo w powiastkach widać wpływy taoizmu czy buddyzmu (który w tamtych latach dopiero przywędrował do Chin z Indii),choć zwykle mają ukazać rodzime tradycje — „W przed­sta­wio­nych po­wiast­kach po­brzmie­wa­ją zatem jesz­cze echa sta­rych kul­tów oraz wi­docz­ne są drogi ich roz­wo­ju, lecz także bo­ga­to re­pre­zen­to­wa­ne są za­świa­ty bud­dyj­skie“**. I brzmi to cudownie, ale —jak było do przewidzenia — powiastki te okazały się kulturowo ciekawe i literacko słabe.

Każdy, KAŻDY fragment tłumaczeń niósł sobą wartość kulturową, dał podkładkę wiedzy o wierzeniach w Chinach, ale jednocześnie całość wywołała we mnie sprzeczne uczucia. Zwykle były zbyt poszarpane, zbyt skrótowe i oschłe. Raz interesujące, raz nijakie. A ja lepiej czuję się w tekstach, które literacko do mnie przemawiają, jak każdy. I jasne, pozytywnie odebrałam przygodę jaką zbiór ten mi zafundował, bo teraz czuję się... bardziej świadoma. Ale też niekoniecznie jestem z lektury zadowolona. Oczekiwałam czegoś zgrabniejszego. Po prostu.

przekł. Ewa Paśnik-Tułowiecka

*z „Teksty“ tłumaczki
**z „Zaświaty“ tłumaczki

Lisioł z zaświatów
Lisioł postanowił zbadać wygląd chińskich zaświatów, bo czemu nie? W tym celu wsadził swój ciekawski nos w intrygująco brzmiąca książkę „Opowiastki z Zaświatów”. Na szczęście Wydawnictwo Dialog zadbało o wstęp wyjaśniający nam nieco dobór przedstawionych fragmentów dotyczących zaświatów. Dzięki czemu możemy się wczuć nieco w chiński klimat, zanim damy nura w życie po życiu.
Tutejsze zaświaty noszą nazwę Żółte Źródła i charakteryzują się pełną biurokratyzacją. Jest rodzina cesarska, są poddani, czyli zmarli, urzędnicy, a nawet system podatkowy *lisie wąsy opadają powoli*. Próba ucieczki do czyśćca, czyli Sześciu Nieb, nic nie da, bo tam jest to samo, tylko wyższe podatki. Do tego wszystkiego, całe te nieba i źródła znajdują się pod górami!
Chcąc uniknąć płacenia podatków, Lisioł zajrzał do piekła. Tam to dopiero jest przetruskawione. Tortury i podatki! Dlatego Lisioł się wycofał po cichu i zdecydował się na inną możliwość. Otóż można zostać w swoim grobowcu. Chińskie prawo zaświatów dopuszcza taką ewentualność i to bez żadnych specjalnych zaświadczeń. Co więcej, można rozmawiać z innymi, którzy tak postanowili, wziąć ślub, a nawet zrobić prawdziwe, fizyczne dzieci. Nie jest źle! Dodatkowo, jeśli się tak zasiedzicie np. 200, 300, 500 lat to jest szansa, że na powrót zostaniecie przywróceni do świata żywych. Będziecie mogli przeżyć kolejne życie i znowu umrzeć. Zamknąć się w grobowcu, narobić dzieci, poczekać aż Was przywrócą do życia i tak w kółko! Idealne rozwiązanie dla chcących uniknąć zaświatowych podatków.
Nie brakuje też istot nadprzyrodzonych, demonów oraz bóstw. Jeśli chcecie jednak poznać szczegóły i dowiedzieć się jak przekonać demona do zostania kozą, żeby sprzedać go na targu, musicie sami zajrzeć do książki. Lisioł gwarantuje, że będzie to niesamowita, transcendentalna podróż przez chińskie zaświaty. Zwłaszcza że po wprowadzeniu czeka nas zderzenie z oryginalnymi tekstami po lewej stronie i ich tłumaczeniu po prawej. Śmierć, miłość, demony i podatki, czyż to nie brzmi zachęcająco?

Lisioł z zaświatów

W książce zawarto przekłady z tekstów, które pochodzą z okresu Sześciu Dynastii (to niezwykle ciekawe czasy w historii Chin!) czyli 220 - 589 n. e.

Co ciekawe chińskie zaświaty mają niebo/a, piekło a nawet coś na wzór czyśćca. Ale jedna rzecz wyróżnia je najbardziej spośród innych mitologicznych zaświatów - biurokracja.

Tak, tak, chińskie zaświaty funkcjonują jak instytucja państwowa, wszystko jest skrzętnie zapisywane i rozliczane, każdy dział ma swoich urzędników. I jak to czasem bywa, zdarzają się pomyłki...

A przez takie pomyłki, ludzie którzy umierają przed czasem zazwyczaj po wyjaśnieniu sprawy, wracają do życia! Ten motyw bardzo często pojawia się w opisywanych tu historiach. Do tego jeśli po śmierci, człowiek ma ciepłą okolicę serca, to należy poczekać kilka dni, bo może wrócić do żywych.

Niezwykle szybko i przyjemnie czytało mi się tę książkę, wstęp i przytoczone opowieści były niezwykle ciekawe i tak bardzo inne, od tych które znałam, że ciężko mi było ją odłożyć. Do tego jest to wydanie dwu-języczne polsko-chińskie.

Jeśli interesuje Was tematyka zaświatów, to musicie ją przeczytać! Znajdziecie tu ogrom informacji i ciekawostek, o księgach w których spisywano to wszystko, o tym jak należy żyć by nie trafić do piekła i czy można przekupić urzędników.

Tak, tak, chińskie zaświaty funkcjonują jak...

Bardzo ciekawa poznawczo pozycja. Opowiastki pochodzą ze średniowiecznych pism chińskich i opowiadają o wyobrażeniach tego, co jest po śmierci. Intrygująca jest liczba "relacji" o życiu po śmierci ze strony ludzi, którzy zmarli i wrócili do tego świata na trzeci dzień :) Widać pewne pokrewieństwo czy też ilość ponadkulturowych doświadczeń.

Sporo do lektury wnosi zapoznanie się ze wstępem, które wyjaśnia samą koncepcję zaświatów z tamtego kręgu kulturowego, podział na krainy, duchy materialne i niematerialne, demony, ideę kary, reinkarnacji i odkupienia win, również po śmierci. Do tego dochodzi lista potencjalnych lektur dodatkowych i spora liczba przypisów.

Znakomita pozycja dla każdego, kogo ciekawią inne kultury. Polecam.

Sporo do lektury wnosi...

Zaświaty chyba w każdej kulturze to miejsce wzbudzające i strach, i... ciekawość. Z niekłamaną ciekawością zagłębiłam się w opowieści o chińskich zaświatach, duchach, demonach i tym, jak poglądy na ich temat zmieniały się na przestrzeni wieków (wraz z poszczególnymi religiami). Wszystkie opowiastki zostały ułożone w logiczny sposób, dokładnie wyjaśniony we Wstępie (jego przeczytanie jest konieczne dla poznania głębszego kontekstu opowieści!). Widzimy tu zarówno ewolucję wierzeń, jak i samych opowiastek. Pierwsze są króciutkie i wydają się raczej mało "treściwe". Ale z czasem przechodzimy do kolejnych, pełnych podstępnych duchów, a także wyraźnie moralizatorskich nauk buddyjskich, ukazujących kary za grzeszne życie i nagrody za życie zgodne z nauką Buddy. Wspaniała praca tłumaczki i bardzo ciekawy wgląd w chiński "Hades", który chyba niewiele osób zna.

• Literatura chińska
  • 3 BAŚNIOWO do czyt
  • Sinologia
  • NA Pyrkon
  • Jp / kr

Dodaj cytat z książki Opowiastki z Zaświatów (wydanie chińsko-polskie)