rozwińzwiń

Moralność prawa

Okładka książki Moralność prawa Lon Luvois Fuller
Okładka książki Moralność prawa
Lon Luvois Fuller Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2023-06-30
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367020497
Tłumacz:
Stefan Amsterdamski
Tagi:
prawo a moralność
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
38
13

Na półkach:

Książka jest dobrze i ciekawie napisana, zawiera wiele obrazowych przykładów i odpowiedzi na zarzuty i teorie innych prawników. Czasami pojawia się trochę ironii i humoru, przez co dobrze się ją czyta. Główną jej koncepcją wydaje się "wewnętrzna moralność prawa", która krytykowana jest przez wielu jako mająca mało wspólnego z moralnością. Odniósł się do tego między innymi główny przeciwnik filozoficzny Fullera, H. L. A. Hart, a na jego zarzut Fuller musiał już odpowiedzieć! Cała ta ich "przepychanka" i wymiana poglądów (nie tylko w tej książce, bo ciągnęła się wiele lat) czyni książkę jeszcze ciekawszą w czytaniu. Ale wracając do tematu- Fuller twierdzi, że władca spełniający wymogi wewnętrznej moralności prawa nie może dążyć do rzeczy złych i niemoralnych (tu moralność taka, jaką rozumiemy ją powszechnie). Poświęcił uzasadnianiu tego, że jego zasady wewnętrznej moralności prawa mają duży związek z moralnością wiele stron. Na ten temat też warto sobie wyrobić opinię, mi samej przyszło wiele pytań i zdecydowanie zachęciło do zgłębiania tematu.

Książka jest dobrze i ciekawie napisana, zawiera wiele obrazowych przykładów i odpowiedzi na zarzuty i teorie innych prawników. Czasami pojawia się trochę ironii i humoru, przez co dobrze się ją czyta. Główną jej koncepcją wydaje się "wewnętrzna moralność prawa", która krytykowana jest przez wielu jako mająca mało wspólnego z moralnością. Odniósł się do tego między innymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
291
255

Na półkach:

Gdy zaczęłam czytać tę książkę, bardzo mi się podobała... Jednak w miarę, jak szłam do przodu, miałam wrażenie, że rozumiem coraz mniej, a raczej, że autor kompletnie odszedł od tradycyjnego pojęcia moralności, usiłując wmówić nam, że termin ten nie znaczy w odniesieniu do prawa tego, o czym zwykliśmy myśleć.
Mianowicie, według pana Fullera istnieje coś takiego jak "wewnętrzna moralność prawa", są nią jednak po prostu pewne reguły, które prawo musi spełniać, aby było dobre, odpowiednie. Dlaczego jednak jest to moralność? Dlaczego książka nie została np. nazwana "Reguły wewnętrzne prawa"? Bo, nie oszukujmy się, moralności tradycyjnie pojmowanej nie znajdziemy tu za wiele.
Te same zarzuty stawiali Fullerowi liczni krytycy, w odpowiedzi na nie postanowił on więc dodać do książki jeszcze jeden rozdział, w którym odpowie na stawiane mu pytania. Byłam ciekawa, jak się z tego wszystkiego wytłumaczy, jednak zawiodłam się - autor na zarzuty nie odpowiada wprost, lecz strasznie kręci, a w dodatku atakuje swoich krytyków uszczypliwymi uwagami. I to właśnie te złośliwości przeważyły szalę w mojej ocenie - nie jest to wcale profesjonalne, a wręcz niegrzeczne.
Gdyby nie to, mogłabym przymrużyć oko na tytuł i potraktować książkę jako całkiem niezłą pozycję o regułach wewnętrznych prawa, jednak właśnie tymi złośliwościami autor trochę mi podpadł ;)
Oczywiście, znajdziemy tutaj i plusy - na korzyść książki działa zarówno sformułowanie owych zasad "wewnętrznej moralności prawa" (są one przecież bardzo sensowne, z tym że właśnie, z moralnością niewiele mają wspólnego),jak i mająca je zilustrować opowieść o królu Rexie. Także problem donosiciela skłania do głębszych refleksji. Dodatkowo, całość napisana jest ciekawym językiem, momentami nawet z humorem.

https://arnikaczyta.blogspot.com/2018/05/lon-luvois-fuller-moralnosc-prawa.html

Gdy zaczęłam czytać tę książkę, bardzo mi się podobała... Jednak w miarę, jak szłam do przodu, miałam wrażenie, że rozumiem coraz mniej, a raczej, że autor kompletnie odszedł od tradycyjnego pojęcia moralności, usiłując wmówić nam, że termin ten nie znaczy w odniesieniu do prawa tego, o czym zwykliśmy myśleć.
Mianowicie, według pana Fullera istnieje coś takiego jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
1

Na półkach:

prawo

prawo

Pokaż mimo to

avatar
0
1

Na półkach:

prawo

prawo

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Prawo
    2
  • Nie posiadam
    1
  • PRAWO
    1
  • Studia
    1
  • Zainteresowany
    1
  • Humanistyka i nauka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moralność prawa


Podobne książki

Przeczytaj także