Iluzja

Okładka książki Iluzja
Mieczysław Gorzka Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Cienie przeszłości (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Cienie przeszłości (tom 2)
Bukowy Las
2019-11-13
2019-11-13

Drugi tom cyklu " Cienie przeszłości " Mieczysława Gorzki to " Iluzja ".

Komisarz Marcin Zakrzewski powraca. Po dramatycznych wydarzeniach postanowił odsunąć się w cień i odejść z policji. W chwili, gdy w jednej z kamienic odnaleziono zmumifikowane zwłoki kobiety zdecydował, że po raz ostatni poprowadzi śledztwo. Jednak to nie koniec dziwnych śmierci które miały miejsce na terenie Wrocławia. W zastraszająco szybkim tempie zostają zamordowane kolejne osoby. Zbrodnie są bardzo brutalne i widać, że morderca bardzo starannie się do nich przygotował. Jedno zdjęcie i pewna książka dają pewność organom ścigania, że wszystkie te śmierci są ze sobą powiązane.

Morderca jest bardzo sprytny, myli tropy i utrudnia śledztwo. Policjanci mają bardzo zawiłą zagadkę do rozwiązania, gdyż nic im się nie klei. Przeszłość łączy się z teraźniejszością, ale jak to wszystko powiązać w jedną spójną całość i na dodatek odkryć kto jest sprawcą wszystkich morderstw.

Po dobrym, ale bardzo przewidywalnym, " Martwym sadzie ", miałam obawy czy ta część mnie nie rozczaruje. Okazało się, że ten tom jest niezwykle skomplikowany i trudno było mi się domyśleć kto jest sprawcą i jakie miał motywy do popełnienia tak okrutnych zbrodni.

W " Iluzji " trup ściele się gęsto i to już od pierwszych stron. Autor w bardzo plastyczny sposób opisał wszystkie zbrodnie. Nie oszczędził czytelnika i podał wiele szczegółów. Wątek obyczajowy skleja wszystkie kryminalne sceny. Początkowo akcja rozwija się powoli, ale z czasem nabiera rozpędu. Bardzo spójnie połączone są wszystkie wydarzenia, choć chwilami wydawało mi się, że autorowi ta sztuka się nie uda. Wiele postaci komplikuje i początkowo utrudnia czytanie, ale z czasem powtarzalność bohaterów pomaga w ogarnięciu tego galimatiasu.

" Iluzja " to bardzo dobry kryminał i teraz bez obaw sięgnę po kolejny tom. Zresztą, "Totentanz" już czeka na półce na swoją kolej.

"Wszyscy wiedzą, jak działa iluzjonista. Prezentuje nam zręczne sztuki i sprawia, że wbrew zdrowemu rozsądkowi zaczynamy wierzyć w magię. Wielką odwagą jest stanąć przed wpatrzoną w ciebie publicznością i w bezczelny sposób ją oszukiwać. Jak iluzjonista to robi? Przede wszystkim odwraca uwagę. Obok niego zawsze stoi śliczna, długonoga i skąpo ubrana asystentka w pawich piórach i lśniącym złotem biustonoszu. Poza tym musi być pudełko, cylinder, czarna peleryna i czarne tło. Iluzjonista wykonuje wiele niepotrzebnych ruchów rękami, asystentka przechodzi z jednej strony na drugą i nagle karta, w którą byliśmy wpatrzeni, znika, żeby pojawić się w zupełnie innym miejscu. Zniknęła? Nie, po prostu magik wykorzystał chwilę naszej dekoncentracji, żeby schować ją do rękawa."

Drugi tom cyklu " Cienie przeszłości " Mieczysława Gorzki to " Iluzja ".

Trochę rozwleczona ta historia. Mam wrażenie, że opisy w większości były za dlugie i niepotrzebne, dlatego pod koniec ksiązki zaczęlam je omijac, aby dojść do sedna.
Daję mocną 8 i już zaczynam czytać kolejną część.

Daję mocną 8 i już zaczynam czytać kolejną część.

Marcin Zakrzewski jako hero jest dla mnie do przyjęcia . Wiek dojrzały ale nie za bardzo .Whisky , kobiety , motocykl . Intelekt . Aura trudnego faceta . W czytaniu wchodzi . W realu pewnie zarwałby wałkiem do ciasta. Dwa razy . Albo sześć .

Po znakomitej pierwszej części, oczekiwałem teraz wciągającej historii i świetnej rozrywki. I to właśnie dostałem.

Druga część serii z komisarzem Zakrzewskim. Czytało się świetnie. naprawdę wciągająca lektura. Po przeczytaniu całej trylogii to tylko trzecia część jest troszkę za długa ale to jest taki malusi minusik, a tak to nie ma do czego się przyczepić. Intryguje, wciąga i chce się więcej ... Polecam!

Bardzo dobrze i szybko się czyta, od pierwszych stron akcja, bez zbędnego przeciągania, bohater trochę przesłodzony ale w odpowiedniej dawce, polecam

1979

Wciągający, bardzo dobrze napisany kryminał.
Dużo wątków, ale wszystkie w zakończeniu zgrabnie pozamykane.
Brutalny, krwawy, mnóstwo przelanej krwi i tyle samo wyrafinowanego okrucieństwa.
Nieśmiertelny super bohater, którego kule się nie imają.
Mnóstwo zbędnych (chyba) wydarzeń, które ocierają się o absurd.
Nie chcę zdradzać szczegółów, ale jest tu dosłownie WSZYSTKO, łącznie z nekrofilią, psychiatrykiem, bombami i porwanym dźwigiem.
Następnym razem pohamuj pan, panie Autorze, wybujałą wyobraźnię i będzie git ;)

Wciągający, bardzo dobrze napisany kryminał.
Dużo wątków, ale wszystkie w zakończeniu zgrabnie pozamykane.
Nieśmiertelny super bohater, którego kule się nie imają.
Mnóstwo zbędnych (chyba) wydarzeń, które ocierają się o absurd.
Nie chcę zdradzać szczegółów, ale jest tu dosłownie WSZYSTKO,...

Pomysł niezły, wykonanie troszkę gorsze. Jakoś wszystkiego za dużo i za długo. Przy Martwym sadzie nie mogłam się doczekać co będzie się działo, przy Iluzji- iluzja: dużo różnych ruchów i chwytów a efekt taki sobie. Całkiem niezła książka, ale zabrakło mi efektu WOW.

Jest to dobry kryminał osadzony w polskich realiach. Książka ma dosyć dużo stron, jednak ja przeczytałam ją w kilka dni- tak dobrze jest napisana. Główny bohater, komisarz Marcin Zakrzewski musi rozwiązać kilka wątków jednej historii, aby znaleźć mordercę. Zakończenie było zaskakujące, chociaż samo wyjaśnienie kto był mordercą nie do końca mnie przekonało, wydało mi się trochę "wydumane". Z pewnością przeczytam jeszcze inne książki tego autora.

Kolejna już część tej serii jest rewelacyjna :) Można powiedzieć, że to gotowy scenariusz na wyśmienity film/serial.