Gdy skończy się sierpień

Okładka książki Gdy skończy się sierpień
Penelope Ward Wydawnictwo: Editio Seria: Editio Red literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2020-06-09
Data 1. wydania:
2019-02-25
Edyta Stępkowska, Wojciech Białas
uczucie przyjaźń fascynacja bliskość odpowiedzialność poświęcenie miłość

Nietypowa historia. Młoda dziewczyna, starszy mężczyzna. Czy między tą dwójką może do czegoś dojść? Czy zrodzi się między nimi przyjaźń? Polecam!

Heather przeszła w życiu wiele, samobójstwo siostry, zdrada chłopaka, depresja matki. Mimo młodego wieku szybko musiała nauczyć się być dorosłą. Jej historię poznajemy w momencie, gdy do domku, który wynajmuje, przyjeżdża Noah. Dziewczyna od początku jest nim zafascynowana. Starszy, męski i seksowny, problem w tym, że chyba jednak nie jest nią zainteresowany. Heather ma jednak całe lato, by nacieszyć się jego obecnością. Czy gdy skończy się sierpień, będzie szansa dla tej dwójki?
"Życie składa się z ulotnych chwil, które nie wydają się zbyt ważne, gdy akurat się dzieją, ale z perspektywy czasu okazuje się, że bez nich nie dotarlibyśmy tu, gdzie jesteśmy."
Do tej pory czytałam tylko jedną książkę autorki - Gentleman numer dziewięć i mi się za bardzo nie podobała. Starałam się jednak przy tej książce na nic nie nastawiać i mimo wszystko trochę się zdziwiłam, gdy aż tak mi się spodobała. Przede wszystkim wątek różnicy wieku, który jest jednym z moich ulubionych. Do tego ciekawi bohaterowie - ona młoda, szczera, żywiołowa. On - z przeszłością, trochę zraniony w przeszłości, odpycha ją, choć jej pragnie i mimo wszystko stawia jej dobro na pierwszym miejscu. Do tego tajemnica, którą ukrywa, która może wiele zmienić.
Wszystko w tej historii ma jakby swoje miejsce. Noah nie pojawia się w życiu Heather tak do końca przypadkiem. Ona jest mimo wszystko młoda duchem, co widać w jej zachowaniu. To ona nie chce odpuścić, nawet gdy postanawiają być przyjaciółmi (ta jasne), to jest zazdrosna o swoją sąsiadkę. Czasem jest trochę irytująca i impulsywna, ale to doskonale mi pasowało do młodej osoby. Noah za to zamknięty w sobie i poważny. Mimo tego ta dwójka do siebie pasuje. A sama historia nie jest przerysowana i robi wrażenie, jakby mogła wydarzyć się na prawdę. Życiowa, ale i urocza.

„Gdy skończy się sierpień” autorstwa Penelope Ward skupia się na historii Heather – dwudziestolatki, która wynajmuje domek głównemu bohaterowi, czyli Noah, który z kolei ma lat trzydzieści cztery. Głównym motywem w tym romansie jest różnica wieku.

Już na samym wstępie wiedziałam, że z tą książką nie będzie mi po drodze. Czytelnik zostaje wrzucony na głęboką wodę już od pierwszych stron. Zabrakło mi tu jakiegoś wprowadzenia do historii, bo w tym wypadku czułam się, jakbym zaczynała czytać tę historię od środka. Drugą kwestią jest to, że o ile w pierwszych rozdziałach z perspektywy Heather bardzo podobała mi się postawa Noaha, o tyle, gdy przyszedł jego punkt widzenia, spadłam brutalnie na ziemię. Miałam wrażenie, że momentami zachowywał się dość ordynarnie i zażenowanie wzbudzała we mnie jego bezpośredniość. Z główną bohaterką czasem się lubiłam, a czasem nie, bo momentami była urocza, ale niekiedy jej mówienie wprost o swoich myślach i uczuciach całkowicie niszczyło klimat. Dodatkowo zachowywała się dość dziecinnie jak na dwudziestolatkę.

Książka wypełniona jest w większości dialogami, które pozbawione są często wtrąceń, co sprawiało, że wypowiedzi czytało się zupełnie obojętnym tonem, bo tak naprawdę nie wiadomo było, co bohaterowie czuli przy konkretnych słowach. Zabrakło mi emocji, chemii i w ogóle akcji, bo jakikolwiek poważny wątek czy problem, który mógłby wpłynąć na bieg historii, rozwiązywany był dwie kartki dalej w dwóch zdaniach, co sprawiało, że poruszenie go traciło jakikolwiek sens i wyglądał jak zwykły zapychacz stron.

Sceny zbliżeń i słownictwo przy nich to kolejny aspekt, który bardzo mnie drażnił. Za każdym razem czułam zażenowanie i być może mogłabym zrzucić to trochę na tłumaczenie, jednak same sceny (jak również kilka innych sytuacji) po prostu wychodziły dziwnie i krępująco.

Ta historia naprawdę miała swój potencjał, bo znalazłam tu wiele wątków, które poprowadzone w odpowiedni sposób, mogłyby wzbudzić wiele emocji i zaciekawić czytelnika. Niestety każdy z nich został kompletnie odrzucony, zupełnie jakby autorka nagle straciła pomysł, jak rozwiązać sytuację w interesujący sposób. Było tu kilka momentów, które faktycznie mi się podobały, ale nie zdołałby one naprawić mojego podejścia do tej książki i odczuć wobec niej.

Nie odradzam Wam tej książki, bo widziałam, że ma całkiem sporo dobrych opinii, jednak osobiście w ogóle nie przypadła mi ona do gustu. Autorkę już znam z „Miłość w zamkniętej kopercie” i „Antychłopaka” i o ile w pierwszej książce się zakochałam (był to duet z Vi Keeland), tak już przy drugiej nie zostałam w pełni kupiona. „Gdy skończy się sierpień” to książka, która chyba będzie pożegnaniem z tą autorką, bo niestety, ale jej styl pisania zdecydowanie nie wpisuje się w moje upodobania. Na pewno dam jej jednak szansę, gdy pojawi się jej kolejna książka pisana w duecie, ale po jej własne prace raczej już nie sięgnę.

Kilka książek tej autorki za mną, ale ta naprawdę była dobra żeby zacząć nowy czytelniczy rok. Wzruszająca, pełna emocji od pierwszych stron. Autorka w doskonały sposób pokazała, że to nie wiek decyduje o dojrzałości tylko sytuacje w których stawia Nas życie. Heather młoda 21 letnia dziewczyna która wiele w swoim życiu poświęciła dla swojej matki która boryka się z depresją. Noah gdy poznaje Heather jasno stawia granice i uświadamia ją, że jest młoda i nie poznała prawdziwego życia. Z dnia na dzień poznaje ją z innej strony, jej rzeczywistość nie jest tak kolorowa jak to bywa w wieku 21 lat. Uświadamia sobie, że jej młody wiek to tylko pretekst by trzymać się od niej z daleka. Heather zdobywa jego sympatie i dzięki niej odzyskuje straconą radość.
Czy ich uczucie będzie na tyle silne żeby przetrwać rozłąkę ? Co tak naprawdę musi się wydarzyć żeby Noah zrozumiał, że znalazł miłość swojego życia.

Książka idealna na zimowe wieczory. Ogrom poczucia humoru, ciepła, emocjonalnych wzlotów i upadków.

Jedna z lepszych od Penelope Ward ❤️

Spodziewałam się większych dramatów i rozsterek, że będą się dłużej wzbraniać i dochodzić do wniosku, że to jest to. A tu szybko i łatwo. Nawet matka nie miała nic przeciwko, a szkoda, zabrakło mi trochę wiekszych emocji. Ale nie ma co narzekać, schemat został chociaż trochę przełamany.

Heather Chadwick to dwudziestolatka, która musiała zbyt szybko dorosnąć. Jej ojciec zostawił ich rodzinę lata temu, siostra popełniła samobójstwo, a to doprowadziło jej matkę do bardzo złego stanu psychicznego. Jej plany i marzenia o studiach zostały zrujnowane, a teraz zajmuje się domem, pracuje i opiekuje się domkiem nad jeziorem, który wynajmuje turystom. Tym razem dziewczynie trafia się rezerwacja na całe wakacje, a wynajmujący to bardzo tajemniczy i intrygujący mężczyzna. Noah Cavallari jest kilkanaście lat starszy od dziewczyny, zabójczo przystojny i bardzo pomocny. Niemal natychmiast zaczyna pomagać jej przy renowacji domu, nie chcąc nic w zamian. Stawia jednak Heather wyraźną granicę i uprzedza ją, że między nimi nie może do niczego dojść. To jednak nie zraża dziewczyny, ponieważ czuje, że między nimi jest silne przyciąganie. Ich przyjaźń rozkwita, a uczucia stają się coraz silniejsze, jednak gdy skończy się sierpień ich drogi będą musiały się rozejść.
Nie wiem, jak ja mogłam tyle zwlekać z przeczytaniem tej książki. Jest świetna, zabawna i wzruszająca. Nie sposób nie polubić bohaterów tej książki. Choć na początku Heather potrafiła być irytująca - nie potrafiła sobie odpuścić kontaktów z Noahem, przez co sprawiała wrażenie nieco nachalnej i zaślepionej pożądaniem. Miała za to świetne poczucie humoru i była bardzo uparta. Noah zaś, studził jej entuzjazm, opierał się jej i zamiast tego pozwolił sobie na przyjaźń z nią. Obudził w Heather na nowo ambicje i zachęcił do walki o lepsze życie. Bardzo podoba mi się to, że ich uczucie budziło się powoli, a cała historia nie była usłana płatkami róż. „Gdy skończy się sierpień” to życiowa historia, ze świetnymi bohaterami i cudnym poczuciem humoru. Bardzo mnie wciągnęła. Polecam

Jak dla mnie strasznie nudna. Najgorsza książka tej autorki.

Jak dla mnie strasznie nudna. Najgorsza książka tej autorki.

Na półkach: , , , ,

Po książkę “Gdy skończy się sierpień” sięgnęłam po tym jak zobaczyłam ją na stories u @magical_daily. Chciałam dobry romans, bo bardzo mi tego brakowało. Miałam też nadzieję, że Penelope Ward zostanie moją kolejną ulubioną autorką romansów.
Heather Chadwick niedługo skończy 21 lat. Jeszcze kilka lat temu miała całą masę planów na życie. Jednak samobójstwo starszej siostry sprawiło, że stan zdrowia matki znacznie się pogorszył. Heather musiała porzucić plany studiowania i zostać z chorą matką aby zapewnić jej odpowiednią opiekę. Do rodziny Chadwick należy niewielki domek nad jeziorem Winnipesaukee, który kobiety wynajmują, aby jakoś wiązać koniec z końcem. W to lato na trzy miesiące wynajął Noah Cavallari. Mężczyzna fascynuje dziewczynę od samego początku. Jest od niej kilkanaście lat starszy i oprócz przyjaźni nic nie mógł jej zaoferować, chociaż utrzymywanie znajomości na stopie koleżeńskiej było dla niego bardzo trudne,
Początkowo nie polubiłam Heather. Po poznaniu Noaha zachowywała się jak napalona nastolatka. Była wobec niego nachalna i najchętniej przeleciałaby go w dowolnym miejscu. Na szczęście wraz z upływem historii pokazała też swoją drugą stronę, która nie myśli tylko o seksie z przystojnym fotografem. Heather to tak naprawdę zagubiona młoda kobieta, która w wieku kilkunastu lat została z chorą na depresję matką, gdy jej siostra Opal popełniła samobójstwo. Młoda dziewczyna musiała przejść przyśpieszony kurs dojrzewania, bo to na jej barkach spoczywał obowiązek ogarniania domu, obowiązki w szkole, a także opieka nad matką.
Z kolei sam Noah bardzo mi przypadł do gustu od samego początku. Dojrzały, stanowczy, a także pomocny oraz posiadający poczucie humoru. Dosłownie ideał i kompletnie mi to nie przeszkadzało. Bardzo mocno kierował się dobrem Heather i ich rozmowy (gdy dziewczyna przestała mieć ochotę na dziki seks z nim) były bardzo ciekawe. Naprawdę ta dwójka idealnie do siebie pasowała.
Cieszy mnie ogromnie to, że nie jest to zwykły romans, ale ma też w sobie ważny przekaz. Matka Heather cierpi na depresję po stracie starszej córki Opal. Jej stan jest bardzo ciężki, że dziewczyna boi się ją zostawić samą, ponieważ w każdej chwili matka mogłaby popełnić samobójstwo. To jest właśnie główny powód dla którego zrezygnowała ze studiów. Uważam, że przedstawienie tego tematu jest ważne. Depresja to nie tylko ciężka choroba dla osoby chorej, ale również dla jej otoczenia, które drży każdego dnia o życie najbliższej osoby. Czekam na dzień, kiedy depresja przestanie być uważana za wymysł i społeczeństwo zrozumie, że jest to poważna choroba, która może dotknąć każdego. Uważam, że pokazywanie tego tematu w książka jest bardzo ważne i wielu osobom może uświadomić, jak poważna jest to choroba.
Ogromnie się cieszę, że ta powieść przypadła mi do gustu i chętnie sięgnę po inne tej autorki.
"W życiu nie zdarzają się błędy. Wszystko, co robisz, jest wyborem. Niektóre z tych wyborów są dobre, a inne, nawet jeśli po czasie wydają się złe, przyczyniają się do naszego rozwoju, czegoś nas uczą. Nasze decyzje zawsze pozwalają nam doświadczyć tego, czego było nam pisane doświadczyć." ~ Penelope Ward, Gdy skończy się wrzesień, Gliwice 2020, s. 205.

Na półkach: , , , ,

Dobrze poczytać o dojrzałych bohaterach (tak, 21-letnia Heather też się w to wpisuje). Fajnie, gdy bohaterka nie jest irytującą, roszczeniową babą, a bohater to po prostu świetny, dojrzały facet, a nie koleś, który pomiata kobietą w ramach źle rozumianego hate-love.
Heather i Noah to od teraz jedna z moich ulubionych par.
Tak, w końcówce autorka nieco przegięła z dramatyzmem, ale ogólnie i tak mi się podobało.
Szkoda, że nie można dodać pół gwiazdki za psa. Wielki Łeb mnie rozbroił :D

Heather i Noah to od teraz jedna z moich ulubionych par.
Tak, w końcówce autorka nieco przegięła z...

Kocham książki Penelope i po nie sięgam w ciemno! Za każdym razem udaje jej się mnie złamać, i tym razem tak się stało! Przepadłam. Historię Heather przeczytałam w jeden wieczór, tak się wciągnęłam. Cudowna fabuła, bohaterowie bardzo intrygujący, no i mamy różnicę w wieku!