Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować

Okładka książki Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować Marlena Rytel
Okładka książki Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować
Marlena Rytel Wydawnictwo: Wydawnictwo Acomitam. poradniki
poradniki
Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować
Wydawnictwo Acomitam.
2019-11-25
2019-11-25
Poradnik rodzice samotni dzieci humor mężczyźni matka kobieta

Samotność to temat poważny i trudny. Każdy z nas ma na swoim koncie jakieś tam rozstanie. Jedne związki trwały dłużej inne krócej, jedne były pełne sprzecznych emocji i rozstanie przyjęliśmy jak ulgę, a inne pełne szczęścia i zakończone nagłym wyparowaniem partnera/ partnerki. Każdy z nas nieco inaczej przeżywa owe rozstania: jedni rzucają się w wir imprez (to coś w moim stylu),a inni miesiącami szlochają do poduszki i dzwonią do wszystkich bliskich i dalszych znajomych, aby po raz setny opowiedzieć swoją przykrą przygodę zakończoną rozstaniem (znam nawet osobiście taką osobę i aż dziw, że w moim wieku i na pewno dostanie pod choinkę tę książkę). Jedno jest pewne: w ten trudny czas nie wolno zwariować. Pół biedy, kiedy nie ma się wspólnego potomstwa i jakichkolwiek dzieci, ale kiedy już są to zaczynają się schody, bo już na imprezę się nie wyskoczy, a do tego trzeba walczyć o alimenty, bo nie ma się, co oszukiwać: na palcach jednej ręki mogę policzyć kobiety, które dostają alimenty na dzieci, a małżeństw czy związków po rozpadach jest bardzo dużo.
"Pozwól sobie na życie! Tak na życie, a nie na wegetację. Do tego nie potrzeba wielkich pieniędzy, wystarczy serce bliźniego. Sympatia, życzliwość, empatia...".
Rozstanie to nie koniec życia – przez cały czas przekonuje Marlena Rytel i ma w tym sporo racji, bo może i jest to koniec naszego dotychczasowego życia, ale otwiera się nowy rozdział. Chociaż na początku każdemu świat wydaje się pogrążony w ciemnościach i ruinach to trzeba wziąć życie za bary i dalej robić swoje. Łatwo powiedzieć, a trudno zrobić? Nikt nie powiedział, że wszystko w życiu będzie łatwe. Czasami po pierwszym żalu przychodzi olśnienie, że rozstanie było czymś najlepszym, co mogło nas spotkać. I właśnie z takiej perspektywy pisana jest książka „Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować”, a wszystko oparte na osobistych doświadczeniach autorki, wiedzy zdobytej na studiach i własnemu przepracowaniu tematu. Zwłaszcza to ostatnie jest ważne, ponieważ nabieramy dystansu do tego, co nas spotkało i zaczynamy żyć, a nie tylko tęsknić lub złościć się i egzystować.
Marlena Rytel z wielką wprawą porusza bardzo trudne tematy, pokazuje je w taki sposób, że zaczynamy nieco inaczej patrzeć na wiele spraw. Nawet wtedy, kiedy problem rozstania nie dotyczy nas aktualnie. Szczególnie cenne są tu spojrzenia na bycie rodzicem. I z tego powodu jest to książka absolutnie obowiązkowa dla każdego rodzica (mężczyzn też to dotyczy).
Poza typowo poradnikowymi elementami jak opisy osobowości i podpowiedzeniem, czego należy unikać w książce znajdziemy przede wszystkim interesującą i pełną humoru opowieść o życiu samotnej matki, która z racji, że jest samotna zawsze będzie postrzegana jako ta nie dość dobra. Znajome? Ja to znam jako matka niepełnosprawnego dziecka i mogę Wam śmiało napisać, że to, co napisała autorka jest mądre, pouczające i przede wszystkim daje wiarę w siebie i swoje możliwości. A od świadomości posiadania siły do działania już mały krok.
Atutem tego poradnika jest humor. Cięty język, satyryczne spojrzenie i duży dystans do siebie sprawiają, że i czytelnik może spojrzeć na siebie oraz swoje doświadczenia z innej perspektywy. Do tego nabiera pewności siebie i sensu walki o to, co mu się należy. Sposób, w jaki Marlena Rytel podzieliła się swoimi doświadczeniami sprawia, że poradnik czyta się bardzo szybko i przyjemnie, a do tego poprawia humor. Subtelne pouczenia nie są odbierane jako moralizatorstwo tylko pokazanie, w jaki sposób nie stać się toksyczną i zgorzkniałą, a tym samym pozwolić sobie na szczęście.
Oparty na życiowych doświadczeniach poradnik będzie świetną lekturą dla każdego, kto zastanawia się w życiu dlaczego właśnie jego spotykają takie, a nie inne przykre sytuacje lub potrzebuje czegoś, co pomoże spojrzeć na własne wchodzenie w rolę samotnego rodzica. Całość wzbogacona prostymi, humorystycznymi i dobrze podkreślającymi poruszany problem rysunkami, które przypominają dziecięce prace w zeszytach.
Jakie tematy poruszyła autorka? Przede wszystkim dowiemy się, że nie jesteśmy osamotnieni w przyjmowaniu dobrych rad, że nie ma ludzi idealnych i pretensje do nas o to są bezzasadne. Do tego znajdziemy wskazówki dotyczące doboru partnera, abyśmy dwa razy nie wchodzili do tej samej rzeki (mężczyznom też się przyda ta wiedza),jak ustrzec się przed złymi partnerami, czyli takimi, którzy wysysają z nas energię i nie dają wsparcia. Dalej przerobimy temat złamanego serca, czyli rozstania i układania sobie życia po nim. I tu płynnie przechodzimy do tematu bycia samotną matką (lub ojcem). Dowiemy się też jakie są najczęstsze błędy, jak pielęgnować dzieciństwo i budować samodzielność pociech oraz o szacunku dla siebie i swojej pociechy, a także świadomość, że na dziecku świat się nie kończy. Na pracy też. Dużo dystansu, humoru i cennych rad. „Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować” to książka, która trafiła do mnie we właściwym czasie.
„Masz jedno życie, więc żyj przede wszystkim dla siebie, nie dla ludzi".
Szczerze polecam.

"Masz jedno życie i żyj przede wszystkim dla siebie, nie dla ludzi."

Cytat z ów poradnika doskonale sprawdzi się jako motto nie tylko dla samotnych rodziców. Cieszę się, że ta książka powstała. Uświadamia nam mnóstwo rzeczy, a w szczególności jedno - nie jesteśmy doskonali. Czy to, jako samotny rodzic, czy jako osoba będąca w związku. Ale, jak pokazuje autorka, nasze słabości mogą stać się pożywką dla innych - obserwatorów z boku, do pouczania, udzielania niekoniecznie dobrych rad.
Autorka napisała ów poradnik z przymrużeniem oka, ogromną dozą dystansu do świata, humorem, ale przede wszystkim dzięki własnym doświadczeniom, przeżyciom. To nawet nie jest typowy poradnik, to książka, którą napisało samo życie. Czy są szkoły, które uczą, jak być dobrym rodzicem? Nie spotkałam się. Tak, jak nikt nie uczył nas, jak być rodzicem w ogóle, tak samo nikt nie udzielił nam rad, jak przetrwać jako samotny rodzic. A samotne rodzicielstwo niesie ze sobą liczne chwile zwątpienia, wątpliwości, pytania czy po prostu ocenę innych. Autorka pokazuje, jak łatwo ocenia się wszystkim przypatrującym się z boku, tzw. dobrym ciociom i wujkom, jak łatwo przychodzi nam doczepianie łatek. Jej uniwersalne rady i porady doskonale obrazują także współczesny model samotnego rodzicielstwa w związku. Uważam zatem, iż książka skierowana jest do wszystkich.

Chociaż autorka stara się lekko, z humorem, dystansem przedstawia życie samotnego rodzica, to wiele jest tutaj życiowej mądrości. Książka opatrzona jest autorskimi ilustracjami, co jeszcze bardziej podkreśla jej wyjątkowość. Czytałam z przyjemnością. Warto!

Polecam wszystkim, bez względu na stan cywilny. Bardzo!

"Masz jedno życie i żyj przede wszystkim dla siebie, nie dla ludzi."

Jest to moje drugie spotkanie z autorką. Muszę przyznać, że zostałam, bardzo pozytywnie zaskoczona. Panią Marlenę znam z lektury książki "Kiedy znów zaświeci słońce" - jest to pozycja bardzo mocna, dosadna, na wskroś życiowa. A tu poradnik! I to jak napisany! Z klasą, z humorem i w niepowtarzalnym stylu.

Ten poradnik to nic innego jak samo życie. Pani Marlena porusza bardzo trudne, życiowe problemy. Pisze o własnych życiowych doświadczeniach, przestrzega, pokazuje i daje wybór. Robi to rewelacyjnie, prosto, szczerze, aż do bólu. A do tego z niesamowitym poczuciem humoru. Pełna wielu życiowych prawd, przetestowanych na sobie. Prawdą jest bowiem, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Czyta się go bardzo przyjemnie, sama nie wiem kiedy go skończyłam. Autorka ma niesamowite lekkie pióro, płynne, przyjemne. Cięty język, przepełniony ogromnym dystansem do samej siebie i otaczającego ją świata. Muszę przyznać, że moje głośne wybuchy śmiechu zwracały uwagę domowników. Całość przedstawiona bardzo przejrzyście bez moralizatorstwa, czy pouczania. Uwagę zwracają rysunki, które są autorstwa Pani Marleny, zawsze bardzo trafne i odnoszące się do treści.

Pokomplikowane relacje między ludzkie. Trudne decyzje, samotne macierzyństwo, brak wsparcia od drugiej osoby, odpowiedzialność, konsekwencja. Na co zwrócić uwagę, przy wyborze życiowego partnera zanim ostatecznie powiemy - tak. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jak traktować "życzliwych" nam ludzi, którzy zawsze wiedzą wszystko lepiej. To i jeszcze więcej, o wiele więcej znajdziecie w tym wciągającym, życiowym, a przy tym bardzo prostym w swej wymowie poradniku. Każdy z nas bez względu na płeć znajdzie tu coś o sobie i dla siebie. Była to bardzo emocjonalna wędrówka przez trudne, pokomplikowane relacje międzyludzkie. Polecam gorąco, przeczytajcie i wyciągnijcie wnioski. Naprawdę warto :)

"Pozwól sobie na życie! Tak na życie, a nie na wegetację....

"Masz jedno życie,więc żyj przede wszystkim dla
siebie, nie dla ludzi"
Poradnik napisany przez życie , pełen humorystycznych sytuacji ale i zawierający wiele mądrości, spostrzeżeń, doświadczeń.

Książkę czytałam powoli, delektując się i analizując jego treść.
Każdemu z nas zapewne przytrafiają się momenty zapadające w pamięć, przy których na samą myśl chichoczemy czy takich, że aż policzki się rumienią.
Samotne rodzicielstwo wymaga ogromnych pokładów siły,cierpliwości,miłości, jego trud jest nie do ocenienia.
Muszę przyznać, ze świetnie bawiłam się przy dopasowaniu mojego mężczyzny do typów zaprezentowanych przez autorkę.
Dopasowałam dwa do mojego męża....
Brawo dla autorki za umiejętność podzielenia się z nami czytelnikami swoim życiem w taki fantastyczny i wesoły sposób.
Serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania
Poradnika z przymrużeniem oka
"Jak przeżyć trudne chwile i nie zwariować"

"Masz jedno życie,więc żyj przede wszystkim dla
siebie, nie dla ludzi"

Książkę czytałam powoli, delektując się i analizując jego treść.

To książka "poradnik" typowo dla kobiet, chociaż i panowie mogliby ją przeczytać ;) Ale uwaga! Jeśli jesteś kobietą poważną, pozbawioną humoru i dystansu do siebie i życia, to odpuść sobie. Albo lepiej nie. PRZECZYTAJ! Tak właśnie, przeczytaj i zmień podejście :)

"Jak przetrwać trudne chwile i nie zwariować" Marleny Rytel, to swego rodzaju poradnik. Ale nie nastawiajcie się na nudne przechwalanki autorki, kazania, pouczenia. To zdecydowanie pozycja z ogromną dawką humoru, dystansu do siebie i życia, oraz spraw kobiet.
Autorka zaimponowała mi tworząc tę pozycję. Dlaczego? Ponieważ pisząc te słowa do wszystkich kobiet, zdradza część swojego życia. Opowiada o swoich przygodach, przeżyciach i przemyśleniach. Nie zawsze były one przyjemne, mimo to ma siłę podzielić się nimi z resztą kobiet, a co najważniejsze, stanąć do walki z przeciwnościami losu!
Na całą recenzję zapraszam tu -> https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/11/jak-przetrwac-trudne-chwile-i-nie.html

Premiera już 25.11.2019. Niebawem. ❤️

Przyznaję, że nie lubię czytać poradników, ale za to bardzo lubię autorke akurat tego poradnika, dlatego też podjęłam się tej recenzji.
Poradnik czyta się bardzo lekko, ponieważ styl jest płynny. Treść przedstawiona jest w sposób zrozumiały dla czytelnika.
Uśmiałam się z historii z życia wziętych. To tak naprawdę są wydarzenia, które i nam mogą się przytrafić. O ile już się nie przydarzyły. Nie da sie ukryć, że my matki często bywamy zakręcone i ciągle brakuje nam czasu. Poradnik nie jest tylko o samotnym rodzicielstwie i to z jednej strony bardzo mi się spodobało, a z drugiej uważam, że mogłoby być tego więcej. Tak, tak wiem, że jestem zakręcona. Można w nim także znaleźć kilka istotnych informacji na temat związku/charakteru partnera. A dokładniej: Kiedy nie wierzyć w jakąkolwiek zmianę i uciekać z tej relacji, aby nie było za późno. 😂😂.
Poradnik Marleny, to po prostu samo życie. I myślę, że to zdanie najbardziej określa jego zawartość. Uważam, że jest on zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Każda/y z nas znajdzie w nim coś dla siebie.

Serdecznie polecam i zachęcam do tego, aby po niego sięgnąć. ❤️

Premiera już 25.11.2019. Niebawem. ❤️

Bardzo mi się podoba