W cieniu zła

2020-10-28
Data 1. wydania:
2020-07-07
Paweł Wolak
miasteczko demony las nadprzyrodzone zjawiska czerwone ręce morderstwo zbrodnia świadomy sen

Mój zarzut do tej książki: bardzo dużo powtórzeń- takich zapychaczy.

Mój zarzut do tej książki: bardzo dużo powtórzeń- takich zapychaczy.

Fajnie się czyta ,ale zbyt banalne na wyższą ocenę.
Szeptacz dużo lepszy.

Fajnie się czyta ,ale zbyt banalne na wyższą ocenę.
Szeptacz dużo lepszy.

Bardzo dobra książka, jednak znów mam wrażenie, że autorowi zabrakło pomysłu na zakończenie. Wszystko kończy się na kilku stronach, a ostatnie rozdziały tak naprawdę mogłyby zniknąć, bo nic specjalnego nie wnoszą do fabuły 🤷‍♀️. Mimo wszystko polecam :)

Czytało się całkiem dobrze, szybko. Dość ciekawa, historia, pełna tajemnic. Jednakże nie porwała mnie jakoś specjalnie, nie zapadnie w pamięć. Może jedynie dość ciekawy motyw przewodni ale nie rozwiązanie tej historii, nie jej postaci.

Ja chyba coraz mniej lubię thrillery, a zwłaszcza te, którymi zachwyca się świat bookstagrama 🙈
Jak dla mnie nie było tu nic strasznego, przerażającego, dlatego, że autor jakby wszystkiego dał nam ... trochę. Była wzianka o kontrolowaniu snów, o zmasakrowanych zwłokach w lesie, o tym co było i co jest. Ale te opisy nie wywoływały we mnie emocji, strachu, nawet nie wciągały tak, że zapominałam o reszcie świata. Były dla mnie po prostu za płytkie.
Wiem, że to druga książka autora, "Szeptacz" jeszcze przede mną i mam nadzieję, że tradycyjnie pierwsza okaże się lepsza od drugiej.

'W cieniu zła' przeczytałam w tym samym czasie co "Inni ludzie" i tak samo nie było fajerwerków. Styl w tej książce bardzo przypominał mi Kinga (nie wiem, czy to tylko moje odczucie?), a sama historia mnie nie porwała.

W małym miasteczku dochodzi do morderstwa, które w pewnym sensie przypomina rytuał. Okazuje się, że nie jest to pierwsza zbrodnia tego typu na przestrzeni ostatnich 25 lat. Paul Adamas, który doskonale pamięta co się wydarzyło ćwierć wieku wcześniej wraca w rodzinne strony i chcąc nie chcąc zostaje wplątany w to, co dzieje się w miasteczku.

Jedyną (przynajmniej dla mnie) ciekawą rzeczą, która wyróżnia tę książkę, jest wprowadzenie motywu świadomych snów, podczas których osoba śniąca może kontrolować treść swoich snów.

Na okładce piszę , że jeśli czytelnikowi podobał się Szeptacz to ta książka go zachwyci. Jednak jak dla mnie Szeptacz był trochę lepszy. Choć tu też jest super. A w momencie , gdy mamy w książce pewien twist to wciągnąłem się na maksa. Zacznijmy jednak od początku. Historia skupia się na mężczyźnie(Paul) , który po wielu latach wraca do swojego rodzinnego miasteczka , gdyż jego matka umiera. I okazuję się , że wyjechał , bo gdy był nastolatkiem jego koledzy(Billy i Charlie) zabili jego najlepszego przyjaciela(James) , a następnie Billy został aresztowany , a Charlie zniknął bez śladu. Wychodzi też na jaw , że Charlie miał obsesję na punkcie snów i wierzył , że ludzie mogą żyć we śnie. A Billy i James za nim podążali , ale dla Paula to były głupoty i w końcu odciął się od nich. I spędzał czas z dziewczyną , która chodziła z nimi do szkoły(Jenny) i młoda para się w sobie zakochała. A po morderstwie i tajemniczym zniknięciu Charliego ludzie uwierzyli , że ten faktycznie przeniósł się w świat snów. A teraz w teraźniejszości Paul odnawia znajomość z Jenny , ale także czuję , że coś jest nie tak , bo widzi pod domem jakiegoś mężczyznę i ktoś maluję jego drzwi krwią. A także uderza w nie w nocy. W międzyczasie policjantka(Amanda)z innego miasta bada sprawę morderstwa , która jest taka sama jak ta sprzed lat(dwóch kolegów zabiło trzeciego i wierzyło , że przeniosą się do świata snów) , a Paul odkrywa , że dochodziło do wielu takich morderstw na przestrzeni lat. Natomiast Amanda w pewnej chwili przyjeżdża do miasteczka Paula by porozmawiać z Billem i znajduję jego ciało. A także rozmawia z Paulem. W międzyczasie umiera też matka bohatera. I w końcu przychodzi czas na świetny twist , a konkretnie wychodzi na jaw , że ofiarą Charliego i Billy’go wcale nie był James , a Jenny , która tego dnia przyjechała odwiedzić Paula. A James nie zginął , bo Paul mimo , że przestał go uważać za przyjaciela ostrzegł go tamtego dnia przed Charliem i powiedział też , że Charlie jest przyrodnim bratem Jamesa i James ostatecznie poszedł do domu. I , gdy do bohatera dociera , że Jenny od dawna nie żyję i przez cały czas spotykał się z nią we śnie to znów zasypia i ponownie spotyka się z ukochaną i ta mu opowiada jak zginęła , a konkretnie tego dnia , gdy przyjechała do Paula była tak podekscytowana , że go zobaczy , że pojawiła się wcześniej i poszła na spacer i spotkała Charliego i Billy’go , którzy byli wściekli , że James poszedł i zawołali ją , a ona choć sama nie wiedziała czemu podeszła do nich i , gdy zaczęli ją dźgać nożami na początku prawie jej nie bolało , ale potem wszystko się zmieniło i dotarło do niej , że umrze , a Ona tak bardzo pragnęła żyć. Jednak nic nie mogła zrobić i mówi Paulowi , że to nie jego wina , a także mówi , że Charlie wcale nie zniknął , bo to niemożliwe i po chwili żegna się z nim i znika. A następnie w rzeczywistości Paul spotyka się z ojczymem Jamesa i okazuję się , że to On go prześladował , bo chciał by wyjechał i nie poznał prawdy. I ostatecznie mówi , że Charlie nie żyję i zabił go James , bo Charlie po morderstwie Jenny , gdy nie udało mu się przenieść do świata snów włamał się do nich do domu i chciał zabić matkę swoją i Jamesa , ale chłopak ją uratował zabijając Charliego. Jednak nie zrobił tego dla niej a dla siebie. A następnie rodzina ukryła ciało na strychu i żyła tak przez lata. A matka Paula w pewnym momencie się dowiedziała , ale nie doniosła na nich. I w końcu James z rodziną się wyprowadzili , ale chłopak miał problemy przez to co przeżył i np: nadużywał alkoholu. I teraz mężczyzna mówi Paulowi , że jest już zmęczony kłamstwami i , że niedawno przeniósł ciało Charliego do lasu by ktoś je znalazł i teraz Paul może wszystko powiedzieć lub chronić dobre imię Jamesa , jego matki , ojczyma i swojej matki. A w międzyczasie Amanda odkrywa , że niedawno ktoś zabił Jamesa i jego matkę i zostaję aresztowany właśnie ojczym Jamesa. Jednak , gdy Paul decyduję się spalić dowody i dalej ukrywać kto zabił Charliego ktoś go atakuję i okazuję się , że to prawdziwy morderca Billy’go , Jamesa i jego matki , a jest nim ojciec chłopaka zabitego na początku książki , a zrobił to by dzięki torturom dowiedzieć się gdzie jest ciało Charliego by nikt już nie wierzył , że chłopak przeniósł się do świata snów i ludzie przestali go naśladować. Jednak Paul mu ucieka i odnajduję go Amanda , a morderca popełnia samobójstwo. A na sam koniec bohater przemawia na pogrzebie matki i mamy sugestię , że zostanie w rodzinnym miasteczku i będzie prowadził księgarnie , gdzie w młodości zabrała go Jenny. I dowiadujemy się też , że policja odnalazła ciało Charliego. I mimo , że na początku pisałem , że Szeptacza lepiej mi się czytało to ta książka również jest świetna. Najbardziej mnie zaskoczył wątek Jenny. Przez prawie całą książkę ma się wrażenie , że to James zginął tamtego dnia , a tu taki twist. Było mi bardzo szkoda dziewczyny. I mimo , że wiem , że to książka to jakoś mi się smutno zrobiło jak dziewczyna opowiadała Paulowi jak zginęła i , że bardzo chciała żyć. A co do śmierci Charliego to tu również byłem zaskoczony. Tak samo zaskoczyła mnie postać mordercy i to , że James i jego matka również zostali przez niego zabici. Szkoda , że tak się to wszystko potoczyło i np: James i Paul się już nie spotkali. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki autora

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W cieniu zła to książka, która na długo zapada w pamięci.
North w świetny sposób pokazuje, że możemy próbować uciec od przeszłości, z jakim skutkiem?
Ciekawa fabuła i intrygujące postacie, ja nie mogłam się oderwać od tej książki.

W cieniu zła to książka, która na długo zapada w pamięci.

Intrygująca książka w kingowskim klimacie. Było mrocznie, zaskakująco, niepokojąco... Autor starannie prowadzi czytelnika poprzez ciemne zaułki psychiki - świadome sny i to co się z nimi wiąże, tajemnica i niejasność, przy tym główni bohaterowie, którzy coraz bardziej pogrążają się w odmętach szaleństwa (kiedyś). Teraz, dorosły Paul wraca do swojej mieściny, w której się wychował, by w ostatnich chwilach pożegnać się z odchodzącą matką, po czym musi stawić czoła demonom przeszłości, które wywarły wpływ na jego całe dotychczasowe życie. Polecam fanom mrocznych thrillerów.

To druga książka Alexa Northa z jaką miałem do czynienia i druga, która bardzo mi się spodobała.
Autor specjalizuje się w pisaniu ciekawych thrillerów, które pod pewnym względem przypominają książki Kinga.
Bardzo fajny klimat książki, zagadkowość, napięcie i dawkowanie emocji czytelnikowi to największe zalety tej pozycji.
Tak jak poprzedni "Szeptacz "tak i "W cieniu zła" mogę śmiało polecić.

Tak jak poprzedni "Szeptacz "tak i "W cieniu zła"...

Alex North W cieniu zła Zobacz więcej
Alex North W cieniu zła Zobacz więcej