Reklama

Trendy października lubimyczytać.pl

LubimyCzytać
01.11.2019

W październikowych trendach lubimyczytać.pl Olga Tokarczuk deklasuje konkurencję, w tym Mariusza Szczygła i Stephena Kinga! Październik bezapelacyjnie należał do pisarki, która nagrodzona literackim Noblem, na stałe wkroczyła do panteonu najważniejszych polskich twórców. 

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana Polce zdominowała serwisy informacyjne nad Wisłą. O sukcesie Olgi Tokarczuk informowały prasa, media i telewizja, a czytelnicy szturmowali księgarnie, chcąc kupić dzieła noblistki. Oczywiście znalazło to odbicie w naszym serwisie.

Reklama

Zestawienie trendów lubimyczytać.pl wykazuje niezbicie, że to właśnie książki wrocławskiej twórczyni były najczęściej wyszukiwane przez internautów. Na pierwszym miejscu znalazły się „Księgi Jakubowe”, opus magnum pisarki, które przenoszą czytelnika do XVIII-wiecznej Polski. Na kolejnej pozycji uplasowali się „Bieguni” – książka nagrodzona prestiżowym międzynarodowym Bookerem, który zapewnił pisarce rozpoznawalność za granicą. Podium zamyka również nominowana do Bookera powieść przeniesiona na duży ekran przez Agnieszkę Holland, czyli „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (w filmowej wersji przyniosła reżyserce Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2017). 

Olga Tokarczuk zgarnia jednak nie tylko podium zestawienia, ale wszystkie pięć pierwszych miejsc! Na czwartej pozycji znalazł się „Prawiek i inne czasy”, a na piątej – „Dom dzienny, dom nocny”. Przy okazji pisania opinii o tym tytule użytkowniczka kasiak29 stwierdziła:

Dla twórczości Tokarczuk wymyśliłam własne określenie: powolna proza. Czytanie jej książek jest jak zaglądanie pod podszewkę pojedynczych chwil, najczęściej takich, których na co dzień nie zauważamy.

Drugą połowę zestawienia także otwiera laureat prestiżowego konkursu. Dzięki „Nie ma” Mariusz Szczygieł, nagrodzony Nike 2019, trafił do serc czytelników.

Panie Mariuszu, dziękuję za książkę. Mimochodem, z doskonałym wyczuciem języka, czasem z humorem, zawsze w sposób poruszający i odważny, mówi Pan o nas więcej, niż chcielibyśmy wiedzieć. – użytkownik Hurtle

Kolejne, szóste miejsce zajmuje Alex North, którego wydany dwa tygodnie temu „Szeptacz” intryguje i niepokoi. Siódma pozycja to jednak znów triumfalny powrót noblistki. „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk to udany eksperyment z krótką formą. Może onieśmieleni opasłym tomem „Ksiąg Jakubowych” czytelnicy zechcieli siegnąć po bardziej przystępną pozycję? 

Dwa ostatnie miejsca zestawienia to powieści zapewniające silne emocje. Książką „Kasztanowy ludzik” scenarzysta popularnego serialu „The Killing”, Soren Sveistrup, zadebiutował jako pełnoprawny pisarz. Natomiast zamykającego stawkę Stephena Kinga nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego nazwisko to marka sama w sobie, więc każda kolejna powieść Mistrza Grozy, w tym „Instytut”, wzbudza wielkie zainteresowanie czytelników. 

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

Reklama

komentarze [59]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2455
4
31.10.2019 17:07

Zapraszamy do dyskusji.


2635
540
01.11.2019 12:15

Co było do przewidzenia. Pierwszy raz mam większość z książek występujących w trendach danego miesiąca przeczytanych.


488
158
01.11.2019 15:21

A wystarczyło tylko dostać nobla ;)


2635
540
01.11.2019 17:41

Czytając je, nie zakładałam takiego scenariusza.


488
158
01.11.2019 17:50

Nie to miałem na myśli, nie podejrzewałem Ciebie o podążanie za trendami, chodziło mi o to, że trzeba wystarczyło dostać Nobla żeby ludzie zainteresowali się twoją twórczością. Spodziewałem się też w trendach choć jednej książki Hassego :)


2635
540
01.11.2019 18:40

@Maciek Wiem i się śmieję sama z siebie.


488
158
01.11.2019 20:09

Chciałem wysłać tylko uśmiechniętą buźkę, ale "komentarz musi mieć minimum cztery znaki" więc wyszedł elaborat (i buzka :))


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

4
0
01.11.2019 14:03

A które były najczęściej czytane i dodawane na półki "Chcę przeczytać" w październiku?


488
158
01.11.2019 15:21

Do wiadomości redakcji i reklamodawców;)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3687
3450
01.11.2019 14:19

Ja nie pędzę za trendami.Czytam na to co mam ochotę.


2635
540
01.11.2019 17:42

Ja też nie pędzę za trendami i stąd to zdziwienie.


3687
3450
01.11.2019 17:44

Książka ma być radością,a nie to.Co nam każe moda to czytamy.Ja uwielbiam książki Simona Scarrowa. Ktoś je czyta >? garstka.I to jest właśnie unikanie trendów.


1902
1
01.11.2019 19:00

Czytając modne książki masz większe szanse na doczekanie się kontynuacji po polsku lub innych książek autora. Mi czytanie tego co reszta przyjemności nie odbiera, wręcz przeciwnie bo można pogadać o tej pozycji wtedy.


2635
540
01.11.2019 19:35

Ja wolę podążać swoimi szlakami i czytać co mnie interesuje, a nie co jest modne i w trendach. Co nie przeszkadza mi mieć dużo znajomych z którymi mogę podyskutować na temat książek, które czytam i nie muszę czekać na kontynuacje. Każdy czyta to co lubi.


2652
118
02.11.2019 01:38

Z zestawienia nie przeczytałem ani nie przeczytam jakiejkolwiek książki. Tyle jeśli idzie za podążanie za modą. Z reguły to co podoba się większości - nie przypada mi do gustu. A im słabsze oceny - tym bardziej mi się podoba. Sprawdza się w przypadku filmów. Książki to zupełnie inna bajka - nie podlega prawom i trendom :)


2635
540
02.11.2019 12:36

@sulibrat To jesteśmy z tej samej bajki. Nigdy nie interesowała mnie większość, Ale są czytelnicy na LC, którzy mają podobne wybory i podobne oceny. Nie mogę więc powiedzieć im słabsze oceny, tym lepsze książki. Masz interesujące książki w swojej bibliotece, warte zajrzenia. Jeden jest problem, że ich nie oceniasz i tak naprawdę nie wiem, czy to co przeczytałeś, jest warte...

więcej

2652
118
02.11.2019 14:27

Miło mi. Jestem na LC od niedawna i chociaż dodałem niemal całą swoją bibliotekę to postanowiłem oceniać i opiniować tylko te książki które przeczytałem od chwili przyłączenia się do LC. Na każdą książkę przyjdzie czas ;) Uwielbiam starą fantastykę naukową ale i nie tylko. Będzie mi miło jeśli dołączysz do moich znajomych na LC ;)


2635
540
02.11.2019 18:55

Z przyjemnością.


709
103
09.11.2019 17:38

Książki Tokarczuk przeczytam, ale wtedy kiedy sam będę miał na to ochotę. Podobnie King. No ale ja nigdy nie podążałem za mainstreamem.


2635
540
09.11.2019 19:11

Takich ludzi cenię, mających własne zdanie i nie podążających ślepo za modą. Dzięki temu czytasz ciekawe książki i parę wrzuciłam na półkę "chcę przeczytać".


2635
540
09.11.2019 19:11

Takich ludzi cenię, mających własne zdanie i nie podążających ślepo za modą. Dzięki temu czytasz ciekawe książki i parę wrzuciłam na półkę "chcę przeczytać".


3687
3450
09.11.2019 20:07

Ja już mam plany,literaCXKIE NA ROK NASTĘPNY.jAKIĘŚ KRYMINAŁTY FRANCUSKIE TRZA poczytać.Coś mi się kliknęło.


1902
1
09.11.2019 20:24

idzie jakość odhaczyć powiadomienia? ta dyskusja już mnie nie interesuje, a powiadomienia dalej lecą xD


3687
3450
10.11.2019 09:09

Ja się nie znam


3687
3450
10.11.2019 09:10

Co do Kinga,to wiele osób.Żadnej nie czytało.Cóż ja te ż nie czytałem.Jeszcze Ja Inkwizytor .Przeklęte Krainy.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

811
652
01.11.2019 17:58

To jest w gruncie rzeczy bardzo przygnębiające zestawienie. Dobitnie pokazuje...jakby to delikatnie ująć...jakąś chyba jednak bezmyślność, owczy pęd...
Ciekawe czy to masowe kupowanie książek pani Tokarczuk przekłada się na ich równie masowe czytanie. Boję się dodać że ze zrozumieniem;)


3687
3450
01.11.2019 18:37

Może tu chodzi,nie o radość czytania.Tylko,jak ktoś powiedział mądrze .O reklamy.


811
652
01.11.2019 18:42

No właśnie...przypuszczam że Ty akurat zgodzisz się ze mną, że lepiej czytać coś co nam sprawi przyjemność, niż udawać że z pasją czytamy książki pani Tokarczuk. Bardzo mocno podkreślam słowo udawać...bo jednak najgorsza jest hipokryzja.


4
0
01.11.2019 19:09

Przecież to zestawienie nie pokazuje ani książek najczęściej czytanych ani najczęściej kupowanych, a jedynie tytuły, na które ludzie wchodzili.


1641
199
01.11.2019 19:14

A ja mam zamówione w bibliotece 2 książki Olgi Tokarczuk. Czytałam "Prawiek..." na początku lat 2000 i mi się podobał. Gdyby nie Nobel pewnie by po nią nie sięgnęła, bo wolę lżejszą literaturę. Nie ma nic złego w zainteresowaniu ludzi książkami noblistki. Jest to naturalne. Może komuś spodoba się ambitniejsza literatura? Może mnie też? Niczego nie zakładam.


811
652
01.11.2019 19:35

Złego pewnie nie ma w tym nic, ale owczy pęd jest na pewno...


1641
199
01.11.2019 19:38

Lepszy owczy pęd na ambitną literaturę, niż na gnioty.


811
652
01.11.2019 19:50

No czy ja wiem...lepiej mieć własne zdanie i gust. I nawet czytać, jak to nazywasz, gnioty...


811
652
01.11.2019 19:53

Przecież Tokarczuk nie objawiła się teraz, była już znana i miała swoich wielbicieli wcześniej. A to co teraz dzieje się wokół jej książek pokazuje, że w Polsce zainteresowanie książką wzrasta po Nike, Noblu, czy śmierci pisarza. I dla mnie to są tacy "niedzielni czytelnicy", jak "niedzielni kierowcy".


1641
199
01.11.2019 20:03

Madom Ci odpisała. A czemu służy wyzwanie LC? Przekraczaniu własnej strefy komfortu i poznaniu nowych gatunków literatury. Nieraz bez bodźca trudno to zrobić. A laureatkę Nobla trzeba znać! Czy to nazwiemy owczym pędem, snobizmem, czy zainteresowaniem współczesną kulturą, wszystko jedno.


811
652
01.11.2019 20:04

Ale dlaczego trzeba znać??? TRZEBA???


811
652
01.11.2019 20:05

Czytać bo jest wyzwanie? Marnować czas na coś co mnie nie interesuje, bo jest wyzwanie na LC???


1641
199
01.11.2019 20:12

No, dzięki temu wyzwaniu poznałam wiele interesujących książek, po które bym nie sięgnęła w innej sytuacji, bo czytam tylko kryminały i literaturę obyczajową ( lepszą, dodam). A człowiek jest z natury leniwy. Mam koleżankę, która poleca mi bardziej ambitne książki i też jestem jej za to wdzięczna, nie mówię, że się męczę! Jak mi się coś nie podoba, to tego nie kończę. Mam...

więcej

811
652
01.11.2019 20:25

Czytasz literaturę obyczajową. Od razu dodajesz lepszą. I mnie to, szczerze mówiąc, śmieszy...Czytasz, co czytasz...no właśnie o to mi chodzi. Gdzieś podświadomie niektórzy czują, że jak napiszą, że nie znają Tokarczuk, a czytają literaturę obyczajową, to ktoś ich ustawi niżej w hierarchii czytelniczej. A dla mnie nie ma problemu. Niech ustawia. A jak przeczytam (zmęczę)...

więcej

1641
199
01.11.2019 20:40

Słuchaj, Monika. Ja już jestem w takim wieku, że nie zależy mi na tym, czy mnie ktoś pochwali. A nawet cieszę się, ze mogę to mieć w nosie. I czytam dla siebie. A Tokarczuk budzi tyle skrajnych opinii, że chcę mieć o niej swoje zdanie. Jak ty nie chcesz, to nie czytaj. Ja jestem ciekawa. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Jak mi się nie spodoba, to o tym napiszę. Jak mi się...

więcej

811
652
01.11.2019 20:56

Słuchaj, betsy. Ale tak do końca chyba nie jest Ci obojętne, jak Cię ktoś oceni. Choćby ta "lepsza" literatura obyczajowa o tym świadczy. Sama wartościujesz...


1641
199
01.11.2019 21:05

Szukam w literaturze nie tylko rozrywki.Lubię, jak kryminał, czy literatura obyczajowa mnie czegoś nauczy, w lekkiej formie. Lubię retro kryminały osadzone dobrze w realiach i powieści obyczajowe, które nie są "puste", tylko mają coś w sobie. Jakieś przemyślenia, prawdę psychologiczną, obyczajową, lub historyczną. I nie ma to nic wspólnego z tym, jak mnie ktoś oceni. Tylko...

więcej

1641
199
01.11.2019 21:22

PS. Monika.
Przejrzałam Twoją biblioteczkę. Ty masz chyba takie same preferencje czytelnicze jak ja. A o to, czy ktoś chce się zapoznać z twórczością Tokarczuk, czy nie i dlaczego chyba nie ma sensu się kłócić. :)


811
652
01.11.2019 21:31

Pełna zgoda:)

I...ja zrobiłam to samo...:))) Sprawdziłam, jakie masz ulubione książki. Widzę zbieżność:)


1917
1212
02.11.2019 07:10

Chciałam się wypowiedzieć na temat owczego pędu i Nobla a zainteresowań na LC. Tak się składa, że i ja przyczyniłam się do klikania w Tokarczuk, ale miałam zamiar przeczytać jej 3 książki jeszcze zanim dostała Nobla. Myślę, że takich jak ja jest więcej. Tylko że ten mój wielki stos do czytania sprawia, że ciągle nie miałam czasu. Noble dla niej tylko to przyspieszył....

więcej

811
652
02.11.2019 08:09

Tak, uogólnieniem. I na pewno krzywdzi wielu, jak każde uogólnienie. Takie życie...


3687
3450
02.11.2019 08:29

Monika tak zgadzam się.


2886
119
02.11.2019 10:15

Ale to są po prostu odsłony. Ludzie sprawdzają daną książkę, o czym jest, jakie ma opinie, ale niekoniecznie już ją czytają. Te trendy to takie statystyki nie wiadomo w sumie po co. Mnie by bardziej interesowało, co było najchętniej w danym miesiącu czytane, a nie odsłaniane.


263
200
04.11.2019 15:08

Nawet, jeśli Nobla traktować jako doskonałą reklamę, która napędza zainteresowanie i "czytalność", to nie widzę w tym niczego zdrożnego. Szkoda wręcz, że tak mało jest okazji do promowania literatury ciut bardziej wymagającej (a że taką są książki Tokarczuk, to się chyba zgodzimy?). W niczym to nie przeszkadza nikomu sięgać po książki, w których odnajduje przyjemność, bez...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

243
55
01.11.2019 19:32

Ten wykaz pokazuje tylko że jesteśmy z natury ciekawi i jak ktoś dostał Nobla to trzeba sprawdzić kto to jest i co napisał. Ot i wszystko.


3687
3450
02.11.2019 08:31

Tokarczuk dostała Nobla słusznie,takie moje zdanie.Co nie znaczy,że muszę ją czytać.
Dla mnie najgłupszy trend.To taki,że Trzeba ( tak mówią ) czytać książki celebrytów.Bo moda.


811
652
02.11.2019 08:35

Otóż to...bo żeby była jasność, ja jestem ogromnie szczęśliwa, że Tokarczuk dostała Nobla. Ogromnie. Natomiast to nie oznacza, że JA MUSZĘ ją przeczytać. Ale KTO CHCE niech czyta. No, taki los...mamy różne zainteresowania i opinie, ale musimy pomieścić się na jednej planecie.


3687
3450
02.11.2019 08:39

Zresztą ,przypomniał mi się taki ( chyba ) żart.Zapytany Polak,co teraz czyta mówi.Sieniewicza .


1434
52
03.11.2019 07:07

Dlaczego Sieniewicza? Przyznam, że pierwsze słyszę o takim pisarzu.


263
200
04.11.2019 14:56

Czy ja wiem, czy Tokarczuk to celebrytka? Pisarka po prostu. O której akurat się mówi, bo została wyróżniona. O innych pisarzach też się mówi, ale nie określa się ich tym mianem.
A co do czytania, to tak, zwracam uwagę na to co jest nagradzane, na to co ktoś uważa za wartościowe, na to co wpisywane jest na toplisty etc. Jest to jakiś wyznacznik, sugestia czytelnicza, czy...

więcej

889
32
04.11.2019 15:07

Jeśli chodzi o Mariusza Sieniewicza to polecam powieść Rebelia. Groteskowa wizja do czego może doprowadzić bezrozumny kult młodości.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

624
12
09.11.2019 22:08

Ciekawe, że na 10 miejscu jest książka Blanki Lipińskiej "365 dni", a w tym zestawieniu znajduje się "Instytut" Stephena Kinga, która w trendach jest na 11 miejscu. Skąd ta różnica?


3687
3450
10.11.2019 16:44

Niby tak wszyscy, oburzeni książką B.Lipinskiej, jak widzę.Duzo ludzi,chcę przeczytać


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

232
220
10.11.2019 17:38

Rzadko spotykane zjawisko w tych trendach, aby jeden autor, w tym przypadku autorka zdeklasowała całe zastawienie. I dobrze, polska literatura górą. Nie jest wykluczone, że ktoś, kto może od dawna nie sięgnął po żadną książkę, dzięki Nagrodzie Nobla sięgnął po Tokarczuk i chwała mu za to ;)

Ja sam od pewnego czasu powoli i bez pośpiechu zgłębiam Księgi Jakubowe

więcej

zgłoś błąd