rozwiń zwiń

Trendy listopada lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.12.2019

W październikowych trendach bezapelacyjnie królowała Olga Tokarczuk (zajmując aż pięć pierwszych miejsc), lecz listopad należał już do Wojciecha Chmielarza. Czyje jeszcze książki znalazły się w zestawieniu  trendów lubimyczytać.pl i jakie tytuły internauci wyszukiwali w ubiegłym miesiącu najczęściej?

Trendy listopada lubimyczytać.pl

„Żmijowisko” było najczęściej wyszukiwaną w naszym serwisie książką mijającego miesiąca. Wciągający thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, rozgrywający się w tytułowym gospodarstwie agroturystycznym, w którym dochodzi do zniknięcia młodej dziewczyny, zyskał tytuł Książki Roku 2018 w Plebiscycie lubimyczytać.pl. Cieszy się on uznaniem czytelników, o czym świadczy wysoka średnia ocen i pozytywne recenzje. „Rewelacyjne studium ludzkich charakterów”, pisze użytkowniczka Gosik62, a zdaniem Kini to „nie tylko dobrze opowiedziana historia, ale też opowieść, która skłania do zastanowienia się nad ludzką naturą”. „Żmijowisko” zostało przeniesione na ekran przez Canal+, a pierwszy odcinek przyniósł najlepszy wynik oglądalności spośród oryginalnych produkcji stacji – przez pierwsze 7 dni obejrzało go 760 tys. widzów.

Drugie miejsce zestawienia zajmuje zgoła inna publikacja. „Sposób na Elfa” to książka z kanonu lektur szkolnych i  obowiązkowo muszą ją przeczytać uczniowie klas trzecich. Tytułowy Elf to psiak, który wraz ze swoją siostrą czeka w schronisku na nowego właściciela. Gdy trafia do domu Młodego i Dużego, jego życie ulega zmianie, a on musi stawić czoła Śmiertelnie Groźnym Rzeczom, takim jak Szeleszcząca Reklamówka czy Wygłodniała Deska Klozetowa.

Kolejne miejsce zajmuje powieść, po którą nie powinny sięgać dzieci. „Czarne słońce” Jakuba Żulczyka (z którym rozmowę publikowaliśmy równo tydzień temu) wzbudza sporo emocji i kontrowersji. „Do wszystkich, którzy się zrazili do Pana Jakuba – pisze użytkowniczka pannaK – nie wszystkie jego książki są równie brzydkie, za to wszystkie są równie dobre”. Wydaje się, że czytelnicy naszego serwisu nie dali się zniechęcić brutalności „Czarnego słońca”, bo wystawili mu niezłą średnią ocen 7,9. Pierwszą trójkę goni Remigiusz Mróz z najnowszą powieścią „Iluzjonista”. Drugi tom cyklu z Gerardem Edlingiem pozwala na jego lepsze poznanie, bo opisywane wydarzenia dzieją się na dwóch płaszczyznach czasowych – w jego młodości i obecnie.

Pierwszą piątkę zamykają „Bieguni” Olgi Tokarczuk, książka nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Bookera. Tuż za nią – na tej samej pozycji, co w trendach października – znalazł się „Szeptacz” Alexa Northa. Siódma pozycja to znów książka noblistki. „Księgi Jakubowe” niezmiennie wzbudzają zainteresowanie czytelników. O tym imponującym literackim rozmachem dziele użytkownik tomsn pisze:

„Księgi” to dla mnie nowe „Ogniem i mieczem”, jednak pisane z perspektywy historiografii XXI-wiecznej, w której akcenty znacznie się przesunęły.

Nowość w zestawieniu zajmuje miejsce ósme. To kolejna książka, która – jak się możemy domyślać – była wyszukiwana przez internautów z powodu serialu. Z jego londyńskiej premiery zdawał relację Bartosz Czartoryski, a Marcin Waincetel sprawdzał, jak produkcja wypada w porównaniu z książkami. „Mroczne materie” to trylogia Philipa Pullmana napisana z myślą o młodzieży, ale popularna również wśród dorosłych. Na przedostatnim miejscu pierwszej dziesiątki znajdziemy notujący spadek o jedno oczko „Instytut” Stephena Kinga, a stawkę zamyka „Wyrok” Remigiusza Mroza, czyli dziesiąty tom cyklu o Joannie Chyłce, w którą w serialowej wersji wciela się Magdalena Cielecka.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Flowerbed 04.12.2019 12:19
Czytelniczka

Z wyżej wymienionych jedynie Instytut Stephena Kinga wpadł w orbitę moich zainteresowań... I mimo, że cenię część jego twórczości, to niestety jego ostatnie dziełko mnie nie zachwyciło.... Miałko, przewidywalnie i momentami naiwnie... Żmijowisko też mam odhaczone i szczerze mogę je określić jednym słowem- przereklamowane...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 03.12.2019 12:40
Czytelniczka

Czyżby (wyczekiwany) zmierzch Lipińskiej?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ambrose 03.12.2019 16:57
Bibliotekarz

Radzę nie wywoływać wilka z lasu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wisienkowe_książki 03.12.2019 10:48
Czytelniczka

Przeczytane :)
Szeptacz

Za Żmijowisko
Chcę się zabrać po nowym roku dopiero :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Szeptacz  Żmijowisko
wonap 03.12.2019 09:37
Czytelnik

z Listopada najlepsza książka jaką przeczytałem to "Nieplanowane"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Fryncko 02.12.2019 20:16
Czytelnik

Ja czytam "Ogień przebudzenia" Antonyego Ryana. Zaś w internecie wyszukuję głównie kompletnie niszowych pisarzy. Którzy często nie są wydawani w naszym kraju.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remi 02.12.2019 18:12
Czytelniczka

Czytałam tylko Wyrok, Iluzjonistę i Żmijowisko. To trzecie tak mnie wynudziło, bohaterowie totalnie nijacy i miałam ich gdzieś, tak jak rozwiązanie morderstwa. Jak się okazało kto i dlaczego, to też nie było lepiej... Chmielarza tylko seria o Mortce ma poziom jakiś.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
02.12.2019 16:35
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 02.12.2019 12:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post