Oświecony

Wstęp
Powieść „Oświecony” autorstwa Łukasza Mularskiego to historia człowieka, który stopniowo ulega przemianie. Z młodego, pełnego marzeń studenta zmienia się w mężczyznę, który odniósł duży sukces. Jednak okupione to było wieloma decyzjami, które miały swoje konsekwencje. Powieść jest napisana przystępnym i lekkim językiem. Znajdziemy tutaj troszkę filozofii, szczyptę szaleństwa, odrobinę mistycyzmu jaki ukryty jest w jodze. Mnie bardzo spodobał się przedstawiony obraz bohatera, który wybrał swoją drogę, ale w pewnym momencie zupełnie się zatracił. To historia człowieka, który diametralnie się zmienił pod wpływem odniesionego sukcesu. Autor doskonale ukazał Czytelnikowi, że spełnienie własnych marzeń nie musi sprawić, że człowiek jest w pełni szczęśliwy. Po przeczytaniu tej powieści naszło mnie wiele refleksji na temat życia, postrzegania innych osób oraz sposobu, w jaki podejmujemy decyzje, które mogą okazać się bardzo brzemienne w skutkach. Dodatkowo poznajemy odległe Indie, spotykamy wraz z bohaterem tajemniczych iluminatów – szkoda tylko, że te wątki są tak słabo tutaj nakreślone.

Życie studenckie
Bohaterem powieści jest Mikołaj, którego poznajemy, gdy przyjeżdża do Krakowa i rozpoczyna studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Kocha pływanie, aikido i piłkę nożną. Jednak nie jest typowym studentem AWF. Owszem, jest dobrze zbudowany, co przyciąga do niego żeńskie grono. Jednak to człowiek spokojny, który nie nadużywa alkoholu. Lubi imprezy, ale postanawia skupić się na nauce.

Gdy Mikołaj poznaje Karola, z którym się zaprzyjaźnia, odkrywa bogaty świat literacki, dzięki książkom, polecanym przez przyjaciela:

„– Myślę, że możemy zostać przyjaciółmi, będziemy się uzupełniać: ty zadbasz o moją kondycję fizyczną, a ja o twoje intelektualne wrażenia.”

Od tego momentu obserwujemy przemianę bohatera. Zatopiony w lekturach, odkrywa nowe światy. Zaczyna bacznie obserwować otaczającą go rzeczywistość. Czytelnik znajdzie tutaj dość dużo odniesień do filozofii, ciekawe przemyślenia bohatera oraz zaobserwuje jego rozwój duchowy. Autor ukazał nam nie tylko szalone, studenckie życie. Pokazał, że jeśli chcemy, możemy poszerzać własne horyzonty. Mikołaj jest tego doskonałym przykładem. Łukasz Mularski nie stroni od przedstawiania scen seksu, co nikogo nie powinno dziwić. W końcu jego bohaterem jest młody chłopak, w którym buzuje testosteron. Mikołaj ma kilka przygód miłosnych, ale w pewnym momencie spotyka dziewczynę, w której się zakochuje.

Fascynacja jogą
Poznana na jednej ze studenckich imprez Justyna bardzo fascynuje Mikołaja. To dzięki niej odkrywa, co chce robić po skończeniu studiów. Mianowicie dziewczyna „zaraża” go miłością do jogi. Mikołaj poznaje jej tajemnice i postanawia odbyć wakacyjny kurs dla joginów. Wspólnie z Justyną wyjeżdża do Indii. Po powrocie zaręczają się. Piękny obrazek młodych, zakochanych ludzi, którzy się odnaleźli i mają doskonały plan na przyszłość. Jednak pojawia się na nim rysa: Justyna skrywa pewną tajemnicę. Gdy Mikołaj odkrywa sekret ukochanej, pod wpływem emocji, wyjeżdża do Niemiec i już nie wraca. To tam układa sobie życie w nowych kręgach. Dzięki pomocy pewnego wpływowego krawca otwiera sieć szkół jogi, a także zaczyna pisać książki:

„Przesadą jest stwierdzenie, że coś jest niemożliwe, jeśli się nawet nie spróbuje.”

Jego życie bardzo dobrze się układa. Jest bogaty, odniósł sukces. Czasem przyjeżdża do Polski na spotkania autorskie, ale całe jego życie toczy się w Niemczech. To tutaj ma rodzinę. Jednak ciągle mu czegoś brakuje. Nie jest do końca szczęśliwy ani szczery w stosunku do bliskich mu osób. Zmienił się – nie stroni od dobrej zabawy, narkotyków i alkoholu. Często wdaje się w przypadkowe romanse. Kilkakrotnie wyjeżdża do Indii, by zgłębiać tajniki jogi. Czytając można odnieść wrażenie, że ten student, który teraz jest dojrzałym mężczyzną, osiągnął wszystkie swoje cele, więc powinien być szczęśliwy. Wiele osób chciałoby znaleźć się na jego miejscu. Czego jednak brakuje Mikołajowi do pełni szczęścia? Autor ukazał nam historię człowieka, który w pewnym momencie podjął decyzję mającą znaczny wpływ na jego dalsze życie. Czy Mikołaj w porę uświadomi sobie, gdzie popełnił błąd i czy zdąży go naprawić? Jak się okazuje sukcesy i prestiż oraz bogactwo nie są wyznacznikami szczęścia. Każda decyzja ma swoje konsekwencje, czasem zgubne, czasem trafne. Autor doskonale ukazał nam na przykładzie Mikołaja, jak można pogubić się we własnych pragnieniach oraz to, że nie zawsze osiągnięty cel daje nam satysfakcję i spełnienie. Czego brakowało Mikołajowi? Dlaczego po pewnym czasie przestał się cieszyć ze swojego życia? O tym dowiecie się, czytając tę powieść!

Podsumowanie
Powieść „Oświecony” Łukasza Mularskiego to historia napisana bardzo przystępnym językiem, którą przeczytałam w jeden wieczór. Poznając Mikołaja jako studenta bardzo go dopingowałam. Chciałam, by zrealizował swoje marzenia. Jednak w pewnym momencie przestałam go lubić. Osiągnął sukces, który bardzo go zmienił. Z uczciwego człowieka stał się zagubionym mężczyzną szukającym rozwiązania gnębiących go problemów w alkoholu i przygodnych romansach. Zrealizował własne cele, ale zrobił to kosztem innych. Był moment, że wręcz nim gardziłam. Jednak na końcu stwierdziłam, że Mikołaj ostatecznie zasługuje na współczucie. Autor doskonale ukazał to, jak pewne decyzje znacząco wpływają na ludzkie życie.

Bardzo podobało mnie się przybliżenie Czytelnikowi zasad jogi. Tutaj poczułam pewną magię i zetknęłam się z mistycyzmem. Lata studenckie Mikołaja przypomniały mi moje życie studenckie, choć nie było ono szalone. W powieści znajdziemy kilka dość soczystych scen seksu, co nie każdy lubi. Jednak jest to historia młodego chłopaka, a później dojrzałego mężczyzny, więc pewne opisy doskonale wszystko dopełniały. Jedynie denerwowały mnie częste uwagi odnośnie anatomii pewnej części kobiecego ciała. Język powieści jest przystępny, przepleciony przemyśleniami o życiu, filozofią i duchowością. Autor pokazał nam, że nie zawsze osiągnięty cel daje człowiekowi poczucie szczęścia i spełnienia.

Powieść „Oświecony” jest zdecydowanie zbyt krótka. Autor przedstawił nam życie Mikołaja od momentu, gdy rozpoczynał studia, poprzez jego pełną sukcesów dorosłość, aż do momentu, gdy uświadomił sobie, że wszystko, co osiągnął, nie dało mu tego, czego w głębi duszy pragnął najbardziej. To pewnego rodzaju przestroga, by nie kierować się tylko i wyłącznie własnymi pragnieniami, by dobrze przemyśleć swoje decyzje, bo nie zawsze są one dobre dla nas, bądź tych, którzy są nam bliscy. Mikołaj odniósł sukces, ale kosztem tego, co tak naprawdę było dla niego najważniejsze. Szkoda, że wątki o pobycie w Indiach oraz o iluminatach były tak mało rozbudowane. Chętnie poczytałabym na ten temat więcej. Powieść „Oświecony” bardzo mnie się podobała i z pewnością sięgnę po kolejne książki Łukasza Mularskiego.

Wstęp

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

"Przesadą jest stwierdzenie, że coś jest niemożliwe, jeśli się nawet nie spróbuje"

Warto wspomnieć, że książka jest pisana z przymrużeniem oka, o czym sam autor nas informuje. Szczerze mówiąc myślałam, że będzie to zwykła opowieść o chłopaku studiującym w Krakowie, który co chwilę spotyka się z inną dziewczyną. Jednak ta lektura okazała się inna...

Bohater popełnia dużo błędów , które doprowadzają go na cmentarz, tak wiem jak to dziwnie brzmi, ale w skutek swoich decyzji, które nie zawsze były dobre, staje się bezdomnym. Właśnie tak zaczyna się ta historia.Mikołaja pewien tajemniczy człowiek znajduje na cmentarzu i zabiera go na obiad, a Oświecony opowiada mu historię swojego życia.

Książka porusza jednak bardzo ważne tematy takie jak złe decyzje, które podejmował bohater, jak każdy z nas on również błądzi i nie wie co wybrać: miłość, karierę czy przygodę.

Mimo wszystko nie spodziewałam się tutaj tak poważnych tematów jak choroby psychiczne jednak uważam, że autor mógł bardziej rozwinąć ten wątek, poświęcić mu trochę więcej czasu i uświadomić ludzi, że powinniśmy wspierać takie osoby a nie się z nich naśmiewać.

Lektura porusza takie tematy jak religia, polityka, znajdują się w niej sceny seksu, KSIĄŻKA NIE JEST DLA KAŻDEGO.

" I żebyśmy mieli jasność: nie chcę słuchać, jak te matoły i banda złodziei się kłócą w sejmie. Tragedia smoleńska gówno mnie obchodzi; jedyne, czego żałuję, to tego, że ten samolot nie był większy, bo zmieściłby całą tę hołotę i byłby spokój. Wciskają wam ciemnotę jak średniowiecznemu zacofanemu wieśniakowi. Przez tych ciemniaków w Kościele jest w tym kraju taki burdel, rządzą przekręty i zboczeńcy w czarnych sukienkach"

Należy na nią patrzeć jak na fajną historię z której można dużo wynieść (pomimo, że książka sama w sobie jest krótka).

"Chwytaj każdy moment, raduj się każdą chwilą, a pieniądze spokojnie przyjdą i do ciebie. Nigdy nie jest zawsze pod górę"

Co ja wyciągnęłam z tej książki? Przede wszystkim to, że w życiu należy kierować się sercem a nie pieniędzmi, bo właśnie to zgubiło naszego bohatera. Że najwierniejszym przyjacielem jest kot (haha). Że zawsze przyjdzie słońce, choćby nie wiadomo jak było źle. Że należy pomagać innym, i nie wyśmiewać się z nich. Że zawsze należy być odważnym i walczyć o swoje racje.

"Książkę pisze się po to, by każdy na swój sposób mógł ją zrozumieć i wyciągnąć z niej to, co mu najbardziej odpowiada"

Moja ocena to 6,5/10

Bohater popełnia dużo...

Mikołaj - to główny bohater książki, którego obecne życie nie jest takie jak być powinno albo jakie miało być. W prologu wypowiada się adwokat, który szukał naszego bohatera, aby ten opowiedział mu od początku jak wyglądało jego życie. I tak za pomocą retrospekcji przeżywamy wraz z Michałem jego życie studenckie a potem już dorosłe. Na studiach poznaję Justynę, która zaczyna dla niego znaczyć coś więcej. Z biegiem czasu dowiaduje się, że dziewczyna choruję na schizofrenię. W tym momencie zaczyna się już zmieniać jego życie . Najważniejsze pytanie co wybrał: miłość, karierę czy przygodę? Czy został z Justyną i wspierał ją w chorobie? Czy mieli dzieci, czy został sam?

Polecam tę książkę, jest to krótka historia, która nie będzie Cię męczyć ;)

Do tej bardzo krótkiej książki robiłam trzy podejścia — niestety kompletnie nieudane. Historia, którą poznajemy to przekrój przez życie głównego bohatera Mikołaja i przez większość czasu to z jego perspektywy poznajemy bieg wydarzeń.

Mikołaja poznajemy w momencie, kiedy mam wrażenie, przegrał swoje życie. Jednak z jednoznaczną oceną czytelnik musi się wstrzymać do czasu, aż mężczyzna zakończy swoją opowieść. Poznajemy studenta z głową pełną marzeń, planów. Człowieka żyjącego tym, co tu i teraz, ale i myślącego o przyszłości, zafascynowanego kulturą dalekiego wschodu. Justyna i Karol — dwoje ludzi, których los zetknie z głównym bohaterem — będą mieli na niego największy wpływ.

Dzieje się w niej dużo, ale czy interesująco? Cóż dla mnie nie. Filozoficzne zacięcie autora i mieszanka zaserwowana w „Oświeconym” mnie po prostu wymęczyła. Od szalonych studenckich imprez, gdzie alkohol leje się strumieniami, po jogę, iluminatów, egzotyczne Indie, aż do Niemiec. Wiele i może po prostu za wiele jak na jedną osobę. Poza tym ciężko było mi polubić się z bohaterem, zrozumieć jego wybory, co sprawiło, że przez książkę nie płynęłam z jej nurtem, a stałam okoniem. Jeżeli chcecie, to sami się przekonajcie czy to powieść dla Was. Do mnie kompletnie nie trafiła.

Dziwnie mi pisać recenzję o książce, która do mnie nie przemówiła w żadnym aspekcie. Podchodziłam kilka razy, przeczytałam i..czuję, że zmarnowałam czas na tą książkę. Pomimo moich ogromnych chęci, książka mi się nie podobała.
________
Głównym bohaterem jest Mikołaj. Student AWF z Krakowa. Dopiero zaczęła się książka a tam szybkie i głupie spotkanie z Sylwią które kończy się oczywiście zbliżeniem. Jestem ciekawa czy często się to ludziom zdarza.
Mikołaj poznaje Karola dzięki któremu zaczyna przygodę z czytaniem książek. Tutaj pojawia się jedyna fajna relacja która mi się spodobała. Karol podsuwał mu ciekawą literaturę by Mikołaj mógł rozwijać swoje spojrzenie na świat a główny bohater pomagał przyjacielowi w ćwiczeniach. Ciekawa relacja. Tutaj jest plus. I to jedyny w całej książce.
________
Książka jest podzielona na dwie części. Widzimy jak bohater się w życiu pogubił. Mamy też tam nawiązanie do jogi, sekty jak i illuminatów. Tak..nie wnikam.
Znajdą się zwolennicy którym książka się spodoba jednak mi nie podeszła. Oczywiście, was zachęcam do zapoznania się z tą pozycją. Może wam się spodoba :)

________

Towarzyszymy Mikołajowi, kiedy z młodego chłopaka przeistacza się w mężczyznę. Ile błędów musi popełnić i jak daleką drogę przejść, aby odnaleźć siebie?
Razem z tytułowym oświeconym przespacerujemy się po urokliwych uliczkach Krakowa, odwiedzimy egzotyczne Indie i ucieknie y do Niemiec. Czy chłopak będzie potrafił zdecydować, co jest dla niego najważniejsze?

Mimo swoich niewielkich rozmiarów książka trochę mnie wymeczyla. Niestety historia Mikołaja, jego podróże jak i bujne życie erotyczne nie przemówiły do mnie. Nie jest to niestety lektura dla mnie. Mam nadzieję, że dacie jej szansę, może to po prostu nie mój gatunek 😊

Mimo swoich...

Robicie czasem tak, że czytając książkę, trafiacie na ciekawy fragment i macie ochotę go podkreślić, wyuczyć się na pamięć, czy przepisać do brudnopisu? Jeśli tak, to tym razem braknie wam tej podręcznej pamięci😛
Ta książka to kopalnia życiowych mądrości, tej książki długo nie zapomnisz. Cudownie się
czyta, a tego autora wpisuje sobie na listę bestsellerowych pisarzy 😄
Natomiast historia opowiedziana w tej książce, pokazuje doświadczenia, w którym miejscu człowiek traci poczucie własnej wartości, w drodze do własnego celu. Co najgorsze to wybrane cele mijają się z tymi, które bohater osiągnął. Czy koniec, może oznaczać początek?

Kobietywpewnymwieku.blogspot.com

czyta, a tego autora wpisuje sobie na listę bestsellerowych pisarzy...

Nie wiem, skąd wziął się stereotyp studenta, który wiecznie jest pod wpływem i ciagle imprezuje, a po tym wszsytkim ma jeszcze siłę, żeby wrócić na uczelnię. Albo nie umiem studiować, (bo na zajęcia jeżdżę po to by jakąś wiedzę jednak wynieść),albo kiedyś to były inne czasy i studenci być może się tak właśnie zachowywali.
Mikołaj - główny bohater powieści "Oświecony" autorstwa Łukasza Mularskiego też właśnie dołączył do zacnego grona studentów, uczęszczających na zajęcia na jednej z wyższych uczelni w Krakowie. Wkroczył w ten etap swojego życia, w którym teoretycznie rodzą się najsilniejsze przyjaźnie, a także zawiązuują się najtrwalsze związki. Jednak uwaga chłopaka podzielona jest pomiędzy trzema kompletnie różnymi rzeczami - swoją wielką miłością, marzeniami o własnym biznesie i przezyciem przygody. Oczywiście oprócz nauki, Mikołaj chodzi na imprezy mocno zakrapiane alkoholem.
Chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się, żebym bohatera polubiła, znienawidziła go, a w końcu stwierdziła, że jest mi go w sumie trochę żal. Miałam wrażenie, że podczas swojego życia bardzo się on pogubił. Najpierw względna stabilizacja, potem przelotne romanse, które kończą się katastrofą. W między czasie wyjazdy, poznawanie nowych ludzi, a także joga, pisarstwo, sekta...i to wszystko historia jednego chłopaka.
W książce przedstawiona jest przemiana głównego bohatera ze zwykłego studenta w kogoś, kto stał się "kimś" i zapłaccił za to bardzo wysoką cenę.
W pamięci utkwiła mi scena, w której główny bohater przekonywał się do czytania. W tym momencie przemknęła mi myśl, że być może mogłabym się z nim dogadać, gdyby istniał w rzeczywistości. Jak się później okazało, niestety nasze charaktery nie były kompatybilne.
Sam finał historii nie jest może zbyt spektakularny, jednakże poczułam lekkie ukłucie smutku.
Niby książka ta napisana jest z przymrużeniem oka to jednak niektórych decyzji, które podejmował bohater, w ogóle nie popieram , a wręcz przeciwnie - kiedy o nich słyszę, to coś chce mnie trafić. Mówię tu chociażby o "skokach w bok". No i pozostaje jeszcze wątek sekty. Mogło by go być trochę więcej, szczególnie, że chodzi o samych iluminatów!
Historia napisana w dwóch perspektywach, ale największą jej część poznajemy oczami Mikołaja i to razem z nim przenosimy się do miasta królów (jeszcze nie zdarzyło mi się usłyszeć, aby ktoś Stare Miasto w Krakowie nazwał starówką),do Indii, a także do Niemiec.
Powieść znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla mnie była ona odskocznią od rzeczywistości. Książkę naprawdę szybko się czytało. Nie za każdym razem popierałam wybory głównego bohatera.
Nie jest to może górnolotna pozycja, ale z pewnością dała mi wiele do myślenia i będę żyła nią jeszcze przez parę dni. To jedna z tych książek, które trzeba przeczytać samemu, żeby wyrobić sobie o niej zdanie.
Jestem bardzo ciekawa, czy autor planuje kontynuację, ponieważ interesują mnie dalsze losy Mikołaja.

Mikołaj - główny bohater powieści ...

„Zrobisz z tym, co zechcesz, starczy ci na wiele litrów alkoholu lub za te pieniądze staniesz na nogi i rzucisz kolejne wyzwanie losowi.”
Jak wiadomo nie od dziś, pieniądze szczęścia nie dają, ale są potrzebne, by wieść jakiś prym w życiu. Są ludzie, którzy szukają przygód, adrenaliny, spełnienia. Inni skupiają się na karierze, czy oddają w sidła miłości. Ilu ludzi, tyle stanowisk. Podejmujemy różne decyzje, błądzimy, zbaczamy z obranego kursu. Powrót na prostą nie zawsze jest możliwy, a wyboje przerastają chęci. Każdy pragnie kochać i być kochanym. Samotność na krótką chwilę jest dobra, ale odosobnienie w związku już nie tak bardzo. Nic, co nas spotyka na swojej drodze, nie dzieję się bez przyczyny. Liczne kłody rzucane pod nogi mają określony cel w życiu. W pewien sposób kształtują nasz charakter, wzbogacają statystykę doświadczeń lub ciągną na samo dno. Spotkana przypadkowo osoba, potrafi wiele wnieść do naszego życiorysu, lęk przed nieznanym często wymusza na nas zachowanie, którego później się wstydzimy. Książka chociaż krótka, to napisana w lekkim stylu, nie wymagającym skupienia czytelnika, ale obfita w przekaz. Z pozoru prostej historii życiowej, pełnej wzlotów i upadków, jaką przedstawia nam sam bohater Mikołaj, kryje się wiele cennych rad. Powieść, gdzie każdy znajdzie cząstkę siebie, to od nas zależy, jak wykorzystamy te cenne informacje. Razem z tytułowym oświeconym odbędziemy podróż po Krakowie, egzotycznych i tajemniczych Indiach, a także podejmiemy próbę poszukiwań lepszego bytu w Niemczech. Prześledzimy losy bohatera od czasów młodości, po okres studencki, gdzie zabawa i rozwiązłość są codziennym towarzyszem Mikołaja. Po pierwsze prawdziwe miłosne zauroczenie, próbę rozkręcenia biznesu i stawianie małych kroków w roli pisarza. Brzmi cudownie prawda? Czego chcieć więcej do pełni szczęścia. Nic jednak nie trwa wiecznie, a skrywana przez ukochaną tajemnica, może zburzyć dotychczasową wiarę w sukces. Jeżeli jesteście ciekawi co spotkało Mikołaja i jak zakończyła się jego przygoda życiowa, to zapraszam do lektury.

Co jest w życiu ważne? Zdrowie, miłość, szczęście, rodzina, przyjaciele, pieniądze? Można by powiedzieć, że wszystko to jest ważne. Ale co jest najważniejsze i które z tych rzeczy dają nam sens życia? Co napędza nas do pozytywnego działania? Chyba jest to indywidualna sprawa każdego człowieka, ale najważniejsze jest to, żeby być dobrym w stosunku do innych i nie wyrządzać nikomu krzywdy. Zapraszam na moje wrażenia po lekturze książki „Oświecony” Łukasza Mularskiego.

Mikołaj główny bohater książki rozpoczyna typowo studenckie życie w pięknym mieście, jakim jest Kraków. Mnogość zabytków, urokliwe uliczki i nowi znajomi zachęcają Mikołaja do korzystania z życia. Nie jest on jednak żądny przygód, wydaje się raczej ułożonym, młodym mężczyznom, który pragnie poznać uroki tego miasta i nawiązać nowe relacje. Na jego drodze pojawia się kolega, który zaraża go pasją czytania. Z początku niechętny Mikołaj stopniowo zagłębia się w literaturę podsuwaną przez przyjaciela, dzięki czemu rozwija swoje spojrzenie na świat. Oprócz ćwiczeń umysłowych Mikołaj bardzo dba o swoją kondycję fizyczną i także zaraża swoją pasją kolegę od literatury. Wiedzie normalne życie ze wzlotami i upadkami, gdy w pewnym momencie spotyka piękną dziewczynę Justynę. Razem z Justyną mają podobne marzenia związane z jogą i kolorowymi Indiami. Planują przyszłość, wszystko układa się dobrze do pewnego momentu, w którym na jaw wychodzi niewygodna dla dziewczyny tajemnica. Jaka była reakcja Mikołaja na takie wieści? I jakie decyzje podjął? O tym dowiecie się, gdy przeczytacie „Oświeconego”.

„Oświecony” to nietypowa powieść o życiu i wyborach, jakie podejmuje człowiek w różnych sytuacjach. Autor z przymrużeniem oka, lecz trafnie ukazał dwulicową naturę człowieka, która w pewnych sytuacjach szuka jak najwygodniejszego wyjścia z sytuacji. Oczywiście najwygodniejszego dla siebie samego, nie zważając na uczucia innych ludzi, a szczególnie najbliższych osób. I tak z pozoru inteligentny i wykształcony bohater, który wie jak postępować, to w trudnej sytuacji życiowej zmienia się o 180 stopni i podejmuje decyzję, której skutki odczuje w kolejnych latach życia. Nietrafiona decyzja za nietrafioną decyzją, utracone lata, piękne uczucie i coś wartościowego. Czy warto było stawiać wszystko na jednej szali jedynie dla swojego komfortu? Dla komfortu, który okazał się krótkotrwały. Z początku miałam mieszane odczucia w trakcie lektury. Bohater – z jednej strony ułożony, dobry, przystojny, z drugiej jednak płytki bawidamek, który nieustannie ogląda się za atrakcyjnymi kobietami. Teoretycznie dobry, ale jednak nie do końca. Jak każdy człowiek, który ma swoje wady i zalety. Zakończenie książki zaskakuje, skłania do zastanowienia nad swoim zachowaniem i wyborami, których dokonujemy. Autor przelał na papier interesujący pomysł na powieść z przesłaniem. Akcja tocząca się w Krakowie dodaje dużo uroku tej historii, a nawiązanie do egzotycznych Indii i do tematu choroby, pod wpływem której ludzie różnie się zachowują sprawia, że książka jest interesująca i mi osobiście przypadła do gustu.

„Oświecony” to opowieść, która otwiera oczy na ważne prawy. Nietypowa, skłaniająca do refleksji lektura, która Was zaskoczy.

• Egzemplarz recenzencki
  • W mojej domowej bibliotece