Cholerna książka

Magdalena Czmochowska Wydawnictwo: Editio literatura piękna
Editio
2020-03-01
2020-03-01

Okładka książki Niepokorny zbiór opowiadań Olga Bartnik, Dominika Caddick, Kamila Ciołko-Borkowska, Magdalena Czmochowska, Jacek Fleiszfreser, Ada Johnson, Marta Kopacz, Magdalena Krok, Radosław Olek, Katarzyna Pawlak, Monika Pertek - Koprowska, Kamil Prabucki
Niepokorny zbi... Olga Bartnik, Domin...

„Cholerna książka” Magdaleny Czmochowskiej to zabawna powieść obyczajowa.
Bohaterką jest Maryśka. To prawie czterdziestoletnia rozwódka z dwójką dzieci. Z byłym mężem ma całkiem dobre relacje. Synowie są dla niej najważniejsi. Wciąż jednak poszukuje miłości. Wymarzonego mężczyzny poszukuje na portalach randkowych. Szybko dochodzi do wniosku, że to niezbyt dobre miejsce do znalezienia odpowiedzialnego faceta.
Takiego, który chciałby stałego związku. Maryśka ma nadwagę i wyraźnego pecha. Za to ogromne serducho. Taka polska Bridget Jones.

"Głowię się, czy kiedykolwiek będzie mi dane przepoczwarzyć się z durnej larwy w dystyngowanego motyla, który potrafi zachować się jak dama z klasą."

Duże oparcie ma w przyjaciółkach. One też są po przejściach. Każda inna, a jednak się uzupełniają.
Maryśka bardzo ceni sobie przyjaźń bez względu na płeć. Wśród mężczyzn również ma przyjaciół. Przystojnego policjanta, dziwnego aptekarza i osiłka Pancernego. Jej najlepszym kumplem natomiast jest były gangster.
„Cholerna książka” aż kipi od humoru. Do tego jest pełna ciepła i codzienności. Czytając nasuwa się porównanie Magdaleny Czmochowskiej do Katarzyny Grocholi.
Czytając „Cholerną książkę” mamy niezły ubaw co chwilę wybuchając niekontrolowanym śmiechem.
Cholerna książka to ta, którą pisze Maryśka. Magdaleny Czmochowskiej to bardzo dobra powieść. Relaksująca, odstresowująca, idealna na chandrę. GORĄCO POLECAM!

„Cholerna książka” Magdaleny Czmochowskiej to zabawna powieść obyczajowa.

2028

Maria Łodzka to polska odpowiedź na Bridget Jones. W odróżnieniu do angielskiego pierwowzoru jest rozwódką z dwójką nastoletnich synów,bliżej jej do 40stki. Zgodnie z tytułem,pragnie napisac jakąś dochodową ksiażke. Nie lubi swojej nadwagi, więc ciągle jest na dietach. We wszystkich wzlotach i upadkach może liczyć na wsparcie dwóch postrzelonych przyjaciółek, które doskonale się uzupełniają.
Zaczyna od postanowień sylwestrowych, ale prowadzenia firmy z domu rozregulowało jej grafik. Niestety małe doległiwości zdrowotne niepokoją ją. Krok po kroku opisuje swoje postulaty zwyczajnej matki, która nie może dogadać się z synami,ani zobligować ich do regularnego pomagania sobie. Oczywiście istnieje pustka w życiu uczuciowym, próbując ją zapełnić co rusz trafia na nieodpowiednie typy. Z humorem i dystansem do siebie opisuje nieudane randki,albo nadmiernych seksistów, albo jaskiniowców, albo maminsynków,albo Piotrusiów Panów.Na początek internetowego flirtu zacieśnia znajomość z Szymonem, z kilkanaście lat młodszym amatorem kocic. Agata i Wika , Ewelka to super babki, równie zwariowane co Maria. Agata ma fajny kontakt z córką, Wika przytacza swój niefortunny internetowy romans i jest głosem rozsądku. Szymon choć robi jej dobrze też bez skrupułów obżera ją, praktycznie mieszka za friko, a gdy ona żąda wzajemności,śmiertelnie się obraża. Przez kolejne strony powieści zapozna dziwacznych osobników, a to z metra ciętego Kondzia, a to bramkarza Krystiana, a to ślicznego policjanta Cieszmira Wykręta, a to śpiewającego aptekarza Balbina. Wszyscy na wiosnę dobierają się w pary,nawet we frapujących konfiguracjach, a gdy już nasza heroina odpuściła miłość, na horyzoncie pojawia się zrównoważony, sympatyczny i apetyczny Tymon. Kilkaset stron wcale się nie nuży, bo autorka ma dryg do opisywania nietuzinkowych trzecio- czy czwartoplanowych jednostek. Humorystyczne akcenty pojawiają się co rusz, mamy też próbki dowcipnych dialogów i nieprawdopodobnych sytuacji. Powieść zasługuje na uwagę, jest świeża, operuje specyficznym humorem, oferuje doskonałą letnią rozrywkę. Z polotem, lekkością stylu, dopracowaniem szczegółów jest to idealna wakacyjna lektura.

Książka z serii tych, które sprawią, że można się miło wyluzować podczas lektury. Początkowo przeraziła mnie objętość i mały druk, ale im dalej w las, tym żal, że za moment skończę ją czytać. Humor świetny, opis perypeti głównej bohaterki, Marysi, wywoływał u mnie ataki śmiechu. Jestem skłonna uwierzyć w to, że Maryśka może istnieć naprawdę :)
Lektura godna polecenia.

Lektura godna polecenia.

„Cholerna książka” to dość typowe czytadło dla kobiet (choć nie tylko),które chcą oderwać się od codziennych problemów. W moim przypadku ta książka spełniła tę rolę wzorcowo. Powieść mimo jej objętości czyta się szybko, sprawnie i z uśmiechem na twarzy. Jest w tej historii coś lekkiego, wiosennego, radosnego, coś co pozwala nabrać dystansu do własnych niepowodzeń. Autorka pisze świeżo, żartobliwie, błyskotliwie, z lekkim przekąsem a przy tym dynamicznie, dzięki czemu mimo jej obszerności lektura tej książki płynie wartko do przodu. Czasem miałam poczucie, że treści jest może za dużo, że przemyśleń mogłoby być ciut mniej, z drugiej strony zazwyczaj są one tak optymistyczne, że może dobrze, że jest ich tak wiele.

Na szczególną uwagę zasługuje klimat tej historii, niezobowiązujący, z dystansem, trochę szalony a przede wszystkim niosący ukojenie, radość i podnoszący na duchu. Bardzo mi tego było aktualnie potrzeba. Do tego autorka stworzyła ciekawą i nietuzinkową galerię postaci, którą wikła w naprawdę frapujące sytuacje. Jedne wątki podobały mi się bardziej, inne trochę mniej ale i tak całość czytało mi się wyśmienicie. Naprawdę jestem pod ogromnym urokiem tej powieści.

cała opinia - kochamciemojezycie.blogspot.com

Ogromnie rzadko zdarza mi się sięgać po książki z nurtu typowo lekkich, łatwych i przyjemnych, tym razem jednak tak właśnie się stało za sprawą debiutu literackiego autorstwa Magdaleny Czmochowskiej o nieco przewrotnym tytule „Cholerna książka”.

Bohaterką opowieści jest Maria Łódzka zwana przez przyjaciół Maryśką, kobieta u progu „magicznej” 40-stki w metryce. Jest ona również mamą, która wychowuje dwóch synów – Krzyśka i Jaśka, w czym wspomaga ją były mąż.

W perypetiach Maryśki mają swój wymierny udział jej przyjaciółki. Autorka wykreowała postacie kilku różnorodnych kobiet, którym zdecydowanie daleko do ideałów, dzięki czemu możemy stosunkowo łatwo się z nimi utożsamić przeżywając ich radości, smutki i wewnętrzne dylematy.

W powieści nie brakuje również mocno oryginalnych i z całą pewnością nietuzinkowych męskich postaci, od policjanta poprzez aptekarza będącego jednocześnie wschodzącą gwiazdą estrady, aż po byłego gangstera.

Książka, chociaż na pozór lekka i przezabawna niesie w sobie również wiele pozytywnych refleksji dotyczących między innymi tego, jak ważna w naszym życiu jest rodzina i prawdziwa przyjaźń.

Magdalena Czmochowska ukazując w taki, a nie inny sposób losy Maryśki pokazuje, że na miłość nigdy nie jest za późno bez względu na wszystkie wcześniejsze doświadczenia. W gruncie rzeczy mniej, lub bardziej otwarcie każdy z nas jej szuka i potrzebuje.

Podobnie rzecz się ma z innymi życiowymi zmianami, które, mimo, iż wiążą się z wyjściem poza własną strefę komfortu finalnie bardzo często są korzystne i pożyteczne.

Zdanie na okładce książki głosi, że Maryśka to Polska Bridget Jones, ja chyba, aż tak daleko nie posunęłabym się w porównaniach, chociaż znam tylko filmową odsłonę Birdget Jones.

Niemniej jednak, jeśli macie ochotę na dobrą zabawę oraz mnóstwo śmiechu przy lekturze to myślę, że książka ta będzie dobrym wyborem.

Czy Maryśka odnajdzie w końcu samą siebie i to, czego szuka? No i czy jej cholerna książka ;) w końcu ujrzy światło dzienne? Przeczytajcie sami.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Miało być lekko, przezabawnie i z minimalną ilością ckliwych romansów. I było! Cholerna książka to całe kompendium informacji na temat zwyczajnego kobiecego życia bez ubarwiania, bez zatajania najwstydliwszych rzeczy i bez zahamowań, że o pewnych rzeczach się nie pisze. Jestem pewna, że przynajmniej połowa sytuacji, które autorka w tej książce wykreowała przydarzyły się każdemu z nas. Czytałam i myślałam: No tak, faktycznie, ja też tak robię”. Chyba jeszcze dotąd nie poznałam bohaterki, która miałby tak ogromnego pech, co doprowadza do wielu zabawnych sytuacji. Autorka pod tymi żarcikami ukrywa wiele wartości i pokazuje, że prostotę dnia codziennego należy doceniać cały czas. Ta emocjonalna strona na szczęście nie została spłaszczona przez te, czasami nawet bardzo pikantne i dosadne, żarciki. Mój jedyny problem z tym tytułem dotyczy tego, że fabuła wydaje mi się zbyt mocno rozwleczona i trochę za bardzo szczegółowa przez co niektóre rozdziały podobne były do pamiętnika w którym opisuje się każdą czynność, bez wyjątku. Autorka sypie anegdotkami jak z rękawa, przez całą treść, i wymagało to ode mnie ciągłego koncentrowania się na tej historii, bo gdy tylko chciałam zwiększyć tempo czytania to czułam, że coś mi umyka. Taka fabuła, która kumuluje dużo wątków i ogromną ilość humoru mogłaby być krótsza o jakieś dwieście stron i wtedy, według mnie, byłoby idealnie pod względem długości tej historii. Ta pozycja to dobra odskocznia od tych gatunków, które zazwyczaj czytam. Chcecie się pośmiać? To już wiecie z którą książka się to wam uda.

Cholernie dobra książka. Czyta się naprawdę błyskawicznie i ma świetny klimacik (potrafi rozweselić nawet po ciężkim dniu). Czytelnik czuje jakby rozmawiał ze starą dobrą przyjaciółką przy kawie i wysłuchiwał historii i problemów, które leżą jej na sercu. Świetne, naprawdę niesamowite opowiadanie o życiu niby to zwyczajnej, a jednak bardzo wyjątkowej kobiety.

Świetna i jeszcze raz świetna książka! Lekka, z poczuciem humoru i dobrymi przemyśleniami ;) Bridget Jones przy Maryśce to pestka.

Choć Bridget Jones nie zachwyciła mnie tak, jak innych, to kiedy przeczytałam, że Cholerna książka będzie o perypetiach takiej polskiej Bridget - uznałam, że muszę to przeczytać. Z racji tego, że mam już jakieś zaufanie do polskich autorów spodziewałam się czegoś po prostu przyjemnego w odbiorze. No dobrze, to jak wyszło w rzeczywistości?

Maryśka jest prawie czterdziestoletnią rozwódką, singielką, z dwójką dzieci. Próbuje sobie radzić w tym pokręconym życiu, choć los często rzuca jej kłody pod nogi. Nie ma nawet zrozumienia w swoich synach, którzy wolą dzień spędzić przed komputerem, niż pogadać z własną matką. No cóż. Żeby było jeszcze ciekawiej, Maryśka ma ogromny problem z facetami: każdy ma w sobie jakiś defekt, który z miejsca go dyskwalifikuje. Poznaje ich na jednym z portali randkowych, więc w zasadzie nie ma czemu się dziwić. Może jednak zawsze liczyć na swoje najlepsze przyjaciółki oraz przyjaciela, Krystiana (były gangster). Jak widać na załączonym obrazku, życie kobiety nie do końca jest usłane różami, jednak i tak czerpie z niego, ile się da. Czy dasz się porwać przygodom Maryśki?

Standardowo zacznę od mojej opinii na temat głównej bohaterki. Otóż Maryśka lub może bardziej poważnie: Marysia nie jest kobietą, którą polubi każdy. Jej podejście do życia, ciągłe narzekanie na życie miłosne i naiwność mogą niejednego czytelnika wprawić w złość. Przyznaję się bez bicia, że ja również czułam zniesmaczenie, czytając o tym, jak kobieta na siłę próbowała znaleźć mężczyznę, a potem uprawiała seks z ledwo poznanym facetem. No, ja jestem w stanie zrozumieć takie rzeczy: że samotność, że potrzeba i tak dalej, ale się szanujmy. W końcowym rozrachunku jest to jednak sympatyczna babka, która mimo swojej naiwności ma ogromne serce i zawsze jest gotowa przybyć na ratunek.

Ciekawy jest również sposób wychowywania synów. Pozwala im na całodniowe sesje grania, ale kiedy muszą coś zrobić, to pozostaje stanowcza. Najczęściej patrzy na Jaśka i Krzyśka wzrokiem zabójcy i podobno to działa. Podobno. Wiadomo, że każda matka wychowuje swoje dzieci inaczej, a ja dzieci nie mam i też nie powinnam się za bardzo wypowiadać na ten temat, jednak... No takie pozwalanie chłopakom na tyle czasu spędzonego w domu, przed komputerem jest po prostu nieodpowiednie.

Przejdę już do samej fabuły książki. Przede wszystkim muszę się przyczepić do zbyt rozwlekłego przedstawienia całej tej historii. Książka ma ponad 500 stron, jednak gdyby wyciąć niepotrzebne dialogi i opisy sytuacji, miałaby ona spokojnie 300 z hakiem. Przez to, czytanie musiałam sobie podzielić na kilka dni (wyszedł ponad tydzień...),bo po prostu nie dałabym rady machnąć jej w dwa czy trzy dni. Męczyłam się i po kilkudziesięciu stronach musiałam ją odkładać.

Na wielki plus jest zdecydowanie humor, jaki czytelnik może spotkać w tej Cholernej książce. Uwierzcie mi, ale bywały fragmenty, przy których po prostu ryczałam ze śmiechu. Najmilej wspominam scenę, gdzie główna bohaterka udaje się na basen z przyjaciółkami, a tam natyka wiele przeszkód. W dodatku akurat doszłam do tego momentu późnym wieczorem, więc ciszę nocną zakłócało moje chrząkanie ze śmiechu. No cóż. Przepraszam mamo i tato?

Jest to powieść, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Niektórzy uznają, że humor, jaki jest tu przedstawiony, sięga poziomem dna oceanu, ale innym może akurat się on spodobać. Gdyby nie to, że lektura książki mnie chwilami zbyt mocno męczyła, dałabym jej zdecydowanie wyższą ocenę. Ponieważ uważam, że Cholerna książka będzie świetnym rozluźnieniem po całym dniu pracy, nawet gdy będzie czytana po kilka stron.

Jeżeli poszukujecie dobrej książki, która okaże się świetną komedią obyczajową w wersji książkowej, to polecam Wam właśnie powieść Magdaleny Czmochowskiej. Jednak, jeśli nie lubicie tak grubych książek, to być może warto zainteresować się przykładowo Bezradnikiem małżeńskim Polly Williams, który może być równie świetną rozluźniającą lekturą.

Maryśka jest prawie...

Poznajcie Maryśkę! Czyli niejaką Marię Łódzką, która uchodzi za Polską Bridget Jones. No tak, jaki kraj taka gwiazda (tu proszę o przymrużenie oka na moje żarty) . Maryśka się rozwiodła i ma dwójkę nastolatków pod swoimi skrzydłami. Oczywiście chłopców. Nie jest łatwo, zwłaszcza gdy jest się na tyle pechową kobietą, że aż strach pomyśleć. Ona nie może robić dwóch rzeczy na raz np. iść i rzuć gumy. No po prostu wszystkie pechowe sytuacje, nawet te najmniej realne mają miejsce w życiu Maryśki. Będzie szła pusta, prostą drogą, to i tak "wywinie orła". Jej synowie patrzą czasem na nią z politowaniem, ale jak to do matki, szacunek mają. Z drugiej strony Łódzka nie jest w tym wszystkim sama. Ma przyjaciółki, co prawda mniej niezdarne od niej, ale zawsze są przy niej. Mańka makijażystka, Ewelina co bardziej bezrobotna niż zapracowana. Lekarka Agata, o której nie ma co dużo mówić. I we czwórkę tworzą całkiem zgraną paczkę.

Oprócz kobiet w życiu Marii są również mężczyźni. Tutaj jednak jest to totalnie temat rzeka. Krystian, Przemek, Cieszmir, Balbin, Pancerny, a no i na końcu wybranek serca naszej bohaterki Tymon, ale nie taki zwykły Tymon, to Łysy Tymon. Wszystkich ich poznała oczywiście w internecie. No, bo gdzie samotnej matce szukać jej zbawiciela, księcia jak nie właśnie w sieci.

Co ja się uśmiałam przy tej książce. Ile to wracałam do cytatów.
Noc nawet zarwałam by ją skończyć. I wiecie co? O niej nie można mówić! Ją musicie przeczytać! Koniecznie !

Kobietainspiruje.blogspot.com

• Listopad 19’
  • Przeczytam 52 książki w 2020 roku
  • Egzemplarz w prezencie od wydawnictwa
  • Do zdobycia