Jego pospolitość ziemniak

Petrus
2019-06-07
2019-06-07
9788377205099
kulinaria potrawy z warzyw i grzybów

KRÓL KARTOFEL

- Powiedz mi, z jakim owocem najbardziej kojarzy ci się kobieta?
- Ale która kobieta?
- No tak ogólnie kobieta.
- Bo ja wiem, no… chyba z kartoflem.
- Dlaczego z kartoflem?
- No bo ciągle obiera, nie?
- dialog między Halinką a Ferdynandem Kiepskim z serialu „Świat według Kiepskich”

Po tej książce kartofle, ziemniaki czy jak je tam jeszcze nazywacie, na pewno nie będą Wam się już kojarzyć ani z kobietą, ani z owocem. Z czym zatem? Z wieloma bardzo smakowitymi daniami i naprawdę bogatą tradycją kulinarną. Bo, chociaż pozycja ta pretenduje do miana przewodnika po istnieniu ziemniaka na polskiej ziemi – co nie do końca się udało – to dostajemy tutaj kawał naprawdę ciekawej i, co ważne, tradycyjnej książki kucharskiej, ukazującej często zapomniane już dania, jakie zrobić można z tej bulwy. I nawet jeśli nie obyło się bez zgrzytów (o tym poniżej),każdy zainteresowany gotowaniem i przeszłością nie będzie zawiedziony.

Przejdźmy zatem do konkretów odnośnie zawartości tej pozycji. Co czeka tu na czytelników? Całkiem sporo materiału. Wszystko zaczyna się od wstępu, który przybliża nam to, jak ziemniaki trafiły na polską ziemię (choć nie jest to do końca pewne, ani tym bardziej nie zostało zamknięte w konkretne ramy czasowe, bo podania są niespójne i mało dokładne) i jak były wówczas traktowane. Potem dowiadujemy się o jarzynach przedziemiaczanych i jak się je u nas jadało (czyli już z miejsca wkraczamy na kulinarne pole). Dalej jest podobnie – dostajemy konkretny temat związany z kartoflami, poznajemy przepisy i ciekawostki i tak nam mija książka. Ziemniaki i kapusta. Ziemniaki i zsiadłe mleko. Zupy ziemniaczane. Rosoły. Pierwsze frytki. Ziemniaki smażone. Babki i placki ziemniaczane. Pierogi i kluchy. Do tego solidna dawka przepisów ze śledziem, bo jak bez niego w polskiej krainie kuchnię sobie wyobrazić. A do tego kwestia chleba, ziemniaków na słodko i nadziewanych. Czyli dla każdego coś dobrego. Choć, jak się przekonacie choćby po ziemniakach z truflami, solidnie podlewanych masłem, najczęściej także jakże ciężkiego…

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/28509-jego-pospolitosc-ziemniak.html

KRÓL KARTOFEL

- Powiedz mi, z jakim owocem najbardziej kojarzy ci się kobieta?
- Ale która kobieta?
- No tak ogólnie kobieta.
- Bo ja wiem, no… chyba z kartoflem.
- Dlaczego z kartoflem?
- No bo ciągle obiera, nie?

Po tej książce kartofle, ziemniaki czy jak je tam jeszcze nazywacie, na...

• Polskie

Dodaj cytat z książki Jego pospolitość ziemniak