Spotkajmy się w raju

Okładka książki Spotkajmy się w raju Heine Bakkeid
Okładka książki Spotkajmy się w raju
Heine Bakkeid Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Thorkild Aske (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Thorkild Aske (tom 2)
Møt meg i paradis
Sonia Draga
2019-07-17
2019-07-17
Karolina Drozdowska
literatura norweska

Lepsza niż pierwsza część - dostajemy tutaj ciekawą intrygę, która nie jest powieleniem znanych schematów a przede wszystkim sarkastyczne poczucie humoru. Mimo tego, że bohater nie jest do końca bohaterem godnym naśladowania, to naprawdę bardzo go polubiłam.

Ujdzie.
Mimo nietuzinkowej fabuły i w sumie nieogranych motywów, jak na kryminał, to jednak totalnie mnie nie porwało to szaleństwo.
A szaleni są tutaj chyba wszyscy z głównym bohaterem na czele. A jak nie szaleni to na pewno bardzo dziwni.
A tyle zbiegów okoliczności, a tyle totalnie niemożliwych i nielogicznych sytuacji, że aż ciary żenady przechodzą - od wycieczki do rosyjskiego więzienia gdzie się wchodzi ot tak i wszyscy świetnie się dogadują z norweskimi "turystami" (nie wiem, może po angielsku? ;}...) po bieganie na golasa po lesie żeby pobawić się w chowanego z mordercą.
Autor naprawdę lubi ekstremalne sytuacje i popapranych ludzi, nie ma nudy.

Ujdzie.

Jeżeli lubicie norweskie kryminały koniecznie musicie poznać @heinebakkeid. 'Spotkajmy się w raju to druga część z Thorskildem Aske, ale nie trzeba znać pierwszej części 'Zatęsknię za tobą jutro'. Fabuła, wątek kryminalny i sam główny bohater uzależniony od lekarstw były policjant z przeszłością nie pozwalają odłożyć książki. Dodatkowo można się wczuc w tajemniczy i chłodny klimat Norwegii. Za tę powieść autor nominowany był do prestiżowej nagrody Riverton.

Były policjant z problemami osobistymi i zdrowotnymi ma pomóc znanej pisarce w resarchu na temat zaginionych nastolatek. Nie wie jednak, że sprawa ma drugie dno. Jego poprzednik, również policjant zginął z rąk nieznanego sprawcy. Czy i on również będzie w niebezpieczeństwie?

Przywykłam już do policjantów - alkoholików, dlatego nawet polubiłam psychopatę - lekomana i narkomana, który nawet naćpany jest bardziej skuteczny, niż cała policja Norwegii. Książkę przeczytałam z przyjemnością, nie drażni nieporadnością językową i drętwymi dialogami, jak znaczna część współczesnych powieści kryminalnych. Sama intryga snuje się gładko i nie jest prostym powieleniem ogranych schematów, trzeba jedynie przymknąć oko na sytuacje nieprawdopodobne, jak np. załatwiane od ręki wizyty w rosyjskim więzieniu i obozie pracy.

Naprawdę solidny kryminał. Thorkild Aske ma zadatki na mojego ulubionego bohatera (pozycje Wallandera i Harrego Hole'a na razie nie zagrożone). Oprócz wyrazistego bohatera, niezłej intrygi kryminalnej, soczystych dialogów, jest w "Spotkajmy się w raju" coś rzadkiego w literaturze popularnej, a mianowicie niesamowicie sarkastyczne poczucie humoru. Heine Bakkeid to moje nowe odkrycie, i to w momencie, kiedy wydawało się, że w tym gatunku trudno jest o oryginalny i niesztampowy ton. A jednak!

nie mogłam się oderwać!

nie mogłam się oderwać!

Spotkajmy się w raju to druga część serii o Thorkildzie Aske, byłym funkcjonariuszu śledczym, który kropka w kropkę do złudzenia przypominał mi naszego rodzimego Wiktora Forsta. Muszę jednak przyznać, że o ile stereotypowość postaci jaką jest wspomniany komisarz Forst absolutnie mi nie przeszkadza, a wręcz dodaje mu uroku - o tyle w przypadku bohatera tej serii wielokrotnie odgrzewany schemat byłego policjanta z problemami zawodowo - osobistymi topionymi w litrach alkoholu, trochę mnie zmęczył.

Pomijając jednak ten fakt, a także to, że nie czytałam powieści Zatęsknię za tobą jutro rozpoczynającej tę serię - jestem po lekturze całkiem przyzwoitego kryminału. Akcja może nie przyprawia o zawroty głowy ani nie podnosi ciśnienia krwi, jednak wciąga na swój leniwy sposób.

A rozpoczyna się niewinnie, gdy znana autorka kryminałów Milla Lind zwraca się do Thorkilda z prośbą o pomoc w zebraniu materiałów do najnowszej powieści, która ma być napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń sprzed siedmiu miesięcy, w trakcie których zaginęły dwie pensjonariuszki instytucji opieki nad młodzieżą. Pewnego dnia, dziewczyny po prostu wsiadły do samochodu pod ośrodkiem i słuch po nich zaginął. Już to samo w sobie intryguje, a warto dodać, że Aske nie jest pierwszym byłym mundurowym, który pomagał Lind w tej sprawie. Rzecz w tym, że poprzednik naszego bohatera został zamordowany podczas węszenia wokół tej sprawy.

Na jaki trop wpadł Robert Riverhold? Czy życie Thorkilda Aske również jest w niebezpieczeństwie? Co takiego wydarzyło się w sprawie zaginionych nastolatek i czy ma z tym związek zakład opieki nad młodzieżą pod Honefoss?

Mimo norweskiego chłodu, jest to naprawdę całkiem gorąca premiera, po którą polecam sięgnąć.

Thorkild Aske to były funkcjonariusz śledczy z bogatym bagażem trudnych doświadczeń i całkowicie pogmatwanym życiem prywatnym. Pewnego dnia przyjmuje ofertę pracy przy reaserchu do nowej książki znanej autorki kryminałów, tym samym zajmując miejsce zamordowanego niedawno konsultanta autorki. Szybko okazuje się jednak, że zlecenie w zakresie zbierania materiałów do nowej części powieści to tylko przykrywka, a praca głównego bohatera w rzeczywistości ma na celu odnalezienie dwóch zaginionych nastolatek. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się co przydarzyło się Siv i Oliwii, czy ich zaginiecie ma związek z morderstwem byłego konsultanta autorki oraz odnalezionymi zwłokami kilku innych osób, to zachęcam Was do lektury.

„Spotkajmy się w raju” to druga powieść z serii o Thorkildzie Aske, jednak śmiało możecie po nią sięgnąć bez znajomości pierwszej części. Książkę czyta się błyskawicznie, jest przepełniona dialogami i nie zawiera zbędnych opisów, a w dodatku porusza tematykę zaginięcia, która jest jedną z moich ulubionych. Autor pozwala czytelnikowi stopniowo wraz z głównym bohaterem poznać okoliczności tajemniczego zaginięcia dwóch nastolatek. Historia opowiedziana jest z perspektywy dwóch osób: głównego bohatera (Thorkild Aske) i jednej z zaginionych dziewczyn. Zabieg ten powoduje, że czytelnik ani na chwilę nie traci zainteresowania lekturą. W książce nie brakuje zbrodni, skrywanych sekretów rodzinnych i solidnej dawki dochodzenia. Czyta się z prawdziwą przyjemnością. Polecam fanom gatunku, i nie tylko.

• Przeczytane 2023
  • Kryminał