Ciemność nad miastem

Okładka książki Ciemność nad miastem Adam Christopher Patronat LC
Okładka książki Ciemność nad miastem
Adam Christopher Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Stranger Things (serial TV/ beletryzacje i miscellanea) Seria: Stranger Things literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Stranger Things (serial TV/ beletryzacje i miscellanea)
Stranger Things
Darkness on the Edge of Town
Poradnia K
2019-07-03
Data 1. wydania:
2019-07-03
angielski
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
eksperyment laboratorium literatura amerykańska science fiction manipulacja niebezpieczeństwo podświadomość poszukiwanie prawdy serial służby specjalne strach wojna

Okładka książki From a Certain Point of View: The Empire Strikes Back Tom Angleberger, Sarwat Chadda, S.A. Chakraborty, Adam Christopher, Katie Cook, Zoraida Córdova, Delilah S. Dawson, Seth Dickinson, Rebecca F. Kuang, Alexander Freed, Jason Fry, Christie Golden, Hank Green, Rob Hart, Lydia Kang, Michael Kogge, C.B. Lee, Mackenzi Lee, Mark Oshiro, John Jackson Miller, Michael Moreci, Daniel José Older, Beth Revis, Cavan Scott, Emily Skrutskie, Catherynne M. Valente, Martha Wells, Django Wexler, Kiersten White, Gary Whitta, Charles Yu, Jim Zub
Ocena 7,0
From a Certain... Tom Angleberger, Sa...
Okładka książki Star Wars: From a Certain Point of View Ben Acker, Tom Angleberger, Ben Blacker, Meg Cabot, Rae Carson, Adam Christopher, Delilah S. Dawson, Paul Dini, Alexander Freed, Jason Fry, Christie Golden, Claudia Gray, E.K. Johnston, Paul S. Kemp, Ken Liu, John Jackson Miller, Nnedi Okorafor, Daniel José Older, Madeleine Roux, Gary D. Schmidt, Cavan Scott, Sabaa Tahir, Chuck Wendig
Ocena 6,8
Star Wars: Fro... Ben Acker, Tom Angl...

Fajna książka ale zdecydowanie zbyt rociągnięta historia.

Fajna książka ale zdecydowanie zbyt rociągnięta historia.

Młodzieżówka. Brak jednak kliamtu jaki panuje w serialu.

Młodzieżówka. Brak jednak kliamtu jaki panuje w serialu.

„Zaoferowałbym Ci las prawdy, ale Ty chcesz mówić przez jeden listek”.

David Gemmell

Po niezmiernej popularności serialu, Strenger Thinks w serwisie Netflix, przyszedł czas, aby zapoznać się z serią książek, na podstawie których ukazał się film. Po świetnej pozycji, Strenger Thinks Mroczne umysły, przyszedł czas na część drugą publikacji Ciemność nad miastem. Tym razem niezwykła akcja przenosi się do przeszłości, która dogania szeryfa Jima Hoppera.

Jestem wielką fanką serialu na Netflix, mimo że fantastyka nie jest moim ulubionym gatunkiem i tak jak zachwycałam się pierwszym tomem książki tak samo jestem zauroczona częścią drugą. Szeryf Hopper jest jedną z moich ulubionych postaci w całym dziele, niezwykle lubię wątki z nim i cieszę się, że pozycja Ciemność nad miastem mówi właśnie o nim. Nie znajdziecie żadnego z tych wątków, które są opisane w książce w serialu, więc koniecznie musicie przeczytać.

Córka Hoppera Jedenasta, zamiast spędzić spokojne święta z ojcem, burzy jego świat pudłem wyciągniętym z piwnicy z napisem „Nowy Jork”. Szeryf zostaje zmuszony do podróży w przeszłość, której nie można zaliczyć do najbardziej udanych. Dziewczyna ciekawa historii szeryfa zaczyna zadawać mu bardzo trudne pytania o jego przeszłość oraz ludzi, których spotkał na swojej drodze. Dlaczego Hopper wyjechał kiedyś z Hawkins? Co to jest „Wietnam” i co mężczyzna robił w Nowym Jorku. Wraz z bohaterami przenosimy się w podróż do roku 1977, w którym pewna niezwykła sprawa całkowicie zmieniła życie nie tylko Hoppera, ale również wielu jego przyjaciół.

Wbrew pozorom Ciemność nad miastem, łączy się z historią o Demogorgonie, oraz Łowcy Umysłów. Zaprasza nas do początków historii człowieka, który po wielu latach uciekania przed przeszłością postanowił zmierzyć się ze swoim strachem, oraz ocalić ukochane miasteczko.

Do tej pory ukazały się dwa tomy serii o Strenger Thinks nakładem Poradni K, powstało również wiele komiksów tej serii np. Zombie Boys, Obóz naukowy, czy dostępna już w sieci sklepów Empik Szóstka. Dużym zaskoczeniem była dla mnie gra Monopoly Strenger Thinks, Oparta na fabule filmu, również dostępna w sieci Empik. Wszelkie dodatki do książek z tej serii i serialu są bez wątpienia wielką gratką dla fanów Jedenastki i jej przyjaciół.

Mam wielką nadzieję, że ukaże się trzeci tom pozycji książkowych, ponieważ komiksy nie za bardzo do mnie mówią. Ciemność nad miastem została napisana przez Pana Adama Christophera, jest to inny autor niż ten tomu pierwszego, ale wszystkie wydarzenia, cała historia zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości świetnie się uzupełniają i łączą w punkcie nadejścia Demogorgona. Moim zdaniem nie można obejrzeć serialu bez przeczytania książek, ponieważ tom pierwszy serii jest wstępem do pierwszego sezonu filmu i wiele tłumaczy, a ponieważ historia i niejasna przeszłość szeryfa nie jest również wyjaśniona w filmie, trzeba koniecznie sięgnąć po książkę.

Nie jestem fanką powieści SF, jednak cały zestaw książek z Wydawnictwa Poradnia K polecam bez dwóch zdań. Jestem również przekonana, że wszelkie dodatki jak komiksy, opowiadania, czy gry planszowe będą wspaniałym uzupełnieniem dla fanów Strenger Thinks. Sama czekam na czwarty sezon serialu i ma wielką nadzieję, że ukaże się kolejna pozycja książkowa. Jeśli jeszcze nie znacie Ciemności nad miastem, koniecznie musicie to nadrobić.

„Zaoferowałbym Ci las prawdy, ale Ty chcesz mówić przez jeden listek”.

David Gemmell

Ta historia ma potencjał, ale według mnie zmarnowany. Nie ma tu nic co by rozszerzyło uniwersum Stranger Things, właściwie jest to odrębny byt. Pierwsza połowa książki w miarę się trzyma, ale potem nieścisłości i głupoty fabularne skutecznie zniechęcają. Średniak

Momentami strasznie nudna, na pewno nie dla osób, które łatwo się zniechęcają. Ciężko było przez nią przebrnąć.

Nie tak dawno pokazywałam Wam książkę będącą uzupełnieniem i ponownym przeniesieniem się w świat serialu Stranger Things. Mowa tutaj o „Stranger Things. Mroczne umysły” autorstwie Gwendy Bond. Ucieszyłam się bardzo, zwłaszcza, że spotkanie z tą książką było udane, że miałam możliwość sięgnąć po kolejną książkę, która przybliżyła mnie po raz kolejny do tego specyficznego świata. Adam Christopher pokusił się o przybliżenie w swojej książce „Stranger Things. Ciemność nad miastem” historii bohatera, którego bardzo polubiłam. Był niezawodny, niezłomny i walczył o to, co słuszne nie patrząc na poniesione przez siebie koszta. Taki prawdziwy bohater, który nie posiadał żadnych specjalnych mocy poza człowieczeństwem i gwiazdą świecącą na jego torsie. O kim mowa?
Głównym bohaterem książki „Stranger Things. Ciemność nad miastem” jest Szeryf Hooper. Akcja książki przenosi nas do roku 1984 dokładnie w okres Świąt Bożego Narodzenia. Hooper spędza pierwsze święta ze swoją adoptowaną córką – Jedenastką. Dziewczynka jest zainteresowana spędzeniem czasu z ojcem w zupełnie inny sposób. Jest ciekawska i chciałaby usłyszeć pewną historię, której Szeryf nie bardzo chciałby poruszać. Wszystko za sprawą pewnego pudła, które zostało opisane słowami „Nowy Jork”. Jedenastka rozpoczęła swoje własne „śledztwo”, przejęła pałeczkę od ojca i zaczęło się przesłuchanie. Czy Hooper chętnie udzielał jej wszystkich odpowiedzi? W roku 1977 Szeryf rozpoczął nowe życie w Nowym Yorku, u boku miał kochająca żonę i córeczkę o imieniu Sara, pracował, jako detektyw w policji. Już wtedy był niezłomny i pomimo tego, że agenci federalni wkroczyli do akcji nie poddał się. Miał zamiar zrobić wszystko, aby odkryć tajemnicę brutalnych morderstw. Czy mu się to udało? Czy Nastka otrzymała wszystkie odpowiedzi?
„Stranger Things. Ciemność nad miastem” jest książką, która przybliża nie tylko postać Szeryfa Hoppera, ale także relację, jaką budują z adoptowaną córką. Z ciekawością równą Jedenastce zaczytywałam się w każde słowo Hoopera, badając tym samym jego przeszłość, która wpłynęła na to, jakim człowiekiem się stał. Adam Christopher stworzył niezwykle ciekawą powieść kryminalną, która obudziła we mnie ciekawość. Operuje bardzo przyjemnym, plastycznym stylem dzięki, któremu przez powieść się wprost płynie. Bardzo podoba mi się fakt, że historia z książki łączy się z serialem, postacie współgrają i ma się wrażenie, że zdobywa się więcej wiedzy. Komu poleciłabym tą książę? Przede wszystkim fanom serialu, osobom lubiącym kryminalne zagadki, tym, którzy zastanawiają się, czy warto zagłębić się w uniwersum Stranger Things.

Hm.. sam pomysł jest fajny, lecz książka ma sporo błędów (może nie tyle błędów, co rzeczy, które mi nie przypadły do gustu) między innymi: dużo nieciekawych opisów, sporo wyolbrzymiania rzeczy, sporo rzeczy, które nie zostały dopowiedziane...

Ksiązka ma za dużo opisów, niekiedy akcja nie jest ciekawa, końcówka w miarę interesująca

Cała książka jest interesująca i warto ją przeczytać jeśli jest się fanem ST, książkę przyjemnie się czyta ale prawdziwa akcja zaczyna się dopiero na końcu. Uważam jednak że książka "Mroczne umysły'' jest trochę lepsza.

Więc tak: jako fanka numer 1 Stranger Things stwierdziłam, że ''Ciemność nad Miastem'' to OBOWIĄZKOWA pozycja dla mnie. Troszkę się myliłam, gdyż niewiele wniosła mi do serialu. No dobra, może bardziej przeżyłam śmierć Hoppa. Pierwsze 80 stron nuudne. Dalej sytuacja się rozkręcała. Nie powiem, z czasem zaczęłam się wkręcać i nie mogłam oderwać się. Daje 7 gwiazdek gdyż nie daje dużo do fabuły serialu, nudny początek i nie dowiedziałam się NIC więcej o Sarze, która jest interesującą postacią. Mam nadzieje ze twórcy to naprawią :D polecam, ale nie zraźcie się na początku

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to