Tajemnica nocnego pociągu

Zielona Sowa
2018-10-31
2018-10-31
Barbara Górecka

Swietna jest! Dlaczego tak mało osób ją przeczytało?

Swietna jest! Dlaczego tak mało osób ją przeczytało?

Jedenastoletnia Max podróżuje nocnym pociągiem z Paryża do Stambułu na zaproszenie swojej cioci. Towarzyszy jej niezwykła siostra zakonnica Margarita. Podróż przez pół Europy z przesiadkami do Monako, Budapesztu i Bukaresztu byłaby spokojna, gdyby ich pociąg nie został przeszukany przez policję. Bohaterki dowiadują się, że cenny diament
został skradziony z banku w Paryżu, a złodziej podróżuje do Stambułu tą samą drogą. Ciekawa świata Max rozpoczyna własne dochodzenie. Uważnie przygląda się pasażerom, sporządza listy podejrzanych i nawet trochę przeszukuje cudze walizki.

To lekka i dobra książka. Jest przeznaczona dla dzieci, więc czytając teraz, miałam już własne domysły co do finału. Mimo to, była to łatwa i bezwysiłkowa lektura z dobrymi, ale nie banalnymi bohaterami. Bardzo podobała mi się siostra zakonnica Margarita, która również ma
swoje szkielety w szafie.

Jeśli szukasz czegoś dla młodszego rodzeństwa, lub potrzebujesz lekkiej książki na kilka godzin - polecam „Tajemnica nocnego pociągu”. Podróż pociągiem po starej Europie to coś, czego nam wszystkim brakuje. Ponadto książka ma tak piękne ilustracje włoskiego artysty.

został skradziony z banku w Paryżu, a...

Ciekawy kryminał dla dzieci od 8 lat. Niepełnoletnia Max wyjeżdża do Stambułu z dziwną zakonnicą, aby odwiedzić jej chorą stryjeczną babkę. Dziewczynka... dziewczynka która wyjeżdżając jeszcze strasznie tęskniła za domem, została prawdziwym detektywem. Polecam.

Powieść detektywistyczna, w której wszystko jest inne
niż wydawało się na początku!
Powieść detektywistyczna dla dzieci bez drastycznych scen!
Prawdziwa zagadka z mnóstwem niewiadomych!
Taka jest "Tajemnica nocnego pociągu" Sylvii Bishop.

11-letnia Maximilienne Morel trochę się nudzi.
Wszystko w jej domu podlega rutynie, a rodzina zdaje się ją ignorować.
Nic dziwnego więc, że - gdy tylko nadarza się okazja - Max (za zgodą rodziców)
wyrusza w długą podróż do swej stryjecznej babci.
Podróż pociągiem, a właściwie czterema pociągami:
z Paryża przez Monachium, Budapeszt, Bukareszt aż do Stambułu.
W tym czasie opiekować ma się nią zakonnica.

Max jest podekscytowana, ale żeby odwrócić swą uwagę od tęsknoty za domem,
zaczyna prowadzić wyimaginowane śledztwo w sprawie kradzieży słynnego diamentu,
o której przeczytała jeszcze w porannej paryskiej gazecie.

Wszystkich bacznie obserwuje, notuje swoje spostrzeżenia, skreśla kolejnych podejrzanych.
Posuwa się do penetrowania cudzych bagaży, a nawet...
Pssst! Nie powiem więcej, oprócz tego, że śledztwo staje się prawdziwe ;-p

Książka jest świetnie napisana!
Intryguje i zaskakuje!
Polecam! :-)

Powieść detektywistyczna, w której wszystko jest inne
niż wydawało się na początku!
Powieść detektywistyczna dla dzieci bez drastycznych scen!
Prawdziwa zagadka z mnóstwem niewiadomych!
Taka jest "Tajemnica nocnego pociągu" Sylvii Bishop.

11-letnia Maximilienne Morel trochę się nudzi.
Wszystko w jej domu podlega rutynie, a rodzina zdaje się ją ignorować.
Nic dziwnego...

Usłyszałem dziś, że książka jest zbyt rozwlekła i za dużo w niej dygresji oddalających od głównej intrygi i całkowicie się z tą opinią nie zgadzam. W książce nie ma być może jakiejś wyrafinowanej zagadki, ale ciekawy zestaw postaci i akcja umieszczona w pociągach (ukłon w stronę klasyki) oraz w kilku europejskich miastach nadają jej bardzo sympatyczny klimat. W każdym razie podobała się zarówno mi, jak i co ważniejsze mojemu Dziecku. Osobiście ucieszyłbym się z kontynuacji, bo uważam, że literacko jest dużo lepsza niż wiele bardziej popularnych pozycji dla dzieci, w których mamy akcję może bardziej wartką, ale zdecydowanie mniej przemyślaną.

Super książka. Odważna Max i NIESAMOWITA siostra Marguerita. Zaskakujące zakończenie.
Gorąco polecam KAŻDEMU, nawet dorosłemu.

Gorąco polecam KAŻDEMU, nawet dorosłemu.

Dodaj cytat z książki Tajemnica nocnego pociągu